Rodina

Bojím se, že si něco udělá

peníze

Markéta ze Žatce začíná mít i přes svůj vrozený pozitivní přístup k životu vážné obavy o svého manžela Zdeňka. Před osmnácti měsíci ztratil práci a přes veškeré snahy i pracovní schopnosti se mu dosud nepodařilo zavadit o seriózní zaměstnání.

V poslední době navíc stále častěji hovoří o smrti a o marnosti a Markéta se začíná bát, aby si něco neudělal. Ostatně, jednou se už o to pokusil…

Manžel byl odjakživa nesmírně pracovitý. Vystudoval sice jen gymnázium a dlouho se marně pokoušel dostat na vysněnou filosofii, ale hned jak se naskytla první možnost, začal dálkově studovat alespoň ekonomii.

„Gympl je na nic, maximálně sedět v kanclu na zadku a celý život poslouchat něčí pokyny a nařízení,“ říkával často, když jsem mu vymlouvala jeho urputnost, se kterou se snažil získat vyšší vzdělání, a tím i kvalifikaci. Není příliš manuálně zručný, a tak studium bylo jedinou možností, jak dosáhnout vytoužených vyšších cílů.

...manžel marně hledá práciKdyž školu dodělal, nebylo ani velkým překvapením, že ho jeho šéf povýšil na vedoucího oddělení. Já byla doma s dětmi, ale sotva přešly na druhý stupeň, našla jsem si i já práci pomocné kuchařky v závodní jídelně firmy, kde Zdeněk pracoval.

Ale i když nám nic nescházelo, manžel směřoval výš. Pořád si zvyšoval kvalifikaci, navštěvoval různé kurzy a školení, začal studovat marketing a my si ho doma moc neužili.

Jeho snaha se záhy zúročila. Jeden Zdeňkův známý ho doporučil na konkurz na významnou pozici v jednom plzeňském strojírenském závodě a manžel uspěl. Ani ho nezajímalo, že se přes týden nebudeme vídat, protože by nemohl dennodenně dojíždět. Šel si tvrdošíjně za svým.

Muž jezdil domů v pátek a vracel se do práce v pondělí ráno. Přes týden dřel a naše konto se začalo úspěšně rozrůstat. Nakonec jsem si na částečnou samotu, ale i na vyšší životní úroveň zvykla. Syn je v devítce a chtěl by jít v tátových šlépějích, dcera studuje ve Francii a domů moc nespěchá…

Jenže vše se ze dne na den změnilo. Začalo to před dvěma lety, kdy vedení filmy rozhodlo, že se část závodu přesune do Asie, kde je levnější pracovní síla. Tehdy se to manžele ještě tolik nedotklo, jen už nenosil domů žádné prémie, vedení zrušilo třinácté platy i příspěvek na dovolenou.

Ale to nejhorší přišlo čtvrt roku nato. Bankrot českého odštěpného provozu, kde muž pracoval. Zdeněk zpanikařil, pokoušel se ve firmě udržet stůj co stůj, dokonce zvažoval, že by odjel pracovat do Vietnamu. Můj názor ho opět moc nezajímal. Ale firma zájem neměla. Měla svých starostí dost.

Zdeněk dostal deset platů odstupného a děkovný dopis. Tehdy se úplně sesypal a spolykal nějaké prášky. Později tvrdil, že jen na uklidnění, ale když jsem se dozvěděla to množství a účinnost léku, měla jsem pochybnosti. Lékaři to po vypumpování žaludku vyřešili několikadenním pobytem pacienta na psychiatrii, ale manžel sebevražedný úmysl kategoricky popřel…

Jenže od toho okamžiku už nic nebylo jako dřív. Sice jsem měla manžela konečně doma sama pro sebe, ale byl to úplně jiný člověk. Návštěvu pracáku striktně odmítl, a od toho okamžiku už nic nedělal. Dvakrát, třikrát jsem mu domluvila brigádu, ale pokaždé to skončilo ostudou. Manžel všechny poučoval a vždycky skončil pomalu dřív, než začal.

...manžel marně hledá práciPředtím hodně četl, ale teď se zavřel do pracovny a hodiny zíral do počítače. Jednou, když spal, jsem se mu koukla do kompu a zjistila jsem, jak zoufale hledá práci. Svůj životopis rozesílal na všechny strany. Neúspěšně.

Jenže… když jsem si prošla jeho životopis, bylo mi jasné proč. Manžel uvádí výčet takových priorit, že by mohl z fleku nahradit i ty nejlepší manažery. A když mu náhodou někdo odpověděl, obratem si začal diktovat nesplnitelné požadavky.

Dlouho jsem o tom, jakým způsobem shání práci, mlčela. Nakonec jsem to ale nevydržela a chtěla jsem si s ním o tom promluvit. To jsem však neměla dělat. S nebývalou ironií jsem se dozvěděla, že si od nějaké ubohé „kuchty“ nenechá radit, co má a nemá dělat. Ať jdu radši k plotně.

Od té doby se v pokoji zamyká a k počítači se nesmím ani přiblížit. I když vydělávám a máme pořád ještě slušně našetřeno, začal mi diktovat, co budeme jíst, co koupíme a co ne, co mít musíme a co vůbec nepotřebujeme. Neustále zhasíná světla, vypíná mi televizi, záchod musíme zalévat vodou po koupání. I v truhlíkách na balkoně jsem letos měla místo kytek samá rajčata a pažitku. (Mimochodem – chleba s tvarohem a pažitkou nebo rajčatový salát jsme v létě měli na stole obden.)

Děti to moc nezajímá, ale já nevím, co s tím mám dělat. Zvlášť, když teď stále mluví o tom, že už je to všechno jedno, a vyžívá se i v hovorech o smrti. Ale že by měl zajít k doktorovi nebo do nějaké poradny, odmítá…

Poradíte mi?

Markéta

   
21.09.2009 - Finance a práce - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [94] Gwendylon [*]

  Tohle je na psychiatrii... ničí život všem okolo.

  superkarma: 0 09.10.2009, 10:48:45
 2. avatar
  [93] Barbucháč [*]

  Bubuhlubla — #91 obrať se na Inspektorát bezpečnosti práce, tam tvojí stížnost musí přijmout a musí se jí i zajímat a nesmí sdělit zaměstnavateli jméno stěžovatele. 44,-Kč hrubého na hodinu vč.příplatků je nesmysl.

  A že nespíš na noční, je dobře, ne?Sml54Sml33Sml16

  Nepodléhej beznaději, pokud umíš německy natolik, že se domluvíš se zákazníkem, neříkej že nenajdeš práci jako servírka, nebo recepčníSml80 Znalost jazyka je v tvém oboru přínosem, myší rohlíky motat nemusíš.

  superkarma: 0 24.09.2009, 10:26:01
 3. avatar
  [92] OlgaMarie [*]

  Bubuhlubla — #91 Pekárnu napráskej hygienické stanici. nevím, nevím, zda si na tebe nevzpomenu, až budu kupovat pečivo.Sml43

  superkarma: 0 23.09.2009, 12:27:59
 4. [91] Bubuhlubla [*]

  to vám asi neporadím,já taky hledám práci,byla jsem na pracáku necelých 6 měsíců,teď makám s Ukrajincema v pekárně,je to tam strašný....špína,švábi,myši,plat včetně příplatků za noční je průměrně 44 kč hrubého za hodinu.Mám fobii z myší,nervy nadranc,nespím.Taky bych uvítala radu co dělat.Mám na netu inzeráty,že hledám práci,poslala jsem přihlášky do několika podniků a nic...a to nemám žádné přehnané požadavky.Jsem vyučená prodavačka,kuchařka a servírka,umím trochu německy...je to krize,beznaděj.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #92
  2. na komentář reaguje Barbucháč — #93
  superkarma: 0 23.09.2009, 10:55:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [90] Marie Šrámková [*]

  átéčko — #89 Mně zas řekli, ať prodám mikrovlnku (tu nemám, ale nevěřili) a počítač. A pak že teprve mám přijít!

  superkarma: 0 22.09.2009, 18:32:48
 2. avatar
  [89] átéčko [*]

  Světýlko — #88 Tak jsi zapřela auto, a další majetek. Syn, když byl na pracáku, nedostal nic. Tam mu řekli, aby prodal motorku a může z toho rok a půl žítSml22Sml22

  1. na komentář reaguje Marie Šrámková — #90
  superkarma: 0 22.09.2009, 16:00:43
 3. avatar
  [88] Světýlko [*]

  átéčko — #87 nedohaduju se, jen jsem to takhle vloni zažila.

  1. na komentář reaguje átéčko — #89
  superkarma: 0 22.09.2009, 15:58:37
 4. avatar
  [87] átéčko [*]

  Světýlko — #86 To je tvá domněnka. Sociálku ti dají jen pokud nemáš auto, motorku, dům.... Chtějí po tobě i výpis z banky, jak jsi na tom finančně.Sml22

  1. na komentář reaguje Světýlko — #88
  superkarma: 0 22.09.2009, 15:47:22
 5. avatar
  [86] Světýlko [*]

  átéčko — #85 Nevím, ale myslím si pořád, že odstupné při rušení místa, dává zaměstnavatel jako bolestné a nemá to nic společného s podporou v nezaměstnanosti, na kterou má člověk nárok.

  1. na komentář reaguje átéčko — #87
  superkarma: 0 22.09.2009, 12:29:59
 6. avatar
  [85] átéčko [*]

  Světýlko — #84 Dle zákona nemá nárok.

  1. na komentář reaguje Světýlko — #86
  superkarma: 0 22.09.2009, 11:54:36
 7. avatar
  [84] Světýlko [*]

  átéčko — #83 Podle mě najde chlap práci snáz, než ženská (byť má odrostlé děti a ještě s ničím nemarodí...). Bohužel, tahle diskriminace (i věková) funguje stále. Jde o to nehledat za každou cenu totéž (stejný obor, stejná odměna, stejné místo - třeba i dojíždět). Moc jsem nerozuměla tomu, že když by dostal odstupné, nedostal by podporu. První (dohoda mezi zaměstnavatelem) nevylučuje druhé.

  1. na komentář reaguje átéčko — #85
  superkarma: 0 22.09.2009, 11:09:45
 8. avatar
  [83] átéčko [*]

  Světýlko — #79 Ten člověk u netu sedí taky, jeho ženě to vadí.

  Pokud dostal odstupné, nedostal by podporu jako ty! Takže si neměl šanci vyčistit hlavu na dovolené.

  Navíc má náročnou ženu a dcera mu studuje ve zahraničí, víš co to stojí?

  A navíc je to muž - živitel.

  1. na komentář reaguje Světýlko — #84
  superkarma: 0 22.09.2009, 10:45:44
 9. avatar
  [82] átéčko [*]

  Tanzánie — #81 Tohle kdo nezažil, neuvěří. A u předtím zdravého muže by se nedalo udělat vůbec.

  superkarma: 0 22.09.2009, 10:42:59
 10. avatar
  [81] Tanzi [*]

  Eva_Fl — #80 zbavit svéprávnosti?

  Evi, ty vůbec netušíš jak je to složitý proces.

  Rok to trvalo, než to bylo u našeho Péti hotové a že by se řeklo, že tady nebylo celkem co řešit.

  1. na komentář reaguje átéčko — #82
  superkarma: 0 22.09.2009, 08:33:42
 11. avatar
  [80] Eva_CZ [*]

  vladka006 — #75 Vladko, zaplatpanbuh v Cesku krize neni. Neumis si predstavit ( a jsem moc rada ), co to je.

  Prace neni tam, ale je jinde. Neni prace v oboru, ale je JINA prace a jsou situace, kdy si proste clovek nemuze klast podminky.

  jednapani — #74 ja mam velmi nestastnou a neskvelou povahu. Jen proste MUSIM. Rozumis tomu slovu? Ja si nemuzu dovolit nemoct, ja si nemuzu dovolit se slozit. Byla jsem sama s dvema detma. A zavisla, jeste ke vsemu. Presto deti mely vzdycky co jist. Byla jsem na dne jak malokdo a proste jsem se z nej MUSELA dostat.

  Uz jsem psala niz, ze ten clovek je nemocny. Ja nevim, jak ho dostat k lekari, jak mu pomoct. Zbavit ho svepravnosti?

  Nevim. Ale pokud on pomoc odmita a chova se, jak se chova, JA bych od nej odesla. Jeste predtim bych mu ale dala poradnou pres tlamu, treba by se mu rozsvitilo.

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #81
  superkarma: 0 22.09.2009, 00:58:13
 12. avatar
  [79] Světýlko [*]

  átéčko — #25 Byla jsem rok (!) bez práce...Seděla jsem u netu snad víc hodin, než dříve v práci a hledala, chodila na konkurzy, ptala se známých a nenacházela nic, co by odpovídalo mému vzdělání (obor, ve kterém jsem pracovala, jsem odmítala - bylo to náročné hlavně na psychiku Sml17 a nervy takže tlustá čára). Tak jsem zkrátka slevila - hlavně v penězích Sml57. Z předchozího zaměstnání jsem dostala slušné odstupné a na pracáku pobírala 9 měsíců podporu, která byla často větší, než mi leckde nabízeli plat. Né, že bych juchala, že nemám práci, ale nehroutila jsem se a využila nezvyklou příležitost, občas jsem nárazově vzala brigádu, dodělala barák (opravy), byla 2x na dovolené s Sml25, vyčistila si hlavu a zklidnila nervy. Dva měsíce mám novou práci (naprosto něco jiného) a byla to náhoda právě při jedné brigádě. Jsem spokojená, zdá se, že jsem se našla... Snad to bude i dál dobré. Zapoměla jsem napsat, že jsem rozvedená, nikdo mě finančně nepodporuje, ale psych.podporu přítele jsem měla. A taky to mám v hlavě jinak porovnané - "všechno špatné je k něčemu dobré" a já si to dobré najdu vždycky Sml61.

  1. na komentář reaguje átéčko — #83
  superkarma: 0 21.09.2009, 23:54:54
 13. avatar
  [78] Suzanne [*]

  vladka006 — #75 Ano, krize je. Ale taky je spousta firem, které hledají pracovníky. Zajímavé je, že spousta lidí z krizí postižených regionů není ochotna dojíždět hodinu za prací tam, kde firmy někoho shání.

  superkarma: 0 21.09.2009, 22:18:10
 14. avatar
  [77] Suzanne [*]

  átéčko — #71 Máš pocit, že 18 měsíců, které s ním vydržela i přesto, že se on chová jako hovado, je málo?

  superkarma: 0 21.09.2009, 22:14:46
 15. avatar
  [76] Suzanne [*]

  Léthé — #42 Sml67

  superkarma: 0 21.09.2009, 22:06:12
 16. avatar
  [75] vladka006 [*]

  Eva_Fl — #72 V Česku krize je. Třeba nepostihla tolik lidí, ale je. V regionu, kde bydlím, je 60 uchazečů na jedno pracovní místo, i bez krize tu práce nikdy moc nebyla. Dost lidí tu taky nemá ani na jídlo, natož na placení nájmu/hypotéky. Exekutor jim vyhrožuje,....

  Taky se tu lidi hroutěj, polykaj prášky. Jiní ne.

  Vzorový příklad je moje tchýně, která prostě bude makat jedině v kanclu, protože jiná práce je pod její úroveň. Nic nemůže najít.Je z toho na prášky, protože na podporu není zvyklá.

  Já za pár týdnů porodím. Přítel bude marodit tak minimálně dva měsíce, jde na operaci. A mám se z toho oběsit? Ne, hledám jiné řešení. No holt, když bude marodit, tak se může starat i o dítě a půjdu makat já, pak si třeba najdeme paní na hlídání a on půjde někam na pokladnu, když bude nouze. Jestli si najde něco jiného, budu jedině ráda. V jeho oboru práce není a jen tak asi dlouho nebude. Je strojař pro automobilový průmysl.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #78
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #80
  superkarma: 0 21.09.2009, 21:48:41
 17. avatar
  [74] jednapani [*]

  Eva_Fl — #72 Každej holt nemá tak skvělou a šťastnou povahu jako ty. jsou lidi, kteří se při neúspěchu zhroutí, prostě jsou takoví. V tom příběhu se to prostě stalo a teď nejde o to, co chlap vydržel nebo ne, ale jak mu pomoct, aby začal fungovat. A jestli vůbec takovému člověku pomoct jde.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #80
  superkarma: 0 21.09.2009, 21:28:57
 18. [73] Kato_otak [*]

  Bébina — #13 To je omyl, pokud nespacha neco, po cem je mu lecba prikazana, nikdo mu nic nemuze naridit!

  superkarma: 0 21.09.2009, 21:26:29
 19. avatar
  [72] Eva_CZ [*]

  teoretik — #61 necancej. Hovadiny. V Cesku neni krize. Tady je krize a lidi se fakt vesej, protoze nemaji praci, nemaji ale ani na zradlo pro decka a nemaji ani strechu nad hlavou.

  A reknu ti jeden malej pribeh, jo? Jsem sitarka. Fajn. Muj kolega sitar prisel o praci. Je uz mesice v ustavu. Slozil se. Nemohl dlouhodobe najit praci.

  A vis, proc ja jsem se neslozila? Protoze holt kdyz neni prace na siti, pujdu a umeju klidne i nejakej ten hajzl. Proto. Kdyz neni prace na Floride, pojedu do NY. Atd. On ne. On je slozenej. Tak at. Jeho problem.

  1. na komentář reaguje jednapani — #74
  2. na komentář reaguje vladka006 — #75
  superkarma: 0 21.09.2009, 21:16:18
 20. avatar
  [71] átéčko [*]

  OlgaMarie — #68 Ale paní kuchařka asi ne. jen v dobrém a dostatku. Sml22Ve zlém a v nedostatku, nebo nemoci, to už ne.Sml23Sml23

  1. na komentář reaguje Suzanne — #77
  superkarma: 0 21.09.2009, 21:02:04
 21. avatar
  [70] átéčko [*]

  Stes — #69 To už tady byloSml3

  superkarma: 0 21.09.2009, 20:54:30
 22. avatar
  [69] Stes [*]

  Zdravím všechny, právě dnes jsem se dozvěděla, že v práci zůstávám a bude mi prodloužena smlouva. Zatím netuším, zda na další rok nebo na neurčito, ale MÁM práci. Minulý týden jsem měla dovolenou a kolegyni minulý týden oznámili, že z důvodu fin. úspor jí neprodlouží smlouvu. Nevěděla jsem, jak dopadnu já. Skoro 4 dny jsem byla na nervy a to jsem to měla tak 50:50. Máme s manželem úvěry, stavíme, prostě šílela jsem z toho. Navíc člověk rozesílá životopisy a kolikrát ani neodpoví (před rokem jsem byla bez práci - sice necelý měsíc, ale stejně jsem byla vyřízená), pohovory ..............

  Jinak také bych byla proto, aby paní zapojila manžela do domácích prací - oběd je na str. 55 v kuchařce, tak buď uvaříš toto nebo něco zkus sám, popř. přitvrdit, vytřít, vyluxovat, utřít prach .................. Začal by se víc snažit tu práci najít. Přijde mi, že tento pán je zvyklý všechny komandovat a prostě odmítá cokoli na sobě měnit. Musí se prostě přizpůsobit poptávce. Hodně mi zarazilo, když paní psala: jenže… když jsem si prošla jeho životopis, bylo mi jasné proč. Manžel

  uvádí výčet takových priorit, že by mohl z fleku nahradit i ty nejlepší

  manažery. A když mu náhodou někdo odpověděl, obratem si začal diktovat

  nesplnitelné požadavky. Spíš mi napadlo, jestli pán do té práce chce Sml80. Jak bylo už několikrát níže řečeno, když by chtěl pracovat, tak půjde makat i pod svou úroveň. Pán si zvyknul, že na prvním místě je práce a když teď o ní přišel, tak se mu zhroutil svět. Něco podobného jsme měli doma (otec, ale na rozdíl od pána, otec domů peníze nedával téměř na nic). No naši se před pár lety rozvedli - KONEČNĚ - otec byl lakomec a sobec, dopadl tak, že se s ním nestýkáme ani já ani můj brácha.

  1. na komentář reaguje átéčko — #70
  superkarma: 0 21.09.2009, 20:32:43
 23. avatar
  [68] OlgaMarie [*]

  átéčko — #67 Já mám docela kliku, můj muž ví, že bych s ním byla i bez peněz o chlebu a meltě. Také ví, že v případě nouze bych šla i mejt schody a co si lidi budou o nás myslet, by nám bylo u p....e.

  1. na komentář reaguje átéčko — #71
  superkarma: 0 21.09.2009, 20:09:35
 24. avatar
  [67] átéčko [*]

  OlgaMarie — #66 Ale asi někam chodí, když mu žena stačila prolustrovat maily.Sml22

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #68
  superkarma: 0 21.09.2009, 20:05:03
 25. avatar
  [66] OlgaMarie [*]

  teoretik — #61 Jistěže máš pravdu v tom, že hledání práce je ponižující a vyčerpávající, ale on zřejmě nedělá ani doma nic, je-li zavřený s PC v pokoji celý den. Kamarád, také ing. přišel o práci, ale zjistil, že v domácnosti je jí tolik, že sotva stíhá hledat práci.Sml30Vzhledem k tomu, že mluví plynně 4 jazyky si práci našel ( a lepší hlavně časově).

  1. na komentář reaguje átéčko — #67
  superkarma: 0 21.09.2009, 20:03:41
 26. avatar
  [65] átéčko [*]

  Marchesa Casati — #64 Ale firmu zrušili, takže paní Markétka by byla také nezaměstnaná, ne? Takže se v práci se neosprchujeSml24

  myslím, že je to blábol

  superkarma: 0 21.09.2009, 20:01:07
 27. [64] Marchesa Casati [*]

  átéčko — #60 Pokud nemají sprchový kout a sprchují se ve vaně, tak asi vanu zazátkují, aby voda nevytekla. To je velice šetrné, ale pořád méně eklhaft, než kdyby se koupali všichni v jedné vodě, jak tu taky padlo.

  I když, pokud jsou děti a paní Markéta co k čemu, myjí se ve škole a v práci.

  1. na komentář reaguje átéčko — #65
  superkarma: 0 21.09.2009, 19:09:00
 28. avatar
  [63] Jupíí [*]

  Jistě, že je to blábol, vytvořený speciálně pro ploštěnkové osazenstvo ž-in. O pracovité, poctivé pomocné kuchařce a zlém, blbém  a neschopném vysokoškolákovi.

  superkarma: 0 21.09.2009, 19:00:51
 29. avatar
  [62] vladka006 [*]

  átéčko — #60 Třeba Markéta zapomněla dodat, že se v té jedné vaně vykoupe celá rodinaSml57.

  superkarma: 0 21.09.2009, 18:33:34
 30. [61] teoretik [*]

  Nepřečetla jsem všechny příspěvky, ale z těch co jsem přečetl je zřejmé, jak ženy kdyby se jim něco podobného přihodilo zasáhly. Slova, slova, slova. Připadají mi jako naivní a plné ideálů. Myslím, že příběh je skutečný. Nikdo kdo nezažil ztrátu práce v této době a dlouhodobě nehledá si ani nedokáže představit jak to může být ponižující a vyčerpávající.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #66
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #72
  superkarma: 1 21.09.2009, 18:14:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme