Zdraví

Botulotoxin: Elixír mládí, kterého se nemusíte bát!

Pro mnohé znamená tahle látka něco jako moderní elixír mládí, jiné se jeho aplikace stále bojí... Jak je to s botulotoxinem doopravdy? Má smysl se ho bát? Vše nám objasnila MUDr. Markéta Majerová, dermatoložka MEDICOM Clinic, které jsme se na aplikaci botulotoxinu zeptali. A máme pro vás dobré zprávy!

Paní doktorko, jak botulotoxin v těle funguje? 

Botulotoxin nejprve dočasně přeruší nervové spojení zablokováním receptorů na úrovni nervosvalové ploténky. Sval proto najednou nedostává signál ke smrštění a jakoby relaxuje. Účinek botulotoxinu trvá tak dlouho, dokud nedojde k regeneraci nervosvalového spojení. Botulotoxin se aplikuje ve velmi malých dávkách jemnými jehličkami přímo do svalů, které svým pohybem vytvářejí vrásky. Ošetření trvá jen pár minut a cítíte při něm pouze nepatrné píchnutí. Po zákroku se nesmíte alespoň čtyři hodiny předklánět a lehat si, aby látka zůstala přesně v místě aplikace a nedostala se jinam. Ze stejného důvodu byste v den aplikace neměla cvičit a sportovat. Pokud jde o cenu ošetření, připravte se, že zaplatíte částku v řádech jednoho až tří tisíc korun. Záleží na velikosti dávky, rozsahu ošetření a samozřejmě i na klinice, jakou si k aplikaci zvolíte, ale šetřit se v tomhle směru nevyplácí...

Bučková

Je aplikace této látky nebezpečná?

Ošetření je samo o sobě určitě bezpečné. Látka působí pouze tam, kam je lékařem aplikována a nezatěžuje játra ani ledviny. K ovlivnění mimiky ovšem stačí jen velmi malá dávka, proto se to s jeho množstvím nesmí přehánět a k ošetření bych jednoznačně volila kliniku s dobrou pověstí a zkušenými lékaři. Jedině tak máte totiž jistotu, že vaše tvář získá ošetřením mladistvý vzhled, a přitom bude vypadat přirozeně. Ošetření botulotoxinu si musíte odpustit jedině snad tehdy, jste-li těhotná nebo kojící. Stejně tak látku neaplikujeme lidem, kteří trpí vzácnými neurologickými onemocněními odehrávajícími se na nervosvalové ploténce, tj. v místě, kde botulotoxin pracuje. Jeho aplikace pak není vhodná ani do místa, kde aktuálně probíhá zánět.

Jaké vrásky se dají jeho pomocí vyhladit? 

Botulotoxinem nejčastěji ošetřujeme mimické vrásky v horní části obličeje. Jsou to vrásky, k jejichž tvorbě dochází pohybem obličejových svalů. Mimika každého z nás je však daná geneticky a je u každého trochu jiná. Někdo má větší sklon k tvorbě vějířků kolem očí, jiný se zase často nevědomky mračí, když se na něco soustředí nebo když ho oslní slunce. Kvůli poslednímu důvodu je aplikace botulotoxinu velmi vhodná i právě teď před létem, než začne řada z nás očima mžourat proti sluníčku a krabatit tvář. Botulotoxin totiž dovede vrásky jak vyhladit, tak slouží i jako prevence jejich vzniku.

doktorka

Jak často se vyplatí ošetření podstoupit?

Mám zkušenost, že pokud se aplikace botulotoxinu provádí pravidelně po pěti až šesti měsících, z dlouhodobého hlediska se tím tvorba mimických vrásek výrazně omezí. A to i tím, že se díky ošetření mračit vlastně postupně odnaučujeme. Botulotoxin pomáhá jako prevence a léčba vrásek zejména v oblasti kolem očí, nad kořenem nosu a na čele. Dá se použít také k vylepšení spadlých koutků a jeho aplikací do svalu v podkoží krku, tzv. platyzmy, pak může dojít i k vypnutí ochabujících kontur obličeje. Dalšími možnými lokalitami, kde se můžeme botulotoxinem omladit, jsou také brada, krk a dekolt. Botulotoxin se dá dobře zkombinovat také s výplněmi kyselinou hyaluronovou, látce tělu vlastní, se kterou na klinice pracujeme moc rádi. Má rovněž skvělý omlazující efekt.

Dá se botulotoxinu využít i jinak, než k ošetření vrásek?

Ano, stále častěji se látka využívá například i k omezení pocení. Botulotoxin se v tomhle případě píchá malou jehličkou do podpaží, do dlaní nebo do plosek nohou. A v posledních dvaceti letech  botulotoxin přispěl dokonce k léčbě některých svalových onemocnění, například dětské mozkové obrny, stejně jako se jeho účinků hojně využívá také při řešení různých druhů křečí a při některých typech bolestí zad či hlavy. 

Medicom

Přečtěte si také:

   
04.05.2016 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [9] AmeA [*]

  Stárnutí jsem přijala Sml59

  Stárnu se ctí a nemám vrásky k mému věku vůbec.

  Nesouhlasíla bych s úpravou tohoto typu....každého rozhodnutí Sml59

  superkarma: 0 04.05.2016, 20:07:08
 2. avatar
  [8] hubajda [*]

  tak to radeji budu vrascita

  superkarma: 0 04.05.2016, 12:32:11
 3. [7] Jana 01 [*]

  Já taky jím a žiju zdravě, ale na ten botox občas zajdu. Taky jsem dřív říkala "nikdy", ale pak mne kosmetička - zdravotní sestra přesvědčila a je to opravdu výborná věc, tak proč nevypadat mnohem líp, když je ta možnost? Však to jednou zkuste. Asi po dvou měsících se vše vrátí do původního stavu, tak nic neriskujete.

  superkarma: 2 04.05.2016, 12:21:52
 4. avatar
  [6] řeřicha [*]

  Ani náhodou Sml68 cukr zavrhujete a jedy doporučujete....

  superkarma: 1 04.05.2016, 10:36:00
 5. avatar
  [5] 135evik [*]

  Cpát si jed do těla? Ne, děkuji!Sml68

  superkarma: 1 04.05.2016, 10:22:01
 6. [4] bobani [*]

  to určitě Sml68

  superkarma: 0 04.05.2016, 09:39:50
 7. [3] RybkaL [*]

  Ta do tohohle bych nikdy nešla.

  superkarma: 0 04.05.2016, 08:21:59
 8. avatar
  [2] gerda [*]

  Sml68

  superkarma: 0 04.05.2016, 07:58:35
 9. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 04.05.2016, 06:43:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme