Vztahy

Bože! Chce si vzít mrzáka!

 

Už když jsem dospívala, bylo nejen mému okolí, ale i mně jasné, že nikdy nebudu žádná krasavice... Myslím, že i má matka v mém pubertálním věku věděla, že nejenže nebudu žádná krasavice, ale nebudu ani holka, o které se dá říci: Je docela pěkná.

 

Zpětně si uvědomuji, že tento fakt trápil máti daleko více nežli mě. Neustále mi podsouvala jízlivá slova, jako: Holka, holka, po kom ty si pobrala tolik krásy! No jen se na sebe podívej! Aspoň se proboha snaž se sebou něco dělat!

 

Neříkám, že mi to bylo jedno, to ne, ale... naučila jsem se s tím žít.
Naučila jsem se žít s tím, že o mě chlapci ani nezavadí pohledem, a naučila jsem se (časem) žít i s tím, že mnou matka – díky tomu jak vypadám – pohrdá, že se za mě stydí.

 

Když mi bylo pětadvacet, žila jsem sama a přiznávám, byla jsem ještě pannou. Matka se mi posmívala a dávala můj osud k dobru na každém večírku.

Asi díky jejímu chování jsem měla v tomto směru tak malé sebevědomí, že jsem se smířila s tím, že zůstanu starou pannou a povedu klidný život, postavený na zálibách, práci a neteřích.

 

Když mi bylo třiatřicet stalo se něco, s čím už nikdo nepočítal, ani já sama ne. Zamilovala jsem se. A má láska byla opětována!

Poprvé jsem poznala pohlazení, polibek, něžná slova a věřte, že po třicítce je to pro ženu, když toto prožívá poprvé, hotový zázrak, hotový vstup do ráje.

 

Rodiče tomu nemohli uvěřit. Táta byl rád, vím to, i když se bojí před matkou říci svůj vlastní názor, zkrátka jsem to poznala na výrazu jeho obličeje. A máma? Ta se jen smála a říkala, že je zvědavá jaký blázen se do mě mohl zamilovat. „Ten snad musí být úplně slepý!“ řekla mi při nedělním obědě...

 

Měla pravdu.
Můj přítel je opravdu slepý, a nejen to, je od narození částečně ochrnutý, čili je upoután na invalidním vozíku.

 

Vím, že pro mnohé je toto nepochopitelné, a vím, že mnohé ženy napadne, že si s takovýmto člověkem zkazím život.

Ale věřte, já to tak necítím. Jakub je neuvěřitelná osobnost, má srdce větší než celý vesmír a já jsem s ním opravdu šťastná.

 

Když jsem s Jakubem chodila již dva měsíce, a oba jsme věděli, že naše láska je skutečná, bylo nevyhnutelné ho představit rodičům.

A protože jsem matku znala, bylo mi jasné, že nejprve ji musím seznámit s tím, že je Jakub postižený. Kdepak, přivést k rodičům Jakuba rovnou, bez upozornění, by byla hotová katastrofa.

 

Pozvala jsem jedno odpoledne rodiče k sobě domů na kávu (ještě jsme s přítelem nebydleli) a tam jim bez omáčky, bez „chození kolem horké kaše“ řekla, jak se věci mají.

Řekla jsem na rovinu a upřímně, že je Jakub slepý a vozíčkář od narození a že šance, že se jeho stav zlepší, je nulová.

 

Otec neřekl ani slovo. Jen seděl a pozoroval matku, která nejprve zrudla jako rajské jablíčko a pak se začala hystericky smát.

„No neříkala jsem to? Tohle tele si nikdy nemůže najít nikoho normálního! Bože!.... Ona si chce vzít mrzáka!“

Po této větě se přestala smát tím smíchem, který mi naháněl husí kůži, a nenávistně se na mě podívala. „Ty snad ani nemůžeš být moje dítě! Tebe mi museli v porodnici zaměnit!“

 

Vstala, oznámila otci, že odcházejí a ve dveřích mi tichým hlasem šeptla: „Opovaž se toho debílka k nám přivést! A pamatuj si, dokud to neukončíš, neznáme tě, nejsi naše dcera!“

 

Toto bylo snad to nejhorší, co jsem ve svém životě prožila. Posměchy od kluků i od matky, byly ve srovnání s tímto jen slabým odvarem.

Proplakala jsem celou noc, ale v hlavě jsem měla jasno. Jakub se pro mne stal smyslem života a matka už nade mnou neměla žádnou moc. Její doba, kdy mi mohla ubližovat, jak se jí zachtělo, skončila....

 

S rodiči jsem se neviděla už půl roku a asi ani neuvidím, chystáme totiž s Jakubem veselku. Neříkám, že se netrápím, nebo že je mi jedno, jaká je mezi mnou a rodiči situace, ale toto je můj život a moje štěstí. A to si nenechám od nikoho ukrást. Ani od matky ne.

   
02.06.2005 - Láska a vztahy - autor: Sabina

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [138] Lojen [*]

  Jarmilo,držte se svého Jakuba a nevzdávéjte se ho.
  Hodně .

  superkarma: 0 04.06.2005, 19:40:56
 2. [137] Sílsová [*]

  Jarmilo, držím vam palce a jděte svou cestou spolu se svým přítelem.Podstatné je, že jste šťastná, zamilovaná a že máte někoho, kdo vám vaše štěstí oplácí. To je v životě velmi podastatné. Jsem přesvědčená, že lidé se bojí nečeho, co neznají, mám tím na mysli fyzické postižení, ale daleko horší je postižení psychické (nemám na mysli nemoci), ale to co se dá nazvat závist, nepochopení, nenávist, zlomyslnost, zloba a podle toho co píšete, do této skupiny patří i vaše matka. Podstatné je to, co je ukryto v nás, zda umíme přijímat a dávat lásku a zda máme pochopení pro toho druhého. Pomáhat si v obdobích života, kdy je nám dobře, ale hlavně když nás potkávají i nepříjemné věci. Není podstatné jak člověk vypadá, ale co má ukryto uvnitř sebe. Protože estetická krása je pomíjivá. Přeji vám i vašemu partnerovi hodně štěstí a pohody do budoucna.

  superkarma: 0 03.06.2005, 13:59:41
 3. avatar
  [135] jiti [*]

  Tvoje máti je totální pipina. Neznám škaredou holku, myslím, že jsi určitě nebyla tak škaredá. Přece když nejsi výstavní kráska neznamená to, že jsi škaredá. Někdy stačí pěkný účes, vhodné oblečení a trocha makeupu, k tomu úsměv a hlavně dobrá nálada.
  Myslím že to byla právě máti, která zničila tvé sebevědomí.

  superkarma: 0 03.06.2005, 11:19:17
 4. avatar
  [132] Dudlajlama [*]

  Necetla jsem prispevky, takze mozna nekoho opakuju. Cim to, ze uz je tady podruhe v jednom tydnu prezentovana takovahle maticka gestapacka? To mi ani neprijde normalni a jakkoliv nepreju nikomu nic zleho, mozna by maminka mohla na cas okusit slasti pobytu na voziku. Jarmilo, samozrejme, ze budete stastni a dokonce se domnivam, ze vase manzelstvi vydrzi, na rozdil od toho neskutecne vysokeho cisla rozpadajicich se manzelstvi u lidi nepostizenych a zdravych . Dobre jste udelala, jste stastna , mozna se jeste dockate , jenom lituju vaseho tatinka, zit s nekym takovym je zrejme na masli.

  superkarma: 0 03.06.2005, 00:12:18
 5. avatar
  [131] *Kotě* [*]

  Ťapina: mám slepého kamaráda a živí se zcela v pohodě

  superkarma: 0 02.06.2005, 22:45:02
 6. avatar
  [130] Ťapina [*]

  A co se týče toho, jak postižený uživí rodinu... znám slepé, kteří normálně chodí do práce a vydělávají - a pak znám naprosto zdravé, kteří brečí, jak pro ně práce není. Tak asi tak

  superkarma: 0 02.06.2005, 19:50:28

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [129] Ťapina [*]

  No, ty jsi vyloženě maminčino vymodlené dítě, co? Víš co si myslím? Jsem přesvědčená, že JSI hezká ženská, vlastně ani neznám žádnou ošklivou - znám jen nevhodně oblečené, s nepadnoucím účesem, s nezdravou pletí - ale s tím vším se dá něco dělat, jen mít trošku sebevědomí - o kterou tě zřejmě tvá matka dokonale připravila Myslím, že problém vůbec není v tom, že tvůj přítel je postižený, tvoje matka by si pravděpodobně něco našla na každém. Konečně budeš mít pro koho žít, a uvidíš, že se to časem projeví i na tvém zevnějšku

  superkarma: 0 02.06.2005, 19:49:37
 2. avatar
  [128] Lucie22 [*]

  I já bych Ti ,Jarmilko,chtěla popřát hodně štěstí

  superkarma: 0 02.06.2005, 19:23:08
 3. avatar
  [127] murena [*]

  Láska s velkým L, není o kráse fyzické,všichni víme,že je pomíjivá,ale o kráse a souznění dvou duší a pokud to Vy oba,takhle cítíte,jděte za svým štěstím a nenechte se nikým a ničím otrávit.Hodně štěstí ...

  superkarma: 0 02.06.2005, 18:12:52
 4. avatar
  [126] Suzanne [*]

  Vivian:

  superkarma: 0 02.06.2005, 16:45:43
 5. avatar
  [125] kemy [*]

  milá jarmilko,
  tak to je fakt hustej příběh! tvoje máma neni vůbec normální. divim se, že si s ní nezpřetrhala kontakty už dávno. dyk ona tě normálně citově šikanovala..! a táta taky neni normální. měl by jí jednu (nebo možná víc) plesknout, aby se probrala. nechápu, jak může vedle takový lidský zrůdy žít. je to podpantoflák jak stehno!
  přeju vám s kubou hodně a držim hlavně za matkou nedolejzej!!!

  superkarma: 0 02.06.2005, 16:39:20
 6. avatar
  [124] danca79 [*]

  Jarmilko, drzim Tobe i Tvemu pesti!!!!! Hodne stastnych let! Stesti si zaslouzis, a kdyz vis, ze tohle je to ONO, jdi do toho!!!
  Jen me napada - co zkusit aspon videt se s tatinkem? Maminka nezni jako ze to preknousne, ale tatinek znel ze mel z Tveho stesti radost, treba ho taky trapi ze se nevidate...

  superkarma: 0 02.06.2005, 16:36:28
 7. [122] Angel79 [*]

  Tak jen víc a víc lásky! No a Tvoje mamka dostala vlastně od Tebe dar - může se změnit díky Tobě k lepšímu a držím palce ať vyhraje sama nad sebou.

  superkarma: 0 02.06.2005, 16:06:12
 8. avatar
  [119] violka [*]

  Vivian:

  superkarma: 0 02.06.2005, 15:09:19
 9. [118] Evalota [*]

  Moc hezký článek.Držím palce!

  superkarma: 0 02.06.2005, 14:30:49
 10. avatar
  [116] chrpa [*]

  Vivian:krásný příspěvek

  superkarma: 0 02.06.2005, 14:20:51
 11. avatar
  [114] koza roza [*]

  Jdi za hlasem svého srdce a hodně

  superkarma: 0 02.06.2005, 14:05:55
 12. [113] papáček [*]

  moc držím pěsti,ať ti to všechno vyjde

  superkarma: 0 02.06.2005, 14:05:35
 13. avatar
  [107] jiraka [*]

  Jarmilo, přeji hodně štěstí. Nabídku Anai bys měla využít, je to od ní hezké a má na 100% pravdu. I když Jakub nevidí, jistě bude rád, když bude mít ženu, která je sama se sebou spokojená a šťastná.

  superkarma: 0 02.06.2005, 12:51:57
 14. avatar
  [106] Vivian [*]

  Víš, Jarmilo, on je u člověka taky dost zásadní rozdíl mezi tím, "být krásný", a "krásně vypadat"... Mnozí lidé tyhle dvě věci bohužel vůbec neodlišují.
  A ty jsi určitě krásná ženská , jenom tě třeba nikdo nikdy nenaučil, jak taky krásně vypadat.
  Maminka tě uměla akorát shazovat a neustále ti valit do hlavy, jak jsi ošklivá a jak tě nikdo nikdy nebude chtít... A teď najednou nemůže rozdejchat, že tě fakt někdo chce.
  Nenech si svoji lásku zkazit, nenech si namluvit ten nehorázný nesmysl, že si s Jakubem zkazíš život jen proto, že je slepý a nemůže chodit. Kolik ženských už si zničilo život s chlapy, kteří viděli jako ostříž a chodit mohli!
  Spisovatel Exupéry, autor Malého prince, jednou napsal, že to, co je skutečně důležité, je očím neviditelné, že opravdu důležité věci lze vidět pouze srdcem. Myslím, že to neuměla tvoje maminka, ale že to rozhodně umí Jakub
  Hodně štěstí

  superkarma: 0 02.06.2005, 12:27:38
 15. avatar
  [104] violka [*]

  Jarmilko nechceš nám prozradit, jak jste se seznámili? Moc by mě to zajímalo.

  superkarma: 0 02.06.2005, 12:16:04
 16. avatar
  [102] violka [*]

  Anai: A co takhle napsat něco o vizážistice sem na ženu-in? Určitě bys našla spoustu chtivých čtenářek. Víš, co je ženských, který potřebujeme poradit?
  Jinak musím říct, že je od tebe strašně hezký, že nabízíš Jarmilce pomoc a vůbec, že pomáháš i dívčinám v práci a bezplatně k tomu! Jsi dobrá dušička. A Jarmilko, zkus se zamyslet a nabídku Anai přijmout. Nevadí, že to tvůj Jakub neuvidí, ale sama se začneš cítit mnohem líp a spokojeněji.

  superkarma: 0 02.06.2005, 12:02:41
 17. avatar
  [101] megrin [*]

  Jarmilo, držím palce. Moje maminka OBČAS měla taky takové záchvaty snižování mého sebevědomí, tak vím, jak moc to bolí (i když proti tomhle je to hodně, ale hodně slabý odvar). Na tvém místě bych ale jednala stejně. Přeju tobě a Jakubovi hodně štěstí

  superkarma: 0 02.06.2005, 12:00:46
 18. [100] pavca38 [*]

  Jarmilo, držím palečky a přeji moc štěstí...

  superkarma: 0 02.06.2005, 11:52:25
 19. avatar
  [97] violka [*]

  Ta máma je fakt příšerná. Vůbec nchápu její chování k dceři ohledně jejího vzhledu a následné zavrhnutí kvůli vztahu s vozíčkářem. Jarmilko tobě hodně štěstí a lásky, matka je sobecká, snad se to časem urovná, možná tatínek je ta cesta, která tě dovede k pohodě v rodině. Vydrž a nenech si kazit život.

  superkarma: 0 02.06.2005, 11:44:06
 20. avatar
  [96] Mylady [*]

  Já vám fandím a můžete prožít krásný život a co se týče matky, třeba časem zmoudří, ikdyž to není jistý.

  superkarma: 0 02.06.2005, 11:32:40
 21. avatar
  [94] bednaroi [*]

  Toniniella: tak to je pravda, koukala jsem na to taky, a byla teda z počátku dost nehezká, ale nakonec bomba, ani jsem to nečekala

  superkarma: 0 02.06.2005, 11:24:03
 22. avatar
  [93] bednaroi [*]

  tak to je děs, takovou matku mít, tak teda nevím, nevím.Mě teda taky otec na růžích nestlal, pořád měl, a ještě ted i někdy má různé připomínky, ale vím, že mě má rád, protože i když to nedává najevo, tak je vidět, že je na mě vlastně hrdý, že jsem jaká sem.když jsem byla v pubertě, a měla jsem příšerný akné, tak se mi nejdřív smál, ale pak se snažil udělat možný i nemožný, aby mi s tím nějak pomohl, sháněl i po různých dealerech léky, které nebyly normálně k dostání.A ted, když je mi 25, máme docela dobrý vztah. Nevím, jak by se tvářil, kdybych si domů přivedla ochrnutého přítele, asi ne moc nadšeně, ale určitě by mi neřekl, že už nejsem jeho dcera, to ne.

  Jo a mimochodem, žádný člověk není ošklivý, jen někteří neví, jak se krásnými udělat. A jak už bylo řečeno, a to je hlevní, fyzická krása není všechno.

  Držím palečky, at je vám v životě moc fajn.

  superkarma: 0 02.06.2005, 11:21:45
 23. avatar
  [92] Toniniella [*]

  Eště se přidám, viděly ste divenky včerá "Vypadáš skvěle?" Ta mladá paní zpočátku opravdu byla velice nevýrazná a jakou kočku z ní udělali!! Ale jinak musím říct, že znám jednu paní, a ta opravdu není hezká, ale hlavně proto, že je nesympatická a blbá.

  superkarma: 0 02.06.2005, 11:16:49
 24. avatar
  [90] breberka [*]

  Buďte spolu Jarmilo šťastní, zasloužíte si to oba.S matky si nic nedělej.Všchno jednou přebolí a i ona zjistí, jak moc jí chybíš a jak moc k Tobě byla krutá.Máš přece taky právo na , ať užs kýmkoliv.Máš právo mít svou vlastní rodinu.A ještě neco:Nikdy si to už nenech líbit to, co ti dělala tvojé máma.

  superkarma: 0 02.06.2005, 11:09:50
 25. avatar
  [89] Machilka [*]

  64Anai: Tohle mě napadlo, doufám že Ti Jarmila ozve!

  superkarma: 0 02.06.2005, 11:09:28
 26. avatar
  [88] Meander [*]

  Hned v tom mám jasno

  superkarma: 0 02.06.2005, 11:09:14
 27. avatar
  [85] Pala [*]

  Přeju hodně štěstí a lásky s Jakubem.

  superkarma: 0 02.06.2005, 11:04:44
 28. avatar
  [83] Meander [*]

  Nemůžu si pomoct, ale moc by mě zajímalo, jak slepý a invalidní člověk uživí svou ženu a dítě, když ona bude na mateřské za směšný peníz.

  superkarma: 0 02.06.2005, 10:54:24
 29. avatar
  [82] *daisy* [*]

  Jarmilo,
  ale jdi, rict, ze nejsi krasna? Mozna nejsi modelkovsky typ (ale na druhou stranu...kdyz se podivas na ty modelky, tak ty nejuspesnejsi vetsinou maji nejakou "vadu na krase", stejne jako pravy persky koberec )
  Dalsi vec je, ze krasa ale opravdu zdaleka neni o fyzicnu (osobne bych se ostychala nazvat treba Barboru Hrzanovou kraskou, nicmene podle me je to nadherna zenska ), ale o cloveku. Takze...nejakou krasu v sobe jiste mas, kdyz jste si s Kubou k sobe nasli cestu.
  A matka..no, rodinu si clovek nevybira , s tatou se pokus nejak najit jiny kontakt (i kdyby treba "jen" mejlove z prace nebo telefonicky nebo nejak), "aby mama nevedela". Ale zaroven abyste se neztratili, byla by to skoda (s tatou). A mama..snad prijde k rozumu, ale i pokud ne, lidi plnych zloby a zasti, kteri nemaji radi predevsim sebe a trestaji za to ostatni, takovych je porad vic nez dost, takze bys o tak moc neprisla I kdyz to boli o to vic, ze ten vztah neni zalozeny na "vyberu", ale proste jste si byly "prideleny".
  Hodne stesti

  superkarma: 0 02.06.2005, 10:47:44
 30. avatar
  [81] Amélie [*]

  Jarmilo, velice Tě obdivuji , stejně jako přítelkyni svého bratra, který je rovněž na vozíku. Sama bych to nedokázala a o to víc si vážím lidí, kteří mají postiženého partnera. Moc dobře vím, co obnáší mít doma vozíčkáře (a to je brácha ještě extrémně soběstačný), takže přeji hodně síly.

  superkarma: 0 02.06.2005, 10:45:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme