Zdraví

Bojíte se rakoviny kůže?

rakovinaMoje bývalá sousedka Marcela dbala na svůj zevnějšek. Štíhlá, snědá a vždy trochu opálená. V létě, hned jak vysvitly první paprsky slunce, už byla vystavená na balkoně, v létě neslezla z lehátka a od moře jezdila černější než rodilá Arabka. Záviděla jsem jí. Moc jí to slušelo. A taky se opalovala moc dobře, za den byla opálená tak jako jiní za týden.

Před třemi lety ale záhadně zůstala přes léto bílá, a tak je tomu dosud. Jen tak náhodou jsem se mezi řečí zeptala, jak to, že už není tak opálená jako dřív, a ona mi sdělila, že už ji na slunci nikdo do smrti neuvidí. A že prý ta smrt byla jen krůček od ní. Měla snad štěstí a podařilo se jí z oprátky vyvlíknout.

Od dětství měla na břiše mateřské znaménko. Hnědou pihu. Dříve to byla její jediná piha na celém těle, ale dnes jich má tisíce. To znaménko začalo znenadání krvácet a bolet, měnit tvar a jakoby bobtnat. Marcela si myslela, že si ho skřípla do zipu šatů, a tak ho polila kysličníkem, zalepila a čekala, až se zahojí. Bolelo však stále, a tak zašla na kožní.

„To nevypadá dobře,“ vyjádřil se lékař a odeslal Marcelu na podrobné vyšetření - biopsii. Verdikt byl jednoznačný a Marcela si hned zamluvila termín operace. Znaménko jí odstranili. Naštěstí ještě ve fázi, kdy je pravděpodobnost návratu nemoci mizivá!

Nádory kůže jsou nejčastějším zhoubným nádorem!

Základní příznaky jsou:

 • málo zánětlivé, tužší papuly, uzlíky nebo hrboly
 • nehojící se vředy nebo překryté zaschlými zbytky rozpadlých tkání
 • útvary podobné granulacím, snadno krvácející
 • neúspěch jakékoliv běžné zevní péče

Prekanceróza

Na kůži se také mohou vyskytovat změny, které jsou označovány jako prekanceróza. Je to klinický termín, který vyjadřuje chorobné příznaky, které se mohou časem změnit na zhoubný nádor.

Maligní melanom

je nádor z pigmentových buněk. Je nejméně častý, ale zároveň nejnebezpečnější. Může se v zásadě vyskytnout kromě kůže na kterékoliv sliznici a dále ve tkáních oka. Nejčastější formou je však kožní forma. Vyskytuje se hlavně na plochách, které jsou nárazově opalovány. Jedná se o značně nebezpečný typ nádoru, který je schopen poměrně časně metastazovat. Je-li odhalen včas, pravděpodobnost vyléčení je téměř stoprocentní!

Varovné signály

 • Znaménko by nemělo být větší než půl cm, pokud ano, způsobuje větší riziko maligního bujení – rakoviny kůže
 • Změna barvy znaménka znamená povel k návštěvě lékaře
 • Dalšími příznaky jsou svědění, krvácení, pálení či ztvrdnutí znaménka
 • Ze znamének mohou vyrůstat různé útvary

Jak se nádory kůže léčí?

Hlavní je odstranění nádoru. Léčba je ve většině případů chirurgická, někdy lékaři doporučí také ozařování, které může chirurgickou léčbu zcela nahradit, nebo chemoterapii. Dalšími možnostmi jsou laserová terapie a kryoterapie.

Melanom se může šířit, především cestou mízních cév, nejčastěji do mízních uzlin. Při postižení mízních uzlin je nutné jejich kompletní odstranění. Pro časnou diagnostiku postižení uzlin byla vyvinuta metoda sentinelové biopsie, která je nyní používaná při kontrole většiny pacientů s tímto nádorem.

Co dělat proti rakovině kůže

 • Velmi důležité je kontrolovat svá znaménka.
 • Většina nádorů se projevuje vznikem nového znaménka nebo růstem stávajícího
 • V případě změn je důležité kontrolovat lékaře.
 • Riziko rakoviny kůže se také zvyšuje opakovaným rentgenovým zářením.
 • Pokud chodíte do solária, poraďte se s lékařem
 • Je dobré nosit sluneční brýle s UV faktorem
 • Při opalování používejte prostředky s co nejvyšším faktorem
 • Je dobré doplňovat stravu betakarotenem

Zajímavost: Víte, že slovo rakovina opravdu pochází ze slova rak? Některé neléčené nádory kůže prý vypadají stejně, jako by byly vykousané od raků či krabů. Kdybychom byli stát mající moře, možná by se jí říkalo krabovina!

   
22.07.2010 - Nemoci - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Svaťulka [*]

  Bojím,ale strašně ráda se opaluji,velice málo se mažu  a to jen s malým faktorem vím že je to určitě špatně ale je to silnější než já. 

  superkarma: 0 22.09.2010, 20:04:46
 2. avatar
  [9] Léthé [*]

  Nevěřím tomu, že rakovinu kůže způsobuje slunceSml23....podle mě je to ptákovina. A nikdo mi to nerozmluví.

  superkarma: 0 26.07.2010, 20:35:43
 3. avatar
  [8] abaka [*]

  bojím se hodněSml15

  superkarma: 0 22.07.2010, 22:36:42
 4. avatar
  [7] danca79 [*]

  Bojim. Mazu se min. faktorem 45 a furt a stejne se pokazdy nejdriv spalim Sml15

  superkarma: 0 22.07.2010, 18:01:23
 5. avatar
  [6] peetrax [*]

  Nemůžu říct přímo, že bojím, ale dávám na sebe pozor - babička i děda z mamčiny strany se neúspěšně z rakoviny léčili. Snažím se dbát na prevenci, tzn. kontrola znamének, konzumace beta karotenu, používání opalovacích krémů s příslušným UV faktorem...

  superkarma: 0 22.07.2010, 15:15:55
 6. avatar
  [5] Žábina [*]

  bojím a proto se mažu krémem s UV fakturem 30

  superkarma: 0 22.07.2010, 12:30:34
 7. avatar
  [4] Lilinka [*]

  Bojím. Jednak proto že případů rakoviny kůže  Česku za poslední roky neskutečně přibývá, jednak proto, že mám citlivou kůži a ač se neopaluju, mám po těle znamének spoustu a každý rok přibývají. Sml31 Nechávám si je jedenkrát ročně kontrolovat na kožním, zatím jsou všechna v pořádku.

  superkarma: 0 22.07.2010, 12:19:41
 8. [3] Bébina [*]

  Na slunicko nelezu a kdyz tak jsem namazana 50+, znamenek moc nemam a kontroluju je, takze se vlastne nebojim. Ale je to svine, jedna z nejagresivnejsich rakovin.

  superkarma: 0 22.07.2010, 10:45:05
 9. avatar
  [2] oalison [*]

  Maminka mého bývalého přítele, právě prohrává souboj s touto nemocí.... jednou se z ní dostala, ale recidivu už nezvládáSml15

  superkarma: 0 22.07.2010, 09:36:02
 10. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Jj, slunce je svině. kdysi jsem četla rozhovor s vyléčenou pacientkou po zkušenosti s rakovinou kůže a ozařováním. Též nevylézala na sluníčko a shrnula to naprosto výstižnou větou: Po těch zkušenostech s léčbou, chemoterapií a balancem mezi životem a smrtí mě sluneční paprsky doslova bolí.

  superkarma: 0 22.07.2010, 09:21:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme