.

Bob a Bobek, Pat a Mat i kreslené vtipy Vladimíra Jiránka rozveselí Tančící dům

Novinky

Bob a Bobek, Pat a Mat i kreslené vtipy Vladimíra Jiránka rozveselí Tančící dům

Galerie Tančící dům zahájila retrospektivní výstavuvýznamného českého ilustrátora Vladimíra Jiránkas názvem Včera a dnes. Od února do června bude ve třech patrech Tančícího domu k vidění na 300 originálních kreseb z Jiránkova celoživotního díla. První část unikátní výstavy Včera a dnes je věnována autorově tvorbě pro děti a mládež.

K vidění jsou originály z kultovních příběhů Pat a Mat a Bob a Bobek – králíci z klobouku. Druhé částidominují autorovy vtipy, které při příležitosti výstavy vyšly také knižně v překladu do sedmi světových jazyků. Expozici Včera a dnes realizuje Galerie Tančící dům ve spolupráci s rodinou Jiránkových, soukromými sběrateli a kreslířem Alexem Dowis, autorem Boba a Bobka v roli maskotů Mistrovství světa v ledním hokeji 2015. Jedná se o nejrozsáhlejší výstavu v Praze od roku 1998 a zároveň o první ucelený náhled na autorovutvorbu od jeho úmrtí v roce 2012.

bob a bobek

 „V České republice bychom jen těžko našli někoho, kdo by neznal Vladimírovu tvorbu. Celé rodiny od dětí až po prarodiče zbožňují jeho nadčasové příběhy o králících z klobouku Bobu a Bobkovi a kutilech Patovi a Matovi. Bratrovo dílo je geniální svou jednoduchostí, nadsázkou i osobitým humorem. Jeho celoživotní tvorba je velmi pestrá a rozsáhlá. Zahrnuje desítky krátkých filmů, seriálů, knih a tisíce kreslených vtipů. Vladimír byl velice skromný a miloval svou práci, přistupoval k ní zodpovědně a s vášní,“vysvětluje Miroslav Jiránek, bratr Vladimíra Jiránka.

jiranek

VýstavaVčera a dnes zobrazí například originální kresbu autíčka z krátkého animovaného filmu Pivo přes ulici z roku 1974. Unikátní barevné kresby Boba a Bobka, kterých Vladimír Jiránek vytvořil pouze několik kusů a vtipy kreslené na papírové ubrousky, které autor kreslil pro své kamarády po večerech. Těchto ojedinělých vtipů se dochovalo necelých padesát kusů a výstava zobrazuje dva z nich. Návštěvníci uvidí vedle originálních děl Vladimíra Jiránka také řadu zajímavostí. Jsou jimi například ukázka scény z natáčení a loutky Pata a Mata či Síň slávy Boba a Bobka jako maskotů Mistrovství světa v ledním hokeji 2015.

jiranek

Děti i dospělí budou takézasvěceni do tajů animační techniky. Na vlastní kůži si budou moci vyzkoušet speciální interaktivní Ligh Art tabuli a kreslit světelným paprskem Jiránkovi charakteristické postavičky.

Jiránkův výtvarný talent se výborně doplňoval s jeho literárním nadáním a smyslem pro humor. Za svůj život nakreslil přes 3000 vtipů, které vytvářel především pro periodika jako Dikobraz, Mladý svět, Mladá Fronta, Lidové noviny, Reflex a další. A právě vtipy vévodí druhé dílčí části výstavy umístěné v prvním patře Tančícího domu. Návštěvníci zde zhlédnou přibližně 150 vybraných autorových kreseb. Název výstavy posloužil rovněž jako titul pro publikaci Včera a dnes, která obsahuje Jiránkovy vtipy přeložené do sedmi světových jazyků a nabízí tak cizincům možnost nahlédnout do jedinečného českého humoru.  

jiranek

Výstava bude v Galerii Tančící dům otevřena od 23. 2. do 5. 6. 2016 každý den mezi 09:00 a 20:00.

   
23.02.2016 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. [4] mamkaJa [*]

  pana Jiránka mám ráda

  superkarma: 0 24.02.2016, 08:01:19
 2. [3] Darmovzalova [*]

  zajímavá výstava ,ale moc daleko .

  superkarma: 0 24.02.2016, 07:21:01
 3. avatar
  [2] Jandywoman [*]

  Pan Jiránek je naprosto úžasný. Mám ráda nejen jeho postavičky, ale i vtipy, které jsem léta sbírala. Výstava je pro mě daleko, škoda.Sml15

  superkarma: 0 23.02.2016, 20:00:51
 4. avatar
  [1] SNÍŽEK [*]

  to je zajímavá výstava Sml67

  superkarma: 0 23.02.2016, 16:28:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme