Novinky

Blahořečím tomu, kdo vymyslel volné soboty

Není to tak dávno, co se chodilo do práce i v sobotu. A kdy se pralo na valše. O tom všem (a o dalších věcech) je příspěvek, který nám poslala čtenářka Hannah58.

Když si někdy postesknu, že víkend má jen dva dny, mamka mi říká: buď ráda, my jsme chodili do školy i v sobotu. A je to pravda. Moc Vám děkuju za optimismus, milá Hannah58, a přeju krásné pondělí!


„Slej vomáčku do rendlíku, zejtra jen hodím na pařák knedle, vařit nebudu, perem!“

Tuhle hlášku jsem v dětství často slýchala v nedělním popoledni z otevřených oken vesnických chalup. Která z vás, děvčata, někdy zažila praní na valše, jednoznačně uzná, že při pondělku - v den velkého prádla - by nestihla ani usmažit vajíčka, natož uvařit oběd.

Představte si, že ženské na počátku šedesátých let bývaly mnohdy tak tvrdohlavé, že odmítaly i takovou vymoženost, jakou byla pračka. Mimochodem, ženská tvrdohlavost přetrvala, v osmdesátkách stejně tak některé nechtěly prát plenky v automatce, což zdůvodňovaly tím, že plenky budou šedivé. Což o to, připouštím, možná byly trochu do šeda, ale hlavně, že jsem kvůli plínám nezešedivěla já.

Před nástupem do školy mi bylo šuměnka, jestli je úterý nebo čtvrtek. Andersenův Uspavač měl pro mě pohádku každý den. Hned v první třídě jsem radikálně změnila názor. Zvlášť ubrečené, deštivé pondělí mě dokázalo naštvat. Bylo jasné, že v průběhu týdne chytnu pořádnou rýmu a v následující neděli nebudu moct slézat bunkry ani dělat v lese panenkám pokojíčky. Nebojte, děvčata, přestávám fňukat a obracím list. Byly dny v týdnu, a nebyly to přímo neděle, na které jsem se vysloveně těšila a dodnes blahořečím tomu, kdo je vymyslel. Jen vymyslel? Zrealizoval! Jednalo se o volné! soboty. Zaváděny byly zprvu nesměle, poštěstilo se mít volnou sobotu každý druhý týden, ale řeknu vám, stály za to všechny ty sobotní bunkry, pokojíčky a panenky.

Časy se změnily. Řadu let nejsme volnými sobotami potěšené, staly se pro nás běžnými. Opět přišly stesky. Čím dál víc lidí si stěžuje, že z neděle na pondělí blbě spí. Spím dobře. Zvlášť dobře se mi v neděli usíná, když pondělek připadne na prvního ledna, prvního května a osmého května, sedmnáctého listopadu, taky na Štědrý den, logicky na Velikonoční pondělí. Třeba se jednou dočkáme volného Modrého pondělka a... další si dosaďte samy.

Letos je to jiná. O letošním podzimu beru zavděk i pršlavým pracovním prvním dnem v týdnu. Když začátek týdne proprší, tak v pátek obuju gumáky, popadnu košík a vyrazím na houby. Třeba už konečně porostou i v našem koutu Čech!

Hannah58

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Který den v týdnu máte nejradši?

 • Máte rády pondělí?
 • Je nějaký den, který nesnášíte?
 • Co si myslíte o pátku?
 • Co pro vás znamená víkend?
 • Máte nějaké pěkné příhody, které se týkají dnů?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá opět knížku, tentokrát se jmenuje Chatrč (WM. Paul Young, nakl. Knižní klub). Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz. Heslo je PONDĚLÍ. Předem děkuju!

kni

   
16.09.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] kobližka [*]

  Pavla_b — #5 No,mýdlo do automatky ne,protože příliš pění.

  superkarma: 1 16.09.2013, 21:45:57
 2. avatar
  [10] hyenka [*]

  JO, taky bych blahořečila tomu, kdo ty volné soboty zavedl... a nakopala zadel tomu, kdo je zase pro polovinu lidí zrušil, a k tomu zrušil pro hafo lidí i neděle Sml15

  superkarma: 2 16.09.2013, 16:02:35
 3. avatar
  [9] denkas [*]

  A k těm sobotá,to bylo fajnSml22 Ale u nás v práci se po 90.roce zase zavedlySml57  A co sem si všimla,tak dost lidí se tim přímo chlubí,že sou v práci pořád,soboty ,neděle,...

  superkarma: 1 16.09.2013, 14:22:48
 4. avatar
  [8] denkas [*]

  Já měla automatku až když 3.dítěti byl rokSml80Nevim proč,ale nechtěla sem ji.Praní mě nevadilo.Teď si už neumím představit máchat cíchy,nebo deku,..Plíny sem vyvářela v hrnci ,nastrouhaný jelenSml22.Naši měli pračku se šnekem a co si pamatuju,tak ji měla i babička.Ale i valchu,tam se drhly ponožky .V domě byla prádelna s velkou pračkou,kde se i vyvářelo. Na velký prádlo sem tam chodila.

  superkarma: 0 16.09.2013, 14:19:37
 5. [7] Rikina [*]

  Prvnímu dítku jsem prala plíny ve vířivce. Pak se musely máchat ve vaně. Děs. Spousta práce a ztraceného času. Na vyvařování jsem ani nepomyslela, jelikož podle mého názoru na to, aby se do plín kadilo a čůralo, jsou dostatečně čisté vždycky, i bez vyvařování. Sml57 U druhého dítka už jsme měli automatku, pralo se tudíž prakticky denně a vydržela 17 let. Sml80 Ohledně velkého prádla zmíněného v článku - již moje babička měla pračku, mechanickou, dřevěnou. Valchu teda taky, ale ta se používala jen výjimečně, pokud se něco v pračce nevypralo dostatečně dobře. Jinak se pamatuju, že byly velké pračky ve sklepě v prádelně pro celý dům, a tam se dalo vyprat a hned vedle v sušárně pověsit. V horším případě to zabralo i 2 hodiny, pokud bylo prádla na několik várek. Sml24

  superkarma: 0 16.09.2013, 13:32:32
 6. [6] Pavla_b [*]

  Altamora — #4 no asi tak nějak....Sml22

  superkarma: 0 16.09.2013, 13:22:19
 7. [5] Pavla_b [*]

  Boros — #3 tak nějak nechápu, proč by se nemohlo prát v  automatické pračce s použitím mýdla nebo jiného šetrného prostředku? Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #11
  superkarma: 0 16.09.2013, 13:21:54
 8. avatar
  [4] Altamora [*]

  Boros — #3 Prala jsem plenky v Koralu nebo v mýdlu s jelenem i v automatce. Bez problémů. Automatka odešla až za dalších 15 let. Děti neměly ani ekzémy, ani nebyly zapařené. Raději jsem ten čas trávila na procházkách. Aspoň jsem pak nemusela říkat, že jsem kvůli dětem ztloustla.

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #6
  superkarma: 0 16.09.2013, 12:55:39
 9. [3] Boros [*]

  Milá Hannah, myslíš si o mne, že žiju na stromě, když jsem odmítala prát hadrové plenky na přelomu tisíciletí v automatce? Do roka šly plíny pěkně na sporák. U všech dětí a měla jsem během 3 let 3. Do automatky se totiž nedalo nasypat mýdlo a přece miminkům nebudu prát v nějakých chemických fujtajblech, toho si užijou ještě dost- hlavně jsem si mohla máchat podle sebe a ne podle programu. V 60. letech jsme měli pračku se šnekem, je fakt, že plíny se v ní nepraly a trhala knoflíky velkému prádlu, ale světe div se, když jsme ji likvidovali v roce 1995, po více než 30 letech pořád fungovala bez zádrhele. Tu jsem docela obrečela, ale sestra trvala na automatce a já se stěhovala z domu chvíli před pračkou.

  Dneska automatku mám, používám ji, ale taky má své mouchy a hlavně, ta první vydržela 12 let a dost.

  1. na komentář reaguje Altamora — #4
  2. na komentář reaguje Pavla_b — #5
  superkarma: 0 16.09.2013, 12:08:46
 10. avatar
  [2] marde [*]

  S mamkou jsme vytáhly necky na dvorek, daly valchu a drhlySml22Pamatuji soboty ve školeSml16

  superkarma: 0 16.09.2013, 11:49:22
 11. [1] iřka [*]

  Jo, velké prádlo,to byla věc.Skoro celý den v prádelně. U nás fakt trvalo dlouho než jsme koupili první pračku,chlap nechtěl . Přitom v prádelně musel bývat se mnou.

  superkarma: 0 16.09.2013, 11:42:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme