Chcete spolehlivě zhubnout? Trápí vás celulitida, otékají vám nohy, a nebo pociťujete celkovou únavu? Dopřejte si pravidelnou lymfodrenáž. Drenáž (= odtok) tělo důkladně pročistí a zbaví ho škodlivin, které mají na svědomí i ošklivou pomerančovou kůru na vašich stehnech a zadku. Prostřednictvím lymfodrenážní masáže také můžete upravit svou váhu.
 
Abychom si upřesnili, v čem přesně spočívá blahodárný účinek lymfatických masáží (lymfodrenáží), musíme si nejprve vysvětlit, co to vlastně lymfa je. Tělo má kromě krevního oběhu ještě jeden cévní systém, v němž koluje lymfa, neboli míza. Je to tekutina nezbytná pro naše tělo. Jejím úkolem je přenášet vstřebané živiny do krevního oběhu a z tkání odvádět odpadní látky a tekutinu. Zachycuje cizorodé částice, mikroorganismy a nádorové buňky. Ty pak odvádí do mízních uzlin, kde se látky buď odbourají, nebo se svedou do ledvin a vyloučí.

soutěž Elséve 2 - V jakém příbuzenském vztahu je princezna Anna ke královně Alžbětě II.?

Lymfatické uzliny tvoří významnou součást imunitního systém. Nejen že z nich do těla roznáší bílé krvinky a látky podporující imunitu, ale odpovídají i za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba čtyři litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie, látky, vzniklé jako odpad metabolických procesů.

Tělesná čistírna – mízní uzliny
V lidském těle se nacházejí čtyři hlavní lymfatická centra, kterými jsou podpažní a tříselné uzliny. Síť lymfatických cév začíná drobnými vlásečnicemi na okrajových částech těla, postupně se rozšiřuje a přechází k uzlinám. Lymfatický systém se dělí na povrchní a hluboký. Zhruba 80 procent cév a uzlin končetin je v kůži a podkoží. Bohatá lymfatická síť pokrývá trávicí trakt. Lymfatické cévy ústí do žilního systému.

Tok lymfy v mízních cévách a uzlinách je jednosměrný. Na rozdíl od krevního oběhu ho neřídí srdeční pulz. Průchodu lymfy je dosahováno smršťováním mízovodů, tlakem svalstva a podkožního vaziva při pohybu, tedy jakousi svalovou pumpou. Nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání jsou nejčastější příčinou nedostatečného odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek - toxinů - ve tkáních a kloubech.

Nadměrné zatížení lymfatického systému způsobují toxiny, stresy, špatná funkce štítné žlázy, trombóza či revmatizmus, ale mohou je způsobit i různé léky či hormonální změny v těhotenství nebo naopak při menopauze, případně poškození lymfatických cév úrazem, operací nebo infekcí.

Projevuje se únavou, sníženou schopností organismu čelit zátěži, infekčním chorobám a jiným nemocem, otékáním nohou, především v oblasti kotníků, otoky v oblasti břišní nebo v obličeji, lymfedémy, zduřením uzlin, celkovým oslabením imunitního systému i psychickým podrážděním. Pokud je tedy lymfatický systém přetížený, lymfodrenáž je nedostatečná a je zapotřebí provést lymfatickou masáž.

Lymfatická masáž
Lymfomasáž uvolňuje lymfatické cévy a umožňuje míze protékat. Je prospěšná vždy, když se ve tkáních městná voda. Ruční i mechanická lymfatická drenáž využívá anatomických a fyziologických poznatků o průběhu cév, umístění uzlin, spojkách a rychlosti nasávání tekutin lymfatickou cévou, stimuluje činnost mízovodů, obnovuje průchodnost lymfy v kritických místech, zrychluje odvádění škodlivin z organizmu.

Při terapii se tělo masíruje způsobem, který aktivuje tok lymfy. Začíná se u chodidel a pokračuje k tříslům a pánvi. Poté je na řadě masáž rukou a paží směrem k hrudi. Masér vyvíjí tlak, a tím rozpíná lymfatické žlázy, které se později opět smršťují. Pravidelný pohyb má za následek zlepšení průtoku lymfy cévami. Vše se opakuje několikrát a celá masáž trvá asi hodinu. Pak je nutné se vymočit. Masáž lze provádět denně.

Jako prevence je vhodná pro osoby vystavených dlouhému stání, zaměstnance v obchodě, v dopravě, pomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice či sportu. Užívá i se pro zlepšení stavu pokožky zejména dekoltu a obličeje, k prevenci proti vráskám. Lymfatická drenáž je nejúčinnější metodou odstranění nadváhy a celulitidy (pomerančová kůže). Řešení tohoto problému je nasnadě: Vytvoření umělého protitlaku pomocí přístrojů či manuální drenáží za podpory speciálních krémů, podporujících cirkulaci lymfatického toku.

Víte, že celulitida neohrožuje jen starší ročníky? Dala byste 300 Kč za hodinovou lymfomasáž? Používáte nějaké prostředky k odstranění „pomerančové kůže“? S jakým výsledkem?

Reklama