Zdraví

Bludy a pravdy o očistné kúře

aneb

co všechno je možné najít mezi radami, jak se zbavit jarní únavy

 

Očistnou jarní kúru doporučují mnozí odborníci i lidoví léčitelé, o detoxikaci organizmu se dočteme téměř ve všech příručkách zdravé životosprávy, na internetu najdeme stovky odkazů. Zaručený a pro každého stoprocentně platný recept však neexistuje. Ten správný jídelníček vedoucí k pročištění organizmu může naordinovat jedině odborník na výživu, protože právě vhodná životospráva je ta jediná rozumná cesta. Ať už se rozhodneme pro změnu jídelníčku a životního stylu z jakéhokoliv důvodu, neuškodí, pokud se o ní nejdříve poradíme ve specializovaných Floraporadnách, na bezplatné Informační lince Flory 800 175 324 anebo mrknete na www.flora.cz..

 

1.            Vitaminová bomba

Jarní únavu lze zdolat několika kilogramy pomerančů, citrusů a banánů. Zaručeně funguje očistná kúra, kdy se několik dní konzumují pouze ovocné šťávy.

Co na takové vitaminové hody říká náš organizmus? Vitaminy náš organizmus po zimě určitě potřebuje, zejména vitamin C, ale je nutné si uvědomit, že pomeranče obsahují sacharidy. Navíc mohou výrazně okyselit organizmus, nadměrné množství vitaminu C se v těle mění na kyselinu šťavelovou, ze které mohou vzniknout ledvinové kaménky. Při ovocné kúře je tedy nutné přidat i čisté tekutiny (např. vodu). Velké množství ovocných šťáv může podráždit sliznici a u citlivých jedinců vyvolat alergii či vyrážku. Samotná konzumace ovoce organizmu dlouhodobě určitě nepostačí, proto je vhodné ji doplnit celozrnným pečivem či těstovinami.

 

2.            Bylinková kúra

Kúru s využitím bylinných čajů je vhodné dopřát organizmu alespoň dvakrát ročně. Čisticí proces založený na přírodních látkách krátkodobě podpoří činnost ledvin, jater, žlučníku, trávicího traktu a dodá unavenému organizmu důležité stopové prvky, vitaminy a enzymy. K tomu jsou vhodné bylinné čaje ze směsi listů kopřivy, jitrocele a pampelišky a nati přesličky. Očistná regenerační kúra, založená na pití čtvrtlitru čajového nálevu denně, by však neměla trvat déle než deset dnů.

Proti pití bylinných čajů jako náhradě černého čaje nemají odborníci námitky. Vždy je však nutné znát složení čaje, protože odvar z některých bylin může být ve větším množství škodlivý. V ideálním případě je čajová kúra součástí racionální a pestré stravy. V případě půstu je nutné si uvědomit, že dochází ke ztrátě bílkovin v těle – pokud totiž organizmu nedodáváme bílkoviny v potravě, začne využívat bílkoviny svalů a dalších orgánů. A pokud je očistná kúra založená na pití pouze ¼ litru čaje, je to příliš malé množství tekutiny, které organizmu nepostačí.

 

3.      Očistná kúra na dálku

Po zaplacení 300 Kč a zaslání fotografie dostaneme váš organizmus na dálku do rovnováhy. Neduhů se zcela zbavíte nebo budou alespoň zmírněny.

Tak k této očistné kúře není co dodat. Jen je překvapivé, že se stále najde dostatek důvěřivců. Jednoznačně jde o očistu peněženky. Tuto kúru rozhodně nedoporučujeme!

 

4.            Očistná jablečná dieta podle Edgara Cayce

Tři dny obkládáme celé břicho teplými zábaly s nahřátým ricinovým olejem (vždy asi dvě hodiny večer). Nejlepší je použít staré dětské pleny. Další tři dny jíme pouze jablka, nejméně 5-6 kusů denně. Poslední den večer před spaním vypijeme půl šálku olivového oleje. Nelekáme se mírného průjmu.

Teplo může sice urychlit trávicí proces, ale také, pokud je v břiše zánětlivé ložisko (např. zánět žlučníku), urychlí i jeho průběh. Po obkladech s olejem se sice zlepší kvalita pokožky na břiše, ke vnitřní očistě však nedojde. Proti konzumaci jablek nelze nic namítat, ale musí být doplněna dostatečným množstvím tekutin. Zato požití olivového oleje může vyvolat i žlučníkový záchvat. A pojem „mírný průjem“ je v tomto případě velmi zavádějící formulací. Tato opravdu totální očista se může stát přímou cestou do péče zdravotníků.

   
27.01.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [11] Luděk [*]

  K jablečné dietě, aby fungovala jak je popsáno výše je nezbytné udělat si klystýr, kterými se vyčistí střeva a pak všechen nepořádek dalším klystýrem vymyjeme tudíž k žádným potížím nedodojde. Ale pokud se klystýr neudělá tak to pak takhle skončí.

  superkarma: 0 28.01.2005, 11:42:21
 2. [10] Jana 01 [*]

  Regina:
  KLždý člověk je jiný. Mě ten program Fit pro život optravdu vyhovoval. Taky je zajímavý, že já naopak před a při menstruaci mám krásně čistou pleť, jinak se mi akné dělá. Co se týče stravování podle krevních skupin - tak dietu jsem nezkoušela, ale ty nedoporučovaný jídla omezuju -ještě před čtením knihy jsem sama na sobě poznala, že mi nedělají dobře (většinou problémy se zažíváním), naopak třeba rajčata mi doporučují jako lék a to jsem si taky dávno všimla, že mi na zažívání pomáhají. Takže doporučuju.

  superkarma: 0 28.01.2005, 10:39:32
 3. avatar
  [8] elephant [*]

  jana 01: já docela taky, mám krevní skupinu 0, takže bych měla jíst hlavně maso a mléčný výrobky (pokud se nepletu)a docela to zabíralo, a hlavně mi to chutná

  superkarma: 0 27.01.2005, 11:40:04
 4. [7] Jana 01 [*]

  Kůra č. 1 - pomeranče a banány - by měla být zabijákem např. pro osoby s krevní skupinou AB. Docela to stravování dle krevních skupin na mne sedí, věřím tomu.

  superkarma: 0 27.01.2005, 11:16:53
 5. avatar
  [6] elephant [*]

  no jablka a běhavka se daj ještě zvládnout, ale ten olivový olej by do mě nikdo nedostal. a kdyby jo tak by z toho nebyla jen běhavka, ale čistej průser

  superkarma: 0 27.01.2005, 10:38:44
 6. avatar
  [4] Žábina [*]

  no já mám zeleninové šťávy ráda ale nedovedu si představit pít jenom je...

  superkarma: 0 27.01.2005, 09:00:48
 7. avatar
  [3] S.DALI [*]

  Zkuste si precist: Sám sobě doktorem od p. Cingroše. Tam je 7 očistných kroků a funguje to skvele!

  superkarma: 0 27.01.2005, 08:25:02
 8. avatar
  [2] Sluníčko [*]

  Tři roky jsem jezdila do Itálie, kde jsem podstoupila týdenní očistnou kůru.Skládala se z ovocných šťáv které se pily 3 dny a pak se přecházelo pomalu na zeleninu. Mohu říct, že jsem se cítila skvěle.Každému doporučuji. Bohužel mě v posledních letech nějak nevychází finance ,tak snad příští rok.

  superkarma: 0 27.01.2005, 08:18:39
 9. avatar
  [1] LBU [*]

  AD Očistná kůra č.4 - už jste někdy zkoušeli jíst jablka a pít na to vodu??? To je dobrá nadýmačka .

  superkarma: 0 27.01.2005, 07:07:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme