dusicky

Zavzpomínat a uctít památku svých blízkých kytičkou nebo věncem je samozřejmost. Ale co dát na hrob, když se nechcete stále opakovat? Máme pro vás inspiraci na květinové kompozice, které přečkají první mrazíky a budou dlouho krásné i bez údržby

Krásně upravené místo posledního odpočinku našich blízkých je nejen projevem úcty, ale i lásky, která přetrvává v našich srdcích. Proto bychom si zvláště o „Dušičkách“ měli na výzdobě hrobu dát záležet.  Ale jaké květiny vybrat, aby vydržely dlouho hezké a přitom nebyly z plastu? Ano, i tomu rozumím, každý nemá tu možnost navštěvovat hrob tak často, aby ho udržoval jako květinový záhonek.

Jsem na tom stejně. Proto se nad umělými kyticemi, ani věnci v celofánu nepohoršuji, ale řeším to jinak. Chci kytky živé a dlouho kvetoucí a tak většinou sáhnu po sotva rozvitých chryzantémách. Jenomže ty většinou vydrží jen do prvního hustšího deště nebo mrazíku a jejich krása je pryč.

A tak jsem zajela do zahradnictví, abych tam hledala inspiraci a mohla ji předat třeba i vám.

Chtěla jsem něco na hrob, ale aby „to“ bylo krásné, přežilo déšť, první mrazy, nebo dokonce sníh. Macešky vylučuji předem, i když proti nim nic nemám a chryzantémy kupuji každý rok, takže bych raději nějakou změnu.

Oči mi sklouzly po ozdobných kapustičkách...

„Zkuste ozdobné brusinky, nebo tyhle keříčky hebe, měly by být mrazuvzdorné, drátovec, máme i barvený…nebo vřes. Ten je také vděčný,“ vyjmenovávala zahradnice a já nevěděla, co dřív. Vzala jsem si od všeho něco a zkusila různé kombinace.

Kromě toho, že vybrané rostliny mají podobné nároky na půdu, nevypadají vůbec smutečně, což považuji za přednost.

A tady jsou výsledky mých aranžérských experimentů

Zasadila jsem rostlinky do obdélníkového košíčku (obrázek nahoře), ale i netradičně do litinových nádob - mělké mísy a vysoké „vázy“, která (podle mě) vypadá báječně a vítr ji jen tak nepřevrhne.

misa

Kompozice v míse: Po stranách hebe, vpředu ozdobné brusinky, střed zdobí růžový vřes

dusicky

Obdélníková kompozice v míse: Střed brusinka, po stranách drátovec a hebe

vaza

Kompozice v litinové „váze“: Brusinka, bílý vřes a větvičky skalníku

padajici

Varianta předchozí kompozice doplněná o „padající“ prvek (přísavník) se hodí na vyvýšená místa, sloupky a sokly

VRES

Jednoduchá kompozice s vřesem nechává vyniknout krásnému tvaru nádoby

Čtěte také:

Uložit

Reklama