Bulvár

Blanka Petráková: Luhačovický okrašlovací spolek opět žije!

Když jsem loni pročítala materiály k článku o pro mě neznámé operní pěvkyni Marii Calmě Veselé, narazila jsem na Okrašlovací spolek Calma v Luhačovicích, který vznikl před několika lety a který si dal její jméno přímo do svého názvu. To mě začalo zajímat! I napadlo mě zjistit pro vás o tomto spolku něco víc a hlavně vás do Luhačovic pozvat…

A komu dát slovo než osobě nejpovolanější – PhDr. Blance Petrákové, ředitelce Muzea luhačovického Zálesí?

Blanka PetrákováOkrašlovací spolek - to mi zní přímo archaicky! Kdy vlastně u nás začaly vznikat okrašlovací spolky?
První Spolek pro okrašlování a pořádání zábav v Luhačovicích byl ustanoven už 6. července 1884. Mezi zakládajícími členy spolku nacházíme jména vážených luhačovických občanů i lázeňských hostů. Založení spolku v roce 1884 řadí Luhačovice mezi první padesátku míst Rakousko-Uherska, v nichž byly ve druhé polovině 19. století zakládány nejstarší spolky tohoto typu u nás.

Doba tomu evidentně přála… Jaké byly cíle těchto spolků?
V počátcích okrašlovacího hnutí byla snaha aktivistů o zajištění čistoty a úpravy blízkého okolí. Rozvinula se v promyšlené úsilí o ochranu „domoviny“ s důrazem na českou kulturní tradici. Spolky organizovaly výstavy, přednášky a semináře, koncerty, usilovaly o propagaci a úpravu turistických cílů výstavbou odpočinkových míst, laviček, naučných stezek, vysazovaly stromy a okrasné zahrádky, pořádaly soutěže. Velký rozmach spolkových aktivit nastal ve dvacátých letech 20. století. V roce 1951 byly všechny spolky a sdružení v Československu, včetně těch okrašlovacích, zrušeny komunistickým zákonem.

Spolek CalmaProč má ten současný ve svém názvu jméno Marie Calmy a kdy vůbec vznikl?
Náš luhačovický spolek byl obnoven po roce 2002, ale naše aktivity se přece jen od toho původního liší. Název podle elegantní dámy a organizátorky kultury Marie Calmy Veselé jsme zvolili z důvodu našeho zaměření na kostýmované akce ve městě a v lázních, jejichž prostřednictvím chceme současníkům připomínat eleganci a etiketu doby před 100 lety, kdy naše lázně prožívaly svou nejslavnější éru. Jde nám samozřejmě v první řadě o zábavu, ale za ní se nenápadně skrývá i vzdělávací podtext, taková výchova ke vztahu ke kulturně-historickému dědictví v praxi.

 Kromě výroby replik historických kostýmů ve stylu secese a art deco, kostýmovaných akcí, promenád, historických módních přehlídek a přednášek o historii módy a historii lázní, se věnujeme také řadě jiných aktivit. Část našich členek se před několika lety začala věnovat swingovým tancům a dnes tyto „Crazy Flappers“ tančí charleston na skvělé úrovni a navíc s ohromujícím temperamentem a elegancí.

Spolek je iniciátorem vzniku uměleckých děl ve veřejném prostoru, například uměleckých mozaik anebo Trasy uměleckých ptačích krmítek a budek, vydavatelem publikací a Okrašlovacích novin.

Luhačovický spolek Calma

Tak to jsou samé bohulibé činnosti!
Ano! A moc si vážíme ocenění, které se nám za naši činnost dostalo! V roce 2014 získal náš spolek diplom za 1. místo v celostátní soutěži Má vlast v srdci Evropy, kterou vyhlašuje Památková komora české republiky, za „Historizující kulturní akce a otevírání pramenů“.

To je skvělé! Kdo vlastně přišel s nápadem takový spolek v Luhačovicích založit nebo lépe řečeno obnovit?
U obnovení okrašlovacího spolku nás bylo více. Někteří zůstali dodnes, někteří už působí jinde. Stručně řečeno, spojilo se několik iniciativ a jednotlivců z muzea, kulturního domu, umělecké školy atd. Důvodem byla potřeba oživit kulturní dění ve městě, podílet se na něčem novém a zajímavém, využívat kvalitně volný čas a také už zmiňovaná snaha upozorňovat na krásu a historii místa, a to jak návštěvníky odjinud, tak hlavně domácí, kteří si ji už mnohdy ani neuvědomují.  

Spolek Calma

Jaké akce spolek pořádá?
Nejvýznamnější akcí v Luhačovicích, na jejíž přípravě a realizaci se spolek podílí, je každoroční Otevírání pramenů. Historický den se stal součástí slavnosti Otevírání pramenů poprvé v roce 2001 a od té doby je její nedílnou součástí. Obzvlášť důležité je zapojení luhačovických škol do příprav historického dne. Pořádáme ale také zájezdy, jak kostýmované  - např. vloni to byla výprava vlakem do Prahy na výstavy Titanic a Secese v Obecním domě, tak civilní zájezd po stopách architekta Dušana Jurkoviče. Jurkovičovských zájezdů se už uskutečnilo několik a na další se chystáme. Letos pojedeme také do Vídně na výstavu o císařovně Sisi a čeká nás řada dalších cest, programů, vystoupení a zážitků. Pravidelně se scházíme vždy na Štědrý den u lesního pramene Aloisky na „Štědré ptačí hostině“, kde krmíme ptactvo a zpíváme koledy.

Spolek Calma

Účastnili se členové spolku třeba jako kompars natáčení právě vysílaného seriálu Četníci z Luhačovic?
Ne, natáčení „četníků“ jsme se neúčastnili. Brněnská produkce si své komparzisty vozila na natáčecí dny už nastrojené a nalíčené z Brna, bylo to pro ně praktičtější. Navíc, zrovna z období počátku první republiky, do kterého je seriál zasazen, toho v našem šatníku mnoho nemáme, takže bychom asi stejně moc nepomohli…

Ale vloni jsme se účastnili natáčení dokumentu České televize o Luhačovicích zařazeného do Národních klenotů II s Miroslavem Táborským. Spolek Calma se také podílí se na natáčení dokumentárního filmu Světlé místo režiséra Dušana Trančíka, který pojednává o historii česko-slovenských vztahů v Luhačovicích. Protože jsem spoluautorkou scénáře, mohu zaručit, že reálií, zajímavostí a historických podrobností v něm milovníci našich lázní najdou opravdu hodně, stejně jako historických kostýmů.

První řadu Národních klenotů známe a sledovali jsme. Druhá řada se ale tuším teprve začne vysílat, ne?
Ano, premiéra pořadu Luhačovice - Brána moravského ráje by měla být zanedlouho – 15. února.

To nesmím prošvihnout, už se těším! A na jakých akcích se bude letos spolek podílet?

Luhačovický spolek Calma

Náš předběžný program je skutečně bohatý. Těším se na program Café Calma v neděli 11. června, který jsme si vyzkoušeli poprvé vloni a který měl velký ohlas. Jde o historický minifestival náhražkové kávy, na pomezí kultury, gastronomie a výuky dějin. Návštěvníkům zde nabízíme k ochutnání desítku druhů náhražkových káv, tradiční i netradiční sladkosti ke kávě, pravou zrnkovou kávu, jsou zde ukázky pražení kávy a řada dalších zajímavostí, vše v hávu předválečné lázeňské elegance.

Ráda bych upozornila na novinku, kterou letos chystáme ve spolupráci s luhačovickými lázněmi, a tou je Piknik v bílém. Uskuteční se na Lázeňském náměstí před Vilou Lipovou v neděli 27. srpna 2017. Inspirovali jsme se velkými akcemi v bílém, které se v letních měsících pořádají v téměř celé Evropě a líbí se nám na nich, že se jich může zúčastnit opravdu každý, nejen vlastník historického kostýmu. Stačí pouze splnit podmínku jakéhokoliv svátečního ošacení v bílé barvě. Chceme se s touto akcí slavnostně rozloučit s letní sezónou. Samozřejmě, vyvrcholením je pro nás Kloboukový den coby oslava zářijových narozenin Marie Calmy Veselé, s koncertem a historickou módní přehlídkou, na který zveme na Lázeňské náměstí do Luhačovic návštěvníky v kloboucích. Letos připadne na neděli 10. září 2017. Kloboukový den se stal už i vývozním artiklem a opět se uskuteční koncem září i ve Zlíně.

Co dalšího stojí v Luhačovicích za pozornost?
Že jsou Luhačovice krásným místem k životu, vědí u nás snad všichni. Lákají krásným okolím, lázeňským parkem, architekturou Dušana Jurkoviče, Bohuslava Fuchse a řady dalších skvělých architektů i osobností Leoše Janáčka, kterou vždy v červenci připomíná vynikající hudební Festival Janáček a Luhačovice. A určitě za pozornost stojí Trasa uměleckých krmítek a budek, kterou vytváří Luhačovický okrašlovací spolek Calma.  

Jak vidno, v Luhačovicích to vskutku žije! Moc děkuji, Blanko, za příjemné povídání! Doufám, bude naše čtenářky inspirovat k návštěvě těchto milých moravských lázní.

Více na: http://www.spolekcalma.cz/index.php/cz/

Navštívit můžete i Muzeum luhačovického Zálesí:

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/muzeum-luhacovickeho-zalesi/vseobecne-informace/

Foto: Luhačovický okrašlovací spolek Calma – s laskavým zapůjčením Blanky Petrákové

 

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

   
10.02.2017 - Rozhovory - autor: Jana Ládyová

Komentáře:

 1. avatar
  [22] peetrax [*]

  cherinka — #10 já jsem tam taky málem zcepeněla nudou. Nemám to z žádné agentury. Sml80

  superkarma: 0 11.02.2017, 00:18:30
 2. avatar
  [21] SNÍŽEK [*]

  Luhačovice jsou krásné,tyhle akce jsem zatím neviděla,ale ráda se zúčastním Sml59

  superkarma: 0 10.02.2017, 22:45:07
 3. avatar
  [20] AmeA [*]

  Sml59Sml59Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 10.02.2017, 22:05:14
 4. [19] ovenka [*]

  Okrašlovací spolek jsem v Luhačovicích zaznamenala při Otvírání pramenů. Bylo to super. Je to velice pěkná akce, všem doporučuji.

  "Luhačky" jsou krásné.

  Pro ty , co by se zde nudili, je tady pěkný městský bazén a spousta vycházkových tras. Ať už zmíněná ptačí krmítka, nebo třeba do Pozlovic k Ogarovi . Sml16

  superkarma: 1 10.02.2017, 19:25:08
 5. avatar
  [18] gerda [*]

  Pipa.v — #15Dyť tam máš vobrázky!Sml52

  superkarma: 2 10.02.2017, 16:49:58
 6. [17] jamb [*]

  Viděla jsem vloni Kloboukový den a bylo to krásné Sml59

  superkarma: 0 10.02.2017, 16:27:26
 7. [16] slávenka [*]

  Luhačovice jsou klidným lázeňským městem nedaleko, kde se pořád něco děje. O spolku Calma jsem zatím neslyšela, ale určitě jejich akce navštívíme. Díky za pěkné čtení.Sml16

  superkarma: 0 10.02.2017, 15:17:15
 8. avatar
  [15] Pipa.v [*]

  Škoda, že je to tak dlouhé, k neučtení...

  1. na komentář reaguje gerda — #18
  superkarma: 0 10.02.2017, 14:44:42
 9. avatar
  [14] RenataMor [*]

  to může být super

  superkarma: 0 10.02.2017, 14:37:16
 10. avatar
  [13] Deja [*]

  Do Luhačovic se chystám druhý týden v dubnu a velmi se těším. Byla jsem tam před 10ti roky a moc se mi tam líbilo. Je tam úžasný vzduch a o nudu jsem tam žádnou nezažila

  superkarma: 1 10.02.2017, 13:58:42
 11. [12] Rikina [*]

  Abych to upřesnila, nic proti Luhačovicům nemám. Je to tam opravdu hezké, příroda, prameny, zdobné domy, lázeňský park, muzeum - všechno prima. Udržované, čisté, milí lidé a lázeňský personál taky v pohodě. Jenom tam prostě nějak nebylo co dělat. Možná v létě, když by se dalo koupat v té přehradě, tam musí být jistě příjemné koupání, ale to zas já nevím, neb jsem tam byla v březnu. Taky je asi jiná věc, když je tam člověk autem a někam si může zajet i kousek vedle. Já jezdím vlakem, tak holt tuhle možnost nemám. Sml80 No a ten spolek výše je jen k dobrému, o tom žádná.

  superkarma: 1 10.02.2017, 12:53:22
 12. [11] Rikina [*]

  cherinka — #10 Jednou. Za víkend jsem obešla všechno, a pak už nebylo co tam dělat. Sml80

  superkarma: 1 10.02.2017, 12:20:42
 13. avatar
  [10] cherinka [*]

  Rikina — #9 Kolikrát jsi tam byla, že to tak přesně víš? Nebo je to z agentury JPP? Sml58

  1. na komentář reaguje Rikina — #11
  2. na komentář reaguje peetrax — #22
  superkarma: 1 10.02.2017, 11:43:17
 14. [9] Rikina [*]

  Tak ony jsou Luhačovice dost zapadákov, a bylo tam strašně mrtvo, pusto a prázdno. Lázeňský host tam už třetí den umíral nudou a nevěděl, co by. Nejvyšší čas, že se tam něco začalo dělat. Sml80

  1. na komentář reaguje cherinka — #10
  superkarma: 0 10.02.2017, 11:28:47
 15. [8] bobani [*]

  Luhačovice miluji . když jsem byla v Jurkovičovi , spolek se tam vyskytoval , mám je nafocené

  superkarma: 0 10.02.2017, 10:24:17
 16. [7] babinka [*]

  Už jsem o tom slyšela i fotky viděla, je to pěkné

  udržovat tradice...Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 10.02.2017, 09:45:39
 17. avatar
  [6] enka1 [*]

  gerda — #2Sml16 taky to mnou cuká

  superkarma: 1 10.02.2017, 09:16:59
 18. [5] iřka [*]

  Tam bych se ráda podívala. Sml59Sml67

  superkarma: 1 10.02.2017, 08:34:17
 19. [4] MARIE MATEJKOVA [*]

  Je to FAJN,že se v některých městech nemizí tradice a soudržnost lidí. Přeji ať se spolku daří i nadále. Luhačovice jsou kouzelné lázeňské město se zvláštní prvorepublikovou poetikou.Sml67

  superkarma: 1 10.02.2017, 08:15:14
 20. avatar
  [3] judi [*]

  Sml67

  superkarma: 0 10.02.2017, 07:58:22
 21. avatar
  [2] gerda [*]

  Výborné, že jsou ještě místa, kde jsou lidé ochotni se sdružovat a věnovat svůj čas takovým akcím! Okrašlovací spolek je hoden svého názvuSml67 A článek tradičně výborný, přínosný. Člověk až má chuť se do Luhačovic na jaře rozjetSml16

  1. na komentář reaguje enka1 — #6
  superkarma: 5 10.02.2017, 07:56:01
 22. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  bezva,lidé se ještě umí bavitSml59

  superkarma: 1 10.02.2017, 00:16:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme