Domácnost

Blogerka Tina: Myčka na nádobí a péče o ní

Naše spřátelená bloggerka Tina z blogu www.tinajedoma.eu na své stránky napsala testování a postřehy na téma péče o myčku. Protože aktuálně testujeme novinky Somat, přinášíme vám její recenzi. Také určitě oceníte její rady.

a kapsle dozy

Domácnost, jako je ta moje, si myčku na nádobí zaslouží a potřebuje ji. I já si ji zasloužím. Nešetří jen můj čas, ale i ruce, vodu a energii. Každý den při vaření je zapnutá často dvakrát i třikrát, hlavně přes víkendy a svátky. Proto se snažím být důsledná při čistění a péči, párkrát jsem nebyla a nevyplatilo se mi to.

A i kvalitní saponáty jsou důležité. Zkoušela jsem už kdeco – levné, bio, drahé, ale je lepší zvolit zlatou střední cestu.  Není dobré šetřit nebo se snažit obejít doporučení výrobců myček na nádobí. Nejdůležitější je samozřejmě čistota, potom aby se nám nevytvářel kámen a také aby sklo zářilo. A na skle nejlépe a nejdříve poznáte, zda máte dobrý saponát. Neboť mně se od levných saponátů velmi poškodily skleničky. Dnes už si na to dávám pozor a občas, když mám hodně skla, použiji leštič navíc. Ale nejvíc jsem vděčná za dobré tabletky, takové ty, které zvládnou všechno :-)

Já si tabletky přesypávám do skleněných dóz. Krásně vypadají a nedostane se do nich vlhkost.

a kapsle ja lep.

Myčka si zaslouží jednou do měsíce vyčistit, pokud ji používáte běžně – tj. jednou za den, a jednou týdně i program s vyššími teplotami, je myčka v dobré kondici. Ale aby vám taková zůstala, je třeba se držet několika rad.

Čištění myčky

 • čistěte ji jednou do měsíce, pokud nechcete pustit program s prázdnou myčkou, použijte kapsle určené k čištění během pracího cyklu (značka Somat takové vyrábí a fungují :-))
 • použijte bezfosfátové prostředky, existují na bázi kyseliny citrónové
 • jednou do měsíce vyjměte filtr a zkontrolujte, zda se tam nezachytily hrubé nečistoty (kousky těstovin apod.)
 • vyčistěte pryžové těsnění, stačí, když papírovou utěrkou vytřete mezery do sucha
 • otřete i okraj dvířek, tam se saponáty nedostanou a často nám tam kápne jídlo :-)ů
 • zápach v myčce vzniká pokud ji necháme zavřenou a v ní je pár kusů nádobí, které je špinavé. Proto ji mějte raději pootevřenou nebo použijte krátký oplachovací program
 • pokud myčku nebudete pár dní používat (např. během dovolené), přesvědčte se že je prázdná, a nechte ji s pootevřenými dvířky, aby v ní proudil vzduch a netvořily se vlivem bakterií a mikrobů pachy nebo plísně

 

Nakládání a používání myčky:

 • do myčky dávejte talíře a hrnce bez zbytků jídla (hlavně děti jsou odborníci na odkládání i se špagetami :-))
 • střídejte mělké a hluboké talíře, větší a menší kusy, aby se voda dobře dostala všude
 • do vrchního košíku jdou menší věci, sklo a plastové misky
 • dolů dávejte větší kusy, hlavně hrnce, je lepší je uložit tak aby nepobrali všechnu vodu z trysek, čili více na okraj a do středu dát něco menší
 • jednotlivé kusy by se neměly dotýkat, aby nedošlo k poškození, voda stříká pod určitým tlakem, který může nádobím pohnout

Do myčky by neměly jít nože - aby se neotupily, dřevěné věci (já dávám jednou do měsíce Lopar a vařečky), porcelán se zlatým dekorem a vše co výrobce nedoporučuje. Většinou škodí velmi teplá voda. Takže takové věci by šlo umýt ale pouze při teplotě do 40 °C na kratší program.

Já myčku používám i na čištění starých věcí (porcelán, sklo), na kterých je „zašlá“ špína. S tou si poradí velmi dobře. Dokonce i staré formičky na pečení se mi podařilo díky myčce perfektně vyčistit.
a kapsla umytᠲiad
Ale ten největší bonus je, že šetřím svým časem :-). Neboť když máte velkou domácnost, je v ní i mnoho špinavého nádobí, které většinou nikdo nechce mýt rukama. Ale občas jsou i situace, že ani tu myčku nikdo nechce vyložit nebo hezky naložit, ale to jsou takové příjemnější starosti. A i když přijdou nečekaní hosté je fajn mít místečko, kde tu hromadu špíny schováte :-).f

Více na http://www.tinajedoma.eu/umyvacka-riadu/

   
16.06.2016 - Úklid - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] Nikar [*]

  Nerozumím tomu, proč by se do tablet, které jsou zvlášť balené, měla dostat vlhkost. Vždyť ani nevíte, jak dlouho stály tablety v prodejně a tam na nějakou vlhkosr určitě kašlou.

  superkarma: 1 16.06.2016, 16:05:29
 2. avatar
  [5] delfi.na [*]

  bobani — #2 taky to tak mám, ale je fakt, že kámoška byla proti myčce, teď ji má a nemůže si vynachválit, už prý by se bez ní neobešla.

  superkarma: 0 16.06.2016, 12:45:34
 3. [4] Rapunzela [*]

  bobani — #2Taky jsem si to myslela a myčku jsem vlastně ani moc nechtěla. Ale při plánování nové kuchyně jsem usoudila, že v 21.století už by myčka snad měla být. A netušila jsem, že od prvního použití se z ní stane moje nejlepší kamarádka. Jsme dva a skoro denně vařím, takže myčku zapínám 1x za dva dny při běžném provozu, při návštěvách, svátcích, velkém vaření nebo jiných extra záležitostech častěji, mimořádně i několikrát denně - skleničky po 10-členné návštěvě atd. Odpadá špinavé nádobí ve dřezu a mokré v koši na nádobí, ušetří se strašná spousta vody a plynu na ohřívání. Neříkám, že je to celkově levnější, ale je to fakt pohodlíčko. Není to jako s pračkou, všechno prádlo se v ruce prát nedá, nádobí se umýt dá, ale je to fajn.

  superkarma: 2 16.06.2016, 09:28:53
 4. [3] Klára Křížová [*]

  Sml67

  superkarma: 0 16.06.2016, 09:25:29
 5. [2] bobani [*]

  nejlepší myčka jsou mé ruce

  1. na komentář reaguje Rapunzela — #4
  2. na komentář reaguje delfi.na — #5
  superkarma: 0 16.06.2016, 09:03:49
 6. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 16.06.2016, 06:45:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme