Jak už sám titulek napovídá, příspěvek od čtenářky Boros se týká bezútěšné, ale taky bezohledné situace v našem zdravotnictví. Bohužel je to realita, na kterou doplácí hlavně staří lidi.

S bezohledností se setkávám poměrně často- nebo spíš často si ji uvědomuji. Bohužel, nejvíce v zaměstnání. Samozřejmě, že směrem k nám, pracovníkům (bohužel i kolikrát na stejné úrovni pracovníků, ale to tolik ne), ale co mi vadí, že směrem pacientům, neboli, nově klientům.
Bezohledná je k nim společnost jako celek. Jak jinak by mohly vznikat takové zákony, které likvidují zdravotnictví v jeho podstatě? Jak třeba vůbec někdo může vyslovit myšlenku, že zdravotnictví má být tržní- jak se dá asi vydělat na nemoci? No, farma firmy to dokážou (taky jsou bezohledné), ale zdravotnictví ze své podstaty je přece služba členům společnosti, kteří potřebují pomoc. A musí si ji kupovat a jsou do toho bezohledně tlačeni.

Jak je možné, že staří a nemocní, kteří dali svá nejlepší léta republice=tedy společnosti, vytvářeli nějaké hodnoty, jsou šmahem odepisování jako nepotřebné haraburdí. To mi strašně vadí. Společnost se k nim chová bezohledně. Domovy důchodců se buď ruší, nebo přecházejí do soukromých rukou ( pro většinu lidí je to stejné, jako kdyby se zrušily, protože ho nezaplatí) nebo tak příšerně utlumují finančně, že jsou odkázány na milodary ( a je bezohledné je vyžadovat po klientech). Nemocnice se ruší, ruší se lůžka. Na druhou stranu se neposiluje domácí péče ( naopak, tvrdě se hází klacky pod nohy). Utlumuje se veřejná doprava, na druhou stranu se bezohledně utlumuje provoz sanitek a tak pro mnoho nemohoucích lidí je cesta k lékaři synonymem pro celodenní výlet. Že čekají, nikdo nevidí, ba jsem se už mnohokrát setkala s cynickým „kam spěchají“. Takhle by se dalo pokračovat donekonečna.

Podle zákona padajícího exkrementu jsou pak bezohlední zřizovatelé nemocnic, ředitelé, vedení... Ten, kdo má jakousi snahu, je smeten. Poslední články, kteří se s pacientem stýkají nejvíce, jsou bezohledně vykořisťovány zaměstnavateli. Nedej bože, když se chtějí bránit. Tohle mi opravdu velmi vadí.

Samozřejmě, že v lidské společnosti se najdou jedinci, kteří jsou bezohlední více, než je zdrávo, ale to je ve všech profesích, komunitách apod. Jde jen o to, nepřekročit určitou mez. Na druhou stranu, určitou dávku bezohlednosti člověk mít musí, protože jinak by se neprosadit. Ale vše jde řešit na úrovni a každý by měl mít určitou hranici, za niž už nepůjde.
Boros

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________________

Ano, to je přesné, určitá dávka bezohlednosti pomůže, ale v naší společnosti už přerůstá nad naše hlavy.
Sice nepracuji ve zdravotnictví, ale zcela se ztotožňuje s vašimi názory.
Moc děkuji, že jste napsala. Kvalitní příspěvek.
Mějte se hezky.
Saša

Téma dnešního dne: Bezohlednost

  • Setkáváte se ve svém okolí s bezohledností?
  • Byl někdo bezohledný vůči vám samotným?
  • Byla jste i Vy sama někdy bezohledná?
    (a pak jste toho třeba litovala)
  • Napište nám nějaký příběh, který se vás dotkl.
  • Myslíte, že bezohledné chování společnosti je v dnešní době větší, než dejme tomu, v době našich babiček?
  • Co považujete za největší lidskou bezohlednost?
    Vůči komu? Vůči čemu?

Jsou to jen záchytné body, o bezohlednosti můžete psát samozřejmě svými vlastními slovy. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: luxusní dámskou kosmetikou Planet spa / pleťovým mlékem na obličej, krk a dekolt, a na ruce.

darek

Reklama