Rodina

Bít, či nebít?

Scénka, která je k vidění téměř denně v obchodě, na ulici nebo v metru: Matky nervózně pokřikující na svou ratolest, občas také naštvaně něco vysvětlující způsobem, jako by mluvily s dospělým, a některé dokonce plácající své řvoucí dítě po zadku...

smack

Ti, kteří děti mají, většinou situacím, kdy matkám tečou nervy, obvykle přihlížejí s určitým nadhledem, či dokonce pochopením. Ti, kteří si doposud užívají bezdětného života, naopak nešetří kritickými poznámkami.

„To je strašný! Bych to mlátila hlava nehlava,“ komentovaly dvě mladé dívky odvážným polohlasem neposlušného klučinu a jeho nervní matku ve vedlejší frontě. A stejně jako ostatní bezdětní jedinci jsou zcela určitě přesvědčené, že všechny matky své děti do supermarketů vodí z jednoho jediného důvodu: aby druhým otravovaly život.

Když vysvětlování nestačí...

O tom, zda trestat, či nikoli se vedou diskuse už léta, a přestože od rákosek a klečení na hrachu v koutě už ve výchově došlo k velkým pokrokům, názory na to, jestli sem tam nějaký ten pohlavek nebo plácnutí po zadku přece jen neuškodí, se stále rozcházejí. A to nejen u veřejnosti, ale také u odborníků. V jednom se však psychologové shodují: Pravidelné tresty, které jsou vyústěním neovladatelných emocí rodičů, mohou dítě poznamenat na celý život. Nemusí přitom jít jen o fyzické trestání. Někteří rodiče se uchylují také psychickým trestům v podobě odpírání pozornosti nebo uraženého mlčení. Samotnou kapitolou je takzvané psychické týrání rodičů, kdy potomka ponižují, zesměšňují nebo zpochybňují jeho dovednosti.
„Fyzický trest je, podle mého názoru, trest na nejnižší úrovni s malým výchovným významem. Na druhou stranu slovo může ranit mnohem víc,“ potvrzuje psychložka Jiřina Melzer, která mimojiné na svých stránkách www.poradna-psycholog.cz nabízí dětské poradenství.
„Souhlasím s doc. Matějíčkem, že u trestu záleží na tom, KOMU se dává, KDO ho dává a JAK ho dává,“ zdůrazňuje psycholožka. „Nejdůležitější je, aby dítě cítilo, že ho má rodič rád. Někdy se zlostný výbuch dvou až tříletého dítěte lépe zvládne lehkým plácnutím po zadečku než přesvědčováním a vysvětlováním. Nesmí to být samozřejmě pravidlem!“ říká Jiřina Melzer, která by fyzické tresty u předškolních a školních dětí zcela vyloučila.

Trest jako vzor?

Radikálně negativní názor na jakékoli trestání dětí má brněnská psycholožka a terapeutka Mgr. Kateřina Novotná. „Fyzické i psychické tresty mohou mít na psychiku člověka velký vliv až do jeho dospělosti, a to i v případě, že se nejednalo o tresty těžké,“ upozorňuje Kateřina Novotná. „Trest je pak obrazem toho, že i když člověk někoho miluje a ten druhý miluje jeho, což je nastavení k rodičům, s nímž se děti rodí, je dovoleno vzájemně si ubližovat a chovat se násilně,“ říká psycholožka a dodává, že obraz takového chování k lásce a důvěře si pak dítě nese do života.
„Snad nikdo napsal o trestech na dětech s takovým porozuměním jako švédská spisovatelka Astrid Lindgren. Na základě jejích myšlenek Švédsko zakázalo fyzické a psychické tresty, stejně jako řada dalších vyspělých zemí,“ poukazuje Kateřina Novotná.

Trpělivost, důslednost, zásadovost!

Co tedy doporučit rodičům, kteří občas ztrácejí nervy a neví si s neposlušnými potomky rady?
„Autorita rodiče spočívá především v moudrosti, trpělivosti, důslednosti a zásadovosti než v demonstraci síly tím, že je dospělý větší,“ říká Novotná. Rodičům, kteří neumí ukáznit dítě jinak než fyzicky, doporučuje vyhledat pomoc odborníka a zamyslet se nad způsobem výchovy. Její tvrzení dokládá i fakt, že rodiče vyhledávající nejčastěji psychologa, přiznávají nedůslednost ve výchově.
„Naprostá většina bití dětí i tak nevychází z pevného přesvědčení, že takto by výchova měla vypadat. Většinou jde o průchod vzteku, bezradnosti, vyčerpání a zoufalství,“ míní psycholožka. Dodatečně si pak podle ní mnozí rodiče své chování racionalizují slovy, že „pár pohlavků ještě žádnému dítěti neublížilo“, nebo právě tím, že „oni přece také dostávali na zadek...“

   
12.01.2011 - Děti - autor: kal

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [49] Ivana. [*]

  já teda svoji 3,5 letou dceru netluču, neříkám, že mi někdy netečou nervy, ale většinou stačí když na ní houknem. Když to nepomáhá, tak se zavolá čert nebo se nejde k dědovi a babičce a někdy prostě jedna přes zadek nebo když zle hrozí pěstí (to přinesla ze školky) tak plácnu přes ruku. Ale teda heslo mého dědy, že škoda každé rány... nezastávám, ale ani nejsem proti občasnému plácnutí. Když jdeme do obchodu, tak máme zavedeno, že si může vybrat jednu věc (bombony, pitíčko a pod) ale víc že ne (to bysme museli mít jinší konto) no a dodržuje to. S manželem se na výchově povětšinou shodujeme, jedinné co mu nějak nevychází že si naučil dceru, že s ní musí usínat dokud ona nevytuhne...mě to holka nedělá, já zavelím do pelíšku ona párkrát vyleze čůrat, smrkat a pod, ale během půl hodiny je klid. Horší to pak je s babičkama a dědou, tam se můžu stavět na hlavu. taky jsme loni na jaře měli docela extempore kdy moje máti holku držela a nechtěla mi jí dát domů, jak bych byla nějaká polednice. No nemluvily jsme spolu cca 3 měsíce, pak bába uznala že to přepískla. Sml80někdy by potřebovali nasekat dospělí než ty děcka

  superkarma: 0 24.01.2011, 21:52:57
 2. avatar
  [48] bonda [*]

  Já jsem zažila mlácení celuloidovým pravítkem na holou ve školce od paní ředitelky, kterou později odsoudili za to, že zabila své novorozené dítě, tak asi zlá byla hodně. Matka říkala, že jsem měla na zadku jelita i z jeslí, ale ona nikdy neprotestovala, protože musela chodit do práce a neměla by mě kam jinam dát, protože to byla jediná školka a jesle ve městě - podnikové a zadarmo.

  superkarma: 0 23.01.2011, 11:46:31
 3. [47] akčak [*]

  nerada se pletu dětem do výchovy svých synu ale už máme za sebou hádku  vnučka chodí do první třídy a maminka ji dává každý den 10 až 15 kč na utratu protože v družině mají automat a děti si tam denně něco kupují  ta vnučka si na to tak zvykla že když jednou nedostala peníze a přišel pro ni děda otevřela si na něj pusu a ten místo aby ji domluvil tak ji dal 50kč a ona je okamžitě utratila já osobně bych ji nedala nic vysvětlila ji že nemuže dostávat každý den peníze a když by se vztekala tak by dostala na prdel at se vám to líbí nebo ne

  superkarma: 0 13.01.2011, 15:34:58
 4. avatar
  [46] SENSITIVESKIN [*]

  Králíček4 — #25 tak to samozřejmě také myslím, né třískat opravdu nemocné dítě, ale neschovávat nevychovanost spratka za nemoc

  superkarma: 0 13.01.2011, 11:28:50
 5. avatar
  [45] denkas [*]

  Když se vztekaj ty  malý děti ,tak bych to neřešila -myslim jako divák,mě spíš vadí ,když vidim ,že děti mámě nadávaj ,ty už větší ,že jí třeba kopnou. A máma nic. to je špatný ,takový dítě jednou ta máma nezvládne.

  superkarma: 0 12.01.2011, 22:29:59
 6. avatar
  [44] denkas [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #40 to je právě to ono,že každý dítě je jiný! Někomu stačí kousek papírku a je spokojenej ,ale někdo chce stále něco novýho Já to vidim na vnoučatech,máme jich 6 a každý je úplně jiný!ta první ,tu ani moc hračky nebraly ,ale už v 10 měsících běhala ,tak byla stále v běhu a nejraději si hrála na pejska nebo kočičku-štěkala ,mňoukala a ani jídlo jí nijak nezajímalo,takže i v krámě pohoda ,druhá vnučka ,zase děsná kramářka,všude vlezla a jídlo jí přímo fascinovalo! jak někdo hejbnul pusou už u něj stála a do pusy mu koukala.třetí trochu paličák ,čtvrtá taky paličák a občas i pěknej stekloun,pak vnuk,ten jak sem psala ,tak když ho to chytne ,tak se urazí.a teď ta nejmenší ,tý je rok ,tak ta je zase kramářka. Když sme šli někam do krámu se všemy ,teda "jen" s 5 ,tak to bylo akorát:na to nesahej ,vybírej očima,..ale jinak v pohodě ,když sem řekla na to nejsou korunky ,tak vybírali levnější. Ale ono je vnoučata ,zas něco jinýho než děti.

  superkarma: 0 12.01.2011, 22:26:26
 7. avatar
  [43] L_B [*]

  femme.fatale — #41 jsem kvuli ni byla dokonce i na takovem verejnem sezeni/prednasce s detskou psycholozkou a nejvic mi tam pomohlo to, ze jsem zjistila, ze v tom zdaleka nejsem sama a ze jini jsou na tom jeste hur...Sml57Sml52

  superkarma: 0 12.01.2011, 22:16:37
 8. avatar
  [42] femme.fatale [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #40 No mně teda asi dali v porodnici nějaký vadný kus, nebo co Sml30. Ona má svoji peněženku se svýma vizitkama, své dva telefony - hračku i můj starý vyřazený, ale ty "opravdový" jsou prostě lepší.

  Ale stále (naivně?) věřím, že až trochu povyroste a pobere trochu rozumu, bude s ní nějaký řeč. Ona je hodná a veselá holka, ale když na ni přijde vztek, nikdo tomu nechce věřit.

  superkarma: 1 12.01.2011, 22:08:18
 9. avatar
  [41] femme.fatale [*]

  L_B — #38 zabavení taky docela funguje, ale jen doma. Ale je fakt, že to je je jediné, co zabere :) . Ovšem v kočáře to vypadá tak, že jede ječící povoz a za ním jde matka, která si povídá: !Michalko, jak dělá pejsek? Jak dělá kůň? Kde máš nos? Podívej, jaký tady jde hezký pejsek a jak je chlupatý!" 

  Ale potěšila jsi mě - sice ne tím, že tvá dcera dokázala ječet i dvě hodiny - že i takoví zuřivci z toho vyrostou.

  denkas — #39 nene, já to nebrala, že bys říkala, že je rozmazlená, jestli to tak vyznělo. Myslela jsem to tak, že u starších dětí si můžeš myslet, že jsou vyčůraní. Pravda, ta naše opice si taky vynucuje, aby bylo po jejím, ale dělá to jediným způsobem, jaký umí. Nemá to promyšlený, doufám! A hezky jsi napsala ten konec, jednak mě pobavila poslední věta, ale hlavně, že člověk se snaží udělat to nejlepší, ale nikdy neví...a když ví, už je pozdě.

  1. na komentář reaguje L_B — #43
  superkarma: 0 12.01.2011, 22:03:57
 10. avatar
  [40] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  femme.fatale — #32 MOje dcera jako prcek taky vše, co jsem měla já- "potřebovala"... ale bez vzteku nebo vzdoru.. Peněženku jsem jí dala svou starou, tak měla svojíSml16, mobil jsme jí dali takový plyšový pro miminka... tak nepotřebovala můj...volala ze svého Sml30, v autosedačce měla plyšový volant, jako malá Simpsonová a vzadu řídila a na papulu dělala tutúúú)))

    A pokud možno, do obchodu jezdím jen s nakrmenou dcerou, je sytá a nemá potřebu nákupu zbytečností) taky jí zabavím-že s ní doma píšu lístek, co budem kupovat a ona mi JAKO pomáhá, že jako čte a jako mi radí)

   V obchodě zatím máme jen dva trapasy, jako menší si se zájmem prohlédla jednu velmi výrazně prostorově řešenou paní a nahlas řekla: Maminko, ta paní je "klustá" jako Shrek)Sml30  A jako hodně malá šmátla tajně do regálku u kasy po kindrvajcu a bleskurychle ho rozbalila a nacpala do pusy) Smály jsme se s pokladní, vajíčko odkodovala jiné...

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #42
  2. na komentář reaguje denkas — #44
  superkarma: 0 12.01.2011, 21:05:40
 11. avatar
  [39] denkas [*]

  femme.fatale — #36 já ani nemyslela ,že by byla rozmazlená ,to ne.jen mě to tak napadlo ,proč některý děti jsou vzteklý a někteří ne. No ale je pravda ,že můj bejvalej byl vzteklej i jako dospělej.Sml80Asi to je daný povahou a prostě ty malý děti se nepřetvařujou ,neberou na nikoho ohledy ,prostě jen jsou "svý" Až když jsou větší ,tak pochopí-většinou-že se musí brát ohledy i na druhý. Já měla zas jednu holku děsně ukňouranou-to bylo taky na nervy.Drželo jí to asi rok. A vnuk ,ten se najednou "urazí" a třeba se sebral a šel domu a i když to bylo kousek ,že by mohl jít sám ,tak sem mu vyhubovala. Nejhorší je ,že ať se snažíme jak chceme,ať jsme "hodní" rodiče,"přísní" rodiče ,nebo i zlý ,tak stejně nevíme ,jak to nakonec dopadne a co stěch našich dětiček vyrosteSml80 No já už to vim a ač sem je málo kdy bila ,tak teď bych jim občas jednu vrazilaSml80

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #41
  superkarma: 0 12.01.2011, 20:35:58
 12. avatar
  [38] L_B [*]

  femme.fatale — #36 nejvic se mi osvedcilo ji zaujmout necim jinym - kdyz se dala...:)) - coz se moc casto nedala, ale tak lepsi nez dratem do oka...:)) - ona totiz jak spustila ten jecak, tak dokazala jecet i hodinu-dve a byla proste v modu "nevidim-neslysim-jecim"...Sml30Sml30

  ...u syna to funguje o dost lip...Sml22

  ...a opravdu je to povahou - dcerka je vizazi i povahou cela tchyne a ta jako mala byla udajne taky strasne vztekla a dokonce se i prala a rozdavala facky starsim klukum...Sml57

  ...kluk je podobou a zda se i povahou vic do nasi rodiny a i kdyz se samozrejme vzteka taky, tak jde videt, ze je to spis takovy ten "bezny vdor"...

  ...a troufam si tvrdit, ze vychovne metody na ne uplatnujeme priblizne stejne...:))

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #41
  superkarma: 0 12.01.2011, 20:34:50
 13. avatar
  [37] femme.fatale [*]

  BastMetztli — #35 když ono je to těžké, každý děcko prochází nějakým vývojem a těžko to soudit zvenku. Já v létě viděla řádit kamarádčinu 3,5letou dceru, lidi taky koukali jak bubáci, přesto bych té kamarádce vinu nedala. Ale to máš se vším... Kolik lidí, tolik názorů, přesto kdoví, co by sám v té situaci udělal.

  superkarma: 0 12.01.2011, 20:28:31
 14. avatar
  [36] femme.fatale [*]

  L_B — #33 já s tím počítala, ale ne takhle brzy. Důsledná se snažím být, tak snad se to projeví brzy. Tohle vztekání trvá asi deset dní a zatím nepomáhá ji nechat vyřvat a nevšímat si ji, mluvit na ni přísně, mile. Jenže když mně přijde, že je ještě malá Sml6. No, tak budu doufat, že v horizontu tří let se to zklidní Sml30.

  denkas — #34 podle mě je to temperamentem. Třeba konkrétně u sebe dám hlavu za to, že opravdu není v necelém roce špatně vychovaná ani rozmazlená Sml30. Jen je prostě po mě vztekloun...

  1. na komentář reaguje L_B — #38
  2. na komentář reaguje denkas — #39
  superkarma: 0 12.01.2011, 20:23:24
 15. avatar
  [35] BastMetztli [*]

  femme.fatale — #32 nemyslela jsem takhle malé děti. U těch často chápu, že je to mnohdy nadlidský výkon... Myslela jsem děti starší, kteří vidí v obchodě nějakou hračku a řvou, válí se po zemi a chtějí si tu hračku za každou cenu vydupat... Tady mě pak odrovnávají rodiče, kteří jdou a tu hračku koupí...

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #37
  superkarma: 0 12.01.2011, 20:13:26
 16. avatar
  [34] denkas [*]

  čím to je ,že některé děti se tak vztekají? Já jsem naštěstí vzteklý děti neměla ,ale bejvalej ,prej jako dítě byl a tchýně řikala ,že na něj platil proutek,jen jednou šlehla a jak ho to štíplo ,tak se uklidnil.Sml80

  Jasně ,že nejdůležitější je důslednoust ,ale na druhou stranu i to by se nemělo přehánět. Všechny děti zlobí ,bez toho by to asi nešlo. Ale ani ty děti to nesmí přehánět.Ale hlavně každý dítě je jiný a na každý platí něco jinýho,takže ta výchova není jednoduchá.

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #36
  superkarma: 0 12.01.2011, 20:01:52
 17. avatar
  [33] L_B [*]

  femme.fatale — #32 v takovych situacich vzdycky dost hlasite rikam, ze "to náááám by se nikdy stat nemohlo"Sml57Sml57Sml57

  ...dcera byla desny vztekloun - vztekala se vsude a porad (cca kazdou pulhodinu bdeleho stavu), nezabirala domluva, mirny trest, prisny trest, studena sprcha, proste nic - zaplatbuh z toho vyrostla a ted ve 4,5 letech jde 90% resit domluvou nebo pocitanim...Sml67

  ...ale nervy to byly desne...:))

  ...syn, zda se, bude trosku mirnejsi, ale nektere povahove rysy kopiruje presne po sestre...

  ...a jak uz se tu psalo, nejdulezitejsi je duslednost - je to brime hlavne pro rodice, kteremu by se casto hodilo povolit, ale jak se jednou povoli, tak jsi zpatky na zacatku...:/

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #36
  superkarma: 0 12.01.2011, 19:35:40
 18. avatar
  [32] femme.fatale [*]

  BastMetztli — #30 Mě by zajímalo, co bys těm rodičům chtěla říct?

  Dnes jsem byla nakupovat s 11ti měsíční dcerou, která chtěla kramovat moji peněženku. Nedovolila jsem jí to, tak ječela, ryčela, vřískala, stavěla se v kočárku na hlavu, visela nohama nahoru, nebo se bezvládně válela. Nezabírá na ni nic, resp. jsem zatím na nic nepřišla.

  Obchod se rozdělil na dvě části, jedni - většinou ti s dětmi - se shovívavě usmívali, druzí se zastavovali a ukazovali si málem prstem. Jsem ráda, že mi nikdo nic od plic neřekl A doufám, že takovýho chytráka ani nikdy nepotkám.

  1. na komentář reaguje L_B — #33
  2. na komentář reaguje BastMetztli — #35
  3. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #40
  superkarma: 0 12.01.2011, 19:10:29
 19. [31] rak177 [*]

  Dost známých bylo a mají známé ve vyspělých zemích,jak se v článku uvádí,taky ta výchova tam podle toho vypadá...   Zapomněla jsem napsat,důslednost se vyplatí,chce to trochu nervy ze začátku,ale stojí to za to a plácnutí přes zadek neuškodí žádnému dítěti.Neznám jediné,které by tím bylo poznamenané.

  superkarma: 0 12.01.2011, 17:07:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] BastMetztli [*]

  No, tak nevím, já dostávala docela dost. V době, kdy jsem chodila do školky, dostávala jsem od maminy výprask pravidelně za to, že lezu spát ke staršímu bráchovi, že nespím ve své posteli. Na základce jsem dostávala výprask za známky, běda, když jsem dostala dvojku z písemky, protože kam mě potom asi vezmou na střední školu... No a pak jsem samozřejmě dostala z každé strany za to, že jsem drzá a odmlouvám. Nikdy jsem si jako dítě nedovolila řvát přes celý obchod, že něco chci. Neválela jsem se vztekajíc po podlaze. Dneska to vídám docela často a mám chutě rodičům těch zlatíček něco od plic říct.

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #32
  superkarma: 0 12.01.2011, 16:49:03
 2. [29] rak177 [*]

  Jsem už starší ročník,když jsem byla malá a zlobila jsem,občas mi přistála ruka na zadku a věděla jsem proč.Nejsem nijak psychicky narušená či něco podobného.Na každé dítě platí jiný trest.Mám dost známých,ale ani u jednoho jsem si nevšimla,že by zabrala domluva,děti jsou rozcapené,neposlušné a ve čtyřech letech klidně rodiče,když jim něco zakážou,co dělat nesmějí,tak je fláknou přes ruku,nohu nebo podobně a oni si to nechají líbit a nic s tím nedělají.Když byly synovi tři roky,tak se začal vztekat,chvíli jsem se ho nevšímala,tak se vztekání stupňovalo,upozornila jsem ho,ať toho nechá,že se to nedělá,když nepřestal,vzala jsem ho za triko a v těch teplákách a bačkorách jsem ho ve vaně pěkně osprchla a od té doby byl klid.V životě dostal přes zadek jen párkrát a je opravdu normální.Dnes je mu 25let,žádnou psychickou újmu nemá.Myslím,že dostat na zadek,dítě psychicky nepoznamená.Naopak domluvami si akorát rodiče na sebe šijí bič a později to poznají sami.Ale ať si  každý vychovává dítě podle svého,samozřejmě,pokud to nehraničí s týráním,ale to už je zase na jiný článek.Takže všem rodičům malých ratolestí přeji pevné nervy a hodně štěstí.

  superkarma: 0 12.01.2011, 16:34:06
 3. avatar
  [28] Altamora [*]

  Bít rozhodně ne! Ale plácnout neposlušnou ruku, nohu nebo zcela výjimečně na zadek, to zase klidně. Moje dcera taky říká, že jsem je nikdy nebila, manžel je nikdy ani neplácnul. Ale já se musím přiznat, že ty zlobivé ruce občas dostaly, aby nedělaly neplechu. Dceru jsem plácla přes zadek naposledy, když jí byly dva roky. Pak jsem ji ukecávala.

  superkarma: 0 12.01.2011, 15:38:20
 4. [27] molly [*]

  Tee.. — #11 Pracuju s dětmi a vím že ti flákači a další tebou popisovaní, většinou (píši většinou,není to samozřejmě pravidlo) pocházejí právě z rodin kde se výchova řeší  fyzicky. Nemají pak úctu k člověku ani k hodnotám jím vytvořeným, protože ani k nim se nikdo nechoval doma s úctou náležící každému živému tvoru. Bití je velmi ponižující záležitost. Tím bitím nemyslým plácnutí přes zadeček když dítě dělá věci proti "pudu sebezáchovy".

  superkarma: 1 12.01.2011, 15:29:18
 5. avatar
  [26] denkas [*]

  Nikdy sem nebyla pro mlácení dětí ,ale nějaká přes zadek nebo když byly malý ,tak přes ručičku ,jim rozhodně neublížila. Na kluka platila vařečka ,ač s ní nikdy nedostal ,jen sem ji vzala do ruky a už se zklidnil. Když už byl větší a zlobil ,tak už sem ho chtěla praštit ,ale trefila sem futro.Tak z toho nakonec byla sranda!Sml59. Nejvíc mě vadilo ,když se hádaly a chodily kdo komu ubližuje a nedaly se uklidnit.Tak na to platilo ,že sem je dala klečet-né na hrách ,ale jen každýho do jinýho kouta.Za chvíli byli zklidněný a zas kamarádi! Já osobně si pamatuju ,že mě bylo milejší ,když mě naši jednu vrazili ,než když mě máma domlouvala.

  ale rozhodně je lepší dítěti jednu vrazit ,než ho nějak psychický deptat!

  superkarma: 2 12.01.2011, 14:36:14
 6. [25] Králíček4 [*]

  SENSITIVESKIN — #24 Pokud to pomůže také nejsem proti jedné přes zadek,ale kdo zná dítě s ADHD,tak ví že facky a výprask nepomáhá.Zde platí jen důslednost a pravidelnost,či stereotyp.Někdo nevychovanost za ADHD opravdu schovává,ale kdo má takové dítě doma,jako například já tak ví,že bitím ho nevychová.

  1. na komentář reaguje SENSITIVESKIN — #46
  superkarma: 1 12.01.2011, 13:53:54
 7. avatar
  [24] SENSITIVESKIN [*]

  škoda rány,která padne vedle, když je třeba; pak se nevychovanost schovává za adhd a podobný výmysly

  1. na komentář reaguje Králíček4 — #25
  superkarma: 0 12.01.2011, 13:43:47
 8. avatar
  [23] kuty [*]

  rystupije — #21 na výchovu dětí je skvělý zdravý selský rozum a né nějaké knížky

  superkarma: 0 12.01.2011, 13:24:31
 9. avatar
  [22] Dimsy [*]

  Ono to asi s tím výchovným výpraskem nebude tak strašné. Mé děti byly tři, když už zlobily tak, že s nima nebylo k vydržení a pusu jsem měla roztřepenou od neustálého domlouvání, vzala jsem vařečku a jak mi přišly pod ruku, tak dostaly. A hned byl klid. Tuhle jsem o tom mluvila s dcerou, dnes už dospělou. A ona si to vůbec nepamatuje. Tvrdila mi, že jsem je nikdy nebila.Sml80

  superkarma: 0 12.01.2011, 12:49:18
 10. avatar
  [21] rystupije [*]

  Na výchovu dětí doporučuji dvě skvělé knížky:

  1) Najděte si svého marťana - Marek Herman

  2)Jak žít a nezbláznit se - Lidmila Pekařová

  1. na komentář reaguje kuty — #23
  superkarma: 0 12.01.2011, 12:23:33
 11. avatar
  [20] ToraToraTora [*]

  Dítě, které s bídou ovládá dvacet výrazů asi neocení můj monolog na téma asertivní chování ve stresových situacích iniciovaných  tlakem konzumní společnosti ( nekoupím ti lízátko ve tvaru oční bulvy). Ale čím jsou děti větší, tím méně je pohlavků potřeba. Ti dva starší reagují na verbální pokyny, nejmladší zatím musí pilovat slovní zásobu Sml54

  superkarma: 0 12.01.2011, 12:22:54
 12. avatar
  [19] maje [*]

  vladka006 — #17 a to může být holka ráda, že vás má. děti se mají podporovat. a mají znát hranice a trest, pokud je překročí. nesnesla bych chování ani jednoho. moje švagrová mi dokonce jednou řekla, že musíme být asi moc nóbl rodinka. a důvod? poprosila jsem dceru, aby vyhodila papírek, který tam nechal syn švagrové. ty slůvka prosím tě a děkuji. oni když něco chtějí po klukovi, tak na něj zařvou. a taky se diví, co  jim roste z kluka.Sml28

  superkarma: 0 12.01.2011, 12:19:19
 13. avatar
  [18] vladka006 [*]

  Jinak k tomu mlácení. Dceři bude brzo rok. Tahá za ubrusy, otvírá skříňky, klasika. Prostě bere vše co nemá. Domluva teda nezabírá, i když myslím, že moc dobře ví, co znamená NE. Ale jakmile dceru plesknu přes ruku, tak už si nedovolí sáhnout tam, kam má zákaz.

  Nebiju jí přes ručičku nějak hodně, domodra, krvava, atd. Ale takové lehké výchovné plesknutí. Aby to malinko štíplo a nelehtalo.

  superkarma: 0 12.01.2011, 12:17:32
 14. avatar
  [17] vladka006 [*]

  Hlavně by se rodiče měli na výchově domluvit, co budou tolerovat, co ne a jak budou trestat. Výchova mé švagrové je odstrašujícím příkladem. Ona dítěti pleskla, když zlobilo. Její manžel před dítětem (4 roky, ale dělá to odjakživa) švagrové vynadá, co si dovoluje mlátit jejich synáčka. Vše řeší domluvou, která nezabírá. Takže ze synáčka akorát roste rozmazlenej fracek bez trestu. Pořvává sprostě na lidi, nezdraví, neděkuje,ostatní děti mlátí (aniž by tedy mlácenej byl), bere jim hračky, schválně provokuje. A ještě se posmívá. "já to řeknu doma, že mě biješ, táta ti přijde rozbít držku" tohle řekl mému manželovi, když ho plesknul. Asi tak 4x mu můj muž říkal, ať nesahá na sirky, není to pro děti. Smrad se na manžela provokativně podíval a škrtnul sirkou manželovi před obličejem. Já ačkoliv jsem kliďas, tak jsem vystartovala, ale manžel byl rychlejší. 13 letou dceru nebijí, ale neskutečně jí shazují. Všechny její průsery před dcerou řeší se zbytkem rodiny. A na závěr prohlásí. Tohle dělaj dementi, cožpak jsi dement? Za to bych švagrovce mlátila hlava nehlava. Z holky roste podlomená dušička, která nikomu nevěří, ani sobě. Často jezdí k nám a svěřuje se. Pak se snažíme napravit, co hnojí rodiče.

  1. na komentář reaguje maje — #19
  superkarma: 0 12.01.2011, 12:14:26
 15. avatar
  [16] maje [*]

  selinka — #14 mě dostalo, když k nám přijela kamarádka (v tu dobu bezdětná) a dcera měla právě období vzdoru. žasla, že si v obchodě vybrala jednu věc, počkala, až jí řeknu, jestli to koupíme nebo ne a teprve potom si to dala do košíčku. takhle jsme do dělali od mala a nikdy jí to nepřišlo divný. a když jí to po cestě domů chytilo, tak jsem šla dál (samozřejmě jsem sledovala, aby jí nepřejelo auto). kamarádka to komentovala, jak je nevychovaná,... měla jsem jich plné zuby - obou. teď má sama malou dceru a to, co ta holka předváděla, když jsme šli koupit mlsotku, to jsem neviděla. žasla dokonce i má 7letá dcera.Sml30Sml30 takže ono se hezky říká: no tohle bych nikdy nesnesla. každé dítě je jiné, na každé platí něco jiného. a teď bych se také snažila vyvarovat nějakých chyb. ale už bych neřekla: no tohle bych nikdy...Sml24Sml24Sml24

  superkarma: 2 12.01.2011, 12:12:51
 16. avatar
  [15] selinka [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #12 počítání do tří jsem nasadila u syna a taky fungujeSml67

  superkarma: 0 12.01.2011, 12:05:22
 17. avatar
  [14] selinka [*]

  maje — #7 u nás to zabralo, hysterický záchvat měla dvakrát během dvou týdnů, a pak konec. Strach z vody ani ze mě neměla ... ale chápu, kdyby zareagovala jako Tvoje dcera, taky bych hledala okamžitě jiný způsob.

  1. na komentář reaguje maje — #16
  superkarma: 0 12.01.2011, 12:03:12
 18. avatar
  [13] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  kimonáda je limonádaSml28

  superkarma: 0 12.01.2011, 11:35:15
 19. avatar
  [12] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  Osobně dceru neřežu a ač jsem vdaná, jsem cca od 4měsíců dcerušky jako slaměná vdovaSml57, manžel pracuje skoro nepřetržitě mimo ČR a jezdí domů nepravidelně, jen na den nebo dva...takže výchova zbyla na mých bedrech) Než bych na veřejnosti měla fracka, co leží v obchodě na zemi a ječí, že chce bonbonky nebo mi na úřadech skákal po hlavě a pod, vymyslela jsem řadu triků, které zabírají a bít nemusím. Velmi se mi to příčí, viděla jsem opravdu třískání 3leté holčičky u "známých", flákali jí facky přes pusu a na holý zadek, když se řvaním a třískáním do ní snažili vpravit jídlo nebo jí přimět na nočníkSml15 Z holčičky je nervačka malinká, škube si vzteky i svoje vlásky a je zlá, jiné děti bije, mojí dceru pokousala a zdrápala ji v obličeji... 

   U nás zatím platí, pokud chytne dcerka neposluchu--počítání do tří, většinou končím u dva a půl...Sml30

  ----

  Zážitek dobrý měla tetička s dvěma synky, už asi před 30lety:

  Jezdila s nimi ze vsi busem do města, na nákup, na náměstí je odvedla do cukrárny, koupila jim zákusek a limču a museli v cukrárně počkat, než zajde vedle k řezníkovi apod.Kluci hodní, vždy vzorně počkali. Jednou ve frontě v cukrárně starší zaregistroval jiné dítě, které ječelo, kopalo maminku a zlobilo...Inspiroval se a tetu taky nakopnul a začal napodobovat zlobivého... Teta nehnula brvou, mladšímu řekla-stůj tady u tašky, hned přijdeme.Staršího vzala ven, vedle cukrárny je úzká ulička, tam Vašíkovi vrazila z každé strany lepáka beze slova a vrátila se s ním do cukrárny a poručila: Tomu malýmu zákusek a kimonádu a tomu většímu jeden sifon za 0,20 haléřůSml57 Vašík už nikdy nezlobil Sml52

  1. na komentář reaguje selinka — #15
  superkarma: 2 12.01.2011, 11:33:47
 20. [11] Tee.. [*]

  molly — #9 ..ale já tady nemluvím o mlácení do krve, řezaní a zavírání do sklepa!... Sml30 .. ale o výchnovném pohlavku!.. jen se rozhlédněte na ulici, ale i v barech, hodpodách - jak ti teenageři vychováváni domluvou popíjejí, pokuřují, smějí se starým lidem, opovrhují učiteli a pod... Sml80 

  1. na komentář reaguje molly — #27
  superkarma: 2 12.01.2011, 11:33:16
 21. [10] Tee.. [*]

  femme.fatale — #5 To je mi jasné...Sml22..ale oni právě  hovořili o tříletých, čtyřletých... Sml30

  superkarma: 0 12.01.2011, 11:29:10
 22. [9] molly [*]

  Tee.. — #3 Až ti tvoje takto "vychovávané" dítko jednou, až bude silnější než ty, natluče tak se nediv. Násilí udělá z dětí zase jen násilníky. Ve výchově je nejdůležitější důslednost, když si zvykne už prcek že neustoupíš, bude to (sice se skřípáním zuby) akceptova i jako puberťák.

  1. na komentář reaguje Tee.. — #11
  superkarma: 0 12.01.2011, 11:05:12
 23. avatar
  [8] Netta35 [*]

  Když jsem byla dítě,byla jsem bita za každou pitomost,co mámu napadlo.Řekla jsem si,že já své děti bít nebudu-měla jsem čtyři děti z toho dvojčata děvčata-tři se se zkrotili,rychleji,než to jedno uřvané dvojče.To bylo šílené.Čím více dostávala na zadek,tím byla horší,domlouvání nepomáhalo a psycholožka trpěla pupínkama jen jsme se objevili já a malá mezi dveřmi.Manžel utíkal z domu a já byla na psychiatra. Přišla na návštěvu tchýně a řekla-hele,přivaž ji knoze od stolu-uvidíš-něco se stane.Tak jsme malou přivázali-stal se zázrak,najednou tady byl andílek s modrýma očima a s blonďatými vlásky-k zulíbání. Když jsem ji odvázala a ona začala zlobit k neunesení stačilo ukázat na nohu u stotlu- a byl klid.

  Když jsem se na to pak ptala tchýně-tak mi řekla,že když byl u ní syn na návštěvě s malou,tak o tom terstu u stolu s ním mluvila tak,aby to malá slyšela. Že když bude zlobit,máma ji přiváže ke stolu a ji odnese  skřítek ,,stolníček",který žere malé děti.

  To ji bylo 5 let a do 8 to fungovalo. Pak již se dala ukecat.Sml22Sml32

  superkarma: 0 12.01.2011, 11:03:58
 24. avatar
  [7] maje [*]

  selinka — #4 já to zkusila jednou. efekt byl takový, že dcera začala hystericky vřískat tak moc, až se začala dusit. a pak se bála zhruba týden. vždy, když jsem jí napouštěla vanu, aby se šla vykoupat.

  1. na komentář reaguje selinka — #14
  superkarma: 0 12.01.2011, 10:59:58
 25. avatar
  [6] maje [*]

  Tee.. — #3 ale kdo takhle ty svoje děti vychovává? každá máma i táta řekne, že se diví, co jí z toho vyrostlo. (v případě, že nevyrůstá tak, jak si představovali). děti se jen chovají tak, jak si je rodiče vychovalySml24Sml24

  superkarma: 0 12.01.2011, 10:57:32
 26. avatar
  [5] femme.fatale [*]

  Tee.. — #3 já bych se zase tak nesmála u toho vyhazovaní. Ono totiž nejde o malé dítě třeba tříleté, ale o kojence, který nemá absolutně zpevněné šíjové svalstvo. Taky hlavu má v poměru k tělu mnohem větší a těžší, než ty. Proto když ho vyhodíš nebo s ním zacloumáš a hlava mu bude plandat ze strany na stranu, můžeš ho i zabít Sml33.

  1. na komentář reaguje Tee.. — #10
  superkarma: 0 12.01.2011, 10:56:33
 27. avatar
  [4] selinka [*]

   A na zlostné výbuchy taky výborně zabírá strčit pod studenou vodu, u malého dítěte teda samozřejmě stačí omýt tvář studenou vodou, aby se uklidnilo. Nechtěla jsem být zlá máma, tak jsme se radila s doktorkou a tohle mi poradila. Funguje to!

  1. na komentář reaguje maje — #7
  superkarma: 0 12.01.2011, 10:52:18
 28. [3] Tee.. [*]

  "řezat, řezat a řezat!".. dnešní puberťáci nemají žádnou úctu ke starším a ani k ničemu - proč?- nějaký blázen přišel s tím, že děti se nebijí ( zasmála jsme se i u tvrzení, že malé děti by se neměli házet do vzduchu, aby jim to nepoškodilo mozek.. Sml30Sml30) ..nebo by to chtělo zpět vojnu - tam byl těm malým grázlům ještě zavčas ukázán alespoň nějaký řád.. Sml80 .. nevím z čeho se dítko lépe poučí - s malým pohlavkem, který si zapamatuje a nebo hodinou přednášku, kterou vypustí druhým uchem ven?.. Sml32

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #5
  2. na komentář reaguje maje — #6
  3. na komentář reaguje molly — #9
  superkarma: 0 12.01.2011, 10:44:58
 29. avatar
  [2] femme [*]

  facka v pravou chvíli je nejúčinnější trest Sml24

  superkarma: 0 12.01.2011, 10:18:22
 30. avatar
  [1] maje [*]

  já razím heslo: všeho s mírou. malé dítě, které vlétne do silnice, prostě malou na zadek dostane. je to účinější, než mu sáhodlouze vysvětlovat, že ho přejede auto. vysvětlování by mělo ale přijít hned po trestu, aby dítě vědělo, proč přesně dostalo. a výkřiky typu "nezlob" nemám ráda. dítě kolikrát ani neví, co má přestat dělat. na druhou stranu je každé dítě jiné, zabírá na něj něco jiného. výše popsaný jsem používala na dceru já. a nedostatečnou výchovu její matky přičítám i tomu, že se mi vrací všechno, co jsem v dětství dělala já.Sml24Sml24

  superkarma: 0 12.01.2011, 07:11:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme