Zdraví

Bobříkova škola zdravých zoubků - VZP


Zkažené mléčné zoubky jsou stále častějším problémem. Navíc počet návštěv stomatologa se u malých dětí rok od roku snižuje. Ukázalo se, že rodiče si s prevencí u svých dětí často neví rady. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR se proto rozhodla podpořit preventivní zubní péči u malých dětí akcí s názvem Bobříkova škola zdravých zoubků. Odborným garantem akce je Česká stomatologická komora.

Škola hrou?

To není jen prázdné heslo. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR to je způsob, jak dětem vysvětlit správné dodržování ústní hygieny a naučit je pečovat o své zoubky již od útlého dětství. Akce se zaměřuje na děti od 3 do 8 let, tedy ty, co mají mléčné zoubky. „V rámci akce se podíváme do všech 14 krajů České republiky, kde navštívíme vždy mateřskou i základní školu, abychom tak obsáhli věkovou kategorii dětí s mléčnými zuby. Prostřednictvím čtyřtýdenní Bobříkovy školy zdravých zoubků chceme dětem a jejich rodičům vysvětlovat správné zásady ústní hygieny a nebezpečí jejího zanedbávání,“ uvedl ředitel VZP ČR Pavel Horák. První akce proběhne 26. května v Praze a poslední návštěva školy se uskuteční 19. června v Ostravě. „Odhadujeme, že celková účast bude kolem 2000 dětí,“ dodal ředitel Pavel Horák. Z každého kraje byla vybrána vždy jedna základní a jedna mateřská škola. Ty, které nebyly vybrány pro letní kampaň, mají ale šanci i na podzim, kdy Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje akci zopakovat.    

Škola hrou!

První část bude spíše edukační, ale nebude trvat déle než půl hodiny. Děti se budou formou interaktivního povídání dozvídat o tom, jak si správně čistit zoubky, jak často a vůbec proč o zoubky mají pečovat. Moderátory budou zkušení profesionálové Magdalena Reifová a Václav Upír Krejčí, kteří dětem informace podají atraktivní a zapamatovatelnou formou a postarají se o jejich pozornost. V druhé části se děti mohou těšit na řádění na nafukovacím hradu a soutěže s Bobříkem na téma zubní hygieny. Na závěr si krátkým testíkem připomenou, co se během dne naučily. Akcí je budou provádět vyškolené hostesky v kostýmech Bobříka, a děti tak budou po celou dobu akce ve společnosti zvířátek, Bobříků a jejich kamarádů. 

„Aby byl dostatečný prostor pro interaktivitu v rámci první části, budou skupiny dětí rozděleny do 20, maximálně 25 dětí. V rámci jedné akce se tak vystřídá celkem 5 skupin dětí,“ uvedla organizátorka akce paní Eva Stejskalová. Druhá, zábavná část akce, bude vždy po skupinách s asi 8 dětmi, aby se tak dostalo při hrách na každého. Celkem potrvá program 5 hodin, a to včetně přestávek mezi jednotlivými částmi akce, a zúčastní se ho odhadem 100–125 dětí.

Děti také neodejdou s prázdnou. Jedním z dárků jsou například poučné omalovánky o Bobříkovi Péťovi a jeho trablech se zoubky. Tam je čeká ponaučení, jak se vyvarovat návštěvy zlého černého Kazu Boláka. Připraveny jsou pro ně také dětské pohlednice s bobříkem na téma zubní hygieny a dětský zubní kartáček s pastou.

Cílem akce Bobříkova škola zdravých zoubků je vyvrátit obecně zažitý mýtus, že pečovat o mléčné zoubky není potřeba, neboť nám stejně vypadají a na stálo budeme mít zuby druhé. Bohužel právě zanedbání péče o mléčné zoubky se nám může vymstít. Pokud totiž musí stomatolog zkažené mléčné zuby dítěti vytrhat, ztrácí tak svou hlavní funkci, tedy funkci tzv. „držiče místa“ pro druhé zuby. A ty již nemusí vždy narůst správně, což je posléze výzva pro ortodontistu a jeho rovnátka.

 

   
15.05.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Vivian [*]

  Kuře: školkový dítě ústní vodu?

  superkarma: 0 16.05.2008, 15:22:50
 2. avatar
  [14] Lilinka [*]

  Kuře: Moje zubařka zase tvrdí, že ústní vody jsou nanic.

  superkarma: 0 15.05.2008, 16:45:00
 3. avatar
  [13] Kuře [*]

  Bébina: Tak naše paní zubařka je toho názoru, že než si ve školce těsně po jídle "přešmrdlat" zoubky, tak je lepší vypláchnout a vyčistit za pomoci rodičů až doma. A čištění těsně po jídle moc nefandí, prý je lepší tak půl hodiny počkat, aby z pusy zmizely drobečky. Pokaždé nám klade na srdce především důkladné čištění před spaním a malou už máme učit používat ústní vodu.
  A hloupé je, že malá měla ve třech letech už tři plomby a teď jí další dvě přibyly a čistíme jí zoubky dobře (potvrzeno od dvou zubařů), malej zatím nemá ani jednu. Přitom tvrdá kokina doma nemáme, sladké pití téměř neznají, sladké obecně se u nás moc nevede a přitom má malá zuby "po tatínkovi" .

  superkarma: 0 15.05.2008, 14:48:27
 4. [12] gentiana [*]

  Bébina: Mně vždycky zubařka šťourá v jedné sedmičce a strašně mě lituje, že tahle fakt vyčistit nejde - mám v ní hodně hluboký ďolík. Vždycky mi ukazuje, co tím ocelovým hákem vylovila:D

  superkarma: 0 15.05.2008, 12:46:05
 5. avatar
  [11] RenataP [*]

  Mam: hm, to jedině. I když seznamovat se s kartáčekem ve školce je tragicky pozdě

  superkarma: 0 15.05.2008, 12:29:42
 6. avatar
  [10] Mam [*]

  RenataP: No aspoň to děcko ví, jak ten kartáček vypadá a že by ho třeba mělo každý den použít. I když na to ve školce asi nemají čas kontrolovat každé dítě (asi ani kvalifikaci), tak jim vštěpují normální návyky.

  superkarma: 0 15.05.2008, 12:18:44
 7. [9] Bébina [*]

  Mam: Jiste ze si male deti zuby necisti. To za ne musi delat rodice, uz kdyz vyleze prvni zoubek a dost dlouho zuby po diteti docistovat, jeste nema vyvinutou takovou motoriku, aby to zvladlo samo a i kdyz uz si cisti zuby samo, rodic by mel dohlizet.

  superkarma: 0 15.05.2008, 10:11:58
 8. avatar
  [8] RenataP [*]

  bv rozohnění jsem nedokončila větu...
  ...po ochutnání jsem to už nikdy nekoupila...i mě po tom trnuly zuby a žaludek se půl dne rovnal

  superkarma: 0 15.05.2008, 10:08:52
 9. avatar
  [7] RenataP [*]

  Jo a ještě dvě věci, Laktační liga by měla konečně přiznat, že noční kojení POŠKOZUJE zuby...
  A svaz výrobců kojeneckých výživ zmírnit obsah cukrů a kyselin ve svých rádoby výživách. Reklamní masáž je však silná, i já podlehla, ale po ochutnání toho blafu (pozor, i to co bylo prý BIO a bez cukru), kyselý a sladký do extrému, použitelný spíš jako náplň do závinu a ne jako náplň do žaludku x měsíčnímu dítěti... nemluvě o pro sklovinu vhodné kombinaci s přidanými škroby, které se na zuby úspěšně lepí...

  superkarma: 0 15.05.2008, 10:07:34
 10. avatar
  [6] RenataP [*]

  Mam: já teda nemám zatím zkušenost, ale pochybuju, že tam učitelky dětem ty zuby přečistí. Děcko, který si po obědě okouše kartáček pro sebe moc neudělá...

  Bébina: je to možné, u nás doma se čištění nikdy moc neřešilo, tedy co se kvality týče. Já to naopak řeším, podle zubařky máme se synem dobře čištěný zuby, i když je mi jasné, že na 100% to vyčistit prostě prakticky nejde. I dentální hygienistka se divila, že nemám zubní kámen a v rodině jsem za exota, co chodí s dvouletým dítětem k hygienistce
  No což třeba příspěvek zdravotní pojišťovny na každoroční komplet přečištění od hygienisty??? Pokud je to v hygieně, jak VZP tvrdí, pak by to částečně vyřešilo problém s nedostatkem zubařů, neb by jim statisticky ubylo práce

  superkarma: 0 15.05.2008, 09:57:03
 11. avatar
  [5] Mam [*]

  Bébina: Podle mě si malé děti zuby moc nečistí a školka, kde si děti čistí zuby aspoň po jídle to nezachrání.

  superkarma: 0 15.05.2008, 09:40:55
 12. [4] Bébina [*]

  RenataP: Jakasi statistika uvadi, ze az 98% dospelych lidi si neumi spravne vycistit zuby, tak co se divis? Kdyz si neumi vycistit zuby sami, jak je maji vycistit spravne diteti? Ja mam plombovany jeden jediny zub, co je krvaceni dasni netusim a presto mi dentalni hygienicka rekla, ze si necistim zuby spravne. A krom spravneho cisteni je dulezita hlavne strava. Kdyz nekdo ji porad potraviny, ktere vytvareji v ustech kysele prostredi,pak se neni cemu divit, ze sklovina to neustoji a zuby se skazi.

  superkarma: 0 15.05.2008, 09:29:04
 13. [2] gentiana [*]

  Mohly by mi autor vysvětlila, što éto interaktivní povídání?

  Nic proti školení dítek - ale jak souvisí se zubní hygienou skákací hrad?

  superkarma: 0 15.05.2008, 07:10:02
 14. avatar
  [1] RenataP [*]

  No a co, je snad cílem připravit ortodontisty o práci???

  Ostatně sama i ve svém okolí vidím, že péče není vždy všechno, kvalita slin, částečně genetika, hlavně kvalita skloviny. Když se tohle sejde v nepříznivém poměru, píglováním zubů pak jen zmírňujete tragédii.... Nám se dařilo mírnit do chvíle, než si mladej pádem ten lepší zub zlomil. Takže vypadá asi tak, že buď neznáme kartáček nebo ho doma bijem v ústa A snad právě proto mě tyhle propagandy neuvěřitelně štvou!!!!

  Kdo je proboha dneska PRASE, že dítěti nečistí zuby!!!! pane řediteli VZP, zaspal jste dobu, ne?

  superkarma: 0 15.05.2008, 06:30:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme