Bulvár

Boa z kočky, kožich ze psa

Už od pravěku využíval člověk kůží ulovených zvířat k tomu, aby se chránil před chladem. A jakmile měl přebytek, začal zvažovat i to, který kožíšek se mu více líbí. Když pak zjistil, že se zvířata dají chovat a nemusí za nimi pobíhat po lesích, začalo se rozvíjet odvětví, které je dnešním ochráncům zvířat trnem v oku. Pojďme se tedy podívat na některá pro a proti chovu kožešinových zvířat.

Jsou pes a kočka něco víc?
Tak především je tu otázka, jaká zvířata považujeme za kožešinová. V Evropě nedávno vyvolala velké pobouření informace, že řada kožichů, dovážených z Asie, je ve skutečnosti vyrobena z kůže psů a koček. Důvodem rozhořčení přitom nebylo vědomí, že kožichy z primárně kožešinových zvířat jsou mnohem dražší, nebo že jsou zvířata chována v nevhodných podmínkách a krutě usmrcována, ale představa, že někdo chová psy a kočky na kůži. Stejně špatně snáší milovníci koní to, že ve stepích Asie se chovají celá stáda pro maso a kůži. Jsme zkrátka tvorové emocionální a skutečnost, že prase je inteligentnější než kočka, nám nezabrání v tom, abychom si dali řízeček a zalkali nad z kůže staženou mickou. Logiku v tom ovšem nehledejme.

Množitelé a jiní
Argumentem často skloňovaným je, že v chovech kožešinových zvířat dochází k týrání těchto zvířat. Nejinak je tomu ovšem i v řadě masných chovů, ba dokonce i v chovech mléčných. A kdo někdy byl v drůbežárně, ten ví, že podmínky, v nichž nám „slepičky“ snáší vajíčka, také nepatří mezi  nejlepší. Vrcholem ledovce jsou ovšem chovy takzvaných množitelů - tito lidé chovají v otřesných podmínkách psy a kočky jenom proto, aby mohli draze prodat levně odchovaná koťátka a štěňátka. A útlocitní ochránci zvířat jejich činnost často podporují, protože přece „nenechají to štěňátko trpět“ a kupují od těchto lidí zvířata. Takže když už se snáší kritika na chovatele kožešinových zvířat, měla by být nestranná.

Umělé versus přírodní
I kdybychom však chovali kožešinová zvířata v podmínkách sebelepších, můžeme se stát trnem v oku některým ekologům. Jsou-li to vegetariáni striktně odmítající zabíjení všeho živého, včetně komárů a blech, budiž jim přáno. Ostatním však třeba namítnout, že ony jimi tolik propagované umělé kožichy a vůbec oděvy z umělých materiálů často nejsou příliš ekologické - a jejich výroba a následná likvidace může v konečném důsledku stát život mnohem více tvorů, než několik hranostajů či lišek.

Soutěž ochránců
Přesto se ochránci zvířat nevzdávají. Přes 170 studentů z celé České republiky se rozhodlo upozornit svým výtvarným návrhem na krutost kožešinové módy. Přihlásili se do mezinárodní výtvarné soutěže Design Against Fur (Designem proti kožešinám), kterou každoročně pořádá Fur Free Aliance (koalice organizací na ochranu kožešinových zvířat) ve spolupráci se Svobodou zvířat, organizací na ochranu zvířat. Úkolem studentů je vytvořit návrh plakátu pro mezinárodní kampaň na pomoc kožešinovým zvířatům. Tématem ročníku 2007 se stalo motto „Fashion Victims" (oběti módy).
„Letošní soutěž znamená obrovský přelom. Obdrželi jsme přes 170 registrací od studentů z celé České republiky, což je téměř třikrát více než v loňském roce. Letošní ročník je však výjimečný také na mezinárodní úrovni, neboť do soutěže se zapojila také Čína, která představuje významného producenta kožešin a kožešinových výrobků," říká Lucie Slabá, koordinátora soutěže DAF pro ČR.

Závěrem snad lze jen podotknout, že chov kožešinových zvířat se stal terčem pro ty, kteří se chtějí zviditelnit, stejně jako životním bojem pro ty, kterým skutečně jde o osud zvířat.

Více informací naleznete na www.svobodazvirat.cz nebo www.infurmation.com

Na jaké straně stojíte Vy? Nosíte pravé kožichy? Vadí Vám kožichy ze psů a koček? Nebo nosíte kožichy umělé? Jste vegetariánka? Nebo kupujete pouze výrobky z biochovů? A nebo je Vám to jedno?

   
22.05.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [55] arminka [*]

  kožichy nevedu Sml16

  superkarma: 0 24.11.2012, 23:49:56
 2. [54] musilovahana [*]

  Nenosím žádné kožichy.

  superkarma: 0 23.11.2012, 18:54:56
 3. avatar
  [53] Z cluster [*]

  Nedělám si iluze o byznysu co se točí kolem kožichů a praktik "profesionálních" chovatelů. Ovšem ten humbuk ochranářů a "uvědomělých" modelek mi připadne strašně pozérský a stavící se do pozice: "kdo nejde s námi, jde proti nám" .
  Jinak jako vidlák z vesnice vím co to je, když je člověk nucen udělat v králíkárně pogrom a majznout ty roztomilé ušáky do týla, když se s nima přes rok tak piplal a tolik mu přirostli k srdci ..

  superkarma: 0 23.05.2007, 09:25:08
 4. avatar
  [52] Audrey [*]

  1.Spíše na straně ochránců, ale vegetariánka nejsem a boty mám kožené, takže radši mlčím . 2., 3., 4.,kožihcy nenosím, připadají mi děsné, včetně těch umělých 5. maso jím z 95% jen bílé a ne moc často 6. Jen mléko 7. není

  superkarma: 0 22.05.2007, 19:16:17
 5. avatar
  [51] kareta [*]

  Lucie12: to by asi nešlo, mistře argumentace , nejsem chlupatá . Jsem prostě milovnice tradičních ekologických materiálů.

  superkarma: 0 22.05.2007, 19:02:08
 6. avatar
  [50] Meander [*]

  pajda: Nevyhrožuj svému veterináři.

  superkarma: 0 22.05.2007, 17:12:41
 7. avatar
  [49] pajda [*]

  Ťapina: to s těma zvrácenýma lidma máš u mě počkej, až se k tobě dostanu pro kočičí tablety...

  superkarma: 0 22.05.2007, 17:04:45
 8. avatar
  [45] kareta [*]

  Majucha: nebo perzián z karakulských ovcí . Co ti na to mám říct? Neslzím u toho, ani se nevyžívám ve sledování těchto záběrů. Předpokládám, že jsou ty kožešiny získávány legálně, lidé si je kupují za SVÉ VLASTNÍ VYDĚLANÉ peníze a nikdo nenutí odpůrce kožešin je nosit. Asi by bylo neefektivní mláďata napřed odchytit a usmrtit je injekcí či elektřinou. Víc by mi bylo líto dětí nezaměstnaného lovce- alkoholika, který by z frustrace mlátil rodinu

  superkarma: 0 22.05.2007, 14:07:35
 9. [43] Yvaine [*]

  Nedá mi to nereagovat. Já bych na sebe kůži z mrtvýho zvířete nevzala - prostě mi to přijde hnusný. Naproti tomu mám ráda svetry z ovčí vlny, takže to je spíš odpor ke kožešinám než "ekopostoj". Navíc se dají koupit moc hezké bundy a kabáty z jiných materiálů a proto považuji nošení pravých (a nakonec i umělých smetáků, nejlépe růžových ) za přežitek podobný honům a koridě.

  superkarma: 0 22.05.2007, 13:47:30
 10. avatar
  [42] kareta [*]

  Křečkomyš: kdekdo se nazývá ekologem, aniž by hlouběji znal tuto problematiku. Ale pochybuju, že by normální ekolog dal přednost chemické továrně před farmou na chov kožešinové zvěře. Nepřiměřeně reagují tzv. ochránci zvířat. Oni chtějí zakazovat, ale co je jim do toho?

  superkarma: 0 22.05.2007, 13:46:16
 11. avatar
  [41] OlgaMarie [*]

  Vyprávěl nám kamarád o své návštěvě Antarktidy,jak si ho tučňáci chodili prohlížet z metrové vzdálenosti asi proto,že ještě nevědí,že největším "predátorem" je dvounohý vzpřímený živočich,kterého tak často v Antarktidě nepotkávají.

  superkarma: 0 22.05.2007, 13:23:10
 12. avatar
  [40] Křečkomyš [*]

  Pravý kožich bych si nekoupila a za pozéra se nepovažuju. Jako móda mi naopak připadá navážet se do ekologů. Ošklivé ženě kožich nepomůže a krásná ho nepotřebuje.

  superkarma: 0 22.05.2007, 13:19:43

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [39] Ťapina [*]

  Majucha: Asi je málo myší

  superkarma: 0 22.05.2007, 13:13:23
 2. avatar
  [38] Ťapina [*]

  pajda: Vida, to o tom pachu jsem nevěděla, ale tušila jsem, že musí být nějaký mechanismus, kterým příroda dává najevo, že tihle nejsou k jídlu. Protože je taky nikdo jiný kromě zvrácených lidí nejí

  superkarma: 0 22.05.2007, 13:13:11
 3. avatar
  [37] Gwendy [*]

  Ťapina: Jasně, ale pokud by světová situace dotlačila situaci tak, že se nebude dojit mléko, protože chudinky kravičky....tak holštýnky nikdo chovat nebude, protože se to nevyplatí jen na maso. Stejně tak vymizí ovce romanovská, když budou veřejností silně odsuzovány ovčí kožichy - prostě na maso se vyplatí chovat jiná plemena.
  Samozřejmě se zužitkuje vše, co jde...z krávy maso, kůže, (ta část nohou na mýdlo, na jejiz nazev si ted nemuzu vzpomenout), pokud jsou tak i ty rohy...
  Ochranare povazuji za podivnou pakaz skoro jako ty castecne vegeteriany, kteri odmitaji jist maso kvuli tomu jak vypadaji velkochovy(ale zas sem tam tu drubez jedi), ale nevadi jim vajicka Ja sice nevim, jak se ty slepice v tech miniklecich citi, ale pocit z toho mam mnohem horší, než z kravínů a prasečáků

  superkarma: 0 22.05.2007, 12:37:24
 4. avatar
  [35] kareta [*]

  Ťapina: Odhalila jsi mne- jsem bezcitný predátor a popravdě řečeno je mi fuk, co s tou liškou bude. Jí je to taky jedno

  superkarma: 0 22.05.2007, 12:18:20
 5. avatar
  [33] pajda [*]

  Ťapina: jo tak to jsem nikdy neřešila. Nejím psy každý den, abych si lámala hlavu s tím, jestli to je normální nebo ne. Harrison uvádí celkem logický důvod, proč nejíst masožravce - jejich maso vydává silný pach. A pokud vím, tak psi se musí nechat dost dlouho odležet...ale jak víš sama, tak z Billyho by asi nebylo ani 10 dkg a Buffalo zase není nic na moji hubnoucí dietku

  superkarma: 0 22.05.2007, 12:14:15
 6. avatar
  [32] Ťapina [*]

  kareta: Granule s liščí příchutí jsem teda ještě v nabídce nenašla Je dost zbytků z masného průmyslu, které se dají dávat do granulí a konzerv pro psy, drůbeží vnitřnosti, zbytky masa na kostech, že není potřeba přidávat tam surovinu, která psovi nic nedá - maso masožravce. Granule nejsou úložiště odpadu, dneska už fakt ne

  superkarma: 0 22.05.2007, 12:08:50
 7. avatar
  [31] Ťapina [*]

  Gwendy: On třeba holštýnský skot je taky čistě mléčné plemeno, a když se na tu krávu podíváš, tak je jasné, že na ní masa moc nebude, zvlášť když už je starší. Ale stejně holštýnky, které co se týče mléka doslouží, jdou na jatka a jejich maso se využije. Ne jako libové hovězí na guláš, jdou třeba do konzerv, ale využijou se. Stažené lišky můžou jít tak jedině do kafiny.

  superkarma: 0 22.05.2007, 12:06:45
 8. avatar
  [30] Ťapina [*]

  pajda: Ovšem jíst masožravce je poněkud proti přírodě, ne? To, že se to v mnohe vesnicích dělá, ještě neznamená, že je to v pořádku.

  superkarma: 0 22.05.2007, 12:04:48
 9. avatar
  [29] kareta [*]

  Jsem pro pravé kožichy, klidně z koček a psů, když budou dost chlupaté a hezké. Umělé kožichy a materiály nosím velmi nerada, viz argumenty v článku (ekologie a pózerství "ochránců"). Jsem všežravec a snažím se nakupovat v biokvalitě, nebo od našich výrobců.
  Meander: myslím, že se to zužitkuje do žrádla pro psy a zvířata(granule, konzervy, moučka....)A norek je tak krásný, že jsem ochotná tu krysu klidně 2 roky konzumovat, kdyby to byla podmínka k nošení

  superkarma: 0 22.05.2007, 12:03:48
 10. avatar
  [28] Meander [*]

  pajda: Psa jsem jedla.
  Mám na mysli všechny ty zbytečné ostatky lišek, norků... Neslyšela jsem, že by se tohle konzumovalo.

  superkarma: 0 22.05.2007, 11:52:41
 11. avatar
  [27] pajda [*]

  Meander: ale ony se dají sníst...pečený pes není až tak atypické jídlo - ani u nás.

  superkarma: 0 22.05.2007, 11:50:26
 12. avatar
  [26] Meander [*]

  Já tedy ty fanatické ochránce docela nesnáším, ale je mi jasné, že chovat zvířata, která se nedají sníst, kvůli kůži, je dosti ohavné.

  superkarma: 0 22.05.2007, 11:18:10
 13. avatar
  [25] Gabi [*]

  Kožichy nenosím - nesluší mi - s mými rameny vypadám jak almara. Ale kožené výrobky samozřejmě ano. Jako puberťačce mi babička nutila kočku na záda.

  superkarma: 0 22.05.2007, 10:44:25
 14. avatar
  [24] Gwendy [*]

  No vyuziva se vsechno co jde, ale plemena ovci jsou podle užitkového typu:

  * plemena vlnařská – merino,
  * plemena masná s jemnou vlnou – žírné merino, dorset down,
  * plemena masná s polojemnou vlnou – cigája,
  * plemena kombinovaného typu s vlnou smíšenou – zušlechtěná valaška, šumavská ovce
  * dojná – východofríská
  * plodná – romanovská, finská, východofríská aj.
  * kožichová – romanovská,
  * kožešinová – ovce karakulská
  (abych to nelovila z hlavy pouzila jsem http://www.apic-kraj.cz/e-learning/chapter.asp?id=4&courseid=4)

  Jinak souhlasim, ze chov jen kvuli kozichu je trochu jinde. Ja se jinymi nez nasimi hospodarskymi zviraty nezabyvala, takze netusim, co v jinych podminkach z kozesinovych zvirat vyuziji.

  superkarma: 0 22.05.2007, 10:43:38
 15. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Gwendy: Ovce se chovají na maso nebo na vlnu, ale kompletní kůže se snad zužitkovává z obou, ne? Králíci jsou na maso i na kožky, hovězina je z kusů poražených na maso. Nic proti. Ale lišky chované pro kožešinu, přičemž nic jiného z nich zužitkovat neumíme, to bych mít nemusela. A nemusely by být vůbec, jak ty píšeš, protože bohatě stačí ty, co žijou volně.

  superkarma: 0 22.05.2007, 10:30:57
 16. avatar
  [22] Gwendy [*]

  Nevidím důvod, proč bych měla kožichy darované, poděděné atd jen odložit do skříně nebo vyhodit. Nové si nekupuji, ale mám takové tušení, že ten beránek padne stejně, protože ho nikdo nechová jen tak. Buď z něj bude maso, kožich, vlna,...nebo nebude ani beranek/ovecka
  Vim, ze jsou jenotliva plemena vyslechtena pro konkretni vyuziti, takze neni ekonomicke chovat ty kozichove na maso nebo na vlnu... Tak ty kozichove asi nechame vymrit...nebo to nechapu

  superkarma: 0 22.05.2007, 10:27:51
 17. [21] Andrejka82 [*]

  Kožich bych na sebe nevzala, ani umělý a jsem vegetariánka

  superkarma: 0 22.05.2007, 10:26:55
 18. avatar
  [19] OlgaMarie [*]

  Majucha: Kočky nám umíraly pod koly projíždějících aut a pohřbívali jsme je s patřičnou pompou a kytkami v zahradě,kůži z králíků,vypnutou a suchou jsme nosili do výkupu za 1,-Kč.

  superkarma: 0 22.05.2007, 10:14:09
 19. avatar
  [18] Amálie [*]

  * Lepší pravý kožich než umělý. A to kvůli ekologické zátěži při výrobě a likvidaci umělého kožichu, vážení ekologičtí aktivisté.
  * Ne, nelíbí se mi to.
  * V praxi jsem se se žádným nesetkala, nemohu soudit. Myslím si, že je to jako s pojídáním červů. Pro někoho nepředstavitelné, jinde běžné.
  * Umělé už tuplem ne.
  * Ne.
  * Je biochov domácí vejce, králík, kuře, slepice....atd?
  * Nakupuju klasické kvalitní potraviny. Pokud možno od českého výrobce. Jinak nic neřeším.

  superkarma: 0 22.05.2007, 09:56:55
 20. avatar
  [17] Kelly [*]

  Doufám alespoň, že z toho psa/lišky (či co to je) z reklamy udělali minimálně guláš, jinak jsou tihle pseudoochránci horší než ti, proti kterým protestují.

  superkarma: 0 22.05.2007, 09:34:18
 21. avatar
  [16] gerda [*]

  Bez kožichů se velice dobře obejdu, nemám ani pravý ani umělý. Při zimě, jaká letos byla, by se kožich ani vzít nedal Chov kožešinových zvířat je mi samotné proti srsti obecně, někdo ale potřebuje vynikat a myslí si, že kožich mu dodá důležitosti a okolí sedne na zadek před tou krásou a bohatstvím. Myslím, že v budoucnu se kožichy přežijí právě tak, jako se přežívají cirkusy.

  superkarma: 0 22.05.2007, 09:30:53
 22. avatar
  [15] sjuu [*]

  * na zadne strane
  * mam kozich, kralici
  * ani ne
  * mam umely kozich
  * nejsem, jsem vsezravec
  * nekdy ano

  Jsem pro kozesiny ze zvirat, ktera se daji zuzitkovat celkove, napr. kralik, zabijet zvirata jen kvuli kozichu mi prijde nesmyslne

  superkarma: 0 22.05.2007, 09:21:22
 23. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Kožichy nenosím, ani pravé ani umělé, protože tady není taková zima, aby byly nutné. Někde zima je a tam ať si kožichy nosí, a klidně pravé, protože rozhodně víc hřejou. Ale příčí se mi zabíjení zvířete kvůli jednomu úzkému využití, přičemž se zbytek vyhodí. Když kožich, tak ze zvířat, která se jedí, králíci, nutrie a spol.

  superkarma: 0 22.05.2007, 09:17:58
 24. [13] Bébina [*]

  Kozichy z kocek se daji normalne koupit, nejcasteji z cerne ci cervene mourovatych. Dokonce nam jednou na vystavu kocek prisla dama odena do kozichu z kocicich kuzi. Prohlizela si evropskou cerne teckovanou a mozna ani netusila, ze prave z takoveho zviratka ma kabat. Nevadi mi vuyzivani kozesiny ci kuze ze zvirat, ktera se zabijeji pro maso. Ostatne boty mam kozene, pasek take, jezdim na kozenem sedle...Co nepochopim jsou chovy kozesinovych zvirat, kdy se vyuzije kozesina a zbytek se rozemele a zkrmi ostatnim.

  superkarma: 0 22.05.2007, 09:07:59
 25. [11] Pavla_b [*]

  Majucha: no jak které, zrovna naše rodina vlastnila kočku z kočky a veřejně se tad yk tomu přiznávám

  Jinak co se týče kožešin a kůže - ano, používám, nosím, ale ze zvířat, která se zabíjí i pro maso, takže ne čistě kožešinová...kožíšek mám z králíka, jinak boty, pásky, klobouk bude asi hovězina.Jo a před postelí mám ovčí kožešinu.

  superkarma: 0 22.05.2007, 08:53:54
 26. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  Majucha: Doma jsme měli jak králíky,tak kočky.Opravdu pamatuji ledviňáky z koček a mourovatejch.Králičinu barvit na mourovato by bylo neekonomické a i na omak to byla kočka.

  superkarma: 0 22.05.2007, 08:53:01
 27. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Kvalitu kožešiny ovlivňují i životní podmínky a strava zvířete.Jsem proti nesmyslnému vybíjení ohrožených druhů.Ledvinové pásy z koček byly kdysi běžně ke koupi a kožichy ze psů se k nám dovážely již před 20 lety.Zkoumá někdo,jaké má podmínky k životu králík domácí?Někteří aktivisté by se divili,kdyby je někdo svlékl a udělal chemickou analýzu jejich oblečení!Všeho s mírou a s rozumem.

  superkarma: 0 22.05.2007, 08:22:37
 28. avatar
  [6] Evikus [*]

  Ten obrázek s modelkou na černém pozadí je dost drsnej
  Jinak k anketě:
  * nestojím na žádné straně
  * nenosím žádné kožichy
  * to mi fakt nepřipadá moc vhodné a estetické
  * ne
  * nejsem protože bez kuřecího masa a anglické slaniny si život nedokážu představit
  * nenakupuji
  * není mi to jedno, ale nehodlám proti tomu nic dělat

  superkarma: 0 22.05.2007, 06:53:27
 29. avatar
  [5] Canadian [*]

  Vegetarianka nejsem, kozichy nenosim. A nemam rada sileni jakehokoliv druhu

  superkarma: 0 22.05.2007, 00:33:25
 30. avatar
  [3] ivana.kuglerova [*]

  Nyotaimori: Opraveno

  superkarma: 0 22.05.2007, 00:29:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme