Je to sice zámek, ale klasickou expozici v něm nenajdete. Veškeré prostory otevřené veřejnosti jsou věnované zajímavým výstavám a instalacím, ve kterých si (za symbolické vstupné) najde to své opravdu celá rodina. A ženy nejvíc.

zámek

Malý neogotický zámeček obklopený anglickým parkem v Blovicích na Rokycansku mě láká už pěkně dlouho. Jezdím kolem něj a vždycky si slibuji, že ho navštívím. Sliby-chyby. Teprve déšť mě donutil, abych si našla čas. A nelituji

Výstava novomitrovického skla

Nechala jsem se „zlákat“ unikátní výstavou novomitrovického skla. V čem je unikátní? Malá rodinná sklárna v nedalekých Nových Mitrovicích zanikla už ve třicátých letech, ale mezi lidmi se dochovaly nádherné výrobky z dvouvrstvého skla, kterými se pyšnila v době největší slávy.

Celá expozice je sestavena ze soukromých sbírek, které obyvatelé Mitrovic a okolí zdědili po svých předcích. Sklo bylo hodně drahé a vyváželo se do světa, ale některé výrobky (nedokončené, či s drobnými vadami) byly se slevou prodávány zaměstnancům. A jejich potomci je s láskou opatrovali a zapůjčili k vystavení.

Podívejete se i vy na pár „kousků“

sklo

Tato modrá váza působí velmi moderně

sklo

Kdybych nevěděla, jak je tato souprava „stará“, myslela bych si, že jde o současný design

sklo

Secesní mísa na alpakové nožce je dokladem umu tehdejších sklářů

Co bude bavit vaše děti?

Děti určitě zaujme výstava hraček, dřevěných marionet a malovaných loutkových divadel od řezbáře pana Klášterky (opět z Nových Mitrovic). A kouzelná výstava strašidel. (Tam se nesmělo fotit, takže pro ukázku alespoň jeden pirátský snímeček.)

hračky

Vitrína s hračkami připomene dětství i mnohým z nás

strašidlo

Víla dešťovka

Jak se bydlelo na venkově

A zase něco pro ženy. Jak se bydlelo, pralo, žehlilo a vařilo na venkově přelomu 19. a 20. století. Krásná expozice, v níž máte pocit, že jste se přenesli v čase.

světnice

Venkovská kuchyň s pecí

praní

Takhle se pralo

Nechybí ani ukázka lidového malovaného nábytku s ornamentálními motivy květin a ptáčků, typickými pro místní kraj.

jizba

Ukázka krásného lidového nábytku

V měšťanské secesní ložnici se podíváte ženám pod šaty. To si nedělám legraci, ale lákám na výstavu dámského spodního prádla našich prababiček, abyste si mohly pochvalovat, že už tohle nosit nemusíte.

ložnice

Ložnice v secesním stylu

záchod

Za závěsem se skrýval tento „pokrokový“ záchůdek

ložnice

Toaletka

korzet

V korzetu se samozřejmě nespalo

prádlo

Vitríny patřily dobovému prádlu s jemnými krajkami

Kroje

Samozřejmě že nechyběl ani místní Hradišťský kroj. Hodně se podobá plzeňskému, který většina z vás zná z Prodané nevěsty. No, vždyť je to od sebe co by kamenem dohodil. Kroje v reálu můžete porovnat s dobovými obrazy.

kroj

Kroj mužský se skládá z temně modré soukenné kazajky, zdobené plechovými knoflíky a výšivkou, bílé košile a kožených kalhot

kroj

Dámský kroj je velmi prostý, o to půvabnější. Nejnákladnější součástí byla šněrovačka s kosticemi, která byla většinou z vyšívaného hedvábí

kroj

Takhle vypadal oblečený

detail

Detail šátku

kabátek

Dámský kabátek „špenzr“

obraz

Patřil patrně této ženě

Něco pro muže

Řekla jsem, že si přijde na své celá rodina, a zapomněla jsem na muže? Ale kdepak. Koumáky a technicky založené bude určitě zajímat dokonalý model mlýnice.

model

Dřevěný model mlýna

mlýnice

Pohled do mlýnice je opravdu věrohodný

Milovníky historie zase expozice věnovaná osvobození Plzeňska americkou armádou. Omlouvám se, že jsem nedoprovodila fotografiemi, ale mě přece jenom zajímaly jiné věci.

Anglický park

Přestalo pršet, tak jsme neodolali a šli alespoň nakouknout do anglického parku s originálním můstkem ve tvaru pařezů a větví, na který nás upozornily ochotné průvodkyně v pokladně.

můstek

Pařezový můstek

pohled

Pohled na zámek z parku

A co je nového?

Zámeček slaví v těchto dnech desetileté výročí otevření a kurátoři si pro své návštěvníky přichystali zajímavou výstavu o rekonstrukci, (dříve zde sídlilo odborné učiliště), architektonických nálezech i ochotných „zapůjčovatelích“ a dárcích, bez nichž  by tyto krásné expozice nevznikly. Z původního mobiliáře a uměleckých předmětů se do zámku vrátily jen obrazy, které dnes visí v zámecké kapli.

Pokud jsem vás alespoň maličko nalákala k návštěvě, klikněte si na mapu ZDE

Čtěte také

Reklama