Bostonský teriér na první pohled připomíná francouzského buldočka. Nenechte se ale zmýlit, je mnohem aktivnější a zvládne utahat i velké psy. Více o tomto plemeni v našem Atlasu psích plemen.

Země původu: Spojené státy americké
Použití: společenský pes
Klasifikace podle FCI:

  • pesSkupina 9. Společenská plemena
  • Sekce 11. Malá molossoidní plemena
  • Bez zkoušky z výkonu
  • Celý standard FCI: Bostonský teriér (klikni)

Hmotnost je rozdělena do tříd následovně:

  • pod 6,8 kg
  • od 6,8 do 9 kg
  • od 9 do 11,35 kg

Velikost odpovídá jednotlivým hmotnostem.

Průměrně se dožívá: až 16 let
Chovatelský klub: 1. Boston terrier klub ČR: www.bostonterrierklub.cz

Historie plemene...

Jak už jméno plemene napovídá, bylo vyšlechtěno v americkém Bostonu. V 19. století zde byly velice oblíbené psí zápasy, na které využívali teriéry. Když byly zápasy zakázány, původní teriéři byli kříženi s francouzskými buldočky, a tak se zrodil bostonský teriér - milý pes s lidským pohledem.

Vzhled psa...

pes

Bostonský teriér je živý, velmi inteligentní, hladkosrstý, s krátkou hlavou, kompaktně stavěný, s krátkým ocasem, dobře vyvážený. Je žíhaný, černý nebo tulení barvy (“seal“, tj. černý s červenavým leskem viditelným jen na slunci či jasném světle) s rovnoměrně rozloženými bílými znaky. Hlava je v dobrém poměru s celkovou velikostí psa. Výraz ukazuje na vysokou inteligenci. Tělo je poměrně krátké a kompaktní, končetiny silné a dobře formované, ocas je krátký. Žádný rys není tak výrazný, aby pes vypadal proporčně nevyváženě. Pes budí dojem rozhodnosti, síly a aktivity, to vše s elegancí, držení těla je lehké a půvabné. Harmonická proporční kombinace barvy a bílých znaků je zvláště významným rysem správného představitele plemene.

Povaha bostoňáčka...

Bostonský teriér je přátelský a živý pes. Plemeno má vynikající vlastnosti a vysoký stupeň inteligence, což činí bostonského teriéra nenahraditelným společníkem.

Jak o něj pečovat?

Je to psík nenáročný, ale nepříliš vhodný pro méně aktivní lidi. Možná trochu klame svým vzhledem, ale vyžaduje jako každý teriér hodně pohybu a zaměstnání. Skvělý přátelský společník, který se vám odmění bezmeznou láskou.

Díky krátkému čenichu mají někteří jedinci v teplých měsících problémy s dýcháním.

O bostonském teriéru Maxovi mi vyprávěla paní Libuše...

Nejdřív jsme měli buldočka, a když umřel, bylo nám doma smutno. Tak jsme si pořídili bostoňáčka. Náš Ferda (buldoček – pozn. red.) míval v létě problémy s dechem. Slyšeli jsme, že bostonáčci je nemají, že jsou vůbec zdravější. Není to pravda, tedy zdravější Max je, dokáže lítat i s chrty a neunaví se, neustále vyvádí nějakou lumpárnu, ale s dechem v létě problémy má. Tyhle placaté čumáčky to mají asi všechny.

Popravdě jsme byli s buldočkem spokojenější. Neměla bych srovnávat, ale Ferda byl hrozně chytrý, tenhle mi přijde spíš vychytralý. Ferda si klidně lehnul, ale Max pořád musí něco dělat, pořád mě tahá, chce, abych mu házela hračky, šťouchá do mě. Vůbec si s ním neodpočinu. Když mu nevymyslím nějakou zábavu, tak něco provede, strhne ubrus, rozkouše schová boty, shodí koš...

Nejraději by byl pořád venku. I v létě, kdy se mu hůř dýchá. Nedovede se hlídat, už jsem ho musela několikrát domů nést, jak se přehřál.

Taky neustále skáče a nejde ho to odnaučit. Hrozně miluje každého, koho potkáme, s každým by hned šel a s každým se chce mazlit, ale ne jako Ferda, že přijde a nechá se podrbat. Max do člověka vrazí, skáče po něm, šťouchá ho. Je to takový divous.

Kdybych si zase kupovala psa, určitě by to bostoňáček nebyl. V mém věku už chce člověk víc klidu a ne hlídat takového rapla. Je to moc hodný pes, ale spíš pro mladší. Doufám, že až bude starší, tak se trochu zklidní, zatím ho máme tři roky a je pořád jako z divokých vajec.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama