Zdraví

Bolest v krku? Chrapot? Může jít i o rakovinu!

pub

Může to začít docela nevinně. Občasná, opakující se bolest v krku jako při hlásící se angíně, nebo chrapot, který ne a ne zmizet. Když to však trvá déle než dva až tři týdny, měli bychom navštívit odborníka. Diagnóza může znít: rakovina…

Nádory hlavy a krku nebývají vzácné, jen se o nich příliš nemluví. Bohužel jich však přibývá. Na vzniku karcinomu v těchto partiích se nejvíc podílí tabák a alkohol. O typu rakoviny, o níž se moc nemluví, pohovořil specialista ORL – ušní, nosní a krční – MUDr. Věroslav Gebouský.

Důležitá je ústní hygiena

pub

Tabákový kouř obsahuje 40 rakovinotvorných látek, jejichž účinky pravidelná konzumace velkého množství alkoholu ještě násobí.

Alkoholismus je navíc obvykle spojen se špatnou výživou a nedostatkem látek, které chrání organizmus před škodlivinami a do jisté míry i před vznikem zhoubného bujení. K rozvoji těchto nádorů přispívá i špatná hygiena ústní dutiny. Kdybychom chtěli najít „typického“ pacienta, stačí zajít do hospody a porozhlédnout se po štamgastech.

K dalším příčinám vzniku nádorů patří kouření marihuany, některá chronická onemocnění, virové infekce (např. lidským papilomavirem, virem herpes simplex 1 aj.), dědičné faktory a poruchy imunity.

Nádory hlavy a krku mohou být zcela zjevné, například jako nehojící se vřídek na rtu, sliznici ústní dutiny nebo krvavý výtok z nosu. Mohou však dlouho zůstat zcela bez příznaků.

Dlouhodobý chrapot je podezřelý

Nádory také napodobují banální choroby z nachlazení s bolestmi v krku, chrapotem, potížemi s polykáním. Pokud tyto příznaky trvají déle než tři týdny, je to důvodem k cílenému odbornému vyšetření. Varováním mohou být i bezdůvodný úbytek hmotnosti, únava a zvýšená teplota.

Přijde-li se na nádor včas, když je ještě malý a nešíří se do okolí, je šance na uzdravení vysoká. K tomu je ovšem nutné, aby „typický“ pacient změnil životní styl. Nepřestane-li kouřit, naděje na uzdravení klesá. Po odstranění nádoru se pak ve vysokém procentu případů objeví v řádu měsíců nádor další.

pub

Pokročilé, velké a šířící se nádory představují vážné ohrožení života. V terapii bývá nutné přizpůsobit postup konkrétní situaci.

Kombinovaná léčba

Je důležité, kde se přesně nádor nachází, jak je veliký, jak agresivní je jeho růst. V neposlední řadě hraje významnou roli zdravotní stav pacienta – to, jakými dalšími chorobami nemocný trpí.

Většinou se kombinuje několik léčebných způsobů – chirurgické odstranění nádoru (pokud lze), ozáření (radioterapie), protinádorové léky (cytostatika) a v posledních letech ještě biologická léčba.

Překvapivé účinky biologické léčby

Biologická léčba představuje zásadní průlom v úspěšnosti léčby nádorů hlavy a krku. Výzkumy potvrzují, že neexistuje účinnější nechirurgická léčebná metoda u pokročilého nádoru hlavy a krku než kombinace radikálního ozáření a cetuximabu (Erbitux), látky působící proti růstu buněk nádorů.

Biologická léčba je drahá, proto je nutné vždy ověřit, že bude u konkrétního pacienta fungovat. To se provádí testy ve speciálně vybavených laboratořích, které jsou součástí komplexních onkologických center.

Co víme o nádorech hlavy a krku?

 • rostou z povrchových (epiteliálních) buněk horního úseku dýchacího nebo polykacího traktu
 • nejčastěji se nacházejí v ústní dutině (43 %), dále v hltanu (33 %) a hrtanu (24 %)
 • ve všech zemích Evropské unie představují čtvrtý nejčastější nádor u mužů
 • u žen se (zatím) vyskytují méně často, ale počet pacientek narůstá
 • v České republice se diagnostikuje asi 1200 případů ročně, 650 lidí s tímto onemocněním každý rok zemře
   
01.10.2009 - Nemoci - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [6] LindaKr [*]

  Přesně tak. Na bolest v krku je nej si vzít pastilky, já osobně si kupuju herbalmed, které mám odzkoušené a vím, že zaberou tak, jako já potřebuju ;-)

  superkarma: 0 09.02.2015, 14:42:08
 2. [5] Jarkkka [*]

  Při dlouhodobé bolesti v krku se opravdu může jednat o zánět, nebo v horším případě o rakovinu.

  superkarma: 0 12.06.2013, 11:43:14
 3. avatar
  [4] wich [*]

  Je nutné pořád strašit? Sml28 Člověku aby se rozjela rakovina jen ze čtení stresujících článků.

  superkarma: 0 01.10.2009, 13:39:49
 4. avatar
  [3] Milala [*]

  Sakra,jsem hypochondr,okamžitě po přečtení článku,mě začalo bolet v krku.Utěšuje mě pouze to,že jsem nekuřák,i když...!Sml80

  superkarma: 0 01.10.2009, 13:11:05
 5. avatar
  [2] Kiaruska [*]

  Táta je po operaci, po ozářkách i po chemoterapii, bohužel mu museli vzít i hlasivky. V rizikovém věku to chce nepodcenit ani delší bolest v krku, nebo pocit cizího tělesa v krku.. a taky vědět, na co má člověk nárok a zjistit si všechny možné informace o nemoci, léčbě apod., protože nikdy nevíte, kdy se vyskytne "nemocniční" zádrhel a léčba se zkomplikuje, jj, rakovina je svinstvo Sml10 Ale už snad bude líp Sml72

  superkarma: 0 01.10.2009, 12:49:53
 6. avatar
  [1] Léthé [*]

  Sml24sakraSml15...proč hned rakovinaSml80....buSml57 buSml57 buSml57...a co když jde jen o odmítání vidět i druhou stranu problémů a o tvrdohlavost a neoblomnost dotyčného? Popřemýšlejte.Sml22

  superkarma: 0 01.10.2009, 02:10:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme