Zdraví

Bolí vás záda? Můžete být hyperpohybliví. Zkuste test

Víte, že záda vás mohou bolet nejen kvůli tomu, že se málo hýbete a jste nepohybliví, ale i kvůli opaku? Prostě proto, že vaše klouby a svaly jsou až moc pohyblivé!

back

Zkuste se předklonit s narovnanými koleny a prsty se dotknout země. Dotknete se i celými dlaněmi? Ano? Pak je dost pravděpodobné, že máte potíže s hypermobilitou kloubů!

Lékaři odhadují, že tyto problémy má u nás až polovina populace. Mnozí z těchto lidí pak navštěvují ordinace s bolestmi zad a kloubů a obávají se nemoci.

Odborně se zvýšené pohyblivosti říká hypermobilita. Není to nemoc, je to spíše stav.

Samozřejmě bych nebyla takhle chytrá, kdybych se sama nedávno nevypravila do ordinace svého lékaře, a ten mě neodeslal na RTG a následně k odborníkovi.

„Otočte hlavou, kam to jde na stranu,“ pravil. I otočila jsem. „A šlo by to ještě dál?“ Šlo to i dál. Jako pták jsem tam nepůsobila, ale hlavu jsem otočila dost daleko. Myslela jsem si, že jsem partyzán. Že je to dobře.

„A teď si chyťte za zády ruce. Jednu přes rameno, druhou spodem. Dobře. A chytíte i zápěstí?“ Na jedné straně ano, na druhé ne. Říkala jsem si, budu asi muset tu druhou ruku víc procvičovat.

Omyl!

Po té, co mě ještě párkrát nutil dělat hadí ženu, což mi šlo, mi stroze oznámil, že drtivá většina mých obtíží s bolestí zad je způsobena tím, že jsem moc pohyblivá. Myslela jsem, že si vymýšlí. Vždyť přece cvičíme proto, abychom se mohli lépe hýbat.

„No jistě, ale ne zase moc!“ vysvětlil ortoped, pan doktor Mlynář na poliklinice na Proseku.

Proč vlastně není v pořádku, když má člověk velký pohybový rozsah? Protože to prý prostě není normální. Jde o jistou nerovnováhu těla, a ta se vždy nějak negativně projeví.

Neví se přesně, proč hypermobilita vzniká a z čeho, ale jak jsem se dozvěděla, je to doména spíše štíhlých, subtilních lidí. Svůj díl viny může mít i přílišná sportovní zátěž v dětství nebo přetěžování některých kloubů a svalů v dospělosti.

Nejrizikovější jsou pro budoucí dospělé lidi, pokud v dětství pěstují například gymnastiku, balet a jiné aktivity, kde se požaduje zvyšování pohybového rozsahu kloubů. Udělat „most“ nebo „provaz“ sice bývá obdivuhodné, ale lékaři nad tím nijak nejásají.

Před menstruací jsme pohyblivější

Mobilitu a její rozsah, jak jsem se ještě dozvěděla, ovlivňuje i hormonální hladina v těle. Tak třeba před menstruací mají ženy klouby pohyblivější. V těle je totiž více zadržené vody.

Mnoho lidí si na sobě nadměrné pohyblivosti ani nevšimne. Nemají totiž problémy, anebo je mají jen mírné, a tak je neřeší.  Později už to poznají, jako třeba vy. Právě bolesti kloubů, svalů, zad a třeba i hlavy je pak přivedou k lékaři. Fakt, že se někde kloub pohybuje moc, může mít za následek, že jinde se tím pohybuje málo. Někde je třeba kloub pohyblivější a tělo si to nahrazuje přespřílišnou hybností jinde,“ vysvětlil pan doktor.

Když jsem pak oznámila, že se živím prací u počítače, byl doma.

„U PC jde o jednostranné zatěžování páteře. Na vině je sezení s hlavou skloněnou u obrazovky. Vy to pak řešíte tím, že se různě kroutíte a protahujete hlavu do stran a dozadu, vykrucujete trup a pak se divíte že to vede k problémům a následné hypermobilitě kompenzující potíže krční páteře,“ řekl.

Neprotahovat, změnit zvolna polohu

 • Mezi sedátko a záda vložit polštářek.
 • Jakmile cítíte tlak, jděte se projít.
 • Hlavně se nevykrucujte do stran a nesnažte se otočit hlavu o 180 stupňů. Ono by to za chvíli asi i šlo, ale odstřelíte si obratle krční a hrudní páteře a bude to bolet ještě víc.

Zjistěte si, jestli jste hypermobilní

1. Postavte se rovně, dejte k sobě kotníky i kolena, propněte kolena a pak se předkloňte. Normálně máte být schopni se při maximálním předklonu dotknout špičkami prstů podlahy. Hypermobilní člověk položí na zem celé dlaně.

2. Lehněte si, dejte nohy k sobě na podložku a pak jednou nohou co nejvíce unožte do strany. Normální je 80, až maximálně 90 stupňů. Rozsah nad 100 stupňů odpovídá hypermobilitě.

3. Dejte dlaně k sobě a odtáhněte palce co nejdále od ostatních prstů. Pokud to půjde o více než 100 stupňů, máte problémy s hypermobilitou.

3. Když obejmete vlastní šíji jednou paží a dosáhnete špičkami prstů na výběžky na krční páteři, je to v pořádku. O hypermobilitu jde tehdy, když prsty přesáhnete střed zad daný páteří o délku celé dlaně.

Tak co?

Jediné, co mám v pohodě, je ta roznožka. :-)

   
14.01.2011 - Zdraví - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] cicinka [*]

  A já si říkám, že mě všechno bolí, právě kvůli necvičení. Některé příklady ukazují na hypermobilitu. Ale to nechápu, kde se to u mně vzalo.Sml30

  superkarma: 0 16.01.2011, 08:03:08
 2. avatar
  [12] Dimsy [*]

  Jak mám dát k sobě kotníky i kolena, když mám nohy do O?Sml15

  superkarma: 0 15.01.2011, 09:46:05
 3. avatar
  [11] SNÍŽEK [*]

  to stejné říkali i mně,mám to odmala Sml15

  superkarma: 0 14.01.2011, 17:25:57
 4. avatar
  [10] Suzanne [*]

  Anime Otaku — #9 myslím, že s tímhle názorem je pan doktor v menšině.Sml24

  superkarma: 0 14.01.2011, 16:37:39
 5. [9] Anime Otaku [*]

  Jo, hypermobilitou trpím a jógu mi zakázali. Když jsem se ptala doktora, tak mi řekl, že jóga je pro pohybový aparát prospěšná pouze pokud se hmotnost člověka blíží k horní hranici podvýživy. Jinak že je to velice nebezpečné pro páteř a velké klouby. 

  Jinak asi nejprůkaznější test hypermobility jsou prsty ruky. Když položíte volně ruku dlaní na stůl a druhou rukou se pokusíte nadzvednout prostředník, tak u zdravého člověka se špička prstu nadzdvihne zhruba o 1 až 1,5 cm. Mě se prsty bez odporu zdvihají do pravého úhle a to mám klouby volnější jen o 60procent. Může být i mnohem hůř, prst se může ohnout až ke hřbetu ruky a to je opravdu v p...

  1. na komentář reaguje Suzanne — #10
  superkarma: 0 14.01.2011, 15:28:42
 6. avatar
  [8] haluška [*]

  Tak, a teraz konečne viem, prečo ma bolí chrbát. Tak vstávať a cvičiť.Sml52

  superkarma: 0 14.01.2011, 11:27:41
 7. avatar
  [7] Francaise [*]

  Zjišťuji, že po roce intezivního cvičení Bikram jógy jsem hypermobilní, čili nemocná Sml30Sml30 a ještě jsem na to hrdá Sml30Sml30 !

  Zřejmě pan doktor zapomněl dodat, že se týká těch, kteří tuhle nadměrnou pohyblivost mají aniž by cvičili, a tudíž nemají zpevněné svalstvo. Sml80

  superkarma: 0 14.01.2011, 11:14:09
 8. [6] zeph [*]

  Tak jednu nohu dám více, nj, ale tu druhou pomalu ani do těch 90 stupňů. To mám tedy tu mobilitu v průměrné normě, ne Sml30 ?

  superkarma: 0 14.01.2011, 10:09:47
 9. [5] macamala [*]

  Anai — #2 To mě také napadlo, joga mi naopak protahuje tělo, zlepšuje pohyblivost. Kvůli zádům a skolioze jsem s ní začala.

  superkarma: 0 14.01.2011, 10:01:06
 10. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Jsem taky hypermoblní, ale nikdy mi to nečinilo potíže. My to máme celá rodina, babička udivovala sousedy, když zapomenutou vodu na schodě utírala s nataženýma nohama z toho horního schodůSml52 V osmdesátiSml24 Osobně poslouchám svoje tělo a doporučení předků - pořádně protahuju, protože jinak to bolí. Prostě moje tělo je k tomu uzpůsobené a cvičení mi dělá dobře. Když mě něco bolí, udělám si provaz, nebo se vyvěsím do mostuSml80

  superkarma: 0 14.01.2011, 09:53:30
 11. [3] Anai [*]

  A ještě: je to i o kilech, když jsem měla o 6 více, tak jsem se neohla prostě kvůli špekům a i ostatní pohyby byly mnohem obtížnější. Od té doby obdivuju obézní lidi, že takhle dobrovolně žijou, mně hrozně vadilo, že jsem si nemohla udělat ani pedikuru, to jsem radši přestala jíst Sml30 Stačí leckdy těhotenství, kdy člověk ty obézní obdivuje - zvláště, když jsou schopni třeba sportovat, to fakt: Sml67

  superkarma: 0 14.01.2011, 09:29:49
 12. [2] Anai [*]

  Já položím polovinu dlaní při předklonu, jinak jsem OK, takže asi vše mám v pořádku. Ale co jogínky? Ty mohou být naprosto ok, nic je bolet nemusí a přitom jsou hypermobilní, joga k tomu vede!

  1. na komentář reaguje macamala — #5
  superkarma: 0 14.01.2011, 09:27:48
 13. avatar
  [1] lenoška [*]

  jj, tak tuhle diagnozu mám já Sml68

  superkarma: 0 14.01.2011, 07:30:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme