Rodina

bokul: Doufám, že nejsem ideální člověk pro půjčku na Vánoce

O svůj „životní příběh“, který ale s dnešním tématem také souvisí, se s námi podělila čtenářka s nickem bokul. Nemá to jednoduché, držíme palce, ať to zvládne.

Milé čtenářky,

původně jsem se k dnešnímu tématu nechtěla slohově vyjadřovat. Pochopte, respektuji, že jaké si kdo udělá Vánoce, takové je má. Mě osobně bude stačit, když dostanu nějaký drobný dárek (a nemusí být zlatý ani drahý - stačí, když bude od srdce). Jenže jak se zdá, jsme denně pod palbou nabídek mít Vánoce co nejbohatší (ačkoli na to nemáme vlastní prostředky), i když na to nemáme...

Od dětství jsem bývala spíše v pozici, že jsem já půjčovala... Tátovi, bráchům. Samozřejmě šlo o „pár“ korun a bezúročně (i když se tu a tam stalo, že jsem dostala něco navíc). Už v době studií jsem se snažila každou korunu dát bokem. Když jsem nastoupila do práce, musela jsem si pronajmout pokoj a jednoduše jsem si spočetla, kolik mohu denně projíst, abych nemusela žít na dluh. A kupodivu - dařilo se mi i šetřit. Mé úspory jsem plánovala využít na pořízení vlastního bydlení, až najdu toho pravého muže.

Muž si našel mě, a vše by bylo príma, pokud by nezačal podnikat... Nic nevydělal, šel až do kontokorentu a pak byl i „za ním“. Proč o tom mluvím hned v úvodu. Byla jsem těhotná, zaplatila jsem za něj dluhy na zdravotním i sociálním pojištění a prosila jsem ho, ať jde na pracák nebo kamkoli, kdy nebudou tyto platby jen a jen na něm samotném. Trvalo to dlouho, než se přihlásil na pracák... Na to jeho podnikání padly desítky tisíc, které jsem ušetřila. Peníze, které měli jít na bydlení.

Ještě v době, kdy nepracoval jsme našli ten pravý domek pro nás a „výhodně“ jsme jej na hypotéku koupili. Dodnes slýchám, jak je možné, že je hypotéka psaná na mě. Vzali jsme si 100% půjčku a v době, kdy on podnikal. Já z ušetřených financí platila nemalé splátky, jídlo, energie a ve, co potřebujete zaplatit, pokud nebydlíte „pod mostem“.

Situace je teď doma trochu klidnější, ačkoli manžel chodí každý den domů s tím, že ho možná propustí, protože není na výplaty. Splácíme hypotéku a banka, kde máte vedený běžný účet mi ke každému výpisu přidává nabídku spotřebního úvěru. Klepu si na hlavu, proč furt otravují? Protože ten papír platíme my? Z poplatků za vedení účtu, za zaslání, apod.?

A dnes dopoledne jsem měla telefonát z pevné linky. Hovor jsem přijala a ozval se pán, co má na starosti můj účet. Ptal se mne, zdali nechci spotřební úvěr. Tak jsem mu vysvětlila, že si moc „cením“, že mi každý měsíc píšou, kolik si mohu půjčit, ale že půjčku beru jako poslední možnost. Že mi momentálně stačí závazek v podobě nemalé hypotéky.

Takže co myslíte - jsem ideální člověk pro půjčku na Vánoce? Doufám, že nejsem a nikdy nebudu. Stromeček máme umělý, ozdoby budeme mít ty stejné, co loni a dárky se snažím poshánět všem již během roku. Je pravda, že s přibývajícím počtem řetězců se občas nechám strhnout výprodejovou akcí na poslední chvíli a zakoupím ještě něco dalšího. A taky je pravda, že občas v lednu najdu něco, co mělo být pod stromečkem.

Ne, Vánoce půjčkou řešit nechci. Sice máme auto v dost strašném stavu, úplně se bojím, aby nás nezastavili policisté a nezjistili ty defekty... Na straně druhé přes všechny motivace k nákupu na leasing odmítám. Nechci mít něco, nač nemám peníze. Respektive, raději nechám opravit střechu než mít nové auto...

Na konec přiznám 3 nákupy na kreditní kartu :) Využila jsem soutěže, kde za 3 nákupy v hodnotě minimálně 300 Kč získáte poukázku do OBI. Udělala jsem 3 nutné nákupy, peníze jsem vrátila, takže mne kreditka nic nestála a domů mi přišla poukázka. Tak přeci jen - za půjčku mám dárek pod stromeček - ale opravdu mne to nic nestálo. Akorát vyřizování na pobočce.

Dárky blízkým ráda udělám i svýma rukama. Momentálně však sháním sponzory na odeslání 150 dárků pro osoby, které mají cukrovku. Získala jsem pro ně vitaminové doplňky a teď jen potřebuji nějakého sponzora, co poskytne obálky nebo dopravu zdarma, či aspoň finanční dar. Pokud se mi to podaří vyřešit, udělám snad 150 lidem, kteří mají život o trochu složitější díky kamarádce cukrovce, radost a veselejší předvánoční čas!

Vše dobré všem přeje po půjčce netoužící 

bokul

PS: Kdybych nemusela s manželem splácet hypotéku, připadala bych si jak motýlek, který může poletovat... Bohužel stále žiju a ještě 23 let budu žít v hrůze, že mi někdo ublíží, když nezaplatím...

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

____________

Děkuji za Váš příspěvek a přeji vám, ať s manželem všechno zvládnete. Zkuste zapomenout alespoň na chvíli na starosti, já vím, ono se to lehce říká, ale ať máte klid alespoň o Vánocích.

Téma dnešního vydání zní: Vánoční půjčky neboli peníze na cokoliv

 • Vzala byste si půjčku na Vánoce?
 • Pokud ano, z jakého důvodu?
 • Znáte takový případ ve svém okolí?
 • Naletěla jste někdy bankám či spořitelnám s „výhodnou“ půjčkou?
 • Jste schopna koupit svým blízkým cokoliv, i kdybyste si na to měla půjčit?
 • A co vánoční pobyt na horách?
 • Našetříte nebo půjčíte?
 • Měl by se vůbec člověk na Vánoce zadlužovat?
 • Naštvaly by se vaše děti, kdyby měly pod stromečkem méně dárků?
 • Vyrábíte dárky?
 • Zastáváte názor, že i malý dárek potěší a na ceně nazáleží?
 • Jaký je váš všeobecný názor na půjčky v období Vánoc? (na cokoliv)
 • A co případně dárky na splátky? Jsou některé výhodné? A jsou vůbec nutné?

Děkuji za všechny příspěvky a komentáře
piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním malým dárkem (bez půjčky)
kosmetikou pro krásné ruce - v „luxusním balení“ :)

darecek

   
23.11.2011 - Příběhy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [14] jithule [*]

  i maličkost potěší a bez půjčky

  superkarma: 0 30.11.2011, 09:38:34
 2. avatar
  [13] hubajda [*]

  nekteri lidi neuvazuji a berou si pujcky na vanoce a pak po novem roce kdyz maj splacet jsou nestastni ,kdyz na to nemam tak to nekoupim zit se da aj bez drahych daru

  superkarma: 0 28.11.2011, 19:59:09
 3. avatar
  [12] babicka11 [*]

  mě zase furt někdo obtěžuje na mobil a že dostanu slevu na to či ono, když si něco objednám atd., odpovídám, že děkuju a že jsem spokojená s tím, co mám.... hlavně to dělá můj operátor ...Sml68

  superkarma: 0 25.11.2011, 21:29:50
 4. [11] free [*]

  nepujčuju si, nevydýchala bych dluh někomu

  superkarma: 0 23.11.2011, 21:13:50
 5. [10] anina4 [*]

  taky mě otravují po telefonu a když nyní říkám,že jsem nezaměstnaná,tak odvětí...aha tak tato nabídku není pro vás  a rozloučí se

  superkarma: 0 23.11.2011, 21:10:06
 6. avatar
  [9] bokul [*]

  Seboosis — #8 Seboo, jako bys mi mluvila z duše... Jenže  - minule na mě v 19 hodin večer zvonili dva chlápci, manžel ještě v práci a oni to byli opraváři na internet. kdybych se s nikým nebavila, tak by mi net asi nešel ještě dnes...

  A tak mne napadá? Tak jsi od návětšvy dostala knihu? :-O A co na to přítel, že se vykecávaš  takovejma lidma? :-)

  superkarma: 0 23.11.2011, 20:05:18
 7. [8] Seboosis [*]

  bokul — #6 Me ted nastesti na telefonu nikdo neotravuje, ale vzpomnela jsem si, jak mi pred dverma predevcirem stali jehovisti.... kdyz ja to NE neumim rict hned a jasne (muj jim zabouchava pred nosem) a tak jsem ze sebe vykoktala, ze nerozumim, tak ze jim asi moc nepomuzu Sml32 Ale... ZRADA. Pani vytahla knizku prelozenou snad do vsech svetovych jazyku. A ona cestinu hledala pod C a Ch a ja blbec ji jeste reknu, ze se to pise na zacatku s TSml31 Pamatuju si zacatek: "Hezky den priteli, jsem rad, ze se setkavame. Ac nemluvime stejnym jazykem...."

  No priste uz zas budu chytrejsi!

  1. na komentář reaguje bokul — #9
  superkarma: 0 23.11.2011, 17:37:47
 8. avatar
  [7] Jindriska8 [*]

  Tay jsem je několikrát slušně odmítlaSml22

  superkarma: 0 23.11.2011, 17:28:45
 9. avatar
  [6] bokul [*]

  dasena — #4 Víš co, v dnešní době je "kontakt" drahá věc... a ono se můžeš zapojit do nějaké akce (loni to byla myslím soutěž s Margot, ...) a oni ta čísla prodjí nějakým finančním poradcům a Ti pak volají. Je dobré, pokud člověk umí říct NE... a když to náhodou neumí, je lepší neznámá čísla IGNOROVAT! Člověka pk sice může hlodat, jestli o něco nepřišel... ale na druhou stranu si může být jistý tím, že se nenechal napálit.

  1. na komentář reaguje Seboosis — #8
  superkarma: 0 23.11.2011, 17:20:41
 10. avatar
  [5] bokul [*]

  Chtěla bych jen říct, že jsem si ve svém příspěvku nechtěla stěžovat, hypotéku dnes má spousta lidí a přeci, banky prostě potřebují vydělávat - vydělávat - vydělávat. Vydělávat na ty půjčky, které třeba někteří již nikdy nebudou schopni splatit.

  Takže pěkné Vánoce všem, každý z nás má nějaké starosti a věřím, že hezké Vánoce jdou i bez půjčky!

  superkarma: 0 23.11.2011, 17:18:20
 11. avatar
  [4] dasena [*]

  Jarulka — #3 mně také volají a na výzkumy, ale nechápu, kde vzali moje číslo, dávám ho jen známým

  1. na komentář reaguje bokul — #6
  superkarma: 0 23.11.2011, 17:15:29
 12. [3] Jarulka [*]

  Myslím by těch motýlků poletovalo o hodně víc, včetně mě!

  A taky mi už několikrát volali ať si půjčím, i sms mi chodí, děkuji nechci!

  1. na komentář reaguje dasena — #4
  superkarma: 0 23.11.2011, 17:11:59
 13. avatar
  [2] dasena [*]

  mám otevřený email a nestačřím mazat nabídky na Vánoce, protože na to prostě nemám

  superkarma: 0 23.11.2011, 17:07:31
 14. avatar
  [1] dasena [*]

  Já myslím, že v dnešní době jsou lidé, kteří musí opravdu počítat, ale jsou i tací, že jim dnešní doba nahrává, když čtete tabulky miliardářů, milionárů, to nemomohly být peníze získané poctivě

  superkarma: 0 23.11.2011, 17:04:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme