Zdraví

Bolí Vás makovice? Může to být migréna …

Od svých 12 let trpím bolestmi hlavy s nevolností a zvracením. Mívala jsem bolesti hlavy asi jednou týdně. Trvala celý den. Nebyla jsem schopna pracovat. Nemohla jsem se starat ani o sebe, ani o svou rodinu. Když to přišlo, snažila jsem se záchvat bolesti přečkat v klidu a v temné místnosti. Za posledních 10 let jsem si netroufla někam na dovolenou. Co kdyby tam nebyla klidná, tmavá místnost…
Už mě hlava nebolí! Moje matka i babička trpěly také bolestmi hlavy. Já se ale nechtěla smířit s tím, že jednou týdně budu kvůli bolesti k ničemu. Před měsícem jsem se z časopisu dozvěděla o projektu Makovice. Objednala jsem se do ordinace lékařky, paní doktorky Fučíkové. Vyšetřila mě a sdělila mi, že trpím migrénou. Doporučila mi léky, které mohou mé potíže odstranit. V minulém měsíci jsem měla čtyři záchvaty. Vzala jsem si lék a do hodiny bylo po bolesti. Žádné celodenní mučení se nekonalo. Tím pro mne začal zcela nový život. Dříve jsem jeden den v týdnu strávila čekáním, až záchvat ustane.
Teď mám každý týden jeden den života navíc.
(Markéta, 32 let, prodavačka)

Málo léčená migréna…

Migréna je celoživotní onemocnění. Vyskytuje se u 6 procent mužů a 18 procent žen. Hlavními projevy jsou záchvatovité a většinou jednostranné silné bolesti hlavy pulsujícího charakteru.
Obvykle trvají bez léčby několik hodin až tři dny.
Velmi nepříjemnými doprovodnými projevy jsou nevolnost a zvracení. Záchvat migrény obyčejně znemožňuje nemocnému veškerou pracovní, kulturní a společenskou činnost. Navíc se tyto stavy často opakují několikrát do měsíce.

Migréna je v ČR nedostatečně léčena. Často je totiž nepoznaná. Mnoho nemocných s migrénou nevyhledává lékaře. Chybně si myslí, že jim lékař nepomůže.
"Naše sekce pro léčbu bolesti hlavy připravila projekt Makovice, jehož cílem je rozšířit povědomí o migréně a její správné léčbě v široké populaci, "říká docent Waberžinek, předseda sekce pro léčbu bolesti hlavy České neurologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Léčba migrény spočívá v účinném potlačování bolestí hlavy a dalších projevů migrény. Nejúčinnější jsou léky, tzv. triptany.
Stále dnes převažuje léčba migrény pomocí léků tišicích bolest (analgetika a některé protizánětlivé léky). Je to sice levnější, ale méně účinná léčba, navíc s častými projevy vedlejších nežádoucích účinků. Pouze ovlivňují bolesti hlavy.
Triptany ale zasahují přímo do mechanismu vzniku migrény, a tím jí účinně potlačí.

Kde hledat pomoc?
Až 400 tisíc lidí české populace si alespoň někdy položí otázku: Když mě bolí hlava, mám migrénu?
Slibný začátek pro úspěšnou léčbu. Bohužel 20 až 40 procent z nich s léčbou nezačne. A 30 až 50 procent se léčí samo a spoléhá na rozličné „osvědčené“ domácí pokusy. Důvodem je často nedostatek informací.
A kde se můžu zeptat nebo se něco o migréně dozvědět?
Pokud jste si položili tuto otázku, máme na ni dvě odpovědi.

Zaprvé patříte do skupiny těch chytřejších a o své zdraví se zajímáte.
Zadruhé navštivte internetové stránky www.bolestihlavy.cz  nebo volejte na bezplatnou infolinku Léčby bolestí hlavy 800 555 430.

Internetové stránky nabízejí ucelené informace popisující příznaky a obtíže při bolestech hlavy a migréně a vyvracejí tradiční mýty.
Najdete tam vysvětlení, jak vypadá neurologické vyšetření a jaké jsou možnosti léčby. Můžete se snadno a přímo objednat k nejbližšímu odbornému lékaři.
A pokud nemáte internet, volejte na bezplatnou informační linku. Pomohou Vám!

Spokojený pacient, spokojený lékař

Není ojedinělé, že nemocný léta považuje bolesti hlavy za nevítaného, víceméně však nevyhnutelného společníka. Neměl by k ní zůstat netečný.
Bolest hlavy může být příznakem závažného onemocnění. I kdyby nemocného přímo neohrožovala, měla být řádně vyšetřena.
Projekt Makovice je neocenitelným a dobře dostupným způsobem, jak vyhledat cílenou odbornou pomoc. Bez složité cesty přes praktického či závodního lékaře.
Pružnou formou objednání přímou telefonickou linkou či internetem si nemocný sám vybere vyhovující lokalitu, lékaře a časový termín vyšetření.
Již zkušenost v prvních čtyřech měsících od spuštění mne jednoznačně přesvědčila o kvalitě a smysluplnosti tohoto projektu.

(MUDr. H. Fučíková, poradna pro léčbu bolesti hlavy)    

          
   
19.01.2004 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [16] houserop [*]

  sorry, to jsem nechtela

  superkarma: 0 20.01.2004, 11:50:43
 2. avatar
  [15] houserop [*]

  Vivian, odvar z makovice by byl asi dobry, ale tezko se odhaduje davkovani
  Mne jedna korenartka doporucila kozlik lekarsky doplneny matou a medunkou. A reknu Vam, jak jinak zaludek celkem udrzim, tak po kozliku to slo zarucene ven
  To: Zizala. Taky mi to doktorka tvrdi, ze v tehotenstvi a po prechodu to zmizi. A asi na tom neco bude, mam kamaradku v 24t, normalne mela migrenu kazdych 14 dni a ted je v pohode.
  A Imigram je dobrej, ale fakt drahej...

  superkarma: 0 20.01.2004, 10:35:12
 3. avatar
  [14] Žížala [*]

  Jinak by me zajimalo, kdo za touhle akci bolestihlavy.cz stoji. Nechci bejt pesimisticka ale pokud je to nejakej vyrobce leciv, tak asi nebude na prvnim miste snaha najit ten nejvhodnejsi lek na celym trhu, ale najit ten nejvhodnejsi lek z jejich nabidky...asi...

  superkarma: 0 20.01.2004, 06:59:33
 4. avatar
  [13] Žížala [*]

  Vivian: obvykle to jinak nez praskama nejde, a cloveku je tak blbe, ze sezere jakykoli mnozstvi cehokoli jen aby ty bolesti uz presly.

  Ja se cpu Ergofeinem ale uz se nevyrabi tak mi ho namichavaji v lekarne a ted mi napsala na zkousku Imigram - doplatek na jednu jedinou tabletku je 80kc. Jinak pry v tehotenstvi maji udajne migrenicky klid. Mate to nekdo provereny na vlastni kuzi ? :-)

  superkarma: 0 20.01.2004, 06:50:01
 5. avatar
  [12] Vivian [*]

  Copak to nejde jinak, než práškama?
  Co třeba odvar z makovice ?

  superkarma: 0 19.01.2004, 18:02:13
 6. avatar
  [11] abru [*]

  Mně se osvědčily úplně nejvíc ze všeho egotaminové čípky, které se vyrábějí na předpis v lékárně. Mám s nimi dokonce lepší zkušenost než s triptany, které zabírají, až když se bolest už rozběhla, a bolest se po nich někdy i opakovaně vrací. Kromě toho ,že jsou i poměrně drahé.
  Ani nemám po ergotaminu pocit, že bych trpěla nějakou trvalou bolestí hlavy, jak se tvrdí, že ji po několikaletém užívání vvolává. Naopak, někdy mám pokoj několik týdnů, někdy bolest hlavy skoro obden. Když vezmu čípek včas, migréna se nerozběhne.

  superkarma: 0 19.01.2004, 17:53:32
 7. avatar
  [9] Gumídek [*]

  Bolesti hlavy mám už asi 7 roků,doktoři tvrdí,že to migréna není.Neustále polykám Ibalgin 400,který zabere jen na pár hodin.A tak se to pořád opakuje.

  superkarma: 0 19.01.2004, 15:57:02
 8. avatar
  [4] Žábina [*]

  Kamarádka ma migrény vždy před menstruací...poklesem hormonů...to je asi jiný druh...

  superkarma: 0 19.01.2004, 09:08:50
 9. avatar
  [3] Denča [*]

  Takyod mala trpím migrénou, dělalai mi EEG a potvrdili to. Moje gynekoložka mi nedoporučovala brát HA, takže po půlroce užívání a opravdu hrozných záchvatů mám migrénu tak jednou dvakrát za měsíc. Zatím mi pomůže paralen, ale hned ze začátku, jinak algifen.
  MAKOVICE je skvělá. Asi tam brnknu. Díky

  superkarma: 0 19.01.2004, 06:52:13
 10. avatar
  [2] aninas [*]

  Ja se lekla, jak jsem cetla v te zavorce - Fucikova ..popravna

  superkarma: 0 19.01.2004, 06:43:14
 11. avatar
  [1] Jarunka [*]

  Migrenou jsem trpela asi pet let. Nejdriv jsem si myslela, ze to je diky presidleni, ale po vysazeni HA, prestala hlava bolet. U mne to bylo diky HA a ty bolesti, nikomu nepreji. 2 dny v posteli, ani se hnout, ve tme a v tichosti. Kdo tu bolest nezna, nepochopi V Nemecku davaji pri prvnim priznacich, nejakou kapacku. Bolesti se utlumuji, ale clovek clovek je malatny. Kdybych o te Makovici vedela driv, urcite bych zasla

  superkarma: 0 19.01.2004, 02:13:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme