Máte obavy z cukrovky? Dnes máte jedinečnou příležitost, jak je rozptýlit nebo potvrdit. U příležitosti „Světového dne diabetu“ si lidé, kteří trpí cukrovkou nebo se této nemoci obávají, mohou nechat zdarma změřit hladinu glykovaného hemoglobinu, neboli takzvaný „dlouhý cukr“.

Téměř 92 % diabetiků trpí cukrovkou druhého typu, o níž se již mluví jako o epidemii 21. století. Podle hlavních rizikových faktorů jsou důvody zvyšujícího se počtu nemocných nasnadě. Získání nemoci ovlivňuje sedavý způsob života, nedostatek fyzické aktivity, zvýšený příjem energie potravou a hlavně obezita.

Jedním z nejdůležitějších vyšetření pro pacienta i lékaře je test na takzvaný „dlouhý cukr“ čili glykovaný hemoglobin (HbA1c). Jedná se o důležité laboratorní vyšetřením, které umožní posoudit dlouhodobou kompenzaci cukrovky a riziko rozvoje komplikací této choroby. Vyšetření zahrnuje informaci o hladině cukru v krvi za delší období, proto se nazývá „dlouhý cukr“.

U zdravého člověka se hodnota glykovaného hemoglobinu pohybuje v rozmezí od 2,8 % do 4 %, správně léčený diabetik by měl mít hodnotu do 6 %. Z nedávného průzkumu agentury Cegedim však vyplynulo, že 55 % pacientů s cukrovkou 2. typu má glykovaný hemoglobin vyšší než 6 %. Čím je přitom průměrná hodnota cukru vyšší než u zdravého člověka, tím více je pacient ohrožen diabetickými komplikacemi.

Mezi ty patří zejména postižení nervů, oční sítnice, selhání ledvin a ucpávání cév. Snížení hladiny glykovaného hemoglobinu o 1 % snižuje pravděpodobnost komplikací až o 30 %.

Putovní vyšetření proběhne dnes, tj. 14. 11. 2007, v Praze, od 12 do 17 hod, na náměstí Jiřího z Poděbrad. Akci připravila Diabetická asociace a Svaz diabetiků ČR. Více informací o cukrovce naleznete na www.dlouhy-cukr.cz.
Reklama