ale je k nim poměrně shovívavá. Ani loňské slimáky nezabíjela, ale pouštěla je k vodě kanálem, s myškami mají uazvřenou mírovou dohodu, krtka berou jako vzácného hosta a divokou zvěř dokonce podplácejí pamlsky

Krásný den nám dnes byl nadělen a já jsem hned zrána sprintovala na zahradu. Běžela jsem s miskou, brodila se rosou a zabrzdila až před záhonem s jahodami a rajčátky. Zadýchaně se nakláním ke keříčkům jahod a sbírám první červenou krásku. Á sakra, dostali mne, nezbedníci! Z druhé strany jahody se mi do obličeje vysmívají rovnou dva mravenci. Pečlivě vykousaná garsoniéra v luxusní voňavé jahodě mne naštvala a zuřivě probírám keříky kolem a sbírám, co jest ještě nedotčeno. Jahodu s nájemníky pokládám pečlivě do trávy, abych dostála čestnému souboji v kategorii, kdo dřív přijde, ten dřív baští. Nechali mi alespoň pěkná rajčátka, ale zblajzli hrášek. Mravenčí kolonie jsou letošním hitem, zkoušeli kolonizovat i dům, ale tam jsem ji do cesty postavila, možná nefér, ale účinné zbraně, domečky se smrtící návnadou.

Letos máme pokoj od slimejšů rezatých. Vloni jsem je sbírala do epesního puntíkatého kbelíčku a vozila na výlet do vodního světa- do kanálu s tím, že tak mají šanci na život-žádný mord se nekonal. Navíc záhonů si nevšímali- mulčovací kůra jim nedělala dobře na pokožku. Dalším návštěvníkem byl hryzec, provzdušnil krásně podloží zahrady, kde dřív bylo pole a jak nám pěkně začala růst tráva! Pak se odstěhoval a novou adresu nezanechal. Vánoční pohlednici tak již nedostane.

Myšiska, když jich není mnoho a zrovna nám nežerou zateplení na domě máme uzavřenou mírovou dohodu o nelikvidaci a to oboustranné. V zimě vidím jejich cestičky u kompostéru a jedna filuta se nastěhovala do zahradního domku, kde mne zjara šokovala natolik, že jsem ze sebe dostala takový tón, že bych mohla dělat u sboru dobrovolných hasičů sirénu. Polekaly jsme se navzájem - už se nevrátila. Musím říci, byla to fešanda, krásný hedvábný kožíšek, korálkový očička....

Krtečka jsem viděla jen jednou a i můj muž si jistě vzpomene, protože jsem s ním lomcovala v 5h ráno, že máme na zahradě krtka, ať se jde honem podívat. Nezůstal než na tu jednu zastávku. Myslím krtek, samozřejmě! Srnky, zajíce, bažanty a ptactvo nevyháním a spíše jim v zimě přilepšuju a snad díky tomu žádný stromečky a keře neokousali.

šnek

Eliana

Milá Eliano, vy jste duše dobrotivá a ta jinde škodící fauna to asi ví. Jinak si to nedokážu vysvětlit.

Text nebyl redakčně upraven

A co vy, milé ženy-in? jak vycházíte se zahradními škůdci? Také s nimi máte dohodu jako Eliana, nebo s nimi svádíte nelítostný boj. Kdo v něm častěji vyhrává?

Napište mi na redakce@zena-in.cz

Reklama