Zdraví

Bolesti při „našich dnech“

Většina žen mívá pravidelně menstruační bolesti, které jsou někdy tak silné, že nás zcela paralyzují. Nemůžeme pracovat, ani se bavit, čekáme jen útrpně, kdy tento stav přejde.

Každý měsíc se děložní sliznice mění tak, aby se v ní mohlo v případě těhotenství uhnízdit oplodněné vajíčko. Pokud k oplodnění nedojde, sliznice se odloučí a vyjde ven v podobě menstruačního krvácení.

bolesti

Některé ženy po tyto dny téměř nepociťují žádnou změnu, jiné minimálně první dva až tři dny menstruace trpí. Někdy nástup těchto bolestí začíná už před menstruací. Bolestivá menstruace (dysmenorrhoea) postihuje především dívky do 25 let, po prvním porodu obvykle mizí, ale bohužel někdy tento stav trvá až do klimakteria. Za svůj život se s ní podle statistik setkalo až 75 % žen.

Bolesti se projevují křečemi v podbřišku, které přicházejí ve vlnách a mohou být provázeny bolestmi v zádech nebo v dolních končetinách, nevolností, dokonce i zvracením a často i průjmy. Křeče jsou způsobovány děložními stahy a jsou spojeny s vysokou hladinou prostaglandinů, vznikajících v děložní sliznici.

 Jak bolesti zmírnit?

Bohužel si nemůžeme každý měsíc dopřát pár dní dovolenou, ulehnout a relaxovat. A tak přicházejí na řadu analgetika, která by měla odstranit bolesti nejpozději do 30 minut a absence bolesti by měla následovat ještě po dobu dalších několika hodin. Takovým přípravkem je volně prodejný lék VALETOL®, jehož složení přesně toto umožňuje. Vzhledem k jeho silnému účinku je ale vhodný až pro dívky starší 15 let; zpočátku v nižších dávkách.

Co dělat, když bolest neustoupí?

bolestiPodávání Valetolu můžeme kombinovat i s izometrickým cvičením, které preventivně působí na překrvování či nedokrvení děložní sliznice. Občas pomůže i teplý obklad na břicho a záda.

Pokud by lék tišící bolest nepomohl, může se jednat o signál nějaké nemoci, například o výskyt chlamydií, endometriózu, cystu, polyp, mimoděložní těhotenství, v nejhorším případě i karcinom dělohy. V takovém případě bude nutné neprodleně vyhledat odborného lékaře.

Eva Pavlatová

 
VALETOL®, tablety - registrovaný léčivý přípravek. Perorální podání. Propyphenazonum 300 mg, Paracetamolum 150 mg, Coffeinum 50 mg v 1 tabletě. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
   
18.04.2016 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] AmeA [*]

  Jsem si ,,užila,, bolestí za mlada Sml15 Sml31

  superkarma: 0 18.04.2016, 22:24:47
 2. [4] bobani [*]

  Sml68

  superkarma: 0 18.04.2016, 09:31:57
 3. [3] Andreadornova [*]

  Mě to spravila až antikoncepce

  superkarma: 0 18.04.2016, 08:45:59
 4. [2] Darmovzalova [*]

  Boros — #1Jo spasmoveralgin byl opravdu dobrý a co je dobré to se pak přestane vyrábět .

  superkarma: 0 18.04.2016, 08:30:23
 5. [1] Boros [*]

  No, já bych místo analgetik raději volila spasmolytika- třeba takový spasmoveralgin byl skvělý- bohužel se už nedělá. Raději si nechat předepsat (není volný prodej) Spasmopan čípky- mají i tu výhodu, že je žena nevyzvrací. na druhou stranu mladé holky moc nechtějí čípky používat a gynekologové vše řeší nasazením hormonální antikoncepce

  1. na komentář reaguje Darmovzalova — #2
  superkarma: 1 18.04.2016, 07:31:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme