Prostřednictvím tematického příspěvku od čtenářky s nickem Bleblemcy se dozvíme, jak dokážou být už i malé děti na pískovišti bezohledné.

Dobrý den,
bezohlednost je nám dána už od dětství a naučit se ohledům vůči ostatním chce trpělivost a čas. Kdo nebyl veden k tomu, aby dbal i potřeb okolí a lidí kolem sebe ten se stává sobcem a člověkem myslícím jen a pouze na sebe.

Možná je to uspěchanou dobou a možná je to její krutostí. Kdo nedokáže být dostatečně tvrdý a mít ostré lokty ten to nikam nedotáhne. Nebo je to jen alibismus a sami jsme se takovými stali díky tomu, že jiní už ani být neumíme či nechceme. Možná se ptáte, co tím míním a tak uvedu příběh z minulého týdne.

Jdu se synem na pískoviště, v malých dřevěných domcích jsou tu hračky, které jsou vesměs dost rozbité, protože patří všem a hrají si s nimi všechny děti. Najednou vtrhne na toto hřiště skupinka asi deseti dětí ze školky a začnou vše systematicky rozhazovat, devastovat a zadupávat do písku. Paní učitelka s výrazem pokerového hráče přihlíží.

Sleduji , jak jeden z malých kluků hází písek do očí druhému se zjevným potěšením z toho jak mu prima rudnou oči a začíná bulet. Paní učitelka neustále trénuje svůj „poker face“ a nereaguje. Možná je zamilovaná, a nebo já jsem příliš přecitlivělá. Zasahuji tedy a stoupám si do cesty mezi chlapce. Házeč písku ještě chvíli hází na moje nohy, než si uvědomí, že něco se změnilo. Nevině se mi zadívá do očí a nestydí se, namísto toho se na mě usmívá, nebo se snad vysmívá? Těžko soudit. Jsem zmatena pronesu pár výchovných pouček a obracím se na chlapce, který za mnou pofňukává, a u nosu se mu dělají bubliny plné písku. Ptám se ho, zda je vše v pořádku a nabízím mu kapesník. Asi není v téhle situaci poprvé. Vezme si ode mě kapesník a pak stydlivě prchá raději pryč. Cestou se však ještě otočí a vyplázne jazyk, na kterém má ještě písek.

Reakce dětí jsou někdy podivné a pak si vzpomenu na rčení o tom, že jsou naším zrcadlem a je mi smutno.
Paní učitelka se probírá ze své letargie a dívá se na hodinky. Pak velí kupodivu pevným a zvučným hlasem k ústupu z bojiště. Všechny děti okamžitě na místě pouštějí z rukou vše, s čím si hrály a poslušně odcházejí.

Můj syn Ondřej vše pozorně sleduje a hodnotí a vytváří si vlastní úsudek. Pak spolu sbíráme hračky a odnášíme do dřevěných domků. Během toho se mu snažím vysvětlit, co bylo špatně. Nevím, jestli to však má nějaký účinek, zajímá ho totiž zrovna mnohem víc to, že ten velký plastový brum (medvěd) má vymáčknuté oko a nikde ho nemůžeme najít.

Přeji všem ohleduplný nejen tento den,
Bleblemcy

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

________________

Paní učitelka už to asi vzdala, neboť „udržet na uzdě“ děti, které mají špatný příklad už doma v rodině, asi nejde.
Děkuji, že jste napsala a věřím, že Vy svého chlapečka vedete dobře.
Saša

Téma dnešního dne: Bezohlednost

  • Setkáváte se ve svém okolí s bezohledností?
  • Byl někdo bezohledný vůči vám samotným?
  • Byla jste i Vy sama někdy bezohledná?
    (a pak jste toho třeba litovala)
  • Napište nám nějaký příběh, který se vás dotkl.
  • Myslíte, že bezohledné chování společnosti je v dnešní době větší, než dejme tomu, v době našich babiček?
  • Co považujete za největší lidskou bezohlednost?
    Vůči komu? Vůči čemu?

Jsou to jen záchytné body, o bezohlednosti můžete psát samozřejmě svými vlastními slovy. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: luxusní dámskou kosmetikou Planet spa / pleťovým mlékem na obličej, krk a dekolt, a na ruce.

darek

Reklama