(The) bow neboli úklon či uklánět se, ohýbat se... toliko k vysvětlení názvu hry zvané bowling – tedy uklánějící se.

 

Hraji nepravidelně, ale ráda. Kouli se třemi dírami jsem vstříc kuželkám poslala naposledy před 14 dny. Měla jsem sice nejelegantnější postoj (posuďte sami), ale výsledky průměrné (jednou se mi dokonce povedl kanár). Čím víc jsem se vnitřně hecovala, tím míň mi to šlo. Abych byla příště in (potažmo nejen já), obrátila jsem se na Českou bowlingovou asociaci. Pro vás, ženy-in, vysvětluje podstatu hry Jiří Marval, sekretář ČBA.

 

Laici považují kuželky a bowling za stejnou hru? Jak to je?

JM: Jsou to systémově zcela odlišné sporty. Společně se sráží v obou soutěžích kuželky, to je jediná podobnost. Jinak každý sport má kuželky tvarově a váhově odlišné. Kuželky se hrají menší a váhově lehčí koulí z dlaně, dohazuje se, dokud nejsou všechny kuželky shozené. Bowling se hraje většími koulemi se třemi otvory pro prsty. Ve hře se hraje celkem 10 kol a na každé kolo (frame) jsou dva pokusy o shození tzv. hod a dohoz.

 

Jsou koule, kterými se háže, něčím zvláštní? Mně vyhovovala ta s číslem 9.

JM: Bowlingové koule jsou váhově rozlišeny zhruba od 6 do 15 liber. Hráči volí koule dle váhy a možnosti vnořit prsty do koule pro dobré uchopení. Pokročilí hráči hrají s koulemi dle vlastního výběru s excentrickým jádrem.

 

V herně, kam jsme si přišli zahrát, jsem se snažila aspoň orientačně vypozorovat, zda hrají více muži, či ženy? Přišlo mi to vyrovnané, s mírnou převahou žen. Jak to máte vysledováno Vy?

JM: Můžete se přesvědčit sami. V oficiálním turnajovém žebříčku, který najdete na webových stránkách České bowlingové asociace (ZDE), je evidováno celkem 438 žen a 1 379 mužů. Pokud se ale podíváte na herny očima laika v komerčním čase, kdy se nehrají soutěže, zjistíte, že na bowling chodí skupinky především mladých lidí zhruba ve stejném poměru.

 

Může hrát bowling každý – myslím tím amatérsky, při jakých zdravotních potížích to nedoporučujete?

JM: Bowling může hrát opravdu téměř každý, pokud mu to dovolí jeho věk. Nezáleží zde na rychlosti, ale především na technice hodu. Zářným příkladem je pan Jan Hájek, který v lednu ve svých 67 letech získal první místo na turnaji Bowling Czech Open – Senior 2006 s průměrem 203 na 14 her.

 

Pokud se někdo rozhodne hrát bowling soutěžně za klub, jaké předpoklady by měl mít?

JM: Tak to je jednoduché. Především by hráč měl mít trpělivost a pokud možno trénovat pod dohledem trenéra. Ony se ty úspěchy časem projeví. Hráči se ale nemusí organizovat v žádném klubu, protože ČBA pořádá otevřené takzvané „Open turnaje“ společně pro registrované a neregistrované hráče. Turnaje mají své kategorie a ti nejmladší začínají již v kategorii od 9 let věku.

 

Co vlastně při tréninku „pilujete“, nebo jde jen o to, „se vyházet“?

JM: Při tréninku se trénuje správný skluz k přešlapové čáře, a především technika vypuštění koule z ruky, kde se dělá spousta chyb.

 

Můžete ženám-in poradit, podle čeho vybírat kvalitní dráhu či hernu? Čeho si všímat? Předpokládám, že pro amatérskou hru je jedno, zda se jedná o kuželky zvedané šňůrou nebo magnetem...

JM: Tak zde ta rada bude velmi obtížná, ale pokusím se ji dostatečně vysvětlit. Já a drtivá většina hráčů a hráček hraje bowling na hernách, kde jsou dodrženy základní mezinárodní normy organizací WTBA/FIQ. Zde se praví, že kuželky nesmí být stavěny špagáty (tzv. lankové stavěče), ale pomocí automatického stavěče. Na lankových stavěčích se totiž stává, že netrefíte správně sestavu kuželek, a přesto díky „šňůrám“ vám spadne všechno. Já si vybírám tzv. certifikované herny pro sportovní bowling. Často se stává, že necertifikované herny mají kratší dráhy a další jiné odchylky, které hráč citelně pocítí, pokud zavítá na regulérní centrum.  

 

www.czechbowling.cz

 

Foto dráhy je ilustrativní.

Reklama