Bulvár

Bludiště v kořenech

Nezveme vás k nebezpečnému bloudění pralesem ani na nejnovější atrakci, naopak můžete zůstat třeba v posteli a přečíst si o dlouhých zimních večerech třetí román Jiřího Strádala, který se nedávno objevil na pultech knihkupectví.

O autorově prvotině Ďáblové na zemi jsme psali zde, o druhém románu Poselství Afroditě, vydaném o rok později, zase tady.

bludisteJá osobně čtu knížky Jiřího jedním dechem. Podle mě se jedná o detektivky zasazené do atraktivního cizokrajného prostředí, neboť autor je vášnivým cestovatelem. Na rozdíl od jiných detektivek, kdy pracně hledám uprostřed knížky v počátečních kapitolách „kdo je kdo“, se v nich vždy skvěle orientuji (možná to bude tím, že česká jména si člověk neplete tak jako cizojazyčná) a mohu jednoznačně doporučit jako oddychovou literaturu vhodnou třeba na dovolenou.

Trošku jinak román vnímá naše společná kolegyně a kamarádka Dana Kočková, kterou jsem požádala o malou recenzi. Udělala jsem dobře. Danu v příběhu zaujaly úplně jiné věci než mě, takže ji doporučuje také čtenářům, které zajímají i dějinné souvislosti

Knih, které popisují významné momenty českých dějin, je jistě fůra. Těžko je však otevře někdo jiný než náruživý milovník historie. Přitom i my ostatní, kteří historické výklady nehltáme, se čas od času rádi nachomýtneme k debatě o českých dějinách a jejich smyslu. Pro nás asi napsal Jiří Strádal knihu Bludiště v kořenech. Na pozadí záhadných dobrodružství, které vypravěč zažívá v Praze, Irsku a Venezuele, brousí do daleké i nedávné historie. Poučíme se tak o událostech 20. století, které se za nás ve škole neprobíraly, nebo nás tehdy nezajímaly. A nejde jen o popis světlých kapitol z historie našeho národa, ale hlavně o zamyšlení nad smyslem událostí a vztahem k těm, kteří je utvářeli. Je to takové bludiště v našich kořenech, na jehož konci nalezneme celkem uspokojivé poselství statečného kmene Bójů, jehož jsme potomky. Je s tím spojeno trochu patosu, ale ať, bez patosu se dnes o lásce k zemi psát nedá.

Chcete se s autorem, Jiřím Strádalem, blíže seznámit? Zjistit, jak žije, jaký je vlastně člověk? Seriózní historik a politolog, nebo spíše umělec s bujnou fantazií? Jaký je ve svém soukromém životě?

jiri

Jiří Strádal na foto s autorkou článku

Rozhodla jsem se vám ho představit a přiblížit. Přečtěte si také můj dnešní rozhovor s Jiřím Strádalem – slibuji, že vás pobaví stejně jako mě!

Další informace o Jiřím Strádalovi se dozvíte zde: databazeknih.cz

   
25.11.2014 - Knihy - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. [4] knihovna [*]

  Anai — #3 Záleží na akvizici a čemu a komu tam fandí.

  superkarma: 0 25.11.2014, 16:13:44
 2. [3] Anai [*]

  gerda — #2 Docela by mě vlastně zajímalo, jestli to městské knihovny berou.... sama tam chodím často, tak se zeptám.

  1. na komentář reaguje knihovna — #4
  superkarma: 0 25.11.2014, 14:12:12
 3. avatar
  [2] gerda [*]

  určitě si ji v knihovně půjčím.Sml67 Takovou četbu mám ráda a teď nadchází nejlepší čas na čtení, jsme víc doma.

  1. na komentář reaguje Anai — #3
  superkarma: 0 25.11.2014, 11:35:22
 4. [1] knihovna [*]

  Lákavá kniha Sml67 Sml59 a dobře a kultivovaně napsaná recenze.

  superkarma: 0 25.11.2014, 09:47:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme