Bulvár

Bisexualita: Trend, nebo opravdová sexuální orientace?

lesbičky

Zjišťuji, že čím jsem starší, tím jsem uvolněnější – je mi 39 let. Jsem ženatý a už dlouho mě zajímají i muži. V první řadě jsem to považoval za průšvih, ale teď se tomu už poddávám. Mám barvité fantazie a stejně jako ženské i mužské tělo mne vzrušuje – a to čím dál více. Vzdávám to! Musím to s klukem prostě zkusit a dost se na to těším.

Tak přesně tento příspěvek se objevil v jednom internetovém diskusním fóru. Může se vám to zdát divné, nechutné, směšné… Každopádně je to realita, ať se nám to líbí, nebo ne.

Sexuální orientace je v mozku člověka (ale samozřejmě i zvířat) programována již dlouho před narozením, v době nitroděložního života. V předškolním věku si do určité míry začíná dítě uvědomovat, zda ho více přitahují osoby stejného, či jiného pohlaví, ale to ještě nemusí být definitivní, protože velkou roli hraje v této době učení a napodobování ostatních.

Sexuální „rokec“

Teprve v pubertě spustí hormony svůj rock and roll a začíná pravé období zmatků. Mnoho dospívajících prožívá právě v této době sexuální zkušenosti se stejným i opačným pohlavím. Tehdy mohou mít prvně dojem, že „jsou na obě pohlaví“, nicméně během doby zmatky poleví a dotyčná žena či muž obvykle vstupují do dospělosti jako heterosexuálové nebo homosexuálové. Proces hledání ale není vždy jednoduchý a zejména není jednoduché přiznat si, pokud je vlastní orientace právě ta menšinová. Ani dnes není tak vzácné, že homosexuální muž nebo žena uzavírají manželství. Jde nejčastěji o ty, kdo nepřijmou (ať vědomě, či podvědomě) svou orientaci, neztotožní se s ní. Odborně se nazývají „egodystonní“ homosexuálové.

Co nevidím, to není?

V takovém manželském vztahu ale těžko mohou být trvale spokojeni, protože jejich orientace je prostě jiná. Nic to nemění na jejich schopnosti či neschopnosti být dobrým rodičem, ale buďto je jejich touha nenaplněna, nebo mimo manželství hledají sexuální prožitky s někým, kdo je doopravdy přitahuje. Nahlíženo z vnějšku je takový člověk bisexuálem. Nicméně ve skutečnosti jde samozřejmě stále o homosexuála, který z nějakého důvodu zvolil manželství jako společenskou formu adaptace, ale táhne ho to jinam.

Každý heterosexuál bisexuálem?

Odborné pohledy na bisexualitu se různí a vyvíjejí se v čase. Tak podle Sigmunda Freuda například platí, že v raných stadiích vývoje člověk prochází jakýmsi obdobím hermafroditismu. Z toho vyvozuje, že přitažlivost k oběma pohlavím je možná, nicméně že pro každé pohlaví existuje „normálnější“ varianta.

Významná postava moderní sexuologie Alfred Kinsey tvrdil, že je v podstatě plynulý přechod od heterosexuality k homosexualitě a každý jedinec se nachází někde mezi oběma kraji. Tedy že většina lidí jsou do jisté míry bisexuálové, jen svoji bisexualitu vždy nevyjadřují chováním.

Nejde jen o sex

V současnosti však jsou mezi odborníky velké pochybnosti o tom, zda skutečně bisexualita existuje. Sexuální preference totiž nezahrnuje jen erotickou přitažlivost, ale též emocionální složku, tedy to, zda je člověk schopen s tím či oním pohlavím nejen „provozovat sex“, ale také navázat hlubší vztah, kterému říkáme láska. Není přitom pochyb, že se mnoho lidí bisexuálně chová. Nicméně mezi bisexualitou a bisexuálním chováním je asi tak velký rozdíl jako mezi vodou a vodkou.

Bisexualita je in

Na různých seznamkách najdeme v poslední době čím dál častěji popisek, že ten či onen/ta či ona hledající partnera je bisexuální. Je to určitý trend, který se rozvíjí hlavně posledních 10 let, kdy v civilizovaných společnostech je inteligentnější částí populace homosexualita přijímána bez negativních emocí. Za svou dobu praxe jsem však nepotkal člověka, který by skutečně splňoval kritéria bisexuality, ale mnoho lidí má (a často opakovaně vyhledává) zkušenosti s tím i oním pohlavím.

V anglofonních oblastech se objevuje označení „bicurious“, tedy něco jako zvědavý na bisexuální prožitky. A to je přesně motivace mnohých takzvaných bisexuálů. Možná by nevadilo zavést pro zpřesnění termín „bikuriozita“ i do našeho prostředí.

Připravilo www.sexualne.cz

Co na to říkáte?

   
23.07.2009 - Společnost - autor: MUDr. Ondřej Trojan

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Irad [*]

  Jeden můj kamarád podle mě bisexuál prostě je. Bohužel je to typ člověka, který asi nikdy nebude šťastný. Jak on říká, když se !!zamiluje!! do dívky, po nějaké době mu začne chybět určité projevy chlapecké lásky. Když se !!zamiluje!! do kluka, chybí mu zase určité projevy ženské lásky. Většina vztahů mu nevydržela ani půl roku. Hodně touží po vztahu, ale je v každém vztahu dříve nebo později nešťastný. Bude mu 30. V 18 se nastěhoval k prvnímu příteli, s kterým strávil další 4 roky. Před necelým půl rokem se rozešel se slečnou, s kterou "prožívali líbánky" 6 let (jak on říká). V současné době to hraje na obě strany (našel si slečnu i přítele a hledá sám sebe), ale prý zatím až po uši zamilovaný není.

  superkarma: 0 14.08.2009, 19:44:07
 2. [14] hory [*]

  proč ne,je přece svoboda volby....

  superkarma: 0 24.07.2009, 21:28:22
 3. avatar
  [13] Moony [*]

  mám pocit, že jde většinou o výstřelky puberťáků (se svým věkem se k nim sice taky počítám, ale kdybych bisexuální byla, určitě bych nebyla na tolik exhibicionistická, abych to roztrubovala do světa Sml16), co se snažej bejt za každou cenu "in, cool" a "hrozně jiný, vyčnívající z davu". Dobře, pokud někdo takový je, neberme mu to. Ale většinou jde o trapnou pozu, kdy chce někdo zaujmout a neví jak.

  superkarma: 0 23.07.2009, 22:56:34
 4. avatar
  [12] Cinderela [*]

  Tak těmto vztahům jaksi nerozumím a těžko chápu.

  superkarma: 0 23.07.2009, 20:51:19
 5. avatar
  [11] Fazol [*]

  Teda asi jsem divná,ale jako rozmlsanost mi to nepřipadá a nevidím na tom nic divného.Zamilovat se do ženy nebo do muže,jaký je v tom rozdíl?Pravda, v soužití nějaké rozdíly jsou ale nijak veliké.Sml57

  superkarma: 0 23.07.2009, 19:28:17
 6. avatar
  [10] rusalka2008 [*]

  Myslím, že bi... jsou takoví unudění - nevědí roupama co dělat (jak by řekla má babička)

  Sml57

  superkarma: 0 23.07.2009, 13:00:14
 7. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  To chce po cuni.

  superkarma: 0 23.07.2009, 10:36:45
 8. [8] Josephine [*]

  A tak ať si každý zkouší co chce. Aspoň se tím nebude užírat. Co je na tom, že někdo bude obě zkušenosti? Nějakého nadrženého chlapa to stejně nezastaví. Ačkoliv přiznávám, dost by mě mrzelo, kdyby přítel zahnul s chlapem jakož i s ženskou...

  superkarma: 0 23.07.2009, 09:20:49
 9. [7] Josephine [*]

  Omlouvám se, napsala jsem příspěvek k jinému článku :-).

  superkarma: 0 23.07.2009, 09:14:11
 10. [6] Josephine [*]

  Tak jsem pro zajímavost koukla na webovky. Tak roční členství 21 tisíc. Sice nabízejí každou další službu za výrazné slevy, ale i tak. Základní manikúra začíná tak na 500 a kosmetika úplný základ na 900. A to jsem si myslela, kterak ošetření u kosmetičky zn. Matis, která je dost kvalitní za 500 je předraženo.

  superkarma: 0 23.07.2009, 09:13:10
 11. [5] Anai [*]

  Móda je o tom otevřeně diskutovat, jinak lidé jsou přece pořád stejní.

  superkarma: 1 23.07.2009, 09:02:56
 12. avatar
  [4] lenagirl [*]

  ty co se nudí vymýšlí samé hovadiny Sml68

  superkarma: 0 23.07.2009, 08:27:14
 13. [3] Oska [*]

  Sml68 někteří lidé už neví, co by z rozežranosti dělali Sml68  svět spěje do záhuby Sml57

  superkarma: 0 23.07.2009, 07:49:43
 14. avatar
  [2] maqueta [*]

  V poslední době se to moc rozebírá.Móda to určitě je......Sml79

  superkarma: 0 23.07.2009, 01:58:06
 15. [1] madam [*]

  Taky mám pocit,že bisexualita je v poslední době móda.Tito lidé,bisexuálové, rádi poznávají nové věci,experimentují.Sml30

  superkarma: 0 23.07.2009, 00:40:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme