V současné době žije v České republice přibližné 1 300 pacientů s nádorovým onemocněním krve - mnohočetným myelomem. Přestože je toto číslo relativně nízké, jde o zákeřné a zhoubné onemocnění a informovanost pacientů a jejich blízkých nelze podceňovat.

Co je mnohočetný myelom

Začnu příběhem ženy ve středních letech, kterou začaly bolet záda. Lékaři v domnění, že jde o běžné zablokování, ji posílali na masáže a předepisovali jí vitamíny, minerály a léky proti bolesti. Ženě se postupně stav zhoršoval. Trpěla infekcemi, měla teploty a bolestivost byla tak vysoká, že přestala chodit do práce.

Bohužel až po několika měsících ženě zjistili mnohočetný myelom v pokročilém stádiu. Následovala hormonální léčba, chemoterapie a nakonec transplantace kostní dřeně... 

Mnohočetný myelom je zhoubné onemocnění krvetvorby. Vzniká v kostní dřeni, kde zasahuje zdravé buňky. Tyto buňky se mění na buňky nezdravé - myelomové, které se rychle množí (proto název mnohočetný). Myelomové buňky poškozují kosti, na kterých se vytvářejí zhoubná ložiska, které se na RTG snímku projevují jako otvory.

Onemocnění je nevyléčitelné, dá se pacientům alespoň nějak pomoci. Lékaři znají mnoho léčebných postupů, které pomáhají pacientům lépe a déle prožít zbývající čas.

Výskyt onemocnění

Každý rok je v České republice diagnostikováno 400 nových případů. V rámci států Evropské unie je ročně diagnostikováno více než 26 000 nových případů, přičemž více než 18 000 pacientů na mnohočetný myelom umírá.

Onemocnění postihuje lidi ve středním a vyšším věku. I když jeho příčinu neznáme, je dokázáno, že není dědičné.

Příznaky

Mnohočetný myelom vzniká velmi plíživě. Časné zjištění může odhalit jedině RTG nebo biochemické vyšetření kostí.  Mezi nejčastější projevy myelomu patří:

·         Poškozování kostí vlivem myelomu, bolest kostí, samovolné zlomeniny

·         Snižování počtu červených a bílých krvinek, krevních deštiček a množství obranných protilátek

·         Časté infekce a poruchy imunity

·         Poškozování funkce ledvin

·         Vysoká hladina vápníku v krvi

 

Průběh nemoci je individuální. 

Léčba

Cílem terapie je potlačit aktivitu choroby, zmírnit nebo odstranit příznaky nemoci a dosáhnout dlouhodobého, bezpříznakového období.

Postižení se léčí:

·         Medikamenty (proti bolesti, odvápňovaní…)

·         Rehabilitace (pro zachování tělesné aktivity a podporu svalové a kostní hmoty)

·         Chemoterapie (pro zmenšení počtu myelomových buněk v těle)

·         Radioterapie (pro zničení myelomových buněk v ozařované oblasti)

·         Transplantace kostní dřeně (jako zakončení chemoterapie)

Tato léčba je standardní a používá se u pacientů do 65 let věku. I když chemoterapie v kombinaci s transplantací nevede k úplnému vyléčení, pacientům se tak prodlouží délka života i o 10 let. 

Česká myelomová skupina

Pod hlavičkou Arcus-Onko Centra vznikl nový klub, Česká myelomová skupina, která sdružuje pacienty s mnohočetným myelomem.

 

První aktivitou klubu jsou nové webové stránky www.mnohocetnymyelom.cz, kde se návštěvníci dozví základní informace o onemocnění, jeho léčbě a tipech, jak onemocnění dobře zvládnout.

Klub pravidelně pořádá různé přednášky, organizuje klubová setkání a odbornou i laickou veřejnost informuje prostřednictvím aktuálních tiskových materiálů.

V případě, že pacient potřebuje získat další přesné informace nebo konzultovat další léčebné možnosti či jiné problémy, může použít i bezplatnou telefonickou linku.

Zdroj: tisková konference, Mnohočetný myelom, květen 2006

Reklama