K Silvestru neodmyslitelně patří ohňostroje, petardy, rámus, bengál. Pro lidi je to zábava, pro zvířata obrovským stres. Jak jim pomoct, aby zvířata příchod roku přečkala bez úhony? Poradila jsem se s veterinářem

Máme kočku a psa. Zatímco kocoura nechávají petardy, ohňostoje a podobné třaskající atrakce naprosto v klidu, u psa stačí jedna rána a začne se klepat. Chvěje se po celém těle a snaží se najít úkryt. Tuhle fóbii ze silvestrovských nocí jsme mu nechtěně způsobili my sami. Když byl ještě malý, nechávali jsme ho na Silvestra samotného, a vůbec nám nedošlo, co jsme mu tím způsobili. Neměl nikoho, kdo by uklidnil a utišil.

Čtěte také:

O ztraceném pejskovi

Těšíte se na Silvestra? Vaše zvíře ne!

Kdybychom tenkrát věděli, co víme dnes.

Pozor na procházky v době, kdy se střílí

  • dogTo se lehko řekne, ale kolem Silvestra si nikdy nemůžete být jisti, jestli někdo nebude střílet „na nečisto“. Někteří nedočkavci se takto baví už od rána. Ale vy musíte svého psa vyvenčit, takže se doporučuje ho mít na vodítku, i když ho jindy necháváte běhat na volno. V panice může utéct, vběhnout do silnice, nebo se ztratit.
  • Pro případ, že zvíře přece jenom v panice uteče, je užitečné, aby mělo na obojku vaše telefonní číslo nebo adresu. Dají se koupit malé uzavíratelné „patronky“, do kterých vložíte kontakt.
  • Rozhodně nevystavujte svého psa většímu stresu, než je únosné, a nechoďte s ním ven v době, kdy silvestrovské „veselí“ vrcholí. Randál a světelné odlesky některá zvířata děsí i doma, natož venku.
  • Doma je dobré zavřít se s pejskem do místnosti, kam hluk doléhá co nejméně. Mlluvit na něj, ale nelitovat ho. Váš hlas musí znít sebejistě, aby měl pocit, že vy jste v pohodě a nepřenášíte na něj svůj strach.
  • Pokud je váš pes hodně citlivý a jeho stres se nedá zmírnit, doporučují se sedativa. V každém případě by měla být předepsána veterinářem po předchozím vyšetření, aby zvířeti neublížila.

K sedativům jsme se ještě nedostali, snažíme se psa uklidnit nebo zabavit, aby tolik nevnímal dění venku. Na Silvestra naštěstí jezdíme na venkov, kde to s rachejtlemi není zase tak žhavé, takže ho náš pes přežije v poklidu

Reklama