Jakmile jednou virus působící opary vnikne do organizmu, mohou se bolestivé puchýřky na rtech objevit kdykoli, když je oslaben imunitní systém.

I když se opar obvykle objeví na rtech, může se vyskytnout i v podobě vřídků na sliznici dásní, měkkého i tvrdého patra a tváří. Virus se dá přenést i nepatrným dotykem a infikovat oči, nos nebo genitálie. Puchýřky později praskají a zasychají ve stroupky. Do deseti dnů většinou mizí.

 

Opary vyvolává virus Herpes simplex typu 1. Spící virus je uložen v nervových buňkách, a opary se tak můžou opakovat v intervalech několika týdnů i let. Opary se objevují, když je náš imunitný systém napaden horečkou nebo virovou infekcí. Častý je i při menstruaci, únavě nebo stresu. Někdy stačí jen pobyt na slunci, vítr nebo mořská voda.

 

Výkonnost imunitního systému je závislá na množství vitaminů a minerálů v našem těle. Z tohoto důvodu ho oslabuje nedostatek kterékoli důležité látky. Když trpíte recidivami oparů, patříte k těm, kdo by měl v pravidelných dávkách užívat dostatečně účinné množství multivitaminů a minerálů. Přípravky je nutné užívat už při prvních příznacích, které se projevují svěděním. Účinkovat by měly do 2–3 dnů.

Výborným prostředkem na potlačení aktivity viru jsou antioxidanty, látky posilující imunitu a pomáhající k regeneraci kůže. Aminokyselina lyzin potlačuje růst herpesu, pokud je užívána vnitřně nebo formou krému. Lze ji užívat dlouhodobě, a tak může pomáhat v prevenci oparů. Při prvních pocitech svědění nebo pálení si na infikované místo naneste meduňkový krém, připravený z velmi účinné léčivky meduňky lékařské. K vhodným antioxidantům patří i vitamin C  a flavonoidy. Podporují imunitní buňky v boji proti infekci. Silné protivirové účinky má taky třezalka. Zinek, echinacea a vodilka jsou další látky, které rovněž zvyšují imunitu a mají přirozené antivirové a antibiotické účinky.

 

V následovní tabulce najdete doporučované látky a jejich dávkovaní:

 

  

Lyzin

dávkování: 1 000 mg 3x denně při prvních příznacích

doporučení: užívejte nalačno, je nevhodný pro děti

Meduňkový krém

dávkování: 2–4x denně naneste krém na opar

doporučení: krém může být označen i latinským názvem melissa 

Vitamin C/flavonoidy

dávkování: 500 mg vitaminu C a 200 mg flavonoidů 2x denně

doporučení: užívejte už při prvních příznacích

Třezalka

dávkování: 300 mg výtažku 3x denně

Echinacea/vodilka

dávkování: 200 mg denně Echinacey a 125 mg vodilky 4x denně

doporučení: můžete podávat jednotlivě, i jako společný doplněk

Zinek

dávkování:15 mg denně

               

  

A ještě pár dobrých rad se skvělým tipem:

  • nedotýkejte se puchýřků! Můžete tak přenášet virus na jiná místa.
  • zkuste meditaci, jógu a jiné formy relaxace, abyste snížila stres, který se pokládá za jeden z hlavních vyvolávačů oparů.
  • nejezte čokoládu, želatinu, ořechy a celozrnné obilniny. Obsahují totiž velké množství argininu, který je pokládán za možný vyvolávací faktor.

 

VÍTE, ŽE OPAKOVANÉ PŘIKLÁDANÍ LEDU NA POSTIŽENÉ MÍSTO POMÁHÁ MÍRNIT BOLEST A VYSUŠOVAT OPAR?

 

    

Reklama