Zdraví

Biopotraviny – plaťte více, jezte méně


Potraviny bez umělých konzervačních látek, plnidel, chemických barviv a ochucovadel, umělých aromatických látek, umělých sladidel i vitaminů syntetického původu. Zelenina a ovoce beze zbytku chemikálií nebo geneticky modifikovaných organismů, s dobrou chutí, s vitaminy. Maso z chovů, kde se nesmějí krmit zvířata masokostní moučkou, nesmí se zde podávat preventivně antibiotika a stimulovat růst hormonálními přípravky. Potraviny neozářené, nebělené, bez použití mikrovlnného ohřevu.

Tak o tom jsou biopotraviny. Jídlo, které naši předci považovali za samozřejmost, a které my v naší době považujeme za něco výjimečného, za co jsme ochotni si připlatit. Protože nemáme záruku, co je v ostatních potravinách obsaženo, čím byla mrkev hnojena a kolik v ní zůstalo chemikálií a kolik je v kuřecím řízku hormonů a antibiotik. A nebo limonáda, která se vychloubá, že je naprosto bez cukru, a přitom obsahuje aspartam, který nejen že zvyšuje chuť k jídlu, ale o kterém se už několik let vedou vědecké spory, zda nezpůsobuje rakovinu mozku.

Biovýrobky v Čechách

V přiložené tabulce vidíme, jaké biopotraviny jsou nejvíce prodávány u nás (zdroj Tom Václavík, Green Marketing – konference BioSummit 2008). Nejvýznamnější podíl ze zpracovaných biopotravin dělají dětské a kojenecké biopotraviny, dále v této kategorii jsou oblíbené těstoviny, mouky, snídaňové směsi, sladkosti. Z nápojů jsou velmi populární sojové a jiné obilné nápoje.

 

Zpracované biopotraviny

Mléčné výr.

Maso

Nápoje

Obilniny, luštěniny

Pečivo

Ovoce a zelenina

Koření

100 %

47,5 %

21 %

6,5 %

10,5 %

6 %

1,5 %

5,5 %

1,5 %

Za poslední rok prodej biovýrobků narostl o 70 % a poptávka po těchto výrobcích musela být uspokojena z více než 60 % dovozem. Ale stále dělá spotřeba bio na celkové spotřebě jen 0,55 % (světový průměr je okolo 5 %) a spotřeba ročně na obyvatele jen 126 Kč. Jen pro srovnání, výdaje na jednoho obyvatele na plastické operace jsou 150 Kč a na prostředky na hubnutí 200 Kč. 

Když chcete začít s biopotravinami, doporučujeme zařazovat základní potraviny, které doma nejčastěji jíte, jako je ovoce, zelenina, luštěniny, rýže,  maso, mléko, vejce, sýry, máslo, oleje apod. Případně jako gurmánské lahůdky můžete zařadit v biokvalitě i víno, čokoládu, kakao, někdy je k dostání i šunka a uherák. Může jít o certifikované výrobky nebo produkty z domácích chovů, z farem, kde víte, že se vše pěstuje a chová šetrně a zdravě.

Nejoblíbenější biopotraviny roku 2008

Na veletrhu Biostyl 2008 byly vyhlášeny výsledky spotřebitelské ankety „Nejoblíbenější česká biopotravina roku 2008“. Tento titul letos získaly čoko-kokosky se špaldovou moukou z Biopekárny Zemanka. Na druhém místě se v hodnocení spotřebitelů umístil bílý jogurt z kozího mléka z rodinné farmy Pavla a Jitky Dobrovolných DORA, třetí místo získala hrušková pálenka z hrušek Madame Verte ze Zámeckých sadů Chrámce manželů Syrovátkových.

Maso proti biomasu

Stále rostoucí kategorií je biomaso. Světoví potravinářští výrobci se snaží lidem nabídnout co největší kvantitu jídla a snížit cenu, ale ne zvýšit kvalitu. Příkladem je drůbeží maso – za posledních 30 let se vědcům podařilo „zdokonalit“  šlechtění kuřat, a tak zrychlili růst kuřecí svaloviny, že nyní kuřata dosahují porážkové hmotností dvakrát rychleji (už ve věku 6-9 týdnů), než dosahovala před 30 lety. Podávají se jim totiž růstové hormony a antibiotika.

Jedná se však o rozdíl nejen z hlediska zdraví, ale i gurmánského požitku - jak říká Jiří Štift, odcházející šéfkuchař vyhlášené restaurace v hotelu Alcron, o kuřeti na paprice: „...když nekoupíte mražené kuře za šedesát korun kilo, ale biokuře, tak je to vynikající.“

Ceny biomasa jsou různé podle druhu a prodejce, pro ilustraci cena roštěnek - cca 300 Kč za kilogram, mražené biokuře seženete od 250 do 290 Kč.

Zelenina a ovoce

Poptávka po ovoci a zelenině je nyní tak vysoká, že je třeba i základní zeleninu a ovoce často dovážet za zahraničí. Kolik dáte za kilo?

Mrkev: od 35,50 Kč do 51 Kč  
Brambory: od 21 do 40 Kč
Pastiňák: od 63 Kč do 112,50 Kč


Ceny  biovýrobků

Právě vysoká cena je nejčastějším argumentem, proč někteří vůbec neuvažují o koupi těchto výrobků, společně s názorem, že většina těchto výrobků je sice zdravá, ale velmi často ne tak chutná jako normální jídlo. Ano, biovýrobky jsou dražší než normální produkty.

Co si platíme? Potraviny jsou bez konzervantů, reziduí chemikálií nebo geneticky modifikovaných organismů, na druhé straně mohou spotřebitelé u biopotravin najít vyšší obsah vitaminů, minerálů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Další výhodou je, že například především u zeleniny a ovoce je zřetelně lepší chuť. Každému je jasné, že malinová šťáva, kterou dělala babička z pravých malin, je o něčem jiná než syntetická šťáva, a že je daleko pracnější a z dražších surovin. Důležité je i to, že když sníme skutečně kvalitní nechemické jídlo, tak nám stačí menší množství. Působí zde totiž i to, že některé chemické přísady v jídle zvyšují chuť k jídlu.

Řada obchodníků se snaží svézt na této bio-vlně. Při nákupu je tak třeba sledovat ceny nabízených potravin od různých obchodníků, třeba i na internetu. Sami jsme zažili příklad, kdy litr úplně stejného typu moštu jeden prodejce prodával až o 15 korun dráže než jiný.

Kde sehnat biovýrobky?

V supermarketech už řadu výrobků najdete, především dětské kojenecké výživy, v řadě z nich i biomaso, snídaňové směsi. V některých, jako například v Bille, už můžete sehnat zeleninu a ovoce (cena za mrkev a brambory 39,90 Kč/kg), nově nabízí biopotraviny například řetězec COOP.

Ve specializovaných prodejnách už je nabídka daleko vyšší a výbornou možnosti jsou i internetové obchody s biovýrobky, které mají různý sortiment i různé ceny a dodací podmínky. Další možností jsou i objednávky přímo na farmách, kde výrobky seženete nejlevněji. Mohou vám i pomoci stránky www.biospotrebitel.cz, kde najdete adresář prodejen, farem, restaurací.

Máte zkušenosti s biopotravinami? Jaké nakupujete vy?

Zdroje: Tereza Vrbová: Víme, co jíme? Aneb: Průvodce „Éčky“ v potravinách  
Biokuchařka Hanky Zemanové  
materiály z konference Biosummit 2008

 

   
15.04.2008 - Zdraví - autor: Eva Bedrníčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [101] Aktij [*]

  Solei: já už několikrát vznesla dotaz u kámošky, která pracuje v OLMA mlékárně, jak to tam mají s bio a nebio mlékem a vždycky to nějak okecala, nebo spíš zakecala

  superkarma: 0 17.04.2008, 16:34:57
 2. avatar
  [100] Daduna [*]

  Solei:

  superkarma: 0 17.04.2008, 12:56:48
 3. avatar
  [99] Solei [*]

  wtipna: je povoleno cca 10% nahnilých plodů - větší množství by už bylo v marmeládě cítit. Taky ten tvůj kamarád nemusí rozlišovat mezi hnijícím a kvasícím ovocem (oboje smrdí, ale kvasící být může).
  Jinak, ono je to vlastně jedno, z čeho myslíš že se dělají 100% pomerančové džusy? Z kůry. Většina a to i těch drahých džusů se vyrábí tak, že se vezme sušená jablečná šťáva a domíchá se do ní příslušné aroma.

  superkarma: 0 17.04.2008, 09:13:00
 4. avatar
  [98] Solei [*]

  Ťapina: to já vím, mně šlo o striktní oddělení bio mléka od nebio, já prostě nevěřím, že se jim to aspoň částečně nepomíchá.

  superkarma: 0 17.04.2008, 09:09:45
 5. avatar
  [97] wtipna [*]

  Solei: Kamarád, který pracuje ve Skotsku, byl jednou v marmeládovně a říkal, že od té doby marmelády nejí. Je to firma, která vyrábí drahé marmelády a dělají je ze zhnitých jahod.

  superkarma: 0 16.04.2008, 15:38:22
 6. avatar
  [96] Ťapina [*]

  Solei: No však v mlékárně taky rozdíl mezi bio a nebio mlékem nevzniká. Mléko se nevyrábí v mlékárně, to dávají kravičky

  superkarma: 0 16.04.2008, 14:57:25
 7. avatar
  [95] Solei [*]

  Eliza: Norma na biopotraviny má celkem 19 stran i s obsahem. Firma, která chce vyrábět bio se musí přihlásit do řízení a cca tři roky připravovat na to by dostala razítko bio (tedy tři roky hnojit organickými hnojivy a používat pouze povolené postřiky). U biopotravin je povolené vyšší procento nežádoucích příměsí a znaků napadení chorobami a škůdci než u konvenčního pěstování. Produkce není sledována soustaně, ale namátkovými kontrolami převážně na udání.
  Bohužel nálepku bio mohou dostat i výrobky jejichž obsah biosuroviny je zlomkový. Viz. bio marmelády jednoho výrobce u nás - ten má certifikát na bioprodukci, ale pokud plánuje vyrobit jahodou marmeládu v určitém množství je běžnou praxí dokoupit chybějící potřebné množství jahod z konvenčního pěstování.
  To stejné v mlékárnách, žádná mlékárna se nespecializuje pouze na bio, a velmi pochybuji, že mají oddělená zařízení na bio mléko a konvenční.

  superkarma: 0 16.04.2008, 10:45:46

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [94] Eliza [*]

  Aktij: máš recht, v poslední době začínám sledovat původ potravin a u těch polských se poněkud rozmýšlím. Problém u biopotravin vidím v tom, že rezidua a toxiny vzniklé třeba napadením hobami nikdo moc nesleduje, nebo jo?
  Ale nakonec k čemu máme játra, ne? trochu jedů nás vyrostlé na PVC a gumových hračkách neporazí
  PS: ten med se sacharozou je docela síla

  superkarma: 0 16.04.2008, 09:36:44
 2. avatar
  [93] Aktij [*]

  Blueberry: a navíc, tady jsou teď zemědělci na štíru s penězi, nedotuje se, takže nějaká veliká chemie asi nehrozí. Ovšem o polské produkci, ktrá zaplavila naše obchody, bych si to tvrdit nedovolila

  superkarma: 0 16.04.2008, 06:53:37
 3. avatar
  [92] Blueberry [*]

  Aktij: OK. Vsak i za komousu existovaly biostatky, kde se pestovalo pro ty rovnejsi z rovnych.

  superkarma: 0 15.04.2008, 21:17:38
 4. avatar
  [91] Aktij [*]

  Blueberry: možná, nebo jsem se já špatně vyjádřila. Viděla jsem dost vzorků s označením bio, které nebyly nezávadné a naopak ty, co byly obyč a byly v pořádku, to mě překvapilo

  superkarma: 0 15.04.2008, 20:53:40
 5. avatar
  [90] Blueberry [*]

  Aktij: Ja myslim, ze to tvrdis v prispevku 86. Nebo jsem to spatne pochopila?

  superkarma: 0 15.04.2008, 20:43:57
 6. avatar
  [89] Aktij [*]

  Blueberry: navíc rezidua všech tebou zmiňovaných chemikálií jsou v půdě ještě na dost dlouho, takže se občas najdou i těch bio potravinách

  superkarma: 0 15.04.2008, 20:41:36
 7. avatar
  [88] Aktij [*]

  Blueberry: já nic takového netvrdila, ani netvrdím

  superkarma: 0 15.04.2008, 20:34:31
 8. avatar
  [87] Blueberry [*]

  Aktij: Takze ty tvrdis, ze vselijake ty herbicidy a pesticidy a insekticidy v podstate nemaji na kvalitu potravin zadny vliv? Ze to jablko postrikane vsemi moznymi jedy a to nepostrikane jsou k nerozeznani?

  superkarma: 0 15.04.2008, 20:02:36
 9. avatar
  [86] Aktij [*]

  stasha: pche, máš se co učit . Mě právě docela příjemně překvapuje, že kvalita nebio potravin je stejná, ne-li lepší, jak u těch bio. Ale netvrdím, že u všech

  superkarma: 0 15.04.2008, 19:19:07
 10. avatar
  [85] stasha [*]

  Aktij: Takové věci se dějí i v nebiopotravinách. Myslím nedodržování norem apod.
  Dokazovat soĺventnost na biopotravinách To by mě nenapadlo

  superkarma: 0 15.04.2008, 19:11:45
 11. avatar
  [84] Aktij [*]

  Nyotaimori: jj, monitoring cizorodých látek v potravním řetězci, proto to nenadšení...

  superkarma: 0 15.04.2008, 19:08:19
 12. avatar
  [82] Aktij [*]

  Nyotaimori: norma je 5%, pak nemáš med, ale skoro cukernou pastu. A vzhledem k ceně nebio cukru a toho bio medu . No, nejen vzhledem k tomu...

  superkarma: 0 15.04.2008, 19:02:07
 13. avatar
  [80] ToraToraTora [*]

  stasha: Já byla v první řadě diváků, když tenkrát v Černobylu zařvali ti dva chlapi: Vypni to! a druhej: Nejde to

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:56:33
 14. avatar
  [78] stasha [*]

  ToraToraTora: A tobě se to stalo jak?

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:53:21
 15. avatar
  [77] ToraToraTora [*]

  Aktij: u nás tomu říkáme maloměšťáctví, snobismus a lidská blbost...
  Takový lidi mi nestojej ani za rozčilování. My na to nemáme, ale ze své profese o tom vím také dost a myslím, že normální potraviny si s těmi Bio nezadají, občas. Nejlepší je číst obaly a brát si sebou mozek na nákupy

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:52:57
 16. avatar
  [76] Aktij [*]

  ToraToraTora: mně to neříke, já vím své . Akorát nějak neumím pobrat, když někdo dává nákupem bio potravin najevo svoji solventnost, to už jsem taky slyšela...my na to máme...

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:50:08
 17. avatar
  [75] ToraToraTora [*]

  Vivian: tvá poporodní depka není z PCB, to na to nehodíš

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:43:16
 18. avatar
  [74] ToraToraTora [*]

  Aktij: já si myslím, nic se nemá přehánět. Tělo má jít pod zem pořádně zhuntovaný

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:41:59
 19. avatar
  [73] Aktij [*]

  ToraToraTora: neboj, i dnešní děti si občas pošmáknou na bio mlíčku s PCB. Ten poslední nález je asi 4 měsíce starý

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:40:23
 20. avatar
  [72] Vivian [*]

  ToraToraTora: jasně, zdraví jako rybička, žejo?

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:39:40
 21. avatar
  [71] ToraToraTora [*]

  stasha: Husákovy děti vyrostli na PCB mlíčku a jaký to jsou junáci

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:34:02
 22. avatar
  [70] stasha [*]

  Solei: To je právě ono. Před padesáti lety byl hit ddt a na jeho škodlivost se přišlo pozdě. Pokud je možnost výběru, raděj budu jíst potraviny vypěstované za menšího podílu chemie, byť ta se v současnosti jeví jako neohrožujicí zdraví. Nebo jablka otřené leštící látkou, aby vypadlo lépe taky k životu nepotřebuji. Stačí mi obyčejné, neleštěné. Mám prostě možnost volby, tak si vybírám, co mi vyhovuje. Nepřijde mi to jako posedlost.

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:32:36
 23. [69] Ibišek [*]

  chcete mít bio pole? dejte 50 000 Kč a dostanete razítko, toto jsem slyšela od mého známého jak to prý chodí

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:07:15
 24. avatar
  [68] Aktij [*]

  Vivian: a já měla v kapaliňáku biomed, který měl 37% sacharozy...

  superkarma: 0 15.04.2008, 18:04:50
 25. avatar
  [67] Vivian [*]

  Nejednou se mi stalo, že jsem si např. koupila pytlík lískových oříšků a část jich byla chycená plísní. Asi jsem posedlá nezávadností potravin, ale asi jsem málo prase na to, abych byla ochotná sníst cokoliv... Já vím, že bio není o tom, že to není plesnivý, to je jen příklad - myslím si, že není nic úchylnýho na tom, když chce člověk jíst "čistý" věci nebo prostě vědět, co jí.
  Zmiňovaný med bych si třeba v obchodě nekoupila, není to zase tak dávno, co jsem kdesi četla, že v něm našli chloramfenikol nebo že to jsou všelijaké směsky a ne čistý med...

  superkarma: 0 15.04.2008, 17:59:42
 26. avatar
  [66] Aktij [*]

  Uáááá, zase bio-nebio, kdybych nepracovala, kde pracuji, možná bych na bio věřila

  superkarma: 0 15.04.2008, 17:58:44
 27. avatar
  [65] Ťapina [*]

  Solei: V Americe má smysl kupovat bio i proto, aby tam nebyly antibiotika a hormony, tam se to může. A vůbec celá ta posedlost nezávadným složením potravin je typická pro Evropu.

  superkarma: 0 15.04.2008, 17:33:00
 28. avatar
  [64] Solei [*]

  Blueberry: co se týká toho výskytu rakoviny, napřiklad v Černobylu nebyly statistiky mrtvých a nemocných naplněny, prostě vědci něco předpokládali.
  Jo věřím, že nadměrné používání pesticidů je nebezpečné, ale....právě, že to nadměrné. Ještě nedávno se stříkalo DDT jako o život, a to i přesto že bylo zakázáno před padesáti lety. Věřila bych tomu, že mnoho menších farmářů na nějakou bezpečnost kašle. Vem to tak, že konvenční pěstování je všude, takže tahle čísla by musela chodit odevšad. Česká republika a pak ještě Velká Británie mají v EU nejvyšší podíl velkých statků (ekonomická velikost je od 1 do 10 s tím, že těch desítek je více než jinde) takže sítem kontrol propadne mnohem méně firem.

  superkarma: 0 15.04.2008, 17:24:29
 29. avatar
  [63] Solei [*]

  Blueberry: všude je to jiné,
  nedávno jsem testovala med dovezený z německa - ačkoli byl označený jako vysoce kvalitní obsahoval sirup. Dle českých norem by se ani nedostal na trh. Němci to dělají tak, že skoupí český med, přidají do něj něco ze svého, přilejou sirup a pak to draze prodávají. Samo že to není u všeho, ale třeba když jsem srovnávala potravinářské normy USA a EU tak ty evropské byly o dost přísnější. Paradoxem je, že v mnoha případech bývalé země východního bloku měly přísnější normy a se vstupem do EU se ty normy povolily. V tuto chvíli "nejzdravěji" vychází produkty z Izraele a nejhůř z Číny. Ještě nedávno platilo, že český zemědělec nemá na chemické prostředky peníze a tak je vlastně česká produkce někde na pomezí mezi konvenčním a bio. Teď už se to samozřejmě mění, ale pro změnu, když se podívám na normy pro biopotraviny při troše vyčůranosti se to dá obejít a rakušáci a italové obcházejí ve velkém. Já bych to spíše než orientaci na bio a nebio viděla na zaměření na určité výrobce. V testech na kvalitu uzeného lososa vyhrál losos za třetinu ceny oproti tomu který to projel na celé čáře.
  Proto nakupuju tak jak se mi zlíbí a neřeším to.

  superkarma: 0 15.04.2008, 17:18:29
 30. avatar
  [62] Blueberry [*]

  Solei: Bydlim ve Vancouveru - na okraji mesta je hodne farem. Nedavno uz i mistni noviny (ac urcite nerady) priznaly, ze vyskyt rakoviny mezi farmari a jejich detmi je neobvykle vysoky. Samozrejme pisu o konvencnim pestovani.
  Taky nejsem fanatik - nektere druhy zeleniny a ovoce klidne koupim v ne-bio forme. Ale napriklad jablka, merunky, jahody, papriky a brambory kupuju zasadne bio, taktez salaty. Z ostatnich potravin je to bio mleko, maslo, vajicka a sem tam i maso. Kdyz uz nekoupim bio maso, protoze to je opravdu velmi drahe, kupuju aspon free range (zvirata ve vybehu). Zrovna jsem mela moznost porovnani - delala jsem pro kamaradku dort s normalnimi jahodami (chut otresna) a vcera jsem si koupila bio jahody pro sebe. Voni a chutnaji jako jahody.

  superkarma: 0 15.04.2008, 17:07:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme