Na křtu knihy Blanky Matragi jsem dostala jeden výtisk. A slíbila jsem, že udělám recenzi. Recenze je možná trochu silné slovo. Řekněme tedy, že se s vámi podělím o dojmy z této knihy.

Blanka MatragiO Blance Matragi jsem měla velice zkreslené představy. Oděvní designérka českého původu, která se proslavila jako „dvorní“ návrhářka nejbohatších žen Perského zálivu. Příliš vzdálené a příliš neuvěřitelné.

Samozřejmě, že jsem znala její modely. Abych se přiznala, na můj vkus jsou moc dekorativní. Ale právě to má svůj účel. Co Evropankám připadá moc barevné, vyšívané, bohaté a přepychové, je muslimkami  žádané. Jiný kraj, jiný mrav.

Matně jsem věděla, že se ještě v době totality provdala za Libanonce, a odjela s ním do jeho vlasti. Už to je kousek hodný obdivu. Začátky byly krušné, v zemi zuřila válka, ale i tak se jí podařilo otevřít a rozjet vlastní salon. A pak už jenom idyla, pohodička, úspěch, sláva a peníze…

Ještě na křtu jsem si tak zběžně listovala knihou, prohlížela fotky, a nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být jinak. Až jsem se večer začetla...

...a nemohla jsem se odtrhnout

Dětství, mládí, dospívání, studium je popsáno s humornou nadsázkou a  máte pocit, jako byste jedli lehký svěží předkrm. Po něm má ale přijít pěkně tvrdé sousto.

Stěhování do Libanonu. Skok do neznáma, pro ni byl přijatelnější než budoucnost v šedi totalitního režimu. Nová rodina, neznámý jazyk, jiné zvyklosti a do toho ještě válka. Dost na to, aby se člověk zhroutil. Ne však Blanka Matragi, rozená Kyselová, která za velké podpory svého muže nakonec přes všechny peripetie a těžké začátky otevřela svůj vlastní salon. V Bejrútu, kde stále doutnaly válečné ohně. Jaká pošetilost a bláznovství? Také jsem si pomyslela, ale jen proto, že o tamním světě a mentalitě jsem nevěděla nic.   

Válka, výpadky elektřiny, mrtví v přímém přenosu, neustálá hrozba, že na dům spadne bomba. Každodenní realita, s kterou se naučila žít. Ale to, co mělo přijít potom, si nedokážeme představit ani v té nejčernější fantazii. Pobyt v Saúdsko- Arabské věznici. Čí „zásluhou“ se tam ocitla a jak se dostala ven, nebudu prozrazovat, ale jen tato část knihy by vydala na filmový scénář. A kdo ví, možná se ho i dočkáme.

Podstatná část knihy je samozřejmě věnována princeznám. Pokud o Blance Matragi něco víme, tak to, že se díky své tvorbě dostala do kruhů těch nebohatších, nejvznešenějších a nejváženějších žen Perského Zálivu. Jak je možné, že sen mnoha světových módních tvůrců se splnil právě této české designérce? A jak se jí podařilo udržet se na výsluní? To vše se dozvíte v kapitolách, v nichž vás nechá nahlédnout do pohádkového světa princezen.

V Česku narazila. Dočtete se, kvůli komu

Život s sebou přináší paradoxy. Na jedné straně princezny, sláva a prestiž, na druhé zklamání při návratu do rodné země. O tom, jak se nevyplácí důvěra, že smlouva je jen cár papíru a lidská závist je bezbřehá, se dočtete v dalších kapitolách. Blanka Matragi si nebere servítky a jmenuje konkrétní osoby. Znáte je také,  a možná budete překvapeni.

Jenomže ani to Blanku Matragi neodradilo a podařilo se jí v Praze „oslavit“ dvacáté páté výročí své tvorby nejen módní přehlídkou, retrospektivní výstavou, ale také knihou.

To bylo přesně před pěti lety a kniha „Jedu dál“ je jejím volným pokračováním. Ale jak sama říká, je mnohem intimnější a ve své výpovědi daleko otevřenější.

Letos to bude přesně třicet let, a jak napovídá název knihy, Blanka Matragi nabírá další dech a nepolevuje. Naopak, má přebytek energie a před sebou spoustu nových plánů nejen v oblasti módy.

Prozradím vám jen tolik, že se už začátkem příštího měsíce můžeme těšit na velkou módní show,  retrospektivní výstavu, a dokonce otevření nového butiku.

Reklama