Vesele i smutně nám o Vánocích napsala čtenářka Jarpejska. Zavzpomínala na své dětství (a přidala dvě historky) i na to, jak to u nich doma chodí dnes.

Krásné historky, milá Jarpejsko, moc Vám děkuju, že jste napsala a poslala fotky svých dcerušek. Přeju Vám i Vaší rodině krásné vánoční svátky. Hezký den!


Vážená redakce, milé čtenářky a čtenáři, hned na úvod přeji všem krásné a kouzelné Vánoce, úspěšný Nový rok a v něm hlavně pevné zdraví.

Já miluju Vánoce od dětství a každý rok jsem se těšila na Ježíška, ať už jsem na něj věřila nebo ne. Je to kouzelný čas a náš rituál, kdy jsme šli všichni společně kupovat stromek, kapra a ozdoby mám ve vzpomínkách dodnes. Hlavně kapr ve vaně byla pro mě a bratra atrakce. Vždycky se jmenoval Lojza, každý rok, a pak jsme jej odmítali jíst.

Každoročně jsem měla na starost vysávání a zdobení stolu na večeři. Moc mě to bavilo a užívala jsem si to.

Mívali jsme rybí polévku a zelnačku, kterou zbožňuji dodnes, filé, kapra, řízky a bramborový salát.

Pak zazvonil zvoneček a šlo se ke stromku. Moje oči zářily každý rok stejně, ať už mi bylo 5, 12 nebo 18 let.

Když jsem byla malá, škudlila jsem korunky, abych mohla nakupovat dárečky a každý rok ode mě dostala maminka voňavku s fialkami a toaletní mýdlo. Táta balíček cigaret a taky mýdlo a brácha nějaké autíčko.

Roky ubíhaly a ty nejsmutnější Vánoce nás měly teprve čekat. Tragicky brácha zahynul před Vánoci a od té doby maminka Vánoce zavrhla. Bylo to hrozné každý rok a ani jsem se jí nedivila. Pak od nás odešel i otec a zůstaly jsme spolu s mamkou a se štěňátkem labradora, které jsem na zažehnání smutku a bolesti koupila. Byl to lék na duši a ohromná vzpruha.

Pak jsem si našla přítele, odstěhovala se a začala slavit vánoce s ním. Vždycky jsem maminku pozvala nebo chodím k ní. Ten nejhezčí dárek jsme si nadělili před 5 lety - viz foto dole. Narodila se nám dcerka a maminka opět ožila, slaví Vánoce a má zase pro koho žít. Ale máme ještě jednu dcerušku. Tak je u nás veselo.

vanoce1

I moje děti Vánoce zbožňují a už měsíc poslouchám, ať už nazdobíme stromek a kdy nazdobíme stromek... no děti.

Na půlnoční jsem chodila s kamarádkou ještě asi před 10 lety, teď jsem ráda doma v teploučku s rodinou a do kostela chodíme mezi svátkama. Děti jsou z té atmosféry unesené.

vanoce2

Jednu historku bych ale měla... když jsme šli kdysi na půlnoční, měla jsem nové kozačky a během cesty tam se mi udělaly hrozné puchýře. Zpátky už jsem to nemohla vydržet tu chůzi a tak jsme nebohé kozačky dala do ruky a šla jsem bosky asi kilometr domů.

A ještě jedna historka... jeli jsme k babičce podívat se, co nám nadělil Ježíšek a když se setmělo, zapálil děda svíčky na stromku, měli ještě ty klasické a chvilku jsme jakože čekali, ať tam dá Ježíšek dárky. Vycházela z tama ohromná zář přes skleněné dveře, vešli jsme tam a stromek celý v plamenech, taťka ho ihned vzal, otevřel okno a vyhodil jej. Takže jsme měli zábavu, i dárky, ale ne pod stromečkem.

Jarpejska

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Vánoce

  • Jaké vánoční zvyky dodržujete?
  • Co děláte k večeři?
  • Kdy zdobíte stromeček?
  • Díváte se na pohádky?
  • Chodíte na půlnoční?
  • Máte nějaké zajímavé vánoční historky?

Napište mi, budu se těšit. Tentokrát výherkyně získá Dárkový balíček Anti-stres (péče o pleť), kde je Denní krém 30 ml, Lotion 60 ml a Odličovací mléko 60 ml od firmy Les Fleurs Bach. Na vaše příspěvky se těším tradičně do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je VÁNOCE. Předem děkuju!

balik

Reklama