Vaření

Bílé, tmavé, vícezrnné či grahamové. Jak se vyznat v pečivu?

Dát si klasický bílý rohlík nebo raději vícezrnnou bulku či kvasový chléb? Jedním z kroků zdravého stravování je také správný výběr pečiva. A není to krok jednoduchý. Denně nás o tom přesvědčuje široký sortiment rohlíků, chlebů, dalamánků, kaiserek a bulek v pekařských pultech obchodů. V této záplavě různých druhů pečiva pak mnohdy nevíme, po čem sáhnout. Podívejme se tedy, jak se v pečivu orientovat.

pečivo

Lidé se často nesprávně domnívají, že čím je barva pečiva tmavší, tím je rohlík nebo chleba zdravější. To nemusí být vždy pravda.  Někteří výrobci pečivo z bílé mouky dobarvují například karamelem. Pro zákazníka je pak snadné tyto běžné pekařské výrobky tmavé barvy zaměnit třeba s  pečivem grahamovým.

Bílé, tmavé, grahamové, vícerzrnné

Asi nejběžnějším rozdělením pečiva bývá dělení na pečivo bílé a tmavé. To světlé je z bílé mouky, která se vyrábí jen ze středů jednotlivých zrn a neobsahuje tedy téměř žádnou vlákninu ani důležité živiny. Pečivo tmavé by mělo být zpracováno z mouky, pro jejíž výrobu se používají celá zrna. Vnější vrstvy obilí tak přirozeně způsobují tmavší barvu mouky.

Například pečivo grahamové se vyrábí ze směsi pšeničné hladké mouky a mouky celozrnné s vyšším obsahem otrub, tedy vnějšího obalu zrna. Ten dodává výrobku vyšší obsah vlákniny a zdraví prospěšných látek. A vícezrnné pečivo musí zase obsahovat minimálně 5 % mouky z jiných obilovin, než jsou pšenice nebo žito.

pečivo

Kvalita a čerstvost především

Pro zdravý způsob stravování je lepší dávat přednost pečivu vícezrnnému či cereálnímu, které obsahuje vyšší podíl vlákniny. Sáhnout můžete například po cereální kaiserce či vícezrnné bulce. Na trávení má blahodárný účinek například kvasový chléb. Kvas zajišťuje příjemnou vůni a nakyslou chuť a taky delší trvanlivost. Není ale jednoduché takový chléb koupit. Jednou z možností, kde máte vždy jistotu čerstvého, křupavého a poctivého kvasového chleba jsou hypermarkety Globus. Tamní pekaři vyrábí vlastní tradiční žitný kvas, kterému věnují náležitou a odbornou péči. Z kvasu, vody, mouky, soli a dalších surovin dle určitého typu výrobku upečou chutný chléb. Když tedy sáhnete například po Žitném chlebu, který obsahuje pouze 100% žitnou mouku, nebo žitno-pšeničném chlebu Horal, rozhodně neuděláte chybu.

Při nákupu pečiva je však nutné orientovat se nikoli jen podle jeho vzhledu, ale především podle označení, jaké obiloviny obsahuje. A pokud si chcete pochutnat na kvalitním, čerstvém, křupavém a vonícím chlebu nebo pečivu, musíte pečlivě vybírat, kam zajít. Například ve všech hypermarketech Globus mají vlastní pekařství, kde pekaři každý den od brzkého rána několikrát denně pečou housky a bulky, rohlíky, bagety, chléb, ale i nejrůznější sladké dobroty a cukrovinky.

www.globus.cz

   
02.05.2016 - Vaření - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] AmeA [*]

  Globus má prý dobré pečivo Sml22

  superkarma: 0 02.05.2016, 21:10:27
 2. avatar
  [6] hubajda [*]

  nejlepsi je doma upecene

  superkarma: 0 02.05.2016, 12:31:44
 3. [5] Ricardo [*]

  v supermarketech jiné než zmrazené a dopékané pečivo nenajdemeSml68 pečivo je často dobarvováno karamelem a různými jinými srandami, aby vypadalo celozrnně a zdravěSml68Sml68

  superkarma: 0 02.05.2016, 10:21:28
 4. [4] bobani [*]

  myslím si , že výrobci podvádějí .slyšela jsem co dělají i ti , kteří se vydávají za bio nebou zdravou výživu - podvod a lež za drahé peníze . a málokdy se to kontroluje .

  superkarma: 2 02.05.2016, 08:28:41
 5. [3] Darmovzalova [*]

  RenataMor — #1to je fakt

  superkarma: 0 02.05.2016, 08:03:13
 6. [2] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 02.05.2016, 07:01:44
 7. avatar
  [1] RenataMor [*]

  těžko říct, co je doopravdy dobré a kvalitní

  1. na komentář reaguje Darmovzalova — #3
  superkarma: 2 02.05.2016, 00:18:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme