Zdraví

Bojíte se, že zase budete mít klíště? Očkovat se můžete po celé léto!

V souvislosti s teplým obdobím přichází opět zvýšené nebezpečí nákazy klíšťovou encefalitidou. Lidé však stále prevenci podceňují a ČR je dlouhodobě na prvním místě v EU v počtu nakažených. V květnu proto vyráží po největších českých městech edukativní roadshow ve spolupráci s Očkovacími centry Avenier, která nabídne zájemcům poradenství, osvětu a očkování proti klíšťové encefalitidě za zvýhodněnou cenu. Očkování je možné po celý rok a představuje jedinou účinnou ochranu proti tomuto onemocnění.

schema

Česká republika se nachází v endemické oblasti a za posledních 40 let zde bylo hlášeno 25 % ze všech případů onemocnění klíšťovou encefalitidou na území dnešní Evropské unie, měli bychom se tedy mít na pozoru.

Klíšťová encefalitida sice není jediným onemocněním, které přenáší klíště, patří ale mezi nejzávažnější. Přitom očkování, které spolehlivě chrání, je dostupné po celý rok a nezabere mnoho času. I přesto se proočkovanost naší populace odhaduje na pouhých 23 %. U starších pacientů, u kterých bývá průběh onemocnění klíšťovou encefalitidou závažnější s častějším výskytem trvalých následků, je dokonce ještě menší, pohybuje se kolem 15 %.

Počet případů nákazy rok od roku vzrůstá, což mimo jiné souvisí i se současným životním stylem seniorů, který je dnes mnohem aktivnější. Lidé ve vyšším věku s oblibou tráví část roku na chalupách, rekreačně sportují či houbaří a vyrážejí na procházky s pejskem do přírody. Právě této skupině lidí lékaři očkování vřele doporučují. „V případě onemocnění klíšťovou encefalitidou můžeme napravovat pouze příznaky. Neexistuje terapie, která by léčila přímo toto onemocnění. Proto tolik apelujeme na prevenci,“ dodává doc. MUDr. Rastislav Maďar z center Očkování a cestovní medicíny Avenier.

klíště

Kolem očkování stále panuje řada mýtů a pověr. Pro ty, kdo stále váhají nebo chtějí očkování odložit až na zimní období, shrnuje doc. Maďar tyto důležité informace:

 • Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok, neexistuje žádný odborný důvod k přerušení nebo odložení očkování v letní sezóně. Právě v teplém období je jeho ochranný účinek nejvýznamnější.  
 • V letním období je dobré zvolit zrychlené očkovací schéma. Druhá dávka se podá již za 14 dní po dávce první. Ochrana proti onemocnění nastupuje nejpozději za 2 týdny po druhé dávce. Třetí dávka se pak aplikuje za 5-12 měsíců od druhé dávky. První přeočkování bývá po 3 letech, další po 3 – 5 letech v závislosti na věku očkované osoby. Kratší, 3leté intervaly se týkají osob starších 60 let.
 • Přisátí klíštěte mezi první a druhou dávkou nepřináší zvýšené riziko komplikací ani riziko těžšího průběhu infekce. Naopak, lze očekávat, že hladina protilátek po první dávce pomůže zmírnit závažnost nákazy a zlehčí průběh infekce. Proto i jedna dávka vakcíny je lepší než žádná.

Nechcete-li mít nepříjemné vzpomínky na procházky v přírodě, nechte se co nejdříve očkovat u svého praktického lékaře nebo ve specializovaných očkovacích centrech. Na očkování přispívají všechny zdravotní pojišťovny. Konkrétní výši příspěvků najdete na www.klistova-encefalitida.cz.

Edukativní roadshow navštíví během 12 dnů postupně 8 míst v České republice. Stánek s logem „Teď nebo klíště“ bude stát vždy od 10 do 19 hodin u místní prodejny Kaufland a nabízet možnost objednání na očkování proti klíšťové encefalitidě za zvýhodněnou cenu. Zájemci tak ušetří až 200 Kč oproti běžné ceně a získají praktické dárky, jako kapátko, pinzetu nebo repelent. Odborný dohled nad celou akcí zajistí specialisté v oboru očkování - personál z  center Očkování a cestovní medicíny Avenier. Ten bude připraven odpovídat na dotazy návštěvníků týkající se problematiky klíšťové encefalitidy a očkování. Pro děti bude připraven dětský koutek a zábavné soutěže. Speciální stánek naleznete v rozmezí 18. 5. – 2. 6.Ostravě, Pardubicích, Hradci Králové, Olomouci, Brně, Českých Budějovicích, Plzni a Praze. Bližší informace o této akci najdete na www.ockovacicentrum.cz.

http://www.avenier.cz/cz/co-jste-mozna-neveli-o-klistovce

   
21.05.2014 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [9] helča123 [*]

  Já mám dotaz z trochu jiného soudku - jak jsou na tom s očkováním Vaši rodiče nebo prarodiče? Mamka to zvažuje, teď se dost vyděsila, když měla klíště a udělal se jí flíček, naštěstí to nic nebylo... Je jí 59 let, tak nevím, jak bude reagovat, každopádně čím je prý člověk starší, tím hůř encefalitidu setřese, takže jí v tom podpořím..

  superkarma: 0 28.07.2014, 16:52:24
 2. [8] nikola007 [*]

  Já s očkováním váhala, protože jsem slyšela, že v průběhu jara/léta je to už zbytečné. Nicméně tenhle názor mi doktorka teď vyvrátila, prý je to fáma a je naopak možné zvolit nějaké zrychlené očkování, které bude účinné už letos.. navíc teď pojišťovny na očkování nějakou tu kačku přispívají, tak do toho půjdu taky, ať mám klid! Sml22

  Máte někdo zkušenosti se zrychleným očkováním proti KE? Sml16

  Díky díky!

  superkarma: 0 26.05.2014, 12:54:45
 3. avatar
  [7] gerda [*]

  Ivásek — #6 pošlu ti to do vzkazů.

  superkarma: 0 21.05.2014, 12:29:49
 4. avatar
  [6] Ivásek [*]

  gerda — #5 on je problém v tom, že v lese pracuje (těžká manuální práce) - tak si nejsem jistá, nakolik by ji toto pomohlo.. ale poradím jí to, třeba to zabere = díky za radu Sml67

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 21.05.2014, 12:23:33
 5. avatar
  [5] gerda [*]

  Ivásek — #4 tak jí poraď hřebíčkovou silici a repelenty obecně.

  1. na komentář reaguje Ivásek — #6
  superkarma: 0 21.05.2014, 12:14:53
 6. avatar
  [4] Ivásek [*]

  Hanula — #3 každý rok se teta očkuje, aby, když se jí klíště přisaje, nedostala nějakou tu nemoc... pokud se obecně očkuje proti encefalitidě a na borelku nic není, potom se tedy nedivím, že je očkování neúspěšné Sml57

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 0 21.05.2014, 12:05:04
 7. avatar
  [3] Hanula [*]

  Ivásek — #2 Sml16očkování je jen proti ecefalitidě - proti borelioze bohužel nic neexistuje, pokud se nemýlím.

  1. na komentář reaguje Ivásek — #4
  superkarma: 1 21.05.2014, 12:00:11
 8. avatar
  [2] Ivásek [*]

  Tetina pracuje v lese... očkovaná každý rok a každý rok tu Boreliozu stejně dostane (nemluvím o encefalitidě)... tak se ptám, jestli to očkování není tak náhodou "malá domů"...

  1. na komentář reaguje Hanula — #3
  superkarma: 0 21.05.2014, 11:23:18
 9. avatar
  [1] gerda [*]

  Nebojím, na mě nejdou, naposledy jsem měla klíště asi před 40 lety a to ještě byla nějaká klíšťata!!Sml30 Navíc mám balzám s výrazně hřebíčkovou silicí, tak i kvůli tomu. Asi jim nevoním.

  superkarma: 0 21.05.2014, 11:10:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme