Binární hodiny jsou skvělý designový doplněk, který se těší stále větší oblibě. Vypadají jako vystřižené z filmů o daleké budoucnosti. Ovšem užijí si je jen ti, kteří v nich umějí číst. Pokusíme se vám to vysvětlit.

Někteří lidé si potrpí na starožitnosti. A jiní zase milují nadčasový design. Právě pro ty druhé bude určen dnešní tip na oživení domácnosti.

Mluvíme o dekoraci, která vypadá jako vystřižená z filmů o daleké budoucnosti. Binární hodiny. Tyhle hodiny nemají klasický ciferník, ale několik řad diod, které ukazují čas v binární (dvojkové) soustavě. Domů si je pořídí asi ten, kdo chce vykročit z řady a poctít svou domácnost originálním kouskem, ten, kdo miluje světýlka, ale především ten, kdo v nich vůbec umí číst.

Jak číst v binárních hodinách?

Jak bylo řečeno, hodiny ukazují čas v binární soustavě, a proto je třeba se v ní umět orientovat.

Hodiny mají zpravidla po šesti sloupcích. V prvním najdete dvě diody, v druhém čtyři, pak tři, čtyři, tři a čtyři. Čtou se zleva doprava odshora dolů. Každé světlo znamená nějaké číslo. Tedy svítí-li dioda zcela dole, je to jednička, o řadu výš je to dvojka, ještě výš je čtyřka a poslední je osmička. Svítí-li víc čísel v jednom sloupku, sčítají se. Abyste se lépe zorientovali, přikládám tenhle jednoduchý nákres.

hodiny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedno světýlko v prvním sloupci znamená jedničku, v druhém je nula. Světlo v třetím sloupci na pozici čtyřky a ve čttvrtém na pozici osmičky, je jasné. V páte nám svítí jednička a dvojka, tedy tři. A v poslední máme čtyřku a dvojku - šest.

Pokud hodinám stále nerozumíte, je mi líto. Poproste někoho trpělivého, aby vám to vysvětlil znovu. Mám pro vás pochopení. Ještě dnes ráno jsem přemýšlela: „Dala bych zlaté prase tomu, kdo mě naučí v nich číst.“ Ty hodiny se mi zkrátka líbí, ale za nic na světě, ani po hodinovém vysvětlování, jsem nebyla schopná je pochopit. Osvícení jsem dosáhla až při psaní tohoto článku. :-)

Reklama