Co nemáme pokoušet, tím má čtenářka black.bird.third  na mysli samozřejmě mikrospánek. Ona se při svých „patnácti“ kilometrech ohlídá, horší její bývalý kolegové a kamarádi.  

Když jsem si přečetla téma: „Spánek“, říkala jsem si: „Jo, spím ráda, když mě děti nechají…“ Jenže potom jste to téma upřesnili na „mikrospánek“.

Jezdím autem přes deset let. A přiznám se, že příliš vyježděná zdaleka nejsem. Jezdím hlavně krátké vzdálenosti. K doktorům, na nákup, k rodičům, k babičce. V Praze mě nikdo zatím neviděl a asi ani dlouho neuvidí. Na to se necítím.

Občas, když řídím, přistihnu se, že myslím na úplné blbosti, nevěnuji se příliš řízení, jedu po prostředku… naštěstí tady u nás, kde jezdím, není provoz hustý. Sem tam nějaké to auto. To si potom říkám:“Ty kráso, co to děláš? Chceš se vysekat???“ Ale horší je, že už jsem jela a měla jsem strašně unavené oči. Nejradši bych zastavila a pospala si. Stačilo si otevřít trochu okno, nechat pořádně vyvětrat a jelo se dál. Těch mých oblíbených patnáct kilometrů.

Před mateřskou jsem pracovala jako dispečerka v autobusové dopravě. Resp. stále tam jsem zaměstnaná, ale asi už jen papírově. Místo mě je tam již „náhrada“. U řidičů by byl mikrospánek pořádným problémem. Ti naši chlapi museli být před každou jízdou odpočatí, vyspalí… ale do hlav jim nikdo nevidí. Naštěstí se zatím nic nepřihodilo. Občas nějaký ten škrábanec, nacouvání do cedule, apod. Ale mikrospánek snad ne.

V době, kdy jsem odcházela na svou druhou mateřskou, odcházel z práce i jeden kolega řidič. Jsem s ním stále v kontaktu přes mail. Šel pracovat do jiné autobusové firmy. Když jsem slyšela ve zprávách, že se nějaký autobus vyboural, hned (tedy ne úplně hned) jsem mu psala, jestli je v pořádku. Vždycky byl.

V červnu, kdy se v Chorvatsku vyboural autobus a při nehodě zemřelo osm osob, jsem si říkala:“To je hrozný. To se nemělo stát.“ V televizi se spekulovalo o mikrospánku řidiče. Podle brzdných stop. Které chyběly nebo byly velmi krátké. Říkala jsem si, že tam ten můj kolega nemohl být. Vždyť to byla nějaká cestovka z Brna a on pracuje pro jinou z jiného regionu. Vůbec mě v tu chvíli  nenapadlo, že se autobusy najímají. A to jsem v tom oboru pracovala! Čekala jsem, až se mi ozve. Naštěstí mi od něj asi po deseti dnech přišel mail. Psal, že byl mimo, nechtěl s nikým komunikovat. V tom Chorvatsku se vyboural „jejich“ autobus. „Zůstal“ tam prý jeho výborný kolega, jeden z nejlepších. Nejspíš mikrospánek. Celá firma z toho byla špatná. Úplně ve mně hrklo. Okamžitě jsem mu odpověděla a šla hledat na internet fotky. V televizi nebylo vidět logo firmy. Na netu jsem našla fotky, jak odtahová služba odváží vrak onoho autobusu. A přes zadní okno veliké logo i s kontaktními údaji… V tu chvíli mě zamrazilo. Kdybych to viděla v televizi dřív, nevím, co bych dělala. Určitě psala SMS a zjišťovala, zda je ten můj „kolega“ v pořádku. Jako všichni, kteří v tom buse měli někoho známého, příbuzného, kamaráda. Nechtěla jsem se ho vyptávat, co se stalo, jak se to stalo, jestli mikrospánek. Nechtěla jsem mu připomínat to, co se v něm odehrávalo, když se to dozvěděl.

Dokud se Vás mikrospánek netýká, nevíte, co to je. Ale jak se stane něco strašného, uvědomíte si, že není radno si s tím zahrávat. Proto jestli budete unavení(é), nepokoušejte to. Nestojí to za to.

S pozdravem black.bird.third

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

___________________________

Při vašem příspěvku mě úplně mrazilo v zádech. Derou se slova, štěstí, že to nebyl Váš kamarád, ale o štěstí se v tomto případě mluvit nedá. V Chorvatsku zahynula spousta lidí a asi byl za tím opravdu onen zákeřný mikrospánek.
Moc za tento příspěvek děkuji a jezděte opatrně – i na ty krátké vzdálenosti ))
Saša

Téma dnešního dne 1. srpna: Mikrospánek

Mikrospánkem se dá nazvat i náš stav nevědomí, nevnímání, „hledění do blba“.

  • Měly jste tento stav někdy?
  • A kdy a kde nejčastěji?
  • Zažila jste vy sama nebo někdo z blízkého okolí i mikrospánek za volantem?
  • Napište, i když tyto stavy nemáte, jak to děláte, že jste svěží, bdělé a odpočaté?
  • V čem je podle vás mikrospánek nejnebezpečnější a nejzákeřnější?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží pěkný dárek, knihu od nakladatelství ARGO Něžnost (psali jsme o ní zde) a krém na ruce od AVONU.

darek

Reklama