Zdraví

Biopsie prsu: metoda, která vám udělá jasno

Přestože zobrazovací metody, jako jsou mamograf či ultrazvuk, mohou nalézt podezřelé oblasti v prsu, nedokážou zodpovědět otázku, zdali se skutečně jedná o maligní nádor. A právě biopsie je jedinou možností, jak pravý podklad změněné oblasti prsu objasnit. Jejím cílem je zisk určitého množství tkáně. Buňky této tkáně pak patologové zkoumají pod mikroskopem a hledají změny typické pro zhoubné bujení.

Jehlou nebo skalpelem

Obecně je možné říci, že pro prs existují dva typy odběru vzorku. Buď se tkáň nasaje pomocí jehly, anebo je nutný malý operační výkon – tedy chirurgický odběr. O tom, jaká metoda bude vybrána, rozhoduje lékař na základě vzhledu podezřelé oblasti, její velikosti a lokalizace.

biopsy

Chirurgická biopsie

 • Chirurgický odběr tkáně se většinou provádí v místním znecitlivění, což znamená, že oblast prsu bude umrtvena, avšak vy budete vzhůru. Můžete pouze dostat léky, které vás trochu utlumí.
 • Pokud je ložisko cítit na pohmat, je pro chirurga úloha jednoduchá. Horší orientaci bude mít operatér, bylo-li sporné místo nalezeno pouze zobrazovacími metodami. V takovém případě přichází na řadu radiolog, jehož úkolem je právě pod kontrolou některé zobrazovací metody ložisko označit drátkem, který je pro chirurga už snadno identifikovatelný.

Zákrok pomocí jehly

 • Jedná se o postup, kdy vás lékař opět v místním znecitlivění píchne dutou jehlou do prsu. Tato jehla je speciálně uzpůsobená tak, že dokáže odebrat drobné válečky tkáně, které jsou odeslány patologovi k vyšetření. Při této metodě se pro přesný odběr tkáně používají zobrazovací metody, které pomáhají lékaře ideálně nasměrovat.

Přestože se v případě biopsie jedná o nejspolehlivější způsob diagnostiky karcinomu prsu, ani tato není úplně bez chyby. Přesnost se pohybuje kolem 98–99 %, což znamená, že v 1–2 % případů může nádor uniknout.

Komplikace jsou vzácné

Nepříjemnosti zahrnují především krvácení, modřinu či infekci. Jsou častější při chirurgických výkonech, a to obzvláště vznik modřiny, která se vyskytuje až u 10 ze 100 žen. Po chirurgickém výkonu jsou také častěji nutné léky proti bolesti. Komplikace při použití jehly se vyskytují méně než v 1 %.

Ne každá změna prsu je zhoubný nádor, ve skutečnosti je to spíše minimum případů. K objasnění příčiny nalezené změny slouží biopsie. Jedná se sice o invazivní metodu, avšak v diagnostickém procesu nezastupitelnou.

Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz

   
28.07.2014 - Prevence rakoviny - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Léthé [*]

  diblice — #5 musíš věřit tomu, že to bude dobrý. Hodně štěstíSml72

  superkarma: 0 28.07.2014, 18:33:06
 2. avatar
  [5] diblice [*]

  Léthé — #4 tak já měla výsledek tak nějak na hranici zvrtnutí a bylo mi doporučeno ven a snaha o to, aby to bylo co nejrychleji, do 14 dnů jsem byla pod kudlou ambulantně, což se mi líbilo, že jsem nemusela nikde ležet, jizva už není ani znát a mamograf po roce v pohodě, uvidíme, co přinese příští rok a další kontrola

  1. na komentář reaguje Léthé — #6
  superkarma: 0 28.07.2014, 17:38:34
 3. avatar
  [4] Léthé [*]

  Taky jsem měla dělanou biopsii s pozitivním výsledkem. A nepřejte slyšet, jakým způsobem se mi to sdělilo.Sml68

  1. na komentář reaguje diblice — #5
  superkarma: 0 28.07.2014, 15:04:22
 4. [3] Zuza70 [*]

  Ne, tak toto nechci zažít Sml23

  superkarma: 0 28.07.2014, 14:07:54
 5. [2] Violeta [*]

  Sml69Také jsem biopsii prsu prodělala před mnoha lety. Naštěstí výsledek byl v pořáku, jen mi zůstala veliká jizva, byl to kompletní chirurgický zákrok.

  superkarma: 0 28.07.2014, 11:15:39
 6. avatar
  [1] diblice [*]

  mám biopsii za sebou, nejhorší bylo čekání na výsledky

  superkarma: 0 28.07.2014, 09:11:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme