Vztahy

Blíží se vysvědčení a manžel šílí!

 

 

Nevím, co mám dělat. Můj manžel je totiž cholerik. V žádném případě to není nějaký násilník, ale má prostě dny, kdy vyletí jako čertík z krabičky a pak to lítá. Sice se pak vždycky uklidní, ale já i děti jsme z těchto jeho výpadků pěkně vynervovaní. Nikdy nevíme, kdy to přijde a co ho rozčílí.

Někdy je to třeba úplná maličkost. Jednou jsem zapomněla z kuchyňské linky uklidit krabičku s multivitaminem a on kvůli tomu vyváděl jako blázen. Nadal mi do bordelářek, neschopných ženských a já nevím do čeho všeho ještě. Nejhorší je, že většinou jsou jeho vzteklým výlevům přítomné děti a dlouho je pak nemohu utišit.


 

Je jim 9 a 5 let a jsou velmi citlivé. Starší dcerka se táty dokonce bojí. Abyste rozuměli, on ji nikdy nebije, ale občas na ni strašně křičí.

Kvůli nepořádku v pokoji, horší známce, rozbité hračce, když se mu zdá, že se loudá u jídla atd.

Simonka je z toho už dost vynervovaná a začínám na ní pozorovat, že si přestává být jistá sama sebou. Bojí se, že cokoli udělá, bude špatně a že za to dostane zase vynadáno.


 

Jenže táta... jak rychle vyletí, tak se zase rychle uklidní a je na ni pak třeba přehnaně hodný. Pár dní je klid, Simonka se srovná, má pocit, že je všechno v pohodě. A pak najednou zapomene boty v předsíni a je oheň na střeše, že je neuklidila do botníku. A to není takové to normální vyhubování a pokárání. On ji vždycky úplně vydeptá. Nejdřív řve, nadává jí, pak se jako uklidní, posadí si ji naproti sobě a hučí jí do hlavy litanie o tom, jak by se nad sebou měla zamyslet a jestli chce opravdu být celý život k ničemu.

 

Jsem z toho nešťastná. Snažila jsem se o tom s manželem mnohokrát mluvit, ale vždycky bezvýsledně. On si vůbec není vědom, že by se choval nějak špatně. Ještě to schytám vždycky já, že děti špatně vychovávám.

A teď řešíme problém. Blíží se vysvědčení a Simonka pravděpodobně dostane trojku z matematiky. A moc se bojí táty. Choulí se ke mně, pláče. Snažím se ji utěšit, ale vím, že to nepomůže. Pomohlo by, kdyby se táta začal chovat jinak.

On je jinak docela hodný. Zabezpečí nás, jezdíme na výlety, na dovolené. Vím, že nás všechny miluje. Kdyby nebylo těch strašných záchvatů vzteku, byli bychom všichni šťastní.


 

Už jsem dokonce uvažovala i o rozvodu. Pořád žít v takovém napětí je pro nás všechny neúnosné.

A teď řeším to vysvědčení. Chystám se, že to manželovi řeknu předem, aby si ten největší vztek vybil v předstihu a pak už nechal Simonku být. Ale přistihla jsem se, že se ho bojím. Jen ta představa, že začne zase křičet, obviňovat mě, že se dětem málo věnuju, že neuklízím a že všechno je to moje vina, mi způsobuje třes v celém těle.


 

Možná, že si to sama nechci připustit, ale občas mě napadne, jestli se nejedná o určitou formu domácího násilí. Co myslíte vy? Je to násilí, když vím, že manžel nás má moc rád, a kdybych od něj s dětmi odešla, byl by velmi nešťastný?

   
27.06.2005 - Láska a vztahy - autor: Čtenářský příběh

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [86] miramff [*]

  ja nevim co rict, u nas byl tata vzdycky ten kdo byl klidny a rvala mamka..ale pamatuju si to jenom kdyz jsem byla mala...kdyz jsem byla vetsi tak ji to proslo...mozna mela jenom nejaky spatny obdobi nebo neco, fakt nevim, kazdopadne jsme vsichni porad spolu a mame se radi. treba ten pan ma nejakou mentalni poruchu...to je prvni co me napadlo...nekde jsem o tom cetla...myslim, ze psycholog nebo psychiatr je ta spravna volba..a kdyz nepomuze..asi bych vzala deti a sla od nej pryc..lehce se to rika, to si umim predstavit..na druhe strane, cim driv tim lip, nez to poznaci deti do konce zivota. preji hodne uspechu.

  superkarma: 0 30.06.2005, 14:13:14
 2. [85] tornado-lou [*]

  tak vysvedceni bude asi za hodinu. jako to dopadlo?

  superkarma: 0 30.06.2005, 08:11:35
 3. avatar
  [82] tomáš [*]

  nenech to zajít až ... a raději už si důkladně připravuj únikovou cestu! Zapoj do toho rodiče,tchánovce, psychouše...ZAČNI! Tento cholerik se těžko sám změní, a ani rozvodem se ho třeba nezbavíš - když vás "má tak rád". Bude chtít děti na návštěvu a bude je deptat a třeba navádět na tebe...Až budete v láskyplném prostředí, oceníš ten KLID. Je k nezaplacení!
  Vyrostla jsem s podobným otcem - a odešla v 18 z domova. Bohužel jsem si s manželem moc nepomohla, a vyřešil to až rozvod.
  Přeju chladnou hlavu a dobrou volbu!!!!

  superkarma: 0 28.06.2005, 12:18:32
 4. avatar
  [76] sara.l [*]

  Maduli: no chvíli mi to trvalo,ale podařilo se maliny: oplácet stejnou mincí se vůbec nevyplatí...takový člověk se potom stane ještě více agresivní...nejlepší je ve všem souhlasit,neustále chválit a říkat jak je skvělý a úžasný a když tě to přestane bavit...tak opravdu hodně rychle a pokud možno daleko utéct

  superkarma: 0 27.06.2005, 22:21:10
 5. avatar
  [74] Maduli [*]

  sara.l: od takových rychle ruce pryč

  superkarma: 0 27.06.2005, 21:24:51
 6. avatar
  [73] sara.l [*]

  a zase chyba

  superkarma: 0 27.06.2005, 21:22:11
 7. avatar
  [72] sara.l [*]

  Maduli: to ti věřím..taky by mě asi pěkně nadzvedal ,ale po zkušenosti s cholerikem-agresivním...bych byla vděčná

  superkarma: 0 27.06.2005, 21:21:46
 8. avatar
  [71] Maduli [*]

  sara.l: ale občas pak z něj hysterčím já, když má stále ten svůj flegmatický přístup . Ale rozhodně si nedovolím vybíjet svůj vztek na naší .

  superkarma: 0 27.06.2005, 21:20:37
 9. avatar
  [70] sara.l [*]

  Maduli: to si piš,že jooo...

  superkarma: 0 27.06.2005, 21:14:19
 10. avatar
  [69] Maduli [*]

  Můj muž je děsný flegmouš, ale 100x lepší než hysterický cholerik

  superkarma: 0 27.06.2005, 21:04:54
 11. avatar
  [67] Maduli [*]

  Juli: ten pán si to po právu zaslouží...

  superkarma: 0 27.06.2005, 20:41:21
 12. avatar
  [65] sara.l [*]

  pajda: *Kotě*: těžko se to posuzuje,ale já jsem domácí násilí s takovým cholerikem měla...musím říct,že i když to teď nechápu ...stále jsem ho omlouvala i před dětmi...když měl přijet domů byla jsem vyklepaná jako ratlík a kluk ani nemluvím..cokoliv udělal bylo špatně...hrozně mě to mrzí,že jsem čekala na rozchod tak dlouho,ale důležité je,že jsem odvahu našla žádný člověk ani manžel nemá právo...takhle své nejbližší ponižovat a stresovat

  superkarma: 0 27.06.2005, 18:00:03
 13. avatar
  [64] *Kotě* [*]

  pajda: a není to úplně jedno? Jakýkoli stres, který by eventuálně prožíval, neomlouvá dospělého svéprávného člověka od terorizování vlastních dětí.

  Nebude-li ochoten vyhledat odbornou pomoc, myslíš, že by s ním Jarmila měla zůstávat a psychický teror snášet a omlouvat ho tím, že on prostě "nevnímá únosnou mez"? No to se na mě nezlob...

  superkarma: 0 27.06.2005, 17:55:12
 14. avatar
  [63] sara.l [*]

  *Kotě*: jinak vzteklý cholerik..nikdy k psychologovi nepůjde ,protože ostatní jsou blázni jenom on je naprosto normální a nikdo mu nerozumí

  superkarma: 0 27.06.2005, 17:07:20
 15. avatar
  [62] sara.l [*]

  Milá Jarmilko..tak sem se chtěla jenom zeptat jestli nemáš mého bývalého ex...to bylo dílo...ty nervy bych už nikdy nechtěla zažívat a byly to vlastně děti,které řekly ať se rozejdeme...vysvědčení pro nás byla vždycky tragédie a když odjížděl za prací tak se loučil se slovy..hezky se učte..bude vysvědčení jestli bude trojka zabiju vás...což teda nikomu moc nepomohlo a dokonce jsme jednou s klukem chtěli vysvědčení kopírovat a přepsat...byla to hrůza a už nikdy bych nechtěla žít s takovým člověkem pod jednou střechou a to,že je v podstatě hodný...se dá použít prakticky na každého i na otřelého kriminálníka,protože každý člověk je v podstatě hodný...radit ti nemůžu,ale klid,který máme s dětmi teď je k nezaplacení...

  superkarma: 0 27.06.2005, 17:06:09
 16. avatar
  [61] pajda [*]

  *Kotě*: vycházím z tohohle:...V žádném případě to není nějaký násilník, ale má prostě dny, kdy vyletí jako čertík z krabičky a pak to lítá. Sice se pak vždycky uklidní, ale já i děti jsme z těchto jeho výpadků pěkně vynervovaní. Nikdy nevíme, kdy to přijde a co ho rozčílí.... ono je to těžké, napsat do článku všechno, ale je fakt dost rozdíl mezi někým, kdo je násilník (nedej bože od přírody) a někým, kdo prostě nevnímá, že jeho hlas dávno překročil únosnou mez...a za tuhle mez nezajde. My tady nerozhodneme, co z toho je pravda, ale pokud mrkneš na příspěvky, většina z nich radí rozchod. Pokud jde o klasické domácí násilí, podepíšu se pod to všemi deseti, ale nejsem si jistá, jestli vynervované, vylekané ženksé s dětmi na pokraji zhroucení víc pomůže léčba celé rodiny a náprava vztahů, než další šoky z osamění. Ostatně, problémem je vysvědčení, nikoliv dlouhodobý vzah...

  superkarma: 0 27.06.2005, 17:02:56
 17. avatar
  [60] Maduli [*]

  Nečetla jsem všechny příspěvky, ale zastávám tento názor: pokud se rodič zajímá o prospěch dítěte pouze při vysvědčení, tak není rodič. Co dělal celé pololetí? A ty jako správná matka bys měla mít především na mysli své děti. Pokud jsou z manžela ve stresu, tak jim dáváš pěknou průpravu do života. Věřím, že jsi ve velmi složité situaci, ale musíš ji řešit! Manžel je hysterický a měl by se léčit. Držím palce a přeji hodně .

  superkarma: 0 27.06.2005, 16:52:08
 18. avatar
  [59] *Kotě* [*]

  pajda: Ale Jarmila nepíše nic o tom, že by její muž byl ve stresu způsobeném nějakými vnějšími faktory. Píše, že je vzteklý cholerik.

  Samozřejmě že je třeba ho dokopat k psychologovi, to určitě, ale určitě není na místě si nechat jeho výlevy líbit, zejména pokud trpí děti.

  To mi přijde vůbec nejhorší. Už dřív jsem na to byla citlivá, ale co mám sama dítě, jsem v tom ještě militantnější - prostě ubližovat chlap mému dítěti, tak se neznám Nechápu, že ho Jarmila nechá.

  superkarma: 0 27.06.2005, 16:31:56
 19. avatar
  [58] kemy [*]

  jako "nedávnoeštědítě" radim rozvod. já bych to nevydržela. vim, že bych neska byla zakomlexovaná, kdybych kuli každý chybičce byla jako malá pro tátu budižkničemu..

  superkarma: 0 27.06.2005, 15:35:28
 20. avatar
  [56] Marcelí [*]

  Tak mám pocit, že píšeš o mém manželovi. Ten má taky bohužel potřebu vychovávt děti jenom občas a podobným způsobem. Napřed na ně řve a potom do nich hučí, že si ničeho neváží, to že on v jejich věku ..... jak já tohle nesnáším. Jenomže já si to nikdy nenechám a tak u nás bývá občas "Itálie".
  Toto jsou typy chlapů, kteří se neumí hádat - buď mají pravdu oni nebo nikdo - je to fakt neštěstí.
  Víš co Jarmilo, fakt se nesmíš nechat - on i ten chlap jenom zkouší kam až může, prostě, když už je toho hodně, tak STOP a basta. Já když už toho mám dost, tak vystrčím růžky a chlapec se zklidní, páč se asi bojí, kam až bych to hnala - hihi.
  Proboha, ale fakt se doma nefackujeme !!!

  superkarma: 0 27.06.2005, 14:17:26
 21. avatar
  [55] gerda [*]

  pajda: aha, já jen, aby to nebylo ještě horší. Od křiku k ráně podle mě daleko není. Je strašné, když jsou u toho děti. I dospělý má dost.

  superkarma: 0 27.06.2005, 13:57:44
 22. avatar
  [54] pajda [*]

  gerda: Mylady: pokjud je to podobný případ jako můj muž, tak se pletete...on totiž není vzteklý. Není to reakce ani hysterická, ani vzteklá ve smyslu násilná. Ten člověk si prostě jen neuvědomuje, že to, co se jemu jeví jako normální reakce (napomenutí), se okolí jeví jako neúnosná scéna...nemá smysl na něj řvát, protože teprve to zařvání on bere jako útok na sebe a pak může opravdu začít peklo. U mého muže to bylo stresem, který neustál - příklad: když vylil kávu, namísto co by šel a utřel to, začal řvát a nadávat...ne na nás, ale obecně, prostě třebas na to kafe. Je tam opravdu nutná léčba, tvrá to dlouho, ale lze to odstranit skoro beze zbytku. Jenže se nesmí postupovat jako u domácího násilí...my chodili k psychologovi 2 roky intenzivně, ale vyplatilo se to.

  superkarma: 0 27.06.2005, 13:51:38
 23. avatar
  [53] gerda [*]

  Mylady: jenomže rapl v takovém stavu není schopen vnímat nic jiného než svůj vztek. Je lepší jít mu z cesty než oponovat.

  superkarma: 0 27.06.2005, 13:24:27
 24. [52] a.... [*]

  Juana: no to teda promiň, ale kdyby si doma někdo vybíjel vztek na mým kocourkovi, tak ho zabiju, s cholerikem se musí umět jednat hlavně nedat najevo strach, pak je to úplně v háji, mě se osvětčilo zpražit ho nějakou cynickou poznámkou- např. co tady řveš jak urvanej bejk, běž si takhle řvát na svou sekretářku do práce, tady ti na to není nikdo zvědavej...

  superkarma: 0 27.06.2005, 13:11:28
 25. avatar
  [51] Mylady [*]

  V žádným případě bych si tohle nenechala líbit. Zařvala bych na něho, ať toho okamžitě nechá, nebo se rozvedu. Přece nenecháte ničit sebe a hlavně děti. A pokud vás má rád, jak píšete, tak si to bude muset uvědomit. Takže držím palečky.

  superkarma: 0 27.06.2005, 12:37:18
 26. avatar
  [50] ještěrka.ehp [*]

  sem mela partnera tohodle razeni, jenze sem byla zamilovana husa a chvili mi trvalo, nez mi to doslo. Prestala sem se stykat se svymi kamarady, protoze jemu nebyli po chuti a me se snazili domluvit, at nejsem pitoma a vykaslu se na nej. Probralo me az to, ze mi malem zlomil nos. Pryc od nej, nez to zacne byt horsi nez to je. Sem trochu cíťa a byla sem z něj uplně vydeptaná, jak to teprve musí snášet tvoje děti!!!

  superkarma: 0 27.06.2005, 12:29:47
 27. avatar
  [49] evelyn [*]

  neni nic odpornejsiho nez hystericky chlap

  superkarma: 0 27.06.2005, 11:57:24
 28. avatar
  [48] narciska [*]

  Hrochuska: jsem na tom stejne, mame nikdy nebylo nic dobre. A porad neni. Rok bydlim sama, je to milionkrat lepsi, ale i po telefonu to staci

  superkarma: 0 27.06.2005, 11:22:32
 29. [44] xenie [*]

  pajda: to co popisuješ, jsou opravdu závažné problémy které asi člověkem zamávají, a sama píšeš že Ti byl oporou... ale v článku nic takového napsáno není, proto posuzujem tak jak posuzujem... ale život s někým, u koho "Nikdy nevíme, kdy to přijde a co ho rozčílí.... řve kvůli nepořádku v pokoji, horší známce, rozbité hračce, když se mu zdá, že se loudá u jídla atd." - sorry to opravdu nejsou důvody ke vzteku, aby z něj vlastní žena a děti měly strach

  "

  superkarma: 0 27.06.2005, 10:20:20
 30. [43] xenie [*]

  pajda: to co popisuješ, jsou opravdu závažné problémy které asi člověkem zamávají, a sama píšeš že Ti byl oporou... ale v článku nic takového napsáno není, proto posuzujem tak jak posuzujem... ale život s někým, u koho "Nikdy nevíme, kdy to přijde a co ho rozčílí.... řve kvůli nepořádku v pokoji, horší známce, rozbité hračce, když se mu zdá, že se loudá u jídla atd." - sorry to opravdu nejsou důvody ke vzteku, aby z něj vlastní žena a děti měly strach

  "

  superkarma: 0 27.06.2005, 10:19:54

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme