Pražské Karlovo náměstí se 9. září promění na netradiční festivalové městečko. První ročník festivalu plného klaunů, akrobatů, tanečnic a spousty bláznivých kousků se uskuteční na podporu osvěty a správné léčby schizofrenie.

Bláznivý festival je vyvrcholením putovní výstavy uměleckých děl pacientů se schizofrenií, která měla za cíl přiblížit svět schizofreniků co nejširší veřejnosti. Celá kampaň nese název “Jsem jako ty” a chce ukázat, že pacienti se schizofrenií jsou lidé jako my a pokud jsou správně léčeni, není důvod se na ně dívat skrz prsty, či z nich mít strach. Onemocnět navíc může kdokoliv z nás, ale jen málo z nás ví, co tato nemoc skutečně obnáší.

Na festivalu se budou prezentovat sdružení a organizace z celé České republiky, které se dlouhodobě věnují pomoci schizofrenikům a jinak duševně nemocným. Akce je z tohoto pohledu v České republice zcela ojedinělá. Nejen sdružení a jejich klienti si ale přijdou na své. Připraven bude bohatý doprovodný program pro širokou veřejnost  - divadelní a hudební vystoupení, ukázka cirkusových dovedností v podání Cirkusu trochu jinak, ale také výtvarné dílny, či veletrh výrobků pacientů.

festival

Návštěvníci si budou moci zakoupit předměty vyrobené v chráněných dílnách,  nebo se sami zapojit do workshopů. Ve všech stáncích budou rovněž v prodeji i placky s mottem celé kampaně “Jsem jako ty”. „Pro velký zájem, jsme pro účastníky  připravili také prodejní výstavu reprodukcí obrazů, které byly vystavovány v rámci putovní výstavy. Z každého originálu jsme nechali vyrobit pouze jednu reprodukci. Každý, kdo si ji koupí, se tak může pyšnit originálním kouskem umění ve stylu Art Brut,” uvedla za organizátory akce Hana Brychtová. Art Brut je umění vytvořené lidmi bez formálního uměleckého vzdělání s výraznou osobitostí a formální a obsahovou originalitou.  „Mít schizofrenii rozhodně není snadné, přijmout ji a bojovat s ní ještě méně. Tato negativa jsou u pacientů mnohdy kompenzována právě zvýšenou citlivostí vnímaní, která dodává jejich dílům unikátní osobitý ráz,” doplnila Brychtová.

Celým festivalem budou provázet členové skupiny All X, kteří v roli moderátorů uvedou také hlavní hvězdu večera, českou britpopovou skupinu Charlie Straight. Tato třinecká formace se sice často charitativních akcí neúčastní, v případě Bláznivého festivalu ale udělala výjimku. „Jsme rádi, že máme díky tomuto festivalu možnost někomu pomoci a vážíme si toho. Se schizofrenií máme dokonce přímou zkušenost. Sousedka jednoho z nás touto nemocí trpí, takže víme, jak složité to někdy může být. Označit člověka za duševně nemocného je docela choulostivé, protože ho to může silně stigmatizovat. Budeme proto rádi, pokud se díky festivalu podaří veřejnosti sdělit, že i lidi trpící schizofrenií jsou přeci lidé jako my, a že se jich nemusíme bát,” uvedli kluci z kapely Charlie Straight. Kapela nahrála svou druhou desku se známým britským producentem Guyem Fixsenem a dvakrát po sobě vyhrála cenu MTV. V novém klipu I sleep alone Albert Černý zpívá po boku oscarové Markéty Irglové - obraz se dělí na dvě poloviny a je lehce posunutý ve svislé ose. Nepatrná změna oproti normálu, ale možná, že právě tak vidí svět duševně nemocní.

Veškerý výtěžek z akce poputuje jednotlivým sdružením, tak se přijďte pobavit a podpořit tak dobrou věc. 9.9.2013 bude bláznění povoleno.

Reklama