Není to tak dávno, co se chodilo do práce i v sobotu. A kdy se pralo na valše. O tom všem (a o dalších věcech) je příspěvek, který nám poslala čtenářka Hannah58.

Když si někdy postesknu, že víkend má jen dva dny, mamka mi říká: buď ráda, my jsme chodili do školy i v sobotu. A je to pravda. Moc Vám děkuju za optimismus, milá Hannah58, a přeju krásné pondělí!


„Slej vomáčku do rendlíku, zejtra jen hodím na pařák knedle, vařit nebudu, perem!“

Tuhle hlášku jsem v dětství často slýchala v nedělním popoledni z otevřených oken vesnických chalup. Která z vás, děvčata, někdy zažila praní na valše, jednoznačně uzná, že při pondělku - v den velkého prádla - by nestihla ani usmažit vajíčka, natož uvařit oběd.

Představte si, že ženské na počátku šedesátých let bývaly mnohdy tak tvrdohlavé, že odmítaly i takovou vymoženost, jakou byla pračka. Mimochodem, ženská tvrdohlavost přetrvala, v osmdesátkách stejně tak některé nechtěly prát plenky v automatce, což zdůvodňovaly tím, že plenky budou šedivé. Což o to, připouštím, možná byly trochu do šeda, ale hlavně, že jsem kvůli plínám nezešedivěla já.

Před nástupem do školy mi bylo šuměnka, jestli je úterý nebo čtvrtek. Andersenův Uspavač měl pro mě pohádku každý den. Hned v první třídě jsem radikálně změnila názor. Zvlášť ubrečené, deštivé pondělí mě dokázalo naštvat. Bylo jasné, že v průběhu týdne chytnu pořádnou rýmu a v následující neděli nebudu moct slézat bunkry ani dělat v lese panenkám pokojíčky. Nebojte, děvčata, přestávám fňukat a obracím list. Byly dny v týdnu, a nebyly to přímo neděle, na které jsem se vysloveně těšila a dodnes blahořečím tomu, kdo je vymyslel. Jen vymyslel? Zrealizoval! Jednalo se o volné! soboty. Zaváděny byly zprvu nesměle, poštěstilo se mít volnou sobotu každý druhý týden, ale řeknu vám, stály za to všechny ty sobotní bunkry, pokojíčky a panenky.

Časy se změnily. Řadu let nejsme volnými sobotami potěšené, staly se pro nás běžnými. Opět přišly stesky. Čím dál víc lidí si stěžuje, že z neděle na pondělí blbě spí. Spím dobře. Zvlášť dobře se mi v neděli usíná, když pondělek připadne na prvního ledna, prvního května a osmého května, sedmnáctého listopadu, taky na Štědrý den, logicky na Velikonoční pondělí. Třeba se jednou dočkáme volného Modrého pondělka a... další si dosaďte samy.

Letos je to jiná. O letošním podzimu beru zavděk i pršlavým pracovním prvním dnem v týdnu. Když začátek týdne proprší, tak v pátek obuju gumáky, popadnu košík a vyrazím na houby. Třeba už konečně porostou i v našem koutu Čech!

Hannah58

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Který den v týdnu máte nejradši?

  • Máte rády pondělí?
  • Je nějaký den, který nesnášíte?
  • Co si myslíte o pátku?
  • Co pro vás znamená víkend?
  • Máte nějaké pěkné příhody, které se týkají dnů?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá opět knížku, tentokrát se jmenuje Chatrč (WM. Paul Young, nakl. Knižní klub). Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz. Heslo je PONDĚLÍ. Předem děkuju!

kni

Reklama