Vztahy

Bít nebo nebít?


Ahoj Meryl,

dnešní téma je zajímavé a ještě zajímavější jsou komentáře čtenářek. Říct, že děti, které jsou v dětství bity, jsou týrané, je hodně silné. Já sama zastávám názor, že je lepší lepanec nebo facka ihned, když provede něco, co nemá, než nějaké domlouvání později. Dítě pouští detaily ihned z hlavy a pak neví. Samozřejmě není nutná rákoska ani nějaké výrazné bití.

Dítě se musí naučit znát hranice, kdy je co dobré a vhodné a kdy ne. Jenom laskáním a mazlením se nikdy žádné dítě nevychová. Nenaučí se, že každý dobrý čin člověka má být pochválen, ale hlavně každý špatný čin je dříve či později potrestán. Pokud dítě nezná hranice, pak zkouší čím dál víc, až přejde tu
imaginární hranici, kdy se z něj stává třeba feťák, násilník, zloděj apod.

Doma nám naši nastavili hranice velmi brzy. Poslední bití jsme s bratrem dostali někdy ve třech letech. V dospívání jsme se s našima již domlouvali jen pohledem, jestli je naše konání v pořádku nebo ne. A v žádném případě nemáme pocit, že bychom byli týraní nebo poznamenaní.

Naopak v okolí vidím, že občasná rána je výchovnější. Synovec se třeba baví tím, že začne kopat člověka surově do holeně, a rodiče to klidně přehlíží. Nějaké domlouvání nemá význam. Můžete to udělat klidně 10x a nic. Jednou dvakrát mu říci, že se to nedělá, a když to neposlouchá, tak ji má ihned dostat. Aspoň si to příště rozmyslí.

Přeji hodně úspěchů ve výchově všem rodičům a hlavně nepřecházet do krajností a držet se hesla: "Všeho s mírou."

S pozdravem
Petra

Milá Petro, díky za Tvou úvahu na téma výchova. Jen se přiznám, že mě zarazilo, že poslední bití jste s bratrem dostali někdy ve třech letech. Ne, že bych byla zastáncem výprasků... spíš mi připadá drsné takhle malé děti bít.

Dnes se bavíme na téma výchova. Jaké jsou vaše zkušenosti? Pište na redakce@zena-in.cz.

Hezké pondělí všem přeje

   
01.08.2005 - Láska a vztahy - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [16] risina [*]

  liman: Hlásím se k normálním učitelkám!
  A kajícně se přiznávám, ž ejsem syna"zmlátila" naposledy v jeho 17 letech.. hlava nehalva, ze zoufalství... na policejní stanici. Ale možná s emu tím v té hlavě rozsvítílo.

  superkarma: 0 01.08.2005, 20:54:59
 2. avatar
  [14] Mici [*]

  s tím kopáním do holeně jsem si vzpomněla na jednu cestu tramvají v dopravní špičce, kdy se lidi vraceli po ranní směně domů. TRamvaj plná a na dvojsedadle seděla u okna cikánka a na sedadle do uličky její synek, mohl mít snad 5 let. Já měla tu smůlu, že mě dav zatlačil uličkou až k němu. Stála jsem nad ním, on se na mě kouknul a kopnul mě do nohy. Řekla jsem si, že asi nechtěl, tak jsem se kousek posunula. Ale on zase kopnul. A to mi bylo jasné, že chtěl, protože se na mě díval pohledem "a co uděláš ). Opět jsem se posunula a cigoš mě kopnul potřetí. Jak jsem tam stála, kopla jsem ho fest já do té jeho malé černé nožičky. Stará cikánka se o něho moc nezajímala, čuměla z okna. Malý okamžitě k ní a asi jí to řekl, jenže ona si asi myslela, že si vymýšlí, tak z toho nebylo žádné rošambo. Protože já se teda cikánů dost hodně bojím Ale potom už mě mladý nekopnul ani jednou

  superkarma: 0 01.08.2005, 16:18:37
 3. avatar
  [12] liman [*]

  Fuj, vyplivnul jsem ze sebe více věcí najednou a asi to nedává moc smysl - omlouvám se a píšu "5".

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:21:13
 4. avatar
  [10] liman [*]

  Když byli kluci malí, bylo celkem logické, že jim člověk řekl nesahej na troubu - pálí. Stejně logické bylo, že si na ni snažili sáhnout a když viděli, že máme starost a že je hlídáme, stal se z toho "sport". Vyřešili jsme to jednoduše - chytit za ruku, dotáhnout k horké troubě a nechat ho "jako" sáhnout. Nechtěl ani jeden, přesně věděli, že tam je důvod, proč mu to zakazujeme. Vždy stačilo říct .. a dost! ... a byl klid. Pokud si nedali říct, dostali lepanec (u nás se tomu říká "propagační" - aby neublížil, ale aby bylo znát, že už končí legrace). Samozřejmě, že si vykoledovali i výprask (za hodně špatné věci), ale potom už byl klid - stačilo se škaredě podívat nebo "houknout". Dnes sami hodnotí svou výchovu dost dobře a diví se, že nedostali kolikrát pořádný výprask. Je ale pravda, že tady neejde o facky ale o autoritu a taky důvěru těch dětí. Oni zkrátka věděli, že bude zle a tak se snažili zabrzdit včas. Nepamatuji, že by kluci v restauraci dělali binec, že by měli kolem sebe nějaký nepořádek, od 3 let uměli jíst příborem jako králové, slušně zdravit apod. Ale je tady třeba taky nějaká motivace, musí je bavit se chovat slušně - zkrátka z toho něco mít - např. úsměv, pochvalu, obdiv lidí kolem.
  V době kolem 11 let už nebyl ani ten lepanec, stali se z nich partneři a pokud se chovali jako fracci, neměli možnost rozhodovat s námi. V tomto věku je facka už jen projev zoufalství. I když jednu příbuznou bych vzal po letech ještě dnes (je jí 40) kdybych věděl, že to pomůže. Nepomůže, je nemocná - je učitelka. (omlouvám se všem normálním pedagogům) , ale její dětičky jsou právě takové, jak popisuje Fiona a Odemětobě.

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:20:07
 5. avatar
  [7] karieristka [*]

  děti jsou chytré - poznají koho musí poslouchat, protože je zásadový a koho ne - když dítě jde s mámou do obchodu a začně se tam u regálu vztekat a máma mu koupí autíčko/panenku jen proto, aby nedělalo ostudu, tak dělá příště ještě větší binec. A čím to necháme dojít dál, tím je to pak horší napravovat. "Škoda facky, která padne vedle". Já dostala ještě v 18 facku od táty, že jsem nechtěla uklízet - ovšem někteří rodiče by se dnes museli bát, aby ji nedostali od dítěte zpět.

  superkarma: 0 01.08.2005, 14:59:30
 6. avatar
  [5] Odemětobě [*]

  Hanďula: Mám takovou neteř,od 1,5 roku ji "vychovávala"babička.V restauraci(bylo jí 6)bušila svému otci pěstmi do zadku,vůbec nereagoval.Naše rodina se mohla hanbou propadnout.Pak jsme ji vzali ještě jednou,to jí bylo skoro 9,jídlo rozházené po stole,skoro nic nesnědla a pak lezla ostatním hostům pod stoly.Takže některé děti by potřebovaly na zadek 100x denně.Když zasáhl můj manžel,ještě jsme snášely nevraživé pohledy.

  superkarma: 0 01.08.2005, 14:52:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme