Novinky

black.bird.third: Objevovala jsem svět

Tak takové objevování světa, jaké zažila tehdy tříletá black.bird.third, to bych nepřála žádnému dítěti. Ale naše čtenářka nejenže objevila, ale také se ponaučila. Více již v jejím příspěvku.

Zdravím všechny kuřačky i nekuřačky.

Já sama se řadím do té druhé skupiny. Nekouřím a ani jsem nikdy nekouřila. Nějak mě to nelákalo. Pocházím z vesnice, kde si všichni vidí téměř do talíře. Kapesné jsem skoro nepotřebovala. Obchod u nás nebyl, na vlak jsem peníze dostala, svačinu jsem měla z domova. Ve škole jsem chodila na obědy. Tak mi pár korun na nějakou dobrotu v podobě pitíčka, zmrzliny, tatranky bohatě stačilo. Na cigarety by mi ani peníze nezbyly. A navíc jsem nechtěla smrdět kouřem. V úplně nekuřácké rodině by to hned rodiče poznali.

Ale když se nás na druhém stupni základní školy paní učitelka ptala, kdo nikdy nezkusil cigaretu, nemohla jsem ruku zvednout. Jednou jsem to přeci jen zkusila. Slabší povahy nečtou dál. Jak se to stalo, když jsem nikdy nekouřila?

Byly mi asi tři roky. Objevovala jsem svět. A to ve velkém. Co jsem našla na zemi, musela jsem vzít do ruky. Občas to byl i pozůstatek od slepic. Naštěstí jsem brzy zjistila, že to hrozně smrdí, tak jsem to přestala zvedat. A zaměřila se na něco nového. Malé žluté cosi, co bylo naházené na cestách a chodnících. Ano, ano. Sbírala jsem jako dítě vajgly. A cpala si je do pusy. Rodiče už ze mě byli nešťastní. Jednou jsme byli na návštěvě u tety, která tehdy ještě kouřila. Opět jsem začala prozkoumávat popelník. A už letěl vajgl do pusy. Okamžitě mi ho sebrali. Táta si půjčil od tety zapálenou cigaretu. A zkusil mi ji jen dát „očichat“. Abych věděla, jak to smrdí. Jenže já, ji strčila do pusy a nadechla se. Dospělí z toho měli legraci, jenže já se začala dusit… Asi tak deset vteřin jsem se nemohla nadechnout. Ani kašlat pořádně nešlo.

Těchto deset vteřin ovlivnilo můj následující život. Už nikdy jsem nechtěla cigaretu ani zkusit. Někde ve mně ten hrozný zážitek zůstal. A jsem ráda.

Manžel by řekl, :“Ty nekouříš, protože jsi skrblík.“ Nejsem skrblík. Ale nejsem padlá na hlavu (kuřáci odpustí), abych za něco, co se změní během jednoho dne v prach a smrad, platila cca 80,-Kč. Nic z toho nezůstane. Možná tak rakovinné bujení, zažloutlé zuby, tmavé prsty a nehty... Samozřejmě to neplatí stoprocentně.

Nechci vyhazovat peníze do vzduchu. Ani nechci cpát peníze tabákovým gigantům a státu na DPH-čku. Už kolikrát jsem tomu mému kuřákovi spočítala, kolik peněz ročně prokouří. Vyšlo mi něco kolem patnácti tisíc. Když jsem mu řekla, že by za to mohl jet třeba na ryby do Norska (což on by moc rád), odpověděl, že on si na ty cigarety dokáže vydělat… Tak s tímhle „materiálem“ nic neuděláte. Jeho otec i strýc měli veliké zdravotní problémy. Dalo by se říci, že jim smrt klepala na ramena. Najednou ze dne na den kouřit oba přestali.

Nevadí mi ani tak kuřáci na ulicích, zastávkách tramvají (u nás žádné nejsou), v restauracích (příliš tam nechodím). Mimochodem u nás máme oddělenou restauraci pro kuřáky a nekuřáky. Jsou to dvě propojené místnosti bez dveří!!! Ale cedule tam mají. Jen to ty nekuřáky moc nezachrání před kouřem.

Co mi však hrozně vadí, jsou těhotné kuřačky. Ať si kazí zdraví samy. Ale ubližovat tím ještě nenarozeným dětem, které nemají možnost volby? V porodnici se mnou byla jedna slečna. Bylo jí něco kolem osmnácti let. Čekala své první dítě. Doma to měli přinejmenším „hodně podivné“ – ona, její matka, exmanžel její matky, současný přítel její matky, mladší bráška, starší bratr, který okrádal nejen svého otce… Všichni ve 3+1 a miminko na cestě. Přítel slečny o miminku ani nevěděl. Slečna chodila minimálně pětkrát denně ven. Nejdřív jsem myslela, že jen se projít po areálu (byla tam zatím na pozorování, rodit měla až za týden). Jenže ona chodila kouřit.

Jednou přišla z venku a byla celá rozesmátá. Prý jela výtahem s primářem porodnice. A ten jí upozornil, že by neměla kouřit, když čeká miminko. Prý mu řekla, že je to její věc. Smutné je, že na sebe byla hrdá, jak mu to „nandala“. Ani sestřičkám se to nelíbilo. Kouř z ní byl cítit pořád. Řekly jí, že až se jí narodí plačtivé mrzuté miminko, které nepůjde utišit, ať se nediví, že to budou abstinenční příznaky jejího kouření. A ona na to, že prý bude kouřit i při kojení… Promiňte, ale taková „matka“ by potřebovala na ….!

Proto, milí kuřáci, kuřte si, cpěte nadále peníze do tabákových gigantů, ničte si zdraví, ale neničte zdraví nám všem ostatním. Buďte alespoň trošku ohleduplní k ostatním lidem.

Zdraví black.bird.third

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

______________________

Pěkný příspěvek. Taky jsem zažila v porodnici jednu takovou. Přivezli ji už v sedmém měsíci a porodila holčičku, která vážila jen kilo dvacet. Hned ji dali do inkubátoru a ona „matka“ si šla hned jak to šlo, zapálit, prý z nervozity z toho, jak je malinká a jestli přežije. Že se narodila předčasně kvůli jejímu kouření v těhotenství, to si samozřejmě nepřipouštěla.
Přemýšlím, že tohle téma dám v budoucnu zvlášť.
Mějte se pěkně a pokud možno v nekuřácké společnosti.
Saša

Téma dnešního dne: Vadí vám kouření na veřejnosti?

 • Vadí vám, když stojíte např. na autobusové zastávce a někdo vám kouří přímo pod nosem?
  (prý je zase kouření na zastávkách nově povoleno / prostě Kocourkov)
 • Jsou u nás kuřáci utlačovaní nebo naopak bezohlední?
 • Umíte si představit, že by se přestalo úplně kouřit ve všech restauracích? Nezely by prázdnotou?
 • Jak se vám líbí třeba pohled na mladou slečnu jdoucí po ulici s cigaretou?
 • Byla jste taky taková?
 • Kde byste kouření zakázali a kde naopak myslíte, že je to moc přísné?
 • Jaké máte zkušenosti s kouřením na pracovišti?
 • A můžete se vyjádřit i úplně všeobecně:
  Kouříte?
  Nekouříte?
  Jste odnaučená kuřačka, jak jste to udělala?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

 Jednu z pisatelek (a je jedno, zda jde o kuřačku nebo nekuřačku) odměním za pěkný příspěvek ještě „teplou“ knihou, horkou novinkou od Haliny Pawlovské / Strašná nádhera

kniha

   
12.11.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] black.bird.third [*]

  lenig — #22 Taky pěkná příhoda. Člověk se lekne a potom si už dává větší pozor.

  superkarma: 0 13.11.2012, 17:58:17
 2. avatar
  [22] lenig [*]

  máš zajímavé životní zkušenosti, které ti samozřejmě nazávidím....svým kouřením ve třech letech jsi mi připomněla taky historku...

  slavila jsem 30.tiny a protože jsem se právě stala pěstounskou maminou 2,5 letého chlapečka, pozvala jsem k nám domů pár mých přátel-kolegů. Všichni byli hodně zvědaví na toho prcka, kvůli kterému jsem odešla na mateřskou....Návštěva se skládala asi ze 16.ti lidí, tak jsem měla co dělat, abych stíhala příchozím vařit kávu a nosit do mezipatra (do obýváku) a neustále doplňovat mlsky a dolévat frťánky....

  Synek samozřejmě se vyhříval na sluníčku popularity, šel z klína na klín..no..

  dolila jsem prcky, v tu dobu byla oblíbená broskvová vodka (Koskenkorva Peach) a než jsem všechny obešla...trvalo to. Pak jsme zvedli frťánky (já symbolicky, nikdy jsem nepila), tak kolegyně říkaji...a mně jsi nedolila? DOlila jsem všem, jen náš malej využil nepozornosti a musel zkusit, co tak dobrého se pije....úplně mě polilo horko, ale co to bylo proti jemu, který byl červený ....musel vypít asi dva tři, naštěstí jen malinké...Jediné plus  to mělo, když jsem ho dala spát, usnul hned a spal jako zabitý! Od té doby jsme už hlídali více a pilo se u nás méně a méně...

  1. na komentář reaguje black.bird.third — #23
  superkarma: 0 13.11.2012, 06:00:40
 3. avatar
  [21] black.bird.third [*]

  hubajda — #9 No jo, jsem trošku grafoman Sml30

  superkarma: 0 12.11.2012, 22:25:09
 4. avatar
  [20] black.bird.third [*]

  Trefa — #18 To nebylo úmyslné. Jen chtěl, ať si přičichnu, jak to smrdí. A já, chtivá, napodobila tetu. Ale na jednu stranu jsem ráda, že už jsem nikdy neměla potřebu to zkoušet.

  superkarma: 0 12.11.2012, 22:23:54
 5. avatar
  [19] saruz [*]

  Taky jsem v porodnici zažila, že ženské chodily kouřit a to na záchod. Sml68

  superkarma: 0 12.11.2012, 22:19:46
 6. [18] Trefa [*]

  Trefa:ze deti zbiraji slepicince to si moc dobre pamatuji,ale muselo to byt krute kdyz tatinek vam dal tu zapalenou cigaretu.

  1. na komentář reaguje black.bird.third — #20
  superkarma: 0 12.11.2012, 22:04:38
 7. avatar
  [17] ekleinovka [*]

  Kouření v těhotenství mi připadá risk jeden z největších

  superkarma: 0 12.11.2012, 21:44:22
 8. [16] Roland [*]

  Také nechápu mámy , které kouří.

  superkarma: 0 12.11.2012, 21:36:36
 9. avatar
  [15] Žofie [*]

  Saritka — #4 tak, tak Sml22

  superkarma: 0 12.11.2012, 19:20:36
 10. [14] anina4 [*]

  ladouch — #12 taky nechápu, moje švagrová má 3 děti a kouřit nepřestala ani v těhotenství a naše dcera naopak přestala jen jak zjistila,že je těhule a zatím nekouří už je to skoro rok a půl,tak doufám,že to tak zůstane

  superkarma: 0 12.11.2012, 18:57:08
 11. [13] step1 [*]

  Teda dát 3letému dítěti potáhnout, to by mne nenapadlo.

  superkarma: 0 12.11.2012, 18:38:12
 12. avatar
  [12] ladouch [*]

  Kouření v těhotenství nechápu, chudáci děti.Sml23Sml23Sml23

  1. na komentář reaguje anina4 — #14
  superkarma: 0 12.11.2012, 18:07:26
 13. avatar
  [11] tajnostii [*]

  taka jsem chodila pro Lípy

  superkarma: 0 12.11.2012, 17:53:50
 14. avatar
  [10] Jindriska8 [*]

  dasena — #7 Já jsem chodila taťkovi pro Lípy do automatu.Sml16

  superkarma: 0 12.11.2012, 17:31:38
 15. avatar
  [9] hubajda [*]

  ty jo to je dlouhej clanek moje spoluzacka je take tehotna ma rodit v lednu a take kouri vubec to nechapu jak to muze delat ma spoustu zdravotnich komplikacich ale hulit neprestane to stejne ma souseda ne ze v tehotenstvi kourila pila aj tvrdej alkohol prijde me ze alkoholicka ma tri deti a vsechny jsou zdrave coz se dost divim ju nic jineho nezajima jak cigarko plna sklenka a sex

  1. na komentář reaguje black.bird.third — #21
  superkarma: 0 12.11.2012, 16:03:38
 16. avatar
  [8] ivory [*]

  slečna toho v hlavě asi moc neměla...Sml15

  superkarma: 0 12.11.2012, 16:03:17
 17. avatar
  [7] dasena [*]

  My jsme kouřily s kámoškou na čerstvém vzduchu Lípy, v křovíSml30

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #10
  superkarma: 0 12.11.2012, 16:01:21
 18. avatar
  [6] blesksoft [*]

  alespoň na děti by mohli brát ohledy

  superkarma: 0 12.11.2012, 15:47:39
 19. avatar
  [5] rusalka2008 [*]

  to taky nechápu, čekat dítě a podkuřovat mu...

  superkarma: 0 12.11.2012, 15:41:40
 20. [4] Saritka [*]

  Kuřáci kuřte, ať má naše vláda dost  peněz z  daní.Sml30

  1. na komentář reaguje Žofie — #15
  superkarma: 0 12.11.2012, 15:33:02
 21. avatar
  [3] Jitullinka [*]

  Zážitek to musel teda být, hrůza, ale jak se říká: Všechno špatné-pro něco dobré. Sml22

  Pod závěrečné shrnutí a výzvu bych se klidně také podepsala Sml59

  superkarma: 0 12.11.2012, 14:40:22
 22. [2] a.Verisek [*]

  Ach jo, zase jedno dítě, co bude mít podělanej život Sml15

  superkarma: 0 12.11.2012, 14:36:42
 23. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml79téda to musela být hrůza - dusící se malé dítě. Mně zase chutnla popel z kamen....

  superkarma: 0 12.11.2012, 14:35:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme