Zdraví

Boj s rakovinou prsu jsem vyhrála


Silvie Matoušková (58 let), matka dvou dětí a babička čtyř vnoučat, se může opět radovat ze života. Není to ale tak dlouho, co jí do života vstoupila rakovina prsu. Nemoc, které se bojí asi každá z nás.

V České republice má tento druh rakoviny u žen největší podíl z nádorových onemocnění, díky zavedení pravidelného vyšetřování žen a moderní léčbě však na toto onemocnění umírá dnes mnohem méně žen, než tomu bylo v minulosti.

Příběh paní Sylvie začal před pěti lety, když šla na pravidelné mamografické vyšetření. „Jen pro svůj klid a ujištění, že je vše v pořádku. A opravdu bylo. O několik měsíců později jsem si ale našla bolavé místo na pravém prsu. Trochu jsem se bála, a tak jsem šla navštívit svého gynekologa.“

Lékař paní Sylvu prohlédl a pokusil se ji uklidnit, že to určitě nebude nic vážného. Pro jistotu ale svou pacientku poslal k prsnímu specialistovi, který po vyšetření bohužel dospěl k jinému názoru. Paní Sylva pak prošla ještě dalšími vyšetřeními, po kterých se ukázalo, že se skutečně jedná o nádor. „Nebyla jsem schopná pochopit, že ta slova jsou určena právě mně. Zněla jako noční můra. „Máte malý nádor ve vašem levém prsu. Prosím neplýtvejte časem a jděte přímo do nemocnice.“ Byla jsem jako omámená. Jako robot jsem telefonovala svému muži i dětem a řekla jim, že jsem si naprosto jistá, že nádor není zhoubný. Doufala jsem, že bude vše v pořádku. Proč právě já bych měla mít rakovinu prsu?!“

Česká republika výrazně zaostává v účasti žen na mamografickém vyšetření, navzdory tomu, že pravidelná vyšetření snižují úmrtnost na rakovinu prsu až o 32 % a téměř 80 % všech zhoubných nádorů je v rámci screeningu zjištěno již v počátečním stadiu. Stále více než polovina žen však na pravidelné prohlídky nechodí.

V minulém roce se podařilo tuto bilanci ale vylepšit. Celková účast se přehoupla přes padesát procent, nově příchozích pacientek bylo dokonce o 20 % více! Zásluhu na tom má také pilotní projekt „zvaní žen na mamografický screening“, který v minulém roce uskutečnila Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s Asociací mamodiagnostiků ČR.

Paní Sylva šla na operaci v září 2002. Doktor, který ji operoval, vypadal velmi mladě. Byl dokonce o hodně mladší než její nejstarší syn. Z anestezie ji vzbudil zvuk doktorova hlasu a tentokrát jí zněl jako hudba z ráje. Mladý lékař Sylvě oznámil, že operaci má zdárně za sebou a že bude v pořádku. Po měsíci šla na kontrolu. Už z vážné tváře sestřičky pochopila, že to, co se jí lékař právě chystá říct, ji změní pohled na svět. „Váš nádor se ukázal být zhoubný. Amputace prsu je nezbytná“.

„Teprve teď jsem pocítila opravdový strach,“ vzpomíná paní Sylva na nejhorší okamžiky svého života. „Nechtěla jsem zemřít, vždyť život je tak báječný.“ Paní Sylva měla maximální podporu své rodiny. Její manžel ji stále ujišťoval, že vše bude v pořádku, a měl pravdu. Svůj boj s nemocí nakonec vyhrála.

Sylva Matoušková je dnes členkou jedné z mnoha pacientských organizací činných v oblasti boje proti rakovině prsu v České republice. Pravidelně se účastní tradičního AVON POCHODu proti rakovině prsu v Praze a v rámci Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu se zapojila i do Růžové jízdy proti rakovině prsu. Svou zkušenost tak předává dál a pomáhá ostatním ženám vyrovnávat se s touto zákeřnou nemocí.

Stejně jako ostatní pacientky, které zvítězily v boji s rakovinou, je si i paní Sylva vědoma toho, že pokud by na mamografické vyšetření nedocházela a neprováděla pravidelně samovyšetření prsu, vše by mohlo vypadat jinak. „Radím všem ženám, aby pravidelně docházely na mamografické vyšetření a nebály se. Může jim zachránit život. A život opravdu stojí za to žít!“

V minulém roce uspořádala VZP ČR pilotní projekt zvaní žen na mamografické vyšetření, v jehož rámci byly adresnou pozvánkou osloveny ženy pojištěné u VZP, které nebyly na mamografickém vyšetření déle než tři roky. Tato akce byla největší preventivní akcí svého druhu v ČR, dopis dostalo bezmála 600 tisíc žen. V rámci projektu byly zvány ženy, které jsou ve věku od 45 do 69 let. Tuto skupinu, která má preventivní mamografické vyšetření hrazené jednou za dva roky ze všeobecného zdravotního pojištění, VZP rozšířila o ženy ve věku od 70 do 75 let. V rámci této akce měly vyšetření také zdarma, běžně by za něj musely zaplatit cca 600 korun.

Mezi ženami, které přišly na základě pozvánky, zachytili lékaři téměř 850 karcinomů. Z tohoto počtu celých 800 nálezů bylo u žen, které byly na mamografickém vyšetření vůbec poprvé. Díky zachycení karcinomu v časném stadiu se tak s největší pravděpodobností podařilo zachránit nejméně pět set žen!

   
21.07.2008 - Prevence rakoviny - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [35] Dudlajlama [*]

  lušinka:

  superkarma: 0 25.07.2008, 18:31:59
 2. avatar
  [34] lušinka [*]

  Nedá mně to, abych nereagovala. Před 10 lety, to mi bylo 45 let, se mně vpáčila bradavka na jednom prsu, na mamografu zjistili, že se jedná o nádor velký 3x3cm a biopsie ukázala, že nádor je zhoubný. O strachu, který jsem prožívala, nechci psát. U mammární komise rozhodli, že podstoupím chemoterapii,operaci a ozařování. Po třech chemo/vlasy mně samozřejmě vypadaly a bylo mně strašně zle, mamograf ukázal, že nádor je o polovinu menší, takže další 4 chemo, pak ozařování a nakonec se ukázalo, že nádor se vyléčil, tudíž operace se nekonala. Sice můj oštřující lékař ho chtěl následně odstranit, prý aby nebylo co kontrolovat a že by se mohl znovu objevit, ale 10 let jezdím na kontroly, jsem naprosto zdravá a prs zůstal zachován. Strach jsem sice měla, ale nikdy mě nenapadlo, že bych snad umřela, věřila jsem a nepodlehla jsem strachu.

  superkarma: 0 23.07.2008, 20:19:28
 3. [33] Sonenka [*]

  No možná máte pravdu.já vlastně o tom nic nevim a pokud ste si to některá prožila tak vlastně víte o cěm mluvíte.takže se omlouvam.Jen mě tahle nemoc dere nervy.zvlášt když tim někoho ztratíte.

  superkarma: 0 22.07.2008, 19:02:23
 4. avatar
  [32] evelyn [*]

  Rikina: podle pravidel je to rod stredni

  http://www.pravidla.cz/hledej.php?qr=prsa

  superkarma: 0 22.07.2008, 09:31:21
 5. avatar
  [31] Léthé [*]

  Sonenka: já prodělala operaci zhoubného nádoru prsu přesně před rokem a říkám že tento článek psal někdo, kdo o tom fakt asi moc neví.

  superkarma: 0 21.07.2008, 20:35:06

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] verlit [*]

  Sonenka: Ale houbeles. Nikdo nepopírá, že se může stát to, co popisuješ.
  Naproti tomu ilustrační příběh obsahuje několik naprostých věcných pitomostí, které jsme citovaly níže a které by žádné odborné pracoviště neudělalo. Jde spíš o naivní představu někoho, kdo o té problematice nic neví a dostal zadání na článek, který napsal rádoby dramaticky podle toho, jak si představuje, že "to chodí".

  Věcné chyby:
  - při podezření na nádor se provádějí upřesňující vyšetření, např. biopsie.
  - naivní věta: "..neplýtvejte časem a jděte přímo do nemocnice"
  - informace, že šlo o zhoubný nádor až měsíc (!) po operaci a v rámci běžné kontroly, kdy navíc fakt sděluje sestřička
  - nesmyslná věta: „Váš nádor se ukázal být zhoubný. Amputace prsu je nezbytná“. Ani zhoubný nádor sám o sobě neznamená nezbytnou amputaci prsu a v každém případě by následovala řada dalších vyšetření, která by prokázala, jaký druh léčby je na místě a zda a jestli vůbec přistupovat k operaci prsu

  Navíc je vtipná závěrečná věta, mluvící o důležitosti mamografického vyšetření, když úvod článku ilustruje, jak bylo k ničemu
  Já sama jsem zastáncem mamografického screeningu, ale komerční články by měl opravdu psát někdo, kdo o tom aspoň trošku něco ví.

  superkarma: 0 21.07.2008, 19:59:28
 2. [29] Sonenka [*]

  Nevím proč by měl být tenhle příběh vymyšlený.moje teta měla taky rakovinu prsu.když měla po operaci bylo všechno v pořádku a pak?najednou se všechno strašně rychle seběhlo.nádor byl horší než na začátku a dali jí 2roky života.jenže po další operaci neuběhlo ani půl roku a teta zemřela.bylo jí 43 let.někdo to prostě vyhraje a někdo ne.ale at nikdo neřiká že tyhle příběhy jsou vymyšlený.kdo si to myslí,je blbec

  superkarma: 0 21.07.2008, 19:15:17
 3. avatar
  [28] Léthé [*]

  verlit: 27= jsi to živě představuji

  superkarma: 0 21.07.2008, 16:52:14
 4. avatar
  [27] verlit [*]

  Věta: „Máte malý nádor ve vašem levém prsu. Prosím neplýtvejte časem a jděte přímo do nemocnice,“ je taky vtipná. Přímo vidím paní Sylvu, jak se sbaleným pyžámkem a zubním kartáčkem dorazila do vrátnice libovolné nemocnice se slovy: "Povídali, ať jdu přímo do nemocnice, tak tady mě máte."
  Takhle to rozhodně při diagnóze nádoru nechodí. Naštěstí.

  superkarma: 0 21.07.2008, 15:26:24
 5. avatar
  [26] Gabi [*]

  Kdo je "prsní specialista"? Takže šla znovu zpátky na mammologii ... Histologii by udělali hned po operaci, takže by nemusela měsíc čekat na ortel. A říct, že vyhrála, je docela rouhání, ne?!

  superkarma: 0 21.07.2008, 15:13:31
 6. avatar
  [25] verlit [*]

  Myslím, že se dá automaticky předpokládat, že všechny "příběhy ze života" u komerčních článků jsou vymyšlené. Jen mě zaráží, jak věcně blbě je právě tenhle napsaný

  superkarma: 0 21.07.2008, 15:10:35
 7. avatar
  [24] Léthé [*]

  Rikina: prsa, prso, koza, kozy, vemena ...není to jedno? Mě ano .

  Ale příběh paní Sylvy je hlavně taková blbost, že si myslím, že byl vymyšlen.

  superkarma: 0 21.07.2008, 14:12:19
 8. avatar
  [23] verlit [*]

  Nase Veru: No ano, ale to je právě to. Jakmile se s virem setkáš, už na něj nefunguje očkování.

  superkarma: 0 21.07.2008, 13:51:50
 9. [22] Nase Veru [*]

  verlit: Citace!!http://www.doktor-zdravi.cz
  Rakovina děložního čípku se v ČR vyskytuje častěji než v ostatních krajinách EU.
  Rakovina děložního čípku se v ČR vyskytuje častěji než v ostatních krajinách EU. Po rakovině prsu je rakovina děložního čípku druhým nejčastějším zhoubným nádorem žen. Ročně jich onemocní přibližně 1100 a 500 jich zemře. Nejhorší na této statistice je fakt, že rakovině děložního čípku lze předcházet. Během života se setká s virem, který se výrazně podílí na vzniku rakoviny děložního čípku, zhruba 70 až 80 procent žen. Statistiky evidují přítomnost tohoto viru zhruba u čtvrtiny žen ve věku mezi 18 a 25 rokem. Organismus většiny z nich se viru dokáže sám zbavit. Bohužel u 3% žen je virus stále aktivní ještě ve věku nad 35 let. Právě tyto ženy jsou nejvíce ohroženy propuknutím uvedeného typu rakoviny.

  superkarma: 0 21.07.2008, 13:36:12
 10. avatar
  [21] Hysteria [*]

  navratid: moje bolest nebyla údajná,byla opravdová ale máš pravdu vydržet se to dá.

  superkarma: 0 21.07.2008, 13:01:51
 11. avatar
  [20] femme.fatale [*]

  verlit: Nase Veru: to hodně záleží na tom kterém doktorovi. Ten můj například říká, že to smysl má. A některé pojišťovny přispívají nejen do 18 let, ale i dále.

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:47:10
 12. avatar
  [19] verlit [*]

  Nase Veru: Výběr z jiného článku na tohle téma:

  Mezi onemocnění, která jsou způsobena HPV, patří rakovina děložního čípku, bradavice na genitáliích nebo předrakovinná poškození ženských pohlavních orgánů. Prevencí je očkování vakcínou Silgard, která se na trhu objevila před dvěma lety. Podle výrobců je ideální věk pro aplikaci této vakcíny mezi devátým a patnáctým rokem dívky, doporučuje se však vakcínu aplikovat do 26 let.

  Ještě než začnou souložit

  Protože se HPV přenáší pohlavním stykem, zvyšuje se účinnost jeho ochrany u dívek, které ještě s pohlavním životem nezačaly. Očkování se provádí ve třech dávkách během jednoho roku. Podle odborníků má smysl očkovat i mladé dívky, které se už setkaly s určitým typem papilomaviru, přestože účinnost vakcíny bude snížena o ten konkrétní typ papilomaviru, s kterým se už dívka setkala. Vzhledem k sexuální přenosnosti HPV se doporučuje i očkování chlapců.


  Takže ti ho lékařka doporučuje v podstatě oprávněně, ale jeho účinnost bude výrazně menší a je otázka, jestli opravdu má smysl.

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:44:32
 13. avatar
  [18] medovniicek [*]

  Nase Veru: myslím,že do 26 let to očkování má nějaký význam,pak se ,už asi účinek snižuje.

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:40:18
 14. avatar
  [17] medovniicek [*]

  Nase Veru: já myslím,že dneska začínají sexuálně žít i dřív..,ale bylo tím asi myšleno,že v pozdějším věku,kdy začneš sexuálně žít,už ta látka v té vakcíně není,tak účinná.Některý ty viry,už budeš mít v sobě

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:38:16
 15. [16] Nase Veru [*]

  verlit: No tak to se informuj..vzhledem k dnešní době, kdy holky začínají sexuálně žít už v 15 je teda očkování zbytečné. To by mělo být jen do 15??? A proč mi ho teda doktorka nabízela ve 20 letech

  superkarma: 0 21.07.2008, 12:11:27
 16. avatar
  [15] verlit [*]

  Nase Veru: Pokud se nepletu, očkování proti rakovině děložního čípku má smysl jen tehdy, když se dotyčná ještě nedostala do styku s virem. Ta pravděpodobnost je mnohonásobně vyšší po zahájení sexuálního života, takže očkování pak nemá smysl, proto ho pojišťovna nehradí.
  Pokud nejsi v 22 panna, očkování je zbytečné.

  superkarma: 0 21.07.2008, 11:03:12
 17. [14] Nase Veru [*]

  navratid: Souhlasím, co má tohle společného s věkem.Nemoc může přijít i dřív a jak píšeš, v mladším věku je jí ještě víc.
  Je mi 22. Gynekoložka mi při jezné z návštěv nabídla očkování proti rakovině děložního čípku..cca za 10 000Kč.Jen jsem se usmála,kde na to mám vzít..Zdraví je pro mě důležité, ale taková cena..a pojišťovna hradí očkování pouze do 18 let..tak je to podpora našeho zdraví.

  superkarma: 0 21.07.2008, 10:39:43
 18. avatar
  [13] phoebe24 [*]

  verlit: přesně tak. Stylizace článku odpovídá úrovni červené knihovny.

  superkarma: 0 21.07.2008, 10:10:36
 19. avatar
  [12] kareta [*]

  hm, nezbytné gramatické okénko i tady


  superkarma: 0 21.07.2008, 09:10:11
 20. avatar
  [11] cicinka [*]

  navratid: Držím Ti moc palce ať je všechno brzy v pořádku.Já osobně si prsa prohmatám jen jednou za čas.Asi bych měla častěji.Ale taky bych uvítala mamograf třeba od těch 30 let.Takže se drž a spolupacientky taky

  superkarma: 0 21.07.2008, 09:09:00
 21. avatar
  [10] verlit [*]

  Ten článek je ale slátanina. Před operací by se v každém případě provedla biopsie. Identifikace nádoru po měsíci je pitomost. Zjištění, že je nádor zhoubný, nevede k automatické amputaci prsu.
  Pokud se jako "komerční sdělení" objevují takové bláboly, není divu, že je kolem rakoviny prsu tolik polopravd a "zaručeně správných" informací.

  superkarma: 0 21.07.2008, 08:59:56
 22. [9] navratid [*]

  Nikdy jsem na žádný článek nereagovala, ale tohle mě zvedlo ze židle. Především mě rozčiluje to, že se hradí mam. vyšetření jen ženám od 45 let výše. Já si léčbou rakoviny prsu procházím teď a je mi 34. A na onkologii, kam docházím, je žen ve věku kolem 30 let spousta. A nikdo asi netuší, že právě věk do přechodu je nejhorší pro tuto diagnozu, protože nám velice pracují hormony, všechny buňky v těle se rychle obnovují - i ty nádorové. Na nádor jsem si teda přišla sama, když už byl 2 cm velký. A to jsem měla štěstí, že byl na místě, kde se dá nahmatat. Některé ho mívají hluboko, že je nenahmatatelný. Takže druhá věc, která mě přímo rozčiluje, jsou ty řeči, že to vyšetření bolí. Mně jednak nebolelo nic, ale hlavně i kdyby to bolelo jako čert, jde přece o život, tak snad se to dá vydržet. A slyšet, že jsou v pořádku - to snad tu chvilku údajné bolesti vynahradí. Ne? Léčba přídpadného zhoubného nádoru je totiž mnohem horší a trvá skoro rok. Nepřála bych ji nikomu. Tak to je vše, co jsem k tomuto tématu chtěla napsat.

  superkarma: 0 21.07.2008, 08:59:29
 23. avatar
  [8] Hysteria [*]

  Již jsem několikrát na mamografu byla,proboha,to nemůžou vymyslet přístroj na kterém by vyšetření tak nebolelo?Vždy ještě týden po vyšetření mám prsa zhmožděné jak po bouračce!

  superkarma: 0 21.07.2008, 08:10:59
 24. avatar
  [7] Dudlajlama [*]

  Ten smajlik mel byt za temi kozami, ted jsem tomu dala korunu

  superkarma: 0 21.07.2008, 06:29:38
 25. avatar
  [6] Dudlajlama [*]

  Eva_Fl: no, ja marne premyslela, jestli jsem kdy v zivote zaslechla v lidove mluve "cumel ji na prsy" a myslim, ze ani jednou, je to nesvar celkem zlidovely. Jeste spis by byly pouzity fakt ty kozy, tim nechci nikterak zlehcovat zavaznost tematu, mam par znamych a kamaradek, ktere tim prosly .

  superkarma: 0 21.07.2008, 06:21:05
 26. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Galadriel: priste rikej rovnou koza
  Rikina:

  superkarma: 0 21.07.2008, 03:34:29
 27. avatar
  [4] Dudlajlama [*]

  Rikina: no tak by se "odebral prs", je to pomerne bezny jazykovy zlozvyk a po sestnacti letech zivota v cizine a mluveni prevazne anglicky se to halt nejak ustalilo .

  superkarma: 0 21.07.2008, 02:57:31
 28. [3] Rikina [*]

  Paní Sylvě dle článku objevil nádor blíže neurčený specialista, nikoli mamografické vyšetření. Čili tato agitka se poněkud míjí účinkem.

  Jinak, protože již ve druhé reakci vidím oblíbenou zrůdnost, musím konstatovat - ženy mají levý a pravý prs, dohromady dva prsy. Rod mužský. Rakovina prsu, odebrat prs a podobně. Výraz "prsa" je podstatné jméno pomnožné, stejně jako játra, kamna, vrata. A stejně jako neříkáme jedno játro, kamno, nebo vrato, tak neříkáme jedno prso.

  superkarma: 0 21.07.2008, 01:50:57
 29. avatar
  [2] Dudlajlama [*]

  Léthé: presne tak, navic pani na pravidelne mmograficke kontroly chodila a nic se tam nenaslo, nador si nasla sama. Cimz nerikam, ze zenske nemaji chodit, sama chodim kazdy rok, clanek je ale nejaky zmatecny. Dale...neni obvykle, ze se pred operaci chodi s podezrelym utvarem na dalsi vysetreni, CT ci MRI, popripade biopsii? V tom pripade by se zhoubnost nadoru potvrdila uz pred operaci a prso by se vzalo hned pri prvni operaci?

  superkarma: 0 21.07.2008, 00:53:10
 30. avatar
  [1] Léthé [*]

  Až po měsíci se zjistilo, že byl nádor zhoubný? Nějak mi to halva nebere . Kde že agituje za spásu lidstva ta paní Sylva, místo toho aby toho mladého lékaře, který jí po operaci z narkózy probudil a řekl, že bude OK, hnala sviňským krokem?
  Anebo se zhoubný nádor objevil až později? Nerozumím tomu ...článek je o spíš o verbování na mamografii a ne o paní Sylvii.

  superkarma: 0 21.07.2008, 00:32:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme