Zdraví

Bolest hlavy-banalita nebo život ohrožující problém?

Snad v každé nemocnici je v naší profesi nepsaným pravidlem, že svátky, zvláště Vánoce a Silvestra, slouží nejmladší lékaři z kolektivu. Byla to jedna z mých prvních služeb a kolegové mě chlácholili, že Vánoce na neurologickém oddělení zpravidla probíhají bez větších dramat.

A tak jsem se po ranní vizitě na sesterně usadila před krabici s cukrovím a snažila se od sestřiček alespoň trochu nakazit vánoční náladou. Neuběhlo ani půl hodiny a zazvonil telefon. Volal kolega z interny: ,,Prosím tě o laskavost, mám tady na svátky maminku a od včerejška ji bolí hlava od krční páteře.  Mohla bys jí dát na ten krk obstřik?“  ,,Samozřejmě,“ odpověděla jsem, ,,pošli ji sem.“ Maminka kolegy udávala tlakové bolesti v oblasti týla a horní krční páteře, trochu se jí motala hlava a bylo jí i nevolno, krevní tlak měla normální. Obtíže nastaly, když nesla krabice s dárky z auta do 3. patra. Jsou to příznaky, které k obtížím s krční páteří skutečně často patří.

Při podrobnějším neurologickém vyšetření jsem objevila velmi nenápadný příznak, který však do této kategorie obtíží nezapadal. I přes počáteční lehkou skepsi kolegy, jsem se rozhodla ihned poslat paní na CT vyšetření mozku, které tehdy bylo vzdálené 30 km od naší nemocnice. Toto vyšetření ukázalo skutečně závažný problém, který s krční páteří souvisel až druhotně - krvácení do mozku - bylo sice drobné, ale vyvolalo v okolní tkáni otok mozku, který v této lokalizaci mohl způsobit útlak dechového centra a smrt pacientky. Tak se ze zdánlivě banální záležitosti roztočil dramatický kolotoč - transport pacientky vrtulníkem na nejbližší neurochirurgické pracoviště, kde jí byla poskytnuta komplexní péče a vyšetření.

Krvácení do mozku je jedna z mnoha příčin bolestí hlavy, která může člověka přímo ohrozit na životě, a je nutný okamžitý, často i chirurgický léčebný zásah. Kromě mozkového krvácení se může jednat i o jiný tzv. expansivně se chovající proces – jako je nádor, metastáza, mozkový absces či cysta, poškození mozkové tkáně následkem úrazu. Závažným stavem je také zánět mozkových plen a mozku. Bolest hlavy je příznak, který může mít mnoho příčin a týká se téměř všech medicínských odborností, zvláště těch, které se zabývají oblastí hlavy a krční páteře-neurolog, neurochirurg, fyzioterapeut, oční lékař, otorinolaryngolog, stomatolog, internista, psychiatr, infekcionista, ale i gynekolog, endokrinolog…

IHS - International Headache Society popisuje ve své klasifikaci více než 100 typů bolestí hlavy ve 13 základních skupinách. Je užitečné vědět, ve kterých případech bychom měli vyhledat lékaře bez odkladu:

- Bolest hlavy spojená s jakýmkoli úrazem nebo neobvyklou fyzickou či psychickou zátěží

- Bolest, která vznikne náhle a je neobvykle silné intenzity, nebo se svým charakterem významně liší od námi známé bolesti.

- První bolest hlavy vzniklá po 50. roce věku

- Různě dlouho trvající, stupňující se tupá bolest horšící se při  změně polohy, zvláště když je doprovázena nevolností, zvracením či jinými obtížemi.

- Bolest vzniklá u nemocných trpících jiným onemocněním – např. vysokým krevním tlakem, nádorovým onemocněním, borreliosou nebo infekcí HIV...

- Bolest hlavy spojená s horečkou může být příznakem jak celkové infekce, zánětu vedlejších nosních dutin, tak závažného zánětu mozkových plen či mozku.

- Migrenosní záchvat, neuralgie trojklanného nervu i bolest krční páteře vystřelující do hlavy vyžadují také specializované vyšetření a léčbu, i když bezprostředně postiženého neohrožuje.

Bolesti hlavy trápí lidstvo již od nepaměti a asi s obtížemi najdeme člověka, kterého hlava nikdy nebolela. Většina těchto bolestí patří do druhé skupiny - benigních bolestí hlavy, které sice neohrožují život postiženého, ale výrazně snižují kvalitu jeho života a zaslouží si také zvláštní pozornost. O těch se dozvíte více příště.

   
11.03.2004 - Zdraví - autor: Pavla Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [15] sjuu [*]

  taky me ten clanek moc nepotesil. Ale pochybuji ze normalnimu pacientovi by se dostalo tolik pozornosti.
  Ja jsem minuly leto byla nemocna, hrozne se mi motala hlava, nemohla jsem skoro chodit bez toho abych se neceho nedrzela, a neurolog mi akorat poklepal na kolinko a na loket zakroutil hlavou a to bylo vsechno, zadny dalsi vysetreni neprobehlo..pry je to moc drahy, takze klidne by me nechal chcipnout...nakonec me to preslo asi po dalsich 14 dnech bez leku...

  superkarma: 0 12.03.2004, 20:14:21
 2. avatar
  [12] ValinaK [*]

  áluš: to ti přeju hodně štěstí. Já taky bojuju s migrénama a trvale mi nepomáhá vůbec nic. Vždycky se mi jen uleví, ale konečné řešení žádné....

  superkarma: 0 11.03.2004, 13:19:22
 3. avatar
  [11] Kocicka [*]

  migrény to pak lituji,že tu hlavu mám

  superkarma: 0 11.03.2004, 10:24:44
 4. avatar
  [8] kubikm [*]

  Hanča: takovou mám migrénu, zvracím skoro vždycky..někdy na to zaberou torrecanové čípky, někdy ani ty ne
  někdy zabere až injekce ergofeinu....

  superkarma: 0 11.03.2004, 09:26:33
 5. avatar
  [7] jankucharo [*]

  Bolest hlavy jednou měsíčně, při svých dnech, za to tak intenzivní, že mám pocit jako když mi chce někdo vyrvat oko z očního důlku. Vždycky mě bolí na jednom a téže místě a k tomu oční bolest, no hrůza..ale trvá to tak 1-2 dny a pak je klid. Snažím se to zaspat, ale bohužel -někdy se bez Brufenu neobejdu...

  superkarma: 0 11.03.2004, 08:58:06
 6. avatar
  [5] danca79 [*]

  Hmmm, bolestí hlavy občas trpím ale věřím že je to od krční páteře - sedavé zaměstnání plus v práci blbá židle i stůl, takže si o to vyloženě říkám Navrch nesmím léky typu brufen a ibuprofen a ibalgin a tak, takže až mi přestane účinkovat paralen, bude veselo. To asi k doktorovi nakonec vyrazím.

  superkarma: 0 11.03.2004, 08:23:30
 7. avatar
  [4] Žábina [*]

  Já bolestí hlavy netrpím,ale můj ano - má nízký tlak a náhlá změna počasí mu bolest hlavy spustí ...kdybych mu dala přečíst tenhle článek, myslím,že už by vyhledal nejbližší neurochirurgii a žádal CT mozku .

  superkarma: 0 11.03.2004, 08:17:25
 8. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  kosmokosmo: To já netuším. Ten můj doktor má prostě na ordinaci napsáno "Neurologie - chiropraxe". Nikdy jsem nezkoumala, jak k tomu přišel.

  superkarma: 0 11.03.2004, 04:37:20
 9. avatar
  [2] kosmokosmo [*]

  *Kotě*: hele Kote me by zajimalo jak se v Cechach da ziskat odvbornost chiropraktika? Jake je na to vzdelani?
  Tady se to normalne studuje dva roky s medicinou a pak se na dlasi dva roky oddeli a maji i vlastni residenturu. Ja se v Cechach nikdy s chiropraktorem nesetkala

  superkarma: 0 11.03.2004, 04:32:08
 10. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Bolívá mě hlava od zničené krční páteře (sedavé zaměstnání plus komplexy z velkých ňader v pubertě - zaručený to recept na sesedlé meziobratlové ploténky ). Většinou se obejdu bez léků, rozcvičím to nebo mi to rozmasíruje, ale občas si musím zajít nechat krk napravit. Mám známého neurologa, který je zároveň chiropraktik. Úžasnej chlap, bývalý veslař, který po skončení aktivní kariéry hrozně přibral, takže měří 2 metry a váží tak 200 kilo. Můj se vždycky bojí, že mi při tom napravování urve hlavu, ale je neuvěřitelně jemný a šikovný. Vždycky od něj odcházím jak novej člověk.

  superkarma: 0 11.03.2004, 02:54:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme