S převratnou novinkou v oblasti medicíny přišli američtí vědci. Podařilo se jim vyvinout nové anestetikum, jehož účinnou látku k tlumení bolesti získali z pálivých chilli papriček. Podle časopisu Nature, kde objev publikovali, je prostředek nejen velmi účinný, ale nemá téměř žádné vedlejší účinky. Oproti běžným anestetikům totiž tlumí bolest, ale přitom nezpůsobuje ztrátu pohyblivosti léčených částí těla.

Anestetikum by se mohlo v budoucnosti podávat především při porodech. Při prvních laboratorních testech anestetikum velmi efektivně blokovalo bolest a neomezovalo pohyblivost. Pokud stejné výsledky budou potvrzeny u lidí, metoda by mohla být používána jak při lokálním umrtvení například u chirurgického zákroku, tak při trhání zubů. Současná anestetika mají řadu vedlejších účinků, například způsobují ztrátu vědomí, sníženou citlivost či paralýzu.

Bolí vás často hlava? Trpíte premenstruačními bolestmi nebo bolestmi zad? Nebo zubů? Používáte léky nebo znáte nějaký spolehlivý způsob, jak bolest odstranit?  Máte nějaký zaručený „babský“ recept, jak na ni?

Reklama