Cestování

Borůvková marmeláda

Byl to takový můj dluh, že jsem za více než třicet let svého existování ještě ani jednou nebyla v Třeboni. Tak jsem to letos napravila a nelituju. Mám ráda městečka, která vypadají jako z pohádky, kde je na každém kroku vidět historie, jejichž starobylé jádro projdu za několik hodin a na která se můžu podívat z výšky. To všechno se mi splnilo v Třeboni. Tohle město se pohodlně rozvaluje v kraji rybníků a jeden z největších, Svět (původně Nevděk) zde přímo pod hradbami k nevůli radních založil známý Jakub Krčín z Jelčan – tvůrce velkorysé vodní regulace, která pozměnila ráz celé krajiny. Jeho další dílo – rybník Rožmberk – bylo například ještě do počátku tohoto století největší umělou vodní nádrží v Evropě. Třeboňsko bylo pro své rybníky vyhlášeno jednou z biosférických rezervací UNESCO. Historie města Třeboně sahá až do 12. století, ale největší rozkvět město zažilo přičiněním Rožmberků, a to už od 14. století, kdy bylo povýšeno na město královské. Nejlepší léta pak Třeboň pamatuje za vlády bratrů Viléma a Petra Voka v 16. a začátkem 17. století. Dnes je toto město, které je zároveň i lázněmi, kde se léčí nemoci pohybového ústrojí, cílem turistů z celého světa. Co všechno můžete v Třeboni vidět? Nenechte si ujít exkurzi do renesančního třeboňského zámku. Doporučuju. Není to nuda a když budete mít štěstí a stejného průvodce jako my, budete si moci potěžkat pánev, na které byla místnímu panstvu připravována krmě, nebo si vyslechnete historku o tom, jak si domácí pánové smáčeli před jídlem prsty ve vodě a pak si je pod stolem otírali do huňatých psů. Na chvilku si pak poseďte na lavičce v zámeckém parku. Ale dlouho tu nelelkujte, ještě se musíte projít po náměstí a vystoupat na věž, ze které se vám naskytne nádherný pohled nejen na městečko, ale i na okolní krajinu. Nezapomeňte také ochutnat místního kapra v některé ze stylových restaurací a jestli pořád ještě nebudete mít dost, naloďte se na výletní parníček a prohlédněte si Svět zblízka. Máte-li kolo nebo nelenivé nohy, můžete si prostřednictvím naučné stezky „Kolem Světa“ na pár chvil připadat jako světoběžníci (a ani nepotřebujete pas).
   
31.08.2000 - Zahraničí - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Andula [*]

  V Treboni jsem kdysi byla s rodici, pamatuju si t ale jen letmo, zejmena namesti, takze uz je to skoro taky na naparvu dluhu.

  superkarma: 0 06.12.2003, 01:18:20
 2. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Kolem Světa jsem šla a ani nevím, že je tam naučná stezka. Ale v článku to vůbecn není rozvedené - jsou tam osady s názvy Londýn, New York, Benátky a už ani nevím co všechno.

  superkarma: 0 05.12.2003, 16:48:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme