Koho nikdy nebolelo v krku? Zvláště teď na podzim, když kolem nás každý prská, kýchá a smrká, se snadno nakazíme. Co s nepříjemným pocitem knedlíku v krku? Můžete cucat pastilky nebo použít sprej, ale věřte, že to jde i bylinkami.

salvej

Znáte to. Začne vás štípat v nose, pálit v hrdle a druhý den nemůžeme polknout. Zajdete do lékárny a koupíte si pastilky, sprej nebo kloktadlo. Ale možná byste na to mohli jít i jinak. Co takhle vynechat chemii a vyzkoušet léčbu přírodní cestou? Možná přijdete na to, že je to levnější, příjemnější a mnohdy i účinnější.

Jednou mě tak bolelo v krku, že jsem nemohla hýbat ani hlavou, ale protože jsem poseroutka a nesnáším doktory, snažila jsem se najít nějakou alternativu v „babských“ receptech. Tím přece nemůžu nic zkazit. Když bylinky a babské rady nepomůžou, pak teprve půjdu k lékaři.

Zatím to ale nikdy nebylo potřeba. Alespoň co se bolesti v krku týká, mám s bylinkami ty nejlepší zkušenosti. Mně pomáhá šalvěj. Možná ji pěstujete doma na zahrádce jako ozdobnou rostlinku, ale klidně použijte i sušenou, kterou koupíte v každé lékárně, nebo větší drogerii.

Šalvěj má výrazné desinfekční a antiseptické účinky, léčí záněty krku a mandlí. Můžete ji pít jako čaj, ale její specifická nahořklá chuť nemusí každému vyhovovat. Mnohem účinnější je jako kloktadlo. Udělejte si silný šalvějový nálev/čaj a kloktejte ho několikrát denně. Šalvěj se dá použít i zevně jako obklad na bolavý krk. Namočte gázu nebo jemné plátýnko do horkého šalvějového nálevu a převažte šátkem. Zábal udržujte stále teplý.

salvej

Jsou jistě i jiné bylinky, které vám od bolesti krku uleví, jako například tymián nebo heřmánek, ale já na šalvěj nedám dopustit.

Jak udělat správně nálev?

Většina z nás nasype byliny na dno hrnku nebo konvičky a zalije horkou vodou. Ale správně se to má dělat naopak.

 
Převařit vodu, nechat asi půl minuty odstát, na hladinu nasypat potřebné množství bylin a občas promíchat. Potom nádobu přikrýt pokličkou, aby se účinné látky lépe uvolnily. Nechte louhovat deset až patnáct minut a pak sceďte. Čaj pijte teplý nebo vlažný. Rozdíl je i v dávkování čerstvých a sušených bylin. V průměru se jedné čajové lžičce sušených rovnají tři lžičky čerstvých bylin.

 

Reklama