Domácnost

Biopotraviny v Čechách

Ze všech stran se na nás v posledních letech valí termíny jako ekologické zemědělství či biopotraviny. Ne každý však ví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit.

Co je to vlastně ekologické zemědělství?

 • Jedná se o způsob hospodaření, ve kterém se klade důraz na přirozený koloběh přírody a její zákonitosti. Zemědělci při obhospodařování půdy nepoužívají chemická hnojiva, pesticidy a jiné chemikálie mající zabránit množení škůdců, chorob, plísní i podpořit růst rostlin.
 • Díky střídání plodin, šetrnému mechanickému zpracování půdy a použití organických hnojiv získává půda odolnost a rostliny jsou schopny bránit se škůdcům a chorobám bez chemie.

Potraviny nesoucí označení bio neobsahují žádná barviva, konzervační látky, aroma a emulgátory.

Neobsahují žádné suroviny vyrobené z geneticky modifikovaných rostlin.

Bio výrobky bezpečně poznáte podle značky státní kontroly tzv. “zebry”, která garantuje pravost a kvalitu výrobku. Jsou označeny ochrannou známkou BIO a nově také značkou GMO free, což spotřebiteli říká, že výrobek neobsahuje suroviny z geneticky modifikovaných rostlin.

Zatímco v jiných státech Evropy i světa mají lidé na výběr z bio i ostatních potravin, v Čechách na ně narazíte zatím pouze v hyper- či supermarketech nebo specializovaných prodejnách zdravé výživy. Eventuálně se prodávají přímo na ekofarmách. 

Nejvíce je ekologické zemědělství rozšířeno v Austrálii, v Evropě pak má největší zastoupení Itálie.

Odborníci tvrdí, že v Čechách je problém s nízkým povědomím spotřebitelů, a tím i zažitý nezájem o tyto výrobky. Stále dáváme více přednost potravinám a výrobkům, které jsou pro nás lákavé svou nízkou cenou. Nakupujeme je a následně také konzumuje s pocitem dobrého nákupu. Velké prodejní řetězce na nás útočí neustálými výhodnými slevami a akčními nabídkami a my nadšeně nakupujeme, aniž bychom se zajímali o to, co vlastně kupujeme.

Pravdou je, že díky náročnému způsobu pěstování i chovu a následnému složitějšímu zpracování jsou biopotraviny zhruba o 25 až 50 procent dražší.  Ale to už je pak na samotném zákazníkovi, zda zvolí biologicky hodnotnou potravinu, či tu prošpikovanou chemií. Měl by však mít možnost výběru, a ten v našich obchodech zatím ve velké míře chybí.

Co se potravin týče, můj výběr je podle možností jasný. A jak jste na tom vy?

   
   
11.11.2004 - Dům a byt - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Exupery: V ekologickém zemědělství neexistuje klecový chov (s výjímkou snad králíků, myslím), ani vazné ustájení.

  Jana01: Zákaz stimulátorů růstu a zákaz zkrmování masokostních mouček přežvýkavcům u nás platí pro všechny typy zemědělství

  superkarma: 0 12.11.2004, 20:45:36
 2. avatar
  [16] *Kotě* [*]

  Mrawenecek: Z velkých řetězců mají bio-maso například v Carrefouru.

  superkarma: 0 12.11.2004, 00:39:39
 3. [15] Sasa [*]

  Já beru bio krávu a bio telecí od kolegyně, co mají chov a nemá to chybu (v sobotu mi přiveze telecí). To je úplně jiná chuť! Nevím jak je to možné, ale je to tak!

  superkarma: 0 11.11.2004, 19:56:01
 4. avatar
  [14] Andula [*]

  *Kotě*: co mi to připomíná?

  superkarma: 0 11.11.2004, 18:32:39
 5. avatar
  [13] Exupery [*]

  Jana: Tak to ráda slyším, já tedy maso moc nejím, ale přítelovy rodiče musím přesvědčit, že když už ty mrtvoly žerou, ať si aspoň koupí zdravější, etickejma důvodama bych je asi nepřesvědčila.

  superkarma: 0 11.11.2004, 15:41:24
 6. [10] Jana 01 [*]

  Označení potravin Bio či Eko sice znamená, že tento výrobek pochází z ekologického zemědělství, které ve své podstatě je rozhodně přínosem, pro spotřebitele je však toto označování výrobků zavádějící a lze ho dokonce do jisté míry označit za klamání spotřebitele. Za současného stavu nelze s jistotou říci, že takto označené výrobky obsahují méně škodlivin než kupříkladu produkty klasického konvenčního zemědělství z podhorských oblastí.
  Ze článku Ekologické potraviny ze skládky?
  http://enviweb.cz/?secpart=puda_archiv_eiaaf__

  superkarma: 0 11.11.2004, 12:03:37
 7. [9] Jana 01 [*]

  Exupery:
  U hospodářských zvířat nepoužívají stimulátory růstu, zákaz zkrmování masokostních mouček býložravcům, nechovají zvířata v klecových chovech a neprovádí kastraci, upalování zobáků, zastřihování křídel, apod.
  Tato filozofie je zakotvena v zákoně a zároveň je údajně pečlivě kontrolována. Produkty označované jako BIO pocházejí ze zvířat, která mají neporovnatelně hodnotnější a radostnější život, než jejich kolegové z klasického zemědělství. O kontrolu se z pověření Ministerstva zemědělství stará nevládní organizace KEZ (Kontrola ekologického zemědělství), která při porušení nebo nedodržení některého pokynu zbavuje farmáře možnosti používat známku BIO.

  superkarma: 0 11.11.2004, 11:56:38
 8. [8] Jana 01 [*]

  *Kotě*:
  Nejsi cvok, naopak by bylo skvělé, kdyby byli všichni jako ty. Jinak tu eko - úchylku mám taky (taky si občas říkám, že nejsem normální, bohužel, protože by takové jednání normáln být mělo). Co se týče ekopotravin, u nás je jich nedostatek, max. v Hypernově nebo u Alberta mají takový malý bio-koutek. Dávám přednost zdravým výrobkům, nejraději bych kupovala jen ty bio, ale bohužel na to opravdu nemám peníze, jsou výrazně dražší než obyčejné, takže si je dopřáváme jen občas a to už pak ani nemá ten význam.

  superkarma: 0 11.11.2004, 11:15:24
 9. avatar
  [7] stasha [*]

  Biopotraviny kupujeme zcela běžně už pár let

  superkarma: 0 11.11.2004, 10:19:26
 10. avatar
  [6] Exupery [*]

  Mě by zajímalo, jestli třeba u Biomasa, to bio spočívá jenom v tom, čím ty zvířata krmí anebo i v tom, jak se s nima zachází a jakým způsobem je nakonec zabíjí. Nevíte to někdo?

  superkarma: 0 11.11.2004, 09:54:35
 11. avatar
  [5] Petronilka [*]

  Gumídek: Ani u nás zatím obchodníci slovo biopotraviny nezařadili do slovníku, natož snad do regálu. V tomto směru závidím bráchovi, kterej žije v cizině a má tam prostě vše, buď chce eko potraviny nebo ne, ale má ten výběr.

  superkarma: 0 11.11.2004, 09:33:40
 12. avatar
  [2] Gumídek [*]

  Pocházím z malého městečka aproto u nás obchodníci vůbec netuší ,že biopotraviny existují.Také ve velkých supermarketech jsem se s nimi nesetkala.Kde se dají koupit?

  superkarma: 0 11.11.2004, 08:24:44
 13. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Biopotraviny kupuju pravidelně - některé dokonce výhradně, například bio-mléko z Olmy. Do prodejny Albio si chodím pro špaldový chleba a další biopotraviny, taky kupujeme biomaso. Mám takovou obecnou eko-úchylku : doma vyžaduju důsledné třídění odpadu, odmítám si pořizovat auto, když ho každodenně nepotřebuju, jezdím radši vlakem než autobusem, podporuju různé eko-aktivity... prostě cvok

  superkarma: 0 11.11.2004, 03:25:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme