Čtenářka Bonda má na těle mnoho jizev, ale eznačí to nic o jejím zdraví. Samam tvrdí, že je na sebe opatrná a o zdraví se stará. Nejhrůznější zážitek? Vykrvácení při porodu...

Přečtěte si příběhy jizev čtenářk Bondy - budete se bát i smát...


Zdravím,
když jsem si přečetla o různých jizvách, o kterých píší čtenářky, napadlo mě, že jich mám já vlastně taky hodně, i když jsem jinak na sebe opatrná a zdravá.
Nejmladší dva roky starou mám ve tvaru smajlíka po laparoskopické operaci žaludku. Blahořečím vynálezcům optického vlákna a mikrokamery, které umožňují lékařům dělat takové zázraky!
To mnohem horší jizva jako velký tmavší škaredý flek mi zůstala po odstranění velkého mateřského znaménka na břichu před třemi lety, naštěstí nezhoubného.
Jako můj syn je stará jizva po císařském řezu, která není vidět, protože je schovaná pod bříškem.
Nejbolestivější jsou dodnes jizvy na kotníku, pomocí kterých mi do preparovaných cév pumpovali na ARU ve Zlíně před skoro třiceti lety životodárné tekutiny, když jsem úplně vykrvácela při nešťastném porodu. Nechtějí zmizet, naopak jsou čím dál viditelnější, bolí při každém dotyku a mnohem více psychicky při každém pohledu, protože připomínají tu nešťastnou událost navždy.
Nejkurioznější je jizva po slepáku, která vlastně už zmizela. Na vysoké škole v Brně mi před 40 lety skoro praskl slepák, přesto jsem si došla k lékařce a doslova se pod kudlu vnutila, protože jsem byla od začátku přesvědčená, že to slepák je, zatímco doktoři ne. Odmítli mě ve dvou nemocnicích, do kterých jsem došla pěšky, prý tam nepatřím, až teprve U milosrdných bratří mě na poslední chvíli operovali. Pamatuji si, že jsem se svlékala do naha na chodbě před mladičkým studentem a kolem chodili starší pacienti muži a zírali na mě. Pak na mě ve studeném vyvětraném sále mluvil chirurg se skalpelem v ruce, divil se, proč ještě nemůžu usnout. A doma se pak rodinný doktor rozplýval nad tou nádhernou jizvou a volal ostatní doktory na poliklinice, aby se přišli podívat na tu nádhernou práci, která se tak moc lišila od těch děr, které dělali v okresní nemocnici. No prostě takové bylo socialistické zdravotnictví. Snad tam nakonec nedospějeme znovu, brrr, hrozná představa.
Bonda

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 15. 10. 2012: Hojení ran

  • Regenerují se vám rány dobře?
  • Jste stále samá modřina, nebo naopak na modřiny netrpíte?
  • Máte nějaký osvědčený tip na rychloléčbu ran? Nějaký „babský“ recept?
  • Z čeho jste si odnesla největší jizvu?

Jak vnímáte své jizvy: líbí se vám, jsou vám jedno, nebo je nemáte ráda?

Své příspěvky k tomuto tématu mi zasílejte do redakční e-amilové schránky (viz níže), a to nejpozději 15.10.2012 do 15.00 hodin. Posílat mi můžete i fotky svých nejhorších ran a jizev. Jednu z přispěvatelek odměním regeneračním kondicionérem a bylinným šamponem s panthenolem od RYORu.

ryor

 

Reklama